Jump to content


Sony vs Nakamichi cassette deck


Simeon

Recommended Posts

Imam Sony 870ES modifikovan u delu biasa i rec eq kao 970ES

Odlicno zvuci osim sto ima mali cut off u delu HF, primetio sam najbolje prilikom snimanja kad prebacim sa source na tape.

Nisam nikada imao prilike da cujem neki Nak i da poredim kakav je kod njega HF, REC vs PB

Dali moze da mi neko sporedi neki Nak sa ovim Sonijem (il nekim od ES klasu) ali da su u istom/slicnom cenovnom rangu.

Ovaj je nov bio cirka 600 EUR.

Link to comment
Share on other sites

Ima dvoglavih a vec dugo godina ( decenija ) provlaci se prica da su osnovni dvoglavi Nakovi parirali skoro ili naj troglavim masinama vecine drugih kompanija ( ovde ne mislim na Revox i slicno ).

Moj Nak BX2 po nekim karakteristikama svira bolje od Pioneer 820 deka.

Zez je to sto je Nak stavljao kalibraciju samo na masine iz sredine ranga pa navise, ostali su imali samo Bias u najboljem slucaju na prednjoj ploci

Realno poredjenje bi bilo dvoglavi Nak sa kraja 80ih, CR1 & CR2 vs Sony 870ES i CR3 & CR4 vs 970ES, ili Cassette Deck 2 i 1, dalje DR serija Naka.

Mene bi zanimalo da cujem necije misljene

Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

Gledaj,što se tiče dvoglavih Naka,ja sam imao novog 125 E. Za troglavi nisam imao para.Što se tiče zvuka ja bih rezimirao na sledeći način.Malo je bilo troglavih dekova koji su bolje SNIMALI od  Nak a.Što se tiče reprodukcije to puno zavisi od fabričkog azimuta ,tako da se time nisam opterećivao.Sve u svemu,bolji su od većine troglavih dekova.

Link to comment
Share on other sites

Od Sony boljih modela sam posedovao (koliko mogu da se setim, mozda sam nesto propustio):

- TCK770ES - ne znam mu cenu napamet, verovatno oko 1.000 DEM

- TCK777 - kataloska cena oko 2.400 DEM

- TCK777ESII - ista cena

- TCK700ES - oko 1.300 DEM

- TCK970ES - oko 1.600 DEM

- TCK990ES - dva komada - oko 1.600 DEM

- TCK909ES - oko 1.600 DEM

- TCKA6ES - tri komada - mislim da je bio oko 1.600 DEM

 

Od troglavih Nakova:

- 700 - ne znam cenu (nemam vremena da trazim)

- BX300 - tri, cetiri komada - oko 1.700 DEM

- Cassette Deck 1 - tri komada - oko 2.000 DEM

- 680ZX - tri. cetiri komada - mislim da je cena bila oko 3.000 DEM, ne znam tacno

- 682ZX - nesto skuplji od 680ZX

- CR4 - oko 2.000 DEM

- CR5 - oko 2.800 DEM

- CR7 - oko 4.000 DEM

- Dragon - dva, tri komada - oko 4.000 DEM

itd., ne mogu svega da se setim.

 

Sony je odlican u svojoj klasi cene, zaista su dobri dekovi, nekada kod nas potcenjeni, danas precenjeni (jos uvek ne kao Aiwa XKS9000 npr.). Medjutim, zvucno se tesko mogu meriti sa troglavim Nak dekovima, cak i sa BX300 koji izgleda kao nedonosce u odnosu na bogate ES primerke, C.D.1 je jednako sjajna masina, CR4 vrhunski dek, a ostale i da ne spominjem.

Pomenuto se ne odnosi na TCK777/ES/ESII masine koje su vrhunski dekovi u apsolutnoj klasi. Interesantno je da su moj bivsi 777 i 777ESII imali potpuno razliciti zvucni pecat iako su jednako dobro i ispravno radili.

No, treba uzeti u obzir da je vecina masina bas stara i zahteva cesce odrzavanje nego pre 20 godina, sto je sasvim ocekivano. Zato je najbolje ne uzimati Naka napamet vec sacekati (ako se moze docekati) nekog u dobrom stanju - makar jevtinijeg, ali odlicnog.

Od dvoglavih Nakova sam imao pojedine modele: moje licne preference idu ka starijim (480/580/580M) pre nego novijim (BX/CR/C.D. itd.) serijama - ti stari dvoglavi Nak dekovi ubijaju kako dobro snimaju i zvuce. Ali, opet je pitanje starosti i stanja, npr. dek moze da bude super ocuvan ali mu plastika u mehanici puca itd.

Nadam se da sam bar malo pomogao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od Sony dekova koje sam imao izdvojio bih modele Tck-730/950/970/990 Es (svi po 1500 dm sem 990es koji je bio 1600 dm) sjajni dekovi za svoju cenu,ozbiljno uradjeni za taj rang cene.Pominjani Sony TCK-870es je kostao 1000 dm.U toj klasi cene(do 1000 dm) bili su od Nakamichi dekova Dr-3(400 funti,odlicno ocenjen u What Hifi-ju) i Cassette deck 2(1000 dm),kao i BX-150(900 dm) i Bx-125(800 dm),Bx-100e(700 dm),Cr-2(1000 dm) i Cr-1(900 dm),Lx-3(1400 dm) itd.Od troglavih(koji su bili skuplji) tu su Cassette Deck 1(1500 dm) i 1,5(1300 dm),kao i Dr-1(2000 dm) i Dr-2(1400 dm).A tu je i Bx-300e(1650 dm),Cr-3e(1650 dm),Cr-4e(2000 dm) da ne nabrajam one skuplje.Ono sto krasi svaki Nakamichi je odlican kvalitet za svoju cenu.Bar je tako moje iskustvo(a imao sam puno Nakamichi dekova, od dvoglavih sam imao bx-125,100,cassette deck 2,dr-3,bx-2,jedino mi se nije svideo rx-202e,dok je rx-303e druga prica).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...