Jump to content


FM stereo i kablovski operateri


Borko

Recommended Posts

Razmatram ponude raznih kablovskih operatera. Ovih dana sam malo analizirao ponudu za radio stanice. Imam FM tuner i ističe mi ugovor sa Posta.net providerom. Oni u obliku analognog FM stereo signala imaju Radio Beograd, 1, 2, 3, 202, nemački Classic Radio. To je otprilike sve što slušam. Za Classic radio ne znam kako primaju i distribuiraju, preko satelita ili uzimaju sa interneta, ali je kvalitet zvuka jako dobar, u rangu , ako ne i bolji od Radio Beograda 2 i 3.

Najveći operater, SBB, u ponudi uopšte nema Radio Beograd, ima Radio Novi Sad. Ostale radio stanice iz njihove ponude mi liče na običan internet radio koji oni distribuiraju preko kabla. Najveći problem je što u kablu ne puštaju analogni FM stereo već neki digitalni signal. Napisao sam im email i tražio da mi razjasne i dobio ovakav odgovor:

"Zahvaljujemo se na poslatom mail-u.
Radio stanice se emituju u digitalnom obliku i dostupne su putem D3 uređaja. Kvalitet je bolji jer nema mešanja u frekvencijama iz etra. Povezivanje D3 uređaja možete obaviti putem HDMI kabla. Radio stanice koje ste naveli su stanice iz Stingray ponude i preuzimaju se od samog Stingray-a".
 
Ako neko ima iskustva sa SBB D3 uređajem moja pitanja su sledeća:
 
1. Pošto se radio kanali emituju digitalno, i ako se odlučim za SBB, znači mogu da FM tuner bacim ili da postavljam krovnu FM antenu ?
2. Kako da povežem D3 uređaj pomoću HDMI kabla ? HiFi stereo pojačala (kao što ja imam) nemaju HDMI ulaz ?. To imaju AV receiveri, a ja ga nemam.
3. Koji je kvalitet tog digitalnog radio signala u poređenju sa FM stereom. Jel to na nivou DAB ? Mislim na bit rate, S/N, frekventni opseg, kompresiju. Ima li neko iskustva ? Ja i ne primam signal iz etra svojom antenom već iz kabla.
4. Šta emituje Stingray i u kom kvalitetu ? Da li je to internet radio, servis koji se plaća, site za download ? Jel to bolje od FM sterea ili gore ? Za DAB se zna da je lošije.
Link to comment
Share on other sites

Preko SBB-a je moguće slušati analogni FM prijem koji je bez kompresije, kao i analogni. Problem je što je taj FM signal prošao više AD i DA konverzija jer emiteri dovode digitalni signal do head-enda kablovskog operatera. Ne vidim razlog da operater manipuliše tim signalom. Od prošle godine je i Radio Beograd prešao na digitalni prenos od emitovanja do transmisije, tako da je i analogni antenski prijem njihovih programa prošao kroz ovakve konverzije. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Preko SBB-a je moguće slušati analogni FM prijem koji je bez kompresije, kao i analogni. Problem je što je taj FM signal prošao više AD i DA konverzija jer emiteri dovode digitalni signal do head-enda kablovskog operatera. Ne vidim razlog da operater manipuliše tim signalom. Od prošle godine je i Radio Beograd prešao na digitalni prenos od emitovanja do transmisije, tako da je i analogni antenski prijem njihovih programa prošao kroz ovakve konverzije. 

Ako sam dobro razumeo, Radio Beograd dovodi digitalni signal do nekog centralnog mesta prijema kablovskog operatera. Naprimer optičkim kablom ?

Ono što je sigurno, za mog operatera, je da u kablu šalju analogni FM stereo. To je sigurno jer mi je tuner analogni i samo taj signal može da prepozna. Iako deluje logično, da je kablovskim distributerima jednostavnije da proslede signal onakav kakav su dobili (digitalni), ja recimo primam analogni. Znači, ili su oni ipak uradili D-A konverziju, ili signal primaju iz etra (sa Avale) kako se emituje (kao FM stereo).

Nije mi jasno kako je preko SBB-a moguće slušati analogni FM prijem ?. Citirao sam šta su mi odgovorili. Jasno piše da se kablom šalje digitalni signal. Valjda znaju šta šalju ?

Link to comment
Share on other sites

SBB ima dobre inženjere ali ne i stručan korisnički servis. SBB šalje dva signala: digitalni i analogni. U ovom drugom su analogni TV i FM radio kanali. Međutim, taj analogni FM signal je već prošao nekoliko konverzija. Na primeru Radio Beograda, to bi izgledalo ovako:

mikrofon (A) > režija (A) > master (D) > predajnička mreža ili operateri (D, preko TCP/IP) > krajnji korisnik (D i A)

 Fun fact: kada kod SBB-a uzimate samo internet preko koaksijalnog kabla, dobijate i analognu televiziju i radio jer analogni signali ne mogu da se kodiraju. Podrazumeva se da plaćate sva tri.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam D3 i paket Trio Gold. Par puta sam probao da ubodem analogni koaksialac  u NAD risiver i pretražim stanice. Nikada nisam dobio niti jednu stanicu. Znači ubadao sam antenski džek u onaj zlatast konektor desno gde su priključci za antene i specificira FM.

nad-1.gif

Link to comment
Share on other sites

Radio retko slušam, a kada ga slišam onda je to D3 na Smoot Jazz Radio i spdif vezom u Oppo. Za kuntanje posle ručka najbolja varijanta.

Zvučno nisam se trudio da budem strog i mislim da je na nivou 256kb mp3. Znači nije toliko loš kao što se misli. Od stanice do stanice varira kvalitet što je i u FM analognom smislu vrlo izraženo. Sigurno je zvuk bolji analogno procesuiran, ali realno meni nije toliko prioritetan pa se nisam udubljivao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...