Jump to content


Zvucnici do 300e


Shang Tsung

Recommended Posts

Nesto se razmisljam nedeljama vec sta bi bio dobar apgrejd sa trenutnih JBL L16 zvucnika. Trenutna postavka sistema izgleda ovako:

PC
ASUS Xonar Essence STU dac
Rotel RA-05
JBL L16 Decade
FTA kablovi

Mislim da sam udario u plafon sto se tice trenutnih JBL-a, pa bih da ih zamenim sa nekom podnostojecom varijantom. Cuo sam ovaj rotel sa nekim B&W bookshelf zvucnicima i svirao je primetno bolje nego sa L16. Ono sto trazim i sto mi najvise fali sa trenutnim kutijama je da bass ima "kick", ali ne da se rita kao zigosani konj, vec da bude precizan i utegnut bez bumi efekata. Obzirom da Rotel iz postavke ima "samo" 2x40W, da li je realno ocekivati ovo sa bilo kojim zvucnicima?

Isprva sam se okrenuo ka podnostojecim resenjima, jer sam ubedjen (mozda pogresno) da bass koji mi fali necu dobiti ni sa bookshelf kutijama od 1500e. Pozicija zvucnika je skroz uza zid (ne moze drugacije), tako da ako ima bass-reflex otvor, on mora biti s prednje strane. Za sada sam oko bacio na JBL E60 i JBL E80 modele, ali bih da saznam na sta bih jos mogao da obratim paznju. Neki pricaju da ovaj efekat ne moze da se postigne bez drajvera od bar 10" (pa i 12"), sto nije bas cesta pojava na zvucnicima.

Da li je mozda bolje (i jeftinije) resenje da u sistem dodam woofer i koji bi onda valjalo pazariti? U obzir dolaze polovne komponente, ali nije imperativ.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Shang Tsung said:

Rotel RA-05 ima preout izlaze (dva cinca). Kako bih uopste vezivao zvucnike na woofer ako doticni ima samo cinceve?
Interesantan mi je Tannoy TS2.12.

Uzmi slobono Tannoy pod uvjetom da ima mogučnost reza frekvencije i okretanja faze. Podrazumjeva se da ima podešavanja glasnoče . Što se tiče spajanja nemaš brige , upikni ga na bilo koji pre out  ( jedan od ova dva ) . E sad ti ostaju slatke muke poštelavanja prema zvučnicima . Bas signal ugnavnom nije snimljen stereo pa u stvari ne bi trebalo biti bitno  oćeš uzet out signal sa crvenog ili bijelog činča. U tvom slučaju sub ne smije svirati za sebe nego dati tijelo - kak ti veliš -kik basu što znači nemoj ga pre nisko rezat , jer češ dobiti multiplicirani  efekt  tutnjave koju želiš izbjeći . Znači ! kad si ga pravilno poštelao mora radit po tvom  "ukusu"  a kad ga ugasiš mora ti  "nešto falit" . :)

 

Link to comment
Share on other sites

Бас је био моно на плочама, појавом дигиталних формата долази до стерео сепарације и у ниским тоновима.

Потражи на рел сајту њихово упутство за подешавање суба. Одлично је и применљиво за друге моделе.

Link to comment
Share on other sites

mogu da probam da ti prenesem moje iskustvo, mozda moze da ti znaci i pomogne.

imao sam prvo wharfedale sw 250. sjajan sub, zvucnik je na dole, i to je za filmove odlicno. on se nije bas naj naj pokazao za muziku, iako su mu ocene super.

kasnije sam slozio sistem sa operama, a one su jako male, i prosto nisu punile sobu kako treba.

razmisljao sam o promeni zvucnika, ali sam prilicno zaljubljen u zvuk opera, tako da sam ipak odlucio da ih zadrzim, a dodao sam sub.

probao sam ih nekoliko, do duse, ne neke visoke klase. kada sam probao canton sub 8 - uzeo sam ga jer mi nije menjao zvucnu sliku, samo je dodavao taj donji deo spektra koji opere ne mogu da odsviraju. njemu ze napred zvucnik, a bas reflex ka podu. i, sto sam ja do sad cuo, to je za muziku dosta bitno.

 

koliko sam uspeo da se informisem, mozak ne moze bas da registruje odakle dolazi taj najnizi spektar, te je onda dovoljan jedan sub cak i za stereo. ne misle svi ovako isto, no moje iskustvo kaze da se zvucna slika sa subom ne menja, i nemam osecaj da mi fali sub stereo. mada ko zna, mozda nekad uzmem jos jedan ovakav isti :P

meni je sub povezan kao b zvucnici iz pojacala, i to sjajno radi. srezan je na najnize, nekad na 60Hz - kada se skupi drustvo, pa se tiho slusa muzika u pozadini.

sub za muziku mora da ima crossover i faze.

 

valjalo bi da probas u svom sistemu kako se to cuje. ako ti nesto znaci, mozemo se dogovoriti nekad da donesem sub kod tebe, da slusas neko popodne.

pozdrav

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 11:25, chika_milan said:

mogu da probam da ti prenesem moje iskustvo, mozda moze da ti znaci i pomogne.

imao sam prvo wharfedale sw 250. sjajan sub, zvucnik je na dole, i to je za filmove odlicno. on se nije bas naj naj pokazao za muziku, iako su mu ocene super.

kasnije sam slozio sistem sa operama, a one su jako male, i prosto nisu punile sobu kako treba.

razmisljao sam o promeni zvucnika, ali sam prilicno zaljubljen u zvuk opera, tako da sam ipak odlucio da ih zadrzim, a dodao sam sub.

probao sam ih nekoliko, do duse, ne neke visoke klase. kada sam probao canton sub 8 - uzeo sam ga jer mi nije menjao zvucnu sliku, samo je dodavao taj donji deo spektra koji opere ne mogu da odsviraju. njemu ze napred zvucnik, a bas reflex ka podu. i, sto sam ja do sad cuo, to je za muziku dosta bitno.

 

koliko sam uspeo da se informisem, mozak ne moze bas da registruje odakle dolazi taj najnizi spektar, te je onda dovoljan jedan sub cak i za stereo. ne misle svi ovako isto, no moje iskustvo kaze da se zvucna slika sa subom ne menja, i nemam osecaj da mi fali sub stereo. mada ko zna, mozda nekad uzmem jos jedan ovakav isti :P

meni je sub povezan kao b zvucnici iz pojacala, i to sjajno radi. srezan je na najnize, nekad na 60Hz - kada se skupi drustvo, pa se tiho slusa muzika u pozadini.

sub za muziku mora da ima crossover i faze.

 

valjalo bi da probas u svom sistemu kako se to cuje. ako ti nesto znaci, mozemo se dogovoriti nekad da donesem sub kod tebe, da slusas neko popodne.

pozdrav

:) !!!

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Shang Tsung said:

Hvala svima na konstruktivnoj diskusiji i hvala chika_milan na ponudi. Ukoliko bude ustrebalo, kontaktiracu vas oko probe vaseg woofera.

Sada barem znam sta ce biti sledeci korak.

Pitanje za opstu edukaciju: zasto je bitno stelovanje faze na wooferu i cemu to sluzi zapravo?

To ti je odprolike ko + i minus  na zvučniku ? , a ti si ih spojio kak si spojio , pa staviš postavku kak ti paše " nije nužno "audiofilski " . :) nije zeka !

Link to comment
Share on other sites

On 03/02/2018 at 12:35 AM, Shang Tsung said:

Rotel RA-05 ima preout izlaze (dva cinca). Kako bih uopste vezivao zvucnike na woofer ako doticni ima samo cinceve?
Interesantan mi je Tannoy TS2.12.

Koliko ja vidim ti preout izlazi nisu predviđeni za sub, već da se postojeće integralno pojačalo koristi kao pretpojačalo. Ako ih iskoristiš za sub, nećeš imati izlazni stepen. Pojačalo mora da ima sub preout. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...