Jump to content


Osvezavanje skretnice


sale12

Recommended Posts

Na ovoj skretnici eventualno da se zameni ovaj bipolarac od 15mfd za neki blok kondenzator i možda onaj veliki kalem sa jezgrom za vazdušno motani (ako se zna tačna vrednost njegova).

P.S. Imali gde šema ove skretnice pa da se vidi kako je bipolarac vezan. (možda bi mogao i da ostane ako je u nekoj paralelnoj vezi sa bas drajverom).:huh:

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Ideš sa 10uF + 5uF = 15uF za srednjak

.... pa ideš

sa 3x 10uF = 30uF za bass

.... pa ideš

sa jednim 2.2uF za visokotonac

PA SVE PUTA 2 = 1par x 1.600din + 4 parova x 2.600din + 2x 200din = 12.400din ;)

Hvala. Nisam se setio da spajam vrednosti kako bih dobio odgovarajucu. Ovo malo jaca cena. Videcu sta jos ima. Skretnicu sam skinuo do pola, tj isekao lepak kojim je zalepljena za stranicu. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ja nudim u oglasima ovde na forumu Mundorf-e bele iz EVO serije. 22uF+8.2uF u paralelnoj vezi, bi ti izuzetno legli kao zamena za onaj od 30uF na basu. Pogotovo što bi bili u paralelnoj vezi, dobio bi još manji otopr, a napredovao po pitanju efikasnosti i brzine basa, dodatno jačajući donji registar.
Jeste da su moji ali mislim da bi ti dosta popravili definisanost basa i obogatili midbas područje, obzirom da ti bass ide čak do 1000Hz, koliko vidim iz specifikacija, pa je moguće da bass ume malo da prlja jasnoću sredine.
[/url] Ostale vrednosti onih bypass kondova od 10nF, preporučujem Wima MKP10 1000V 22N, ima da se kupe u Kelko-u na bulevaru. Jedino zašto nisam preporučio 22nF umesto Wima MKP10 400V 10N je zbog voltaže onog prvog od 22nF. Ne znam zašto nemaju 10nF od 1000V.
Napomena: Što više Volti kod to bolja kontrola područja koje pokriva. Obzirom da je važan za ubrzavanje odziva i prozračivanje delikatne visine jako je važno da bude ispoštovana što veća nabavljiva voltaža.
A i u paraleli su s basom , tako da bi tu legli ko budali šamar naročito po toj ceni !

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

184893-1.jpg

Nisam ih ja tu izmislio, na ovu skretnicu sa početka teme se odnosio komentar.

Verujem da je tvoje iskustvo daleko veće od konstruktora u JBL-u, pa rekoh da napomenem da im pišeš na email kolike su to budale.

Ipak želim da verujem da si se zaleteo sa komentarom iz neizdržive želje da nekome natrljaš nos, pa se neću ljutiti. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

184893-1.jpg
Nisam ih ja tu izmislio, na ovu skretnicu sa početka teme se odnosio komentar.
Verujem da je tvoje iskustvo daleko veće od konstruktora u JBL-u, pa rekoh da napomenem da im pišeš na email kolike su to budale.
Ipak želim da verujem da si se zaleteo sa komentarom iz neizdržive želje da nekome natrljaš nos, pa se neću ljutiti. :thumbsup2
Nije mi to bila namera .
Taj kondenzator je u delu skretnice za bas , i naravno u paraleli s basom .
Na tom mestu , a naročito u tim kutijama , nije potreban kondenzator tog kvaliteta.
To je bila poruka .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Verujem da je u to vreme to bila neophodnost uzimajući u obzir kvalitet elemenata iz tog vremena, pa nije čudo da su konstruktori osetili kvalitet više upošljavanjem kondenzatora male vrednosti koji bi ubrzao i pokrenuo 30uF elektrolit.

Slažem se da sa današnjim polipropilenom nema potrebe za njim, ali opet dodajem da je kvalitet kondenzatora na tom mestu izrazito važan za bass i, možda se tu nećemo složiti, ali i posebno važan za miran i rafinirani rad visokotonca (iz mog iskustva), a zbog trosistemske konstrukcije i za srednjotonski zvučnik.

Ne treba zapostavljati značaj konda prema minusu jer ima izrazito važnu funkciju za stabilnu i čvršće utemeljenu impedansu i samim tim bolju zvučnu kontrolu frekvencija koje emituje zvučnik.

Ja sam išao na tom mestu sa modifikovanim ruskim papirima u ulju, pa sa polipropilenima X2 serije kao jeftinije opcije, da bi se počastio Mundorfima i na kraju završio sa zaista malim ali čujnim poboljšanjem na Vishay 1848 polipropilenima. Svaka zamena je donosila kvalitet više i jasno se mogla čuti. Ova poslednja je samo donela blagu rafiniranost koja se najviše ispoljila na visokotoncu. :huh: Iskreno to mi je i bila namera da postignem time, jer samo od starta primećivao osim bolje kontrole na basu sve bolje raslojavanje i prirodniji rad visokih freq.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...