Jump to content


Jedan kanal na phono pojačalu slabije se čuje


Oknarb

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Za pocetak, probati sa zamenom kablova iz gramofona u pretpojacalo (levi/desni) i proveriti da li se "slabost" seli sa njima ili je vezana za jedan kanal phono pretpojacala. Ako je do glave, proveriti da li je balans kanala u okviru specifikacije. Po mogucstvu, trebalo bi proveriti i azimut igle.

Kod jeftinijih glava, (dis)balans kanala (na 1KHz) se krece i do 2.5-3dB. Ovo se moze pogledati u specifikaciji proizvodjaca za dati model. Dokle god je moguce "izravnati" balans koriscenjem balans potenciometra na pojacivacu, (bez prevelike korekcije), ne bih brinuo...

Pozdrav! :wave2 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vaN_Helsing said:

Можда се нешто догодило након замене игле. Проверити жичице од главе до Х шела.

Proveri i na strani gde ulaze zice u shell za svaki slucaj, ja sam na tom mestu imao prekid a video sam sasvim slucajno...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Oknarb said:

Probao sa drugim predpojačivačem i nema razlike. Sad  moram da odnesem da se pogleda ppojačalo.

Citam ovo sto pisao ranije na ovamo, jesi sa tim drugim preampom probao da stavis i druge kablove ?   da njih izbacis kao mesto moguceg zeza.   Izvini ako gnjavim

Link to comment
Share on other sites

Moguce je da glava napravi problem ako je stara, da jedan kalem vise ne radi dobro, mada licno nisam naleteo na takve primerke do sad ( nisam jos proturio toliko mnogo ).

Ako si menjao kablove na nekom X mestu, pa jedan zvucnik radi glasnije a posle promene drugi radi glasnije, nadam se da sam dobro shvatio, da je ovo slucaj, onda nisu zvucnici, a nije ni pojacalo a ni preamp ( mislim ).

Ako se slucajno anti skate na rucki pomerio to moze da izazove slican problem...meni je ovo bio slucaj u ekstremu, samo ja sam znao da je do toga jer sam to cackao.

Nekad vredi napraviti pauzu, pa onda ponovo sve polako opet pogledati, mozda se vidi nesto sto se previdelo prvi put.... meni se desavalo i ovo

Link to comment
Share on other sites

Aha izvini ja sam pogresno razumeo da se i kod drugog pojacala ponavlja isto a imao sam zez sa losim RCA konektorima...

Ako je pojacalo, sad ne znam tacno, nisam strucnjak, kod mene je npr. Balance kontrola izazivala slican efekat, jedan kanal je bivao slabiji ili cak gubio signal u ekstremu, pa potom sve radilo kad ja taj Balance prosetam i kucnem...

Ne bih da dalje nagadjam, nisam majstor, ako si siguran da je pojacalo, vrlo moguce da to nije veliki kvar s obzirom da imas 80% zvuka na slabijoj strani.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Oknarb said:

Kablovi su dobri jer kod drugog pojačala nema razlike

Drugo pojačalo...aaaah! - a gde si to napisao?! Sad je tek izletela logika kroz prozor...na prvom pojačalu zameniš kanale ulaza levi za desni i desni za levi te se greška seli na drugi izlaz/zvučnik...na drugom pojačalu sve radi OK....zaključak: Prvo pojačalo ima grešku. :blink:

 

Pozdrav

Turob

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Oknarb said:

Reci mi šta je turob? Borut

Hahaha, jel' mora da pitaš, Oknarb?!

Preporućujem ti, da tvoje pokuse ponoviš još jednom, ali sistematski...npr.:

1) gram - kablovi - preamp 1 - kablovi - amp 1 - kablovi - zvučnici

2) gram - kablovi - preamp 1 - kablovi zameniš samo ulaz na amp - amp 1 - kablovi - zvučnici

3) gram - kablovi - preamp 1 - kablovi zameniš i izlaz iz preampa - amp 1 - kablovi - zvučnici

4)  gram - kablovi zameniš samo ulaz na preamp - preamp 1 - kablovi - amp 1 - kablovi - zvučnici

5) gram - kablovi zameniš i izlaz iz grama (ako nisu fiksni, naravno) - preamp 1 - kablovi - amp 1 - kablovi - zvučnici

6) gram - kablovi - preamp 2 - kablovi - amp 1 - kablovi - zvučnici

7) gram - kablovi - preamp 2 - kablovi zameniš samo ulaz na amp - amp 1 - kablovi - zvučnici

8) gram - kablovi - preamp 2 - kablovi zameniš i izlaz iz preampa - amp 1 - kablovi - zvučnici

.... pa amp 2....i tako dalje.

 

Takvim postupkom bi trebao izdvojiti problematičnu komponentu..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...