Jump to content


Tricky @ WUK, Vienna


DejanM

Recommended Posts

Sinoc sam bio na koncertu Tricky-ija, ovde u Becu. Poslednja dva albuma koja je snimio sam doziveo kao slabe, kao i njegov prethodni nastup u Becu pre nekoliko godina, koji me je takodje ostavio prilicno ravnodusnim. Ipak sam otisao, najvise iz postovanja prema njegovom nastupu pre dosta godina ovde, kada je odrzao senzacionalan koncert. Nadao sam se da ce se bar delic te magije ponoviti opet ...

Koncert je poceo uz sjajne svetlosne efekte i snazan sound. Prva pomisao mi je bila: "Ovako treba da zvuci underground u XXI veku". Kako se koncert dalje odvijao, zvuk je postajao sve tezi - really heavy ! Na momente je poprimao osobine heavy metala. Na bini je pored Tricky-ija bio jos jedan gitarista, bubnjar i mlada pevacica koja se nije bas najbolje snalazila na sceni. Ostatak muzickog posla su obavljale masine i nasnimane matrice. To je izgledalo malo cudno ... verovatno je to bio nacin da se smanje troskovi turneje. Karta za koncert je kostala 35 eura, sto se ovde smatra jako povoljnom cenom za jedan koncert. WUK takodje nije bio pun iako je u novinama pisalo da je rasprodat. U sali je bilo mozda 300 ljudi ... otprilike.

Prvo deo koncerta je prosao u predstavljanju poslednjeg albuma. Vecina stvari su bile kratke kao i na albumu i to je zvucalo OK ali to nije ono sto Tricky-ija izdvaja kao jednog od vodecih Trip-Hopera. Tek kod stvari Palestinian Girl (sa albuma Adrian Thaws) je krenuo trip - stvar je trajala nekih desetak minuta i Tricky ju je znalacki vozio sve do kulminacije. A onda prva pauza. Povratak je bio pracen jos boljom svirkom, jos zescom. Sada su to bile vec voznje od po desetak minuta uz odlican nastup Tricky-ija. A onda kraj ... mozda nakon nekih 1 i 15 minuta. Ponovo zvzduci, lupanje i nakon duze pauze band se pojavio na sceni da odsvira samo jos jednu stvar: Vent. Za mene je to najbolja stvar koju je Tricky ikada napisao a u ovoj 15-minutnoj verziji, to je zvuccalo odlicno. Jedino je zvuk banda u crscendo delovima pesme bio potpuno rastvoren distorzijom i losim ozvucenjem - pretvarao se u obicnu buku iz koje nije bilo moguce razaznati pojedine instrumente. Ali je bilo zestoko.

Na kraju sam bio zadovoljan. Plasio sam se razvodnjene svirke nekakvih pesmica ali se to nije desilo. Bila je to muska voznja, na momente u starom njegovom stilu. Jedino ostaje pomalo neobican osecaj zbog ocigledne upotrebe masina i matrica kao zamena za muzicare ... ali mozda je i to buduci trend u muzici - ko ce ga znati ...

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, den!s said:

Kad smo kod njega, vidim da po YT stalno menja ženske vokale.

@DejanM Ta mlada pevačica je neko novo lice?

Za mene svakako jeste. Mislim da ju je predstavio kao Martu ... ili tako nesto. Devojka je mlada, deluje neobicno normalno pored Tricky-ija, peva dobro ali je ponasanje na sceni odaje da je pocetnica - delovala je pomalo izgubljeno. Ponasala se kao prodavacica iz obliznjeg kioska. U onom mraku nisam mogao da je vidim dobro ali mi se ucinila lepom ...

Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2018 at 2:51, zbrujic said:

@DejanM

Ako ste raspoloženi da poslušate... Iz opisa deluje da se stvari nisu mnogo promenile (osim ženskog vokala). Right? 

Vrlo slično ovom YT snimku je zvučao beogradski koncert pre dve godine (Depo).
Jedino se ne sećam da je ženski vokal išao sa snimka (zapravo sam siguran da nije). 

 

Postava je ista: bubnjar svakako jeste a za gitaristu nisam sasvim siguran. S tim sto je u WUKU bila jos i Marta kao pevaljka.

Sto se svirke tice: ona je bila u WUKu zesca, znacajnije heavy nego na ovom snimku. Ovde se vidi da je snimano za BBC - sve je ispolirano. Osim toga u WUKu scena nikada nije bila ovako osvetljena kao ovde. Sve vreme je vladao polu-mrak, osvetljen tamno crvenim i tamno plavim reflektorima, uz povremene lepezaste bele topove.

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da u austrijskoj stampi nema nikakvih komentara ili clanaka o ovom nastupu. Uspeo sam da nadjem samo jedan prilog u lokalnim novinama, a i on nije bio preterano pozitivan. Nekada su nastupi Tricky-ija bili nadugacko i nasiroko analizirani. To vise nije slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...