Jump to content


Cocktail Audio X50D


Aurelijano Buendija

Recommended Posts

4 sati ranije, Woland said:

skrenula je ova tema, kao i obično :) ka nekim stvarima koje nisu tema.. kapiram da je svakome svoj sistem najbolji i da su Mac, Naim, Oppo, Melco, Lumin (se izvinjavam ako sam nekog izostavio :) ) najbolje sprave na svetu.. ne zameram ništa i nikome, ali mogu da primetim.. ne zamerite ni vi meni što sam primetio :)

 

Nemamo šta da ti zamerimo! :)

Hvala na opširnom opisu procedure testiranja! Sprava zavređuje pažnju. :thumbsup2

 

Moja pitanja, dileme i komentari zvuka modela X40 u poređenju sa mojim trenutnim setup-om,
su bili isključivo plod moje velike radoznalosti u vezi modela X50 i ozbiljnog razmišljanja u pravcu kupovine istog.

 

Znam, mogao sam da napišem i ono svima omiljeno: "Izgleda prelepo, a siguran sam da tako i svira!". :D 

Uživaj! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kao transport, usko specijalizovani X50 je hardverski sigurno daleko bolji od multipraktičnog X40.

Ipak, moja dosadašnja iskustva govore da je kvalitetna elektronika samo polovina priče.

 

Jako bitan aspekt je softver koji interno pogoni naše sprave.

Na primer, običan update firmware-a je u mom slučaju potpuno menjao zvuk DAC-a. Kao da nije svirao isti uređaj.

U tom kontekstu sam pominjao i zvuk koleginog Oppo-a, kod kojeg isti hardver svira lošije ako se koristi njegov interni plejer.

Isti kompjuter u ulozi transporta, svira drugačije sa različitim operativnim sistemima ili softverskim plejerima.

 

Zato svaku spravu posmatram kao celinu. Hardver + softver.

Hardver može biti fenomenalan, ali lošije optimizovan firmware iz njega možda neće izvući maksimum.

 

Zbog toga nisam siguran da li aspekti zvuka sa kojima nisam bio u potpunosti zadovoljan kod modela X40, 

u većoj meri zavise od hardverske implementacije SPDIF izlaza, ili od internog softvera. 

 

Koliko pažnje i vremena provedemo na ugađanje gramofonima, toliko izgleda treba potrošiti i na digitalne izvore.

Prvi deo oko gramofona si uspešno savladao!

Link to comment
Share on other sites

Ja iskreno mislim da je koncepcija X50 ta buduća varijanta, gde osim firmvera i neke strujne filtracije čovek nema potrebe da se gnjavi dalje, kao sada sa računarima, driverima, softverom hardverom...

Druga je svar da li su konstruktori i programeri seli za isti sto i dobrano sve ispeglali sa dovoljno testiranja i zlatnih ušiju u celoj toj masprodakšn vrtešci. To je osnovni strah mene npr. koji posedujem uredjaj slicnog koncepcijakog poduhvata ali sam u jednom momentu došao do zaključka da je softverski inferioran jednom običnom PC laptopu koji nije ništa posebno bio optimizovan u tom momentu. Daljim ugadjanjem, kako je to Kuja lepo primetio, bivamo nagradjeni sve boljim i kvalitetnijim transportom koji postaje svakim daljim korakom optimizacije i ugadjanja sve superiorniji u odnosu na postojeću koncepciju koja je zapravo krenula kao naj naprednija... 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Woland said:

 

@laky nisu, X50D je nešto skuplji skuplji (25%) od NA8005 kada je bio aktuelan.. danas Marantz može da se (napolju) nabavi značajno jeftinije, pošto je u pripremi novi model

Маранц је већ избацио нови модел, овог пута комбиновани оптички и мрежни плејер у виду ND8006 уређаја.

Link to comment
Share on other sites

Marantz ND8006 se funkcionalno uopste ne moze porediti sa CA X50 sem po posedovanju CD drajva.

Woland skoro pa nije ni dotakao neke bitne funkcije X50. Primer je direktan I2S signal kao i Word Clock ka eksternom D/A konvertoru. U takvoj kombinaciji skoro pa nema diskusije o Jitter-u, jednoj od osnovnih boljki svih digitalnih sistema. Iskreno se nadam da ce projekat NOS DAC-a koji Woland planira da sastavi uskoro biti i realizovan. 

Sto se X40 tice, za njega tek treba uraditi ozbiljan test. Interesantno je pomenuti da je model X40 sa dodatim pojacalom 2x100W u D klasi a pod internom oznakom X35 (iako se pojavio kasnije od X40) vec dobio nagradu za 2018 godinu: "Mrezni audio plejer u kategoriji iznad AU$1000" Australijskog casopisa "Sound + Image

Pozz

5a8079f448932_X35Award_SoundImage.thumb.JPG.a2dba0709aeea712c312c4185f33cebb.JPG

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, DJ.NIK said:

Woland skoro pa nije ni dotakao neke bitne funkcije X50. Primer je direktan I2S signal kao i Word Clock ka eksternom D/A konvertoru. U takvoj kombinaciji skoro pa nema diskusije o Jitter-u, jednoj od osnovnih boljki svih digitalnih sistema. Iskreno se nadam da ce projekat NOS DAC-a koji Woland planira da sastavi uskoro biti i realizovan. 

da, to sam propustio, a regularno izveden šasijski I2S port na X50D, kao i Word Clock, bi trebalo da budu značajni benefiti X50D.. nisam imao na čemu da probam, pa nisam ni komentarisao..

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Father said:

Daljim ugadjanjem, kako je to Kuja lepo primetio, bivamo nagradjeni sve boljim i kvalitetnijim transportom koji postaje svakim daljim korakom optimizacije i ugadjanja sve superiorniji u odnosu na postojeću koncepciju koja je zapravo krenula kao naj naprednija...

sigurno je da je otvorena platforma (PC, Mac) pogodnija za "ugađanje" i bavljenje transportom, ali ja baš i ne bih da se bavim time, vreme koje mi je u danu preostalo ću radije da iskoristim za aktivno ili pasivno slušanje, i u tome se veoma razlikujem od prosečnog "audiofila".. dakle, sve što sam napisao bilo je kroz prizmu pasioniranog slušaoca.. naravno da je i drugačiji pristup sasvim legitiman, i nemam nikakvu potrebu da ga komentarišem, niti da svoj pristup glorifikujem, samo dodatno objašnjavam svoje preferencije, radi onih koji imaju slične.. kapiram nagon za dostizanjem boljeg, ali to je igra kojoj nema kraja, i u kojoj je posle određenog momenta dostignuti rezultat, tek nešto malo (akademski) bolji, a uloženo vreme (i sredstva) u dosezanje boljitka nepovratno izgubljeno.. dakle, odavno sam odlučio (i uvežbao se) da stanem, i da eventualni upgrade, kada se za to stekne potreba, bude tehnološki radikalniji.. 

Link to comment
Share on other sites

Naravno, svako ima sebi prilagođene navike i to je sve ok. Slažem se potpuno.

Vidim da Young ima AES / EBU balanced mode on XLR (110 ohms) isto kao i X50. Da li postoji mogućnost upoređivanja USB veze ili coaxial-ne sa AES / EBU između X50 na ulazu u  Young-a. Naravno u nekom momentu golicljive znatiželje. :)

 

Link to comment
Share on other sites

mogu da probam Coax, i to 1:1, pošto Young ima 2 SPDIF (jedan je BNC), ali nisam siguran da imam kabl od 110 Oma, za AES /EBU.. msm imam nekakav mikrofonski XLR sa Neutrik konektorima, ali mu ne znam specifikaciju.. balansirani izlaz iz Younga i balansirana amplifikacija (amp i preamp) se zaista čuju, i smanjuju potrebu za fensi konektorima i kablovima..

ali, to je kod mene proces, traje dok se nakanim da promenim kabl :)

 

Link to comment
Share on other sites

Tako bogat izbor izlaza i ulaza je zaista blagoslov za igranje :D ali da se uozbiljim pa bolje kažem skaupljanje iskustava po pitanju samih standarda veze.

Ima tu i ograničenja, ako ih ima od tipa veze do tipa veze, pa je zgodno upoznati se sa ukupnim dometima vs. kvalitet ...

Taman kada padne sneg da ima nešto da se čovek poigra. :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Woland said:

sigurno je da je otvorena platforma (PC, Mac) pogodnija za "ugađanje" i bavljenje transportom, ali ja baš i ne bih da se bavim time, vreme koje mi je u danu preostalo ću radije da iskoristim za aktivno ili pasivno slušanje, i u tome se veoma razlikujem od prosečnog "audiofila".. dakle, sve što sam napisao bilo je kroz prizmu pasioniranog slušaoca.. naravno da je i drugačiji pristup sasvim legitiman, i nemam nikakvu potrebu da ga komentarišem, niti da svoj pristup glorifikujem, samo dodatno objašnjavam svoje preferencije, radi onih koji imaju slične.. kapiram nagon za dostizanjem boljeg, ali to je igra kojoj nema kraja, i u kojoj je posle određenog momenta dostignuti rezultat, tek nešto malo (akademski) bolji, a uloženo vreme (i sredstva) u dosezanje boljitka nepovratno izgubljeno.. dakle, odavno sam odlučio (i uvežbao se) da stanem, i da eventualni upgrade, kada se za to stekne potreba, bude tehnološki radikalniji.. 

 

U ovome se potpuno slažem sa tobom! :)

Možda si stekao pogrešan utisak, ali ja ne čačkam i podešavam kompjuter svaki dan. :)

Isti su mi OS, podešavanja, i playback softver od 2012. kada sam i kupio ovaj kompjuter. Od tada nisam ništa menjao.

Imao sam postupne faze u razvoju digitalnog playback-a, ali je svaka trajala nepromenjena po nekoliko godina.

Čak me je i @Father drugarski blago "kritikovao" ;) što me mrzi da eksperimentišem sa kablovima, već najčešće koristim ono što se zateklo u kući po fijokama i što je stiglo sa uređajima.

Pošto mi je ovaj Mac ujedno i radni kompjuter, novije verzije programa koje koristim zahtevaju i novije verzije operativnih sistema. To sam rešio dual boot-om sa dva ugrađena diska, a to mi je pružilo i priliku da iz radoznalosti, čisto informativno (i jednokratno), utvrdim razlike u zvuku između moje stare kombinacije i novijih verzija OS-ova i plejera.

Znači, muzika je na prvom mestu! :thumbsup2

U poslednje vreme osećam da je možda došlo vreme da pređem na novu fazu, standalone uređaji sve više sazrevaju, što je razlog za novoprobuđeno interesovanje za sprave kao što je Cocktail Audio.

 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, DJ.NIK said:

Sto se X40 tice, za njega tek treba uraditi ozbiljan test.

Apsolutno se slažem. 

SPDIF izlaz koji mene intresuje je tek deseti deo funkcija koja ova sprava poseduje,
u suštini sporedan pošto sprava ima svoj ugrađeni DAC.

Niko ne kupuje CD plejer prvenstveno zbog njegovog digitalnog izlaza. Za to služi specijalizovani CD transport.

Prosečnom korisniku koji nema DAC i koji kreće od nule, druge funkcije modela X40 će biti mnogo zanimljivije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...