Jump to content


Da li hifi se hifi mora napajati iz schuko utičnice ?


Borko

Recommended Posts

Pitam zato što želim da promenim poziciju zvučnika i police sa uređajima. Sada, pre promene, je sve priključeno na strujnu letvu, a ona ide u schuko utičnicu u zidu. Letva ima 7 schuko utičnica. Na mestu gde želim da sve pomerim imam samo običnu utičnicu, bez uzemljenja. Pojačalo, CD i FM tuner imaju IEC utičnice sa dva pina, a na pojačalu pozadi pored IEC utičnice je nacrtan simbol za duplu izolaciju (dva kvadrata, jedan u drugom).

Naravno, postoji mogućnost da vučem produžni iz sadašnje schuko utičnice u zidu, ali bi bio dugačak ako bi ga vodio okolo po ivicama sobe.

Link to comment
Share on other sites

Uz uslov da u zidu vec postoji zica za uzemljenje. Kod mene u sobi na jednom stekeru nije pustena. Ako je pustena onda treba proveriti kakav je taj obicni steker, (uticnica), da li je predvidjen za uzemljenje i da li je uzemljenje povezano. Ako nema gde da se poveze uzemljenje, a postoji zica u zidu, onda se kupi steker sa uzemljenjem i poveze se. Ovo pisem iz krajnje laickog elektricarskog ugla ali sa dobrom namerom.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, vladat1 said:

Ja ne razumem koliku se uštedi na jednoj žici

Prica mi drug koji je elektricar. Montira uticnicu, poveze sve lepo, ukljuci kad ono - nista. Proveri zice vidi da nema struje. Gleda, proverava... Otvori kutiju koja stoji ispod plafona a iznad uticnice, pogleda i vidi da nema zica! Stigle zice do kutije ali ne idu na dole do stekera. Ali, dole ih ima!? Sta je sad pa to? Kad ono majstori nisu spustili cice ali da bi gazdi zamazali oci ostavili neko parce dole u kutiji za uticnicu! Znaci, vazi ona "kad macke nema misevi kolo vode".

Link to comment
Share on other sites

Lepo je Pompi napisao. Skini utičnicu i proveri da li u dozni postoji žica za uzemljenje ostavljena nevezana. Ako ima ugradi novu utičnicu koja poseduje uzemljenje i problem rešen. Ako se radi o dvožilnom zidnom kablu, onda kupi dugačak trožini 3x2.5 kabl i uvedi ga u tu razvodnu letvu a njegov šuko utakni na staro mesto.

Ako želiš HiFi kabl za tu opciju moglo bi te koštati ozbiljno. Kako god, letva ako je neka obična iz supermarketa ili elektro radnje je smrt za zuk, uverio se kod sebe.

Relativno jeftino se može napraviti nešto bolja sa običnim već pomenutim trožilnim solid core i al razvodnom letvom pristojnog kvaliteta (ima jeftino u radnji BlueLine) i npr. HiFi Tuning šuko osnovni pozlaćeni model ... ovo je nešto najniže, a da liči na HiFi i napravi eventualno i mali pomak u kvalitetu. Naravno taj dugačak kabl u PVC izolaciji je dodatno nesrećna okolnost, ali ako se kupi neki sa npr. silikonskom izolacijom unutrašnjih žica u snopu od 3 onda bi to bilo zaista vredno pažnje. 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Father said:

Naravno taj dugačak kabl u PVC izolaciji je dodatno nesrećna okolnost, ali ako se kupi neki sa npr. silikonskom izolacijom unutrašnjih žica u snopu od 3 onda bi to bilo zaista vredno pažnje.

Koliko mu je od tog mesta najbliža cevka za vodu (pocinkovana , ne plastična :D). Od nje može da dovede uzemljenje, uz ivicu zida - ispod lajsne. Trebalo bi tada samo da oštemuje - povuče liniju 20-30 cm do utičnice. Kasnije da je izgletuje i sredi. Preporučujem da se zameni i utičnica nekim modelom Schneider (ja volim krem) ili skupljim Legrand.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Lepo je Pompi napisao. Skini utičnicu i proveri da li u dozni postoji žica za uzemljenje ostavljena nevezana. Ako ima ugradi novu utičnicu koja poseduje uzemljenje i problem rešen. Ako se radi o dvožilnom zidnom kablu, onda kupi dugačak trožini 3x2.5 kabl i uvedi ga u tu razvodnu letvu a njegov šuko utakni na staro mesto.

Ako želiš HiFi kabl za tu opciju moglo bi te koštati ozbiljno. Kako god, letva ako je neka obična iz supermarketa ili elektro radnje je smrt za zuk, uverio se kod sebe.

Relativno jeftino se može napraviti nešto bolja sa običnim već pomenutim trožilnim solid core i al razvodnom letvom pristojnog kvaliteta (ima jeftino u radnji BlueLine) i npr. HiFi Tuning šuko osnovni pozlaćeni model ... ovo je nešto najniže, a da liči na HiFi i napravi eventualno i mali pomak u kvalitetu. Naravno taj dugačak kabl u PVC izolaciji je dodatno nesrećna okolnost, ali ako se kupi neki sa npr. silikonskom izolacijom unutrašnjih žica u snopu od 3 onda bi to bilo zaista vredno pažnje. 

Kod mene u stanu u sve utičnice koje nisu schuko dolaze dve žice, uredno vezane. Nema treće koja nije vezana. Zašto ne bi vezali uzemljenje ako već postoji u zidu ?. Da se uštedi na utičnici ?

Što se tiče strujne letve i negativnog uticaja na zvuk, cenim da promena položaja zvučnika može mnogo više da pomogne nego što strujna letva može da upropasti. Soba je pravougaonik, a sada su mi zvučnici smešteni na sredini duže ("b") strane. Naspram njih (opet na dužoj strani) je trosed. Rezultat je naglašen bass u uhlu između strana "a" i "b". Hoću da ih smestim na sredinu kraće ("a" strane pravougaonika, ispred prozora, koji su pokriveni zavesama do poda. Trosed naspram nih na naspramnu kraću stranu (sredina). Soba ima 20 m2.

Letva nije ništa posebno ali je malo bolja od plastičnih kineskih. Aluminijumsko kućište (Multip), sa ugrađenom IEC utičnicom. Razvod u letvi je Neotech solid core UP OCC bakar, a kontakti posrebreni. Dosada sam koristio Neotech strujni kabl od 1.5 m (3 x 2.5) od schuko u zidu do IEC utičnice u letvi. Sad ću staviti isto Multip produžni, 3 x 2.5, 5 m mi je dovoljno, a onda na jednu od slobodnih utičnica ubaciti taj Neotech strujni i moju modifikovanu Multip letvu. Skupo mi je da kupujem 5 m boljeg strujnog kabla.

U prilogu slike kako izgleda letva unutra.

 

Multip inside new model (1).jpg

Multip inside new model (2).jpg

Multip inside new model (3).jpg

Multip inside new model (4).jpg

Multip inside new model (5).jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovo je ok letva. Ja sam mislio na one uobicajne sa prekidačem bela plastika... 

Onda ti je pola posla gotovo. 

1 sat ranije, Borko said:

Kod mene u stanu u sve utičnice koje nisu schuko dolaze dve žice, uredno vezane. Nema treće koja nije vezana. Zašto ne bi vezali uzemljenje ako već postoji u zidu ?. Da se uštedi na utičnici ?

A one koje su šuko dolaze li 3 žice? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...