Jump to content


Benz Micro / Technics 1210 headshell potreban


Krca44

Recommended Posts

Dobar dan

Trazim headshell za Tehcnics 1210 i Benz Micro MC Gold, za sada sam kod nas pronasao sledece  shellove i uradio osnovne kalkulacije, potrebne su mi preporuke i misljenja koji shell odabrati i licna iskustva ako neko ima ovu kombinaciju ili nesto slicno.

Benz Micro Mc Gold, 5,7gr Cu 15

Rucka 4,5gr, SME Kopija shell 6gr, Benz & srafovi 6gr....16,5gr.....10,117 Hz

Rucka 4,5gr, Technics shell 7,5gr, Benz & srafovi 6gr....18gr...9,86 Hz

Rucka 4,5gr, AT MG10 shell 10gr, Benz & srafovi 6gr....  20,5gr.....9,076 Hz

Rucka 4,5gr, Ortofon SH4 shell 9,4gr, Benz & srafovi 6gr....23,5gr...11,623 Hz


Razlika izmedju Ortofon i AT shella je u tome sto Ortofon shell ima klasicne kanale za montazu srafova a AT shell ima cetiri rupe sa donje strane i samo rupe najblize ivici shella odgovaraju za 1210 gramofon, takodje AT shell jeste od magnezijuma sto je pozitivno.

Traganjem po netu nasao sam da neki ljude koriste Ort & AT shellove, jedan od njih tvrdi da je montirao AT glavu i dobio nizu izmerenu distorziju u odnosu na standardno Technics podesavanje na kojem je vrh montiram 52mm od spoja shella i rucke ( naravno kolika ce tacno razdaljina biti sa Benz glavom ne znam unapred ), mana su ocigledno fiksna mesta za montiranje glave. Sto se Tice Ortofon shella materijal izrade je nepoznat, nema podataka, verovatno aluminujum.

Mozda postoji mogucnost da u mashinskoj radionici secenjem olaksam neki od ovih tezih shellova i tako smanjim masu ali to jos ne znam dok ne odem da vidim da li je izvodljivo.

SME Kopija shella je vrlo tanka i materijal je nepoznat pa je diskutabilno poseduje li on odgovarajucu cvrstinu da nosi MC glavu, moze li taj shell kontrolisati vibracije kako treba ?   Ista zamerka vazi i za Technics orignal.

Unapred hvala, Krca

Edited by Krca44
Greska u racunici
Link to comment
Share on other sites

Zdravo Krco,  evo par informacija, montirao sam 2M na 1210:) Pozajmio sa kopiju SME šela u nameri da ga upotrebim, u toj kombinaciji frek. rez. bila bi 8hz. Međutim kvalitet materijala je loš, uz to šel je nekako dubok, pa glava previše upadne u njega. Pola glave se ne vidi kada se montira, izleda ružno. Nema dobar kontakt sa ručkom, ne prijanja dobro kao original. Zaključak, ne bacaj pare za kopiju, ne vredi ništa!!!! Original Technics šel je dobrog kvaliteta, 2M se lako montira, sve paše odlično. Frek. rez 7.75hz, malo ispod 8hz. Raspitao sam se i nije nikakav problem. Kombinacija svira za 10:listenZaključak: 2M i Benz će svirati odlično!!! Ortofon SH4 je od aluminijuma, teži je od Technics šela. AT je od magnezijuma i najkvalitetniji, sa njim frek 7.75hz znači može! Zaključak ako hoćeš kvalitet uzmeš AT!!1

Link to comment
Share on other sites

OK PROMENIO SM KALKULACIJU U PRVOM POSTU, RACUNAO SAM RUCKA+SHELL...12gr,  DAKLE KAD ODBIJEM 7,5gr MASU ORIGINALNOG SHELLA DOBIJA SE 4,5gr MASA RUCKE.

Po ponovljenoj klakulaciji, u prvom postu, svi shellovi ulaze u obzir, samo treba odabrati onaj koji najvise odgovara, tu naginjem na Ortofon SH4 ili AT MG10.

Dodatno ako uzmem u obzir Audio Technica shell od 13gr skuplji koji ima mogucnost podesavanja Overhanfa i Azimutha, cifre su sledece ... 8,477 Hz

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, microfarad said:

Nema dobar kontakt sa ručkom, ne prijanja dobro kao original. Zaključak, ne bacaj pare za kopiju

Vidi prvi post opet, editovao sam ga, sad sve izgleda znatno drugacije.

Izgleda da kopije imaju malo luft, manje od desetog dela milimetra, ali oseti se prilikom montaze.

Link to comment
Share on other sites

Dakle ako racunam ovako :

effective mass 12gr ( without cartridge )... znaci bez glave, odavde odbijem masu originalnog shella 7,5gr i dobijam kao masu rucke 4,5gr.

Rucka 4,5gr, AT shell 13gr, Benz 6gr....23,5gr....8,477 Hz

Pa onda i ovaj shell koji je jako kvalitetan dolazi u obzir.

49 minutes ago, Solderer said:

The Technics rating of 12g effective mass includes the weight of the stock headshell

HVALA NA ISPRAVCI !!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, microfarad said:

Dva dana ne gasim gramofon. Svira odlično.

Drago mi je  :)

Igorov mat je i kod mene, cini mi se da mi bolje sve radi sa njim, originalni mat nemam, koristio sam debeli gumenjak pa presao na pluta/gumu,  rado bih pazario jos jedan ili pokusao da napravim.

Pozdrav, Krca

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, microfarad said:

Dva dana ne gasim gramofon. Svira odlično. 2M Bronza mnogo bolja od svoje jeftinije braće. Fine line igla izvlači svaki detalj iz vinila.Izuzetna zvučnica. Da vrlo bitna stvar, svira sa Igorovim Matom. Razlika između Igorovog Mata i original Technics vrlo čujna. Bravo Igore svaka čast za Mat.

Samo da potvrdim mikrofarada. Čak šta više zajedno smo slušali premijerna puštanja vinila 180g. Pink Floid the Wall razvalio.

Technics + Igorov mat + Ortofon 2M Bronze i ako se ne varam 3.5 VTA HiEnd kombimacija. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, microfarad said:

Veoma podcenjen gramofon od ljudi koji ga nisu čuli u ozbiljnom set-up ili su ga slušali sa jeftinim zvučnicama

Meni se cini da zvucnice iz klase od cca. 200eu sviraju mnogo bolje od osnovne klase, a one jos duplo skuplje su vec jako ozbiljne, to vazi kao generalno, koliko sam dosad slusao,   a na samom Technicsu, doduse kratko, cuo sam i kako svira AT760, misljenja sam da gramofon moze sigurno da radi sa glavama iz klase 500-600eu i da im ne zakida na kvalitetu. 

Link to comment
Share on other sites

Zvučno je doneo zaista sve potrebno i očekivano, na najvišem nivou uz naravno pomoć jako dobre 2M Bronze i celokupnog phono setupa. Naglasicu da je izvanredno reagovao na čačkanja VTA. Ne treba uopšte zaboraviti veliku ulogu mata u konačnom zvučnom doprinosu. Sve u svemu izrazito pun zvučni doživljaj bez nedostataka.

Da ne zaboravim podešavanje VTA je toliko mnogo doneo u separaciji kanala i stereo slici da je zaista bilo uživanje slušati ga nakon te male korekcije ugla. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 19:42, Father said:

Zvučno je doneo zaista sve potrebno i očekivano, na najvišem nivou uz naravno pomoć jako dobre 2M Bronze i celokupnog phono setupa. Naglasicu da je izvanredno reagovao na čačkanja VTA. Ne treba uopšte zaboraviti veliku ulogu mata u konačnom zvučnom doprinosu. Sve u svemu izrazito pun zvučni doživljaj bez nedostataka.

Da ne zaboravim podešavanje VTA je toliko mnogo doneo u separaciji kanala i stereo slici da je zaista bilo uživanje slušati ga nakon te male korekcije ugla. 

Са којом плочом сте подешавали ВТА? Под којим углом је она резана? ВТА главе је непроменљив, оно што се мења подешавањем висине је СРА, тј угао под којим игла улази у саму бразду , и он је 90 степени и једино је он значајан. Вертикални угао код резача је уведен само због тога да се опиљци урезаног матерјала не би таложили испод игле за резање.

Када ручку подигнемо или спустимо за 5мм, тај угао  тј СРА се мења за свега 0.5 степени. Изузетно мала промена. Иначе појмови ВТА и СРА се по правилу изједначују и погрешно тумаче. Већина плоча из шездесетих је резана на око 10 степени. Шта бива када их репродукујемо са нпр. Аудио Техником која има декларисаних 23 степени? Ништа посебно, јер је СРА увек строго дефинисан.

vtadiagram.jpg

Link to comment
Share on other sites

Podešavana je tako što je vizuelnim putem, bočno gledano,  dovedana najdonja površina plastičnog uloška igle na glavi u paralelan položaj sa vinilom.

Na taj način je obezbedjen idealan ugao vrha prema vinilu, koji su konstruktori zamislili. Nije bilo test ploče. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...