Jump to content


Podloga za zvucnike


SubWay

Recommended Posts

Pozdrav dobri ljudi.

Zvucnici mi stoje na drvenoj komodi koja je vrlo stabilna (dugacka je oko 3 metra, siroka oko 60ak centimetara). E sad, razmisljam o tome da poturim nesto pod kutije. Kutije su infinity rs4001. Da li uopste ima smisla nesto postavljati ispod? Neka prostirka, medijapan ploca, ploca+siljci? 

Mozda bih trebao da sam sve to isprobam, pa da vidim, al ne razbacuje mi se novac budzasto, pa aj da pitam ljude koji imaju iskustva.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Koja je visina te komode, obzirom da su zvučnici visine 79cm. Ako je komoda viša od 40cm onda si opasno u problemu da će ti bass biti mnogo dominantan. E sad pomaže to što je kompresivna kutija, ali dalje podizanje na neke šiljke će samo dodatno zeznuti stvar za 4-5cm.

Definitivno šiljci, a radi manje visine okreni ih naopačke tako da šiljci ulaze u kutije. Naravno ako ti ne smeta da malo buše kutije sa donje strane. Baza šiljaka bi išla prema komodi i na njih možeš da zalepiš neki tanak filc da ne grebu komodu.

3 minuta ranije, SubWay said:

Mogu li da komodu ispunim nekik materijalom? Prazan prostor u komodi ionako ne koristim.

Napuni je gramofonskim pločama i sve je onda cool!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mozes parce table sundjera debljine 3-5 cm, vec prema tezini kutije, iseceno na malo manju meru od dodirne povrsine, kad se sabije da bude 1-2cm visine. Posto je manje dimenzije, sundjer se skoro i ne vidi a kutija na izvestan nacin "lebdi".  Ja tako drzim sub od cca 40-45kg na komodi, ne prenosi apsolutno nista od vibracija na komodu.

Link to comment
Share on other sites

Stavi silikonske samolepljive ''kapice'' http://www.universavic.rs/kategorija.php?kat=Okov&id=164

(to su one kapice koje se koriste kao odbojnici na kuhinjskim visecim elementima, da ne lupaju vrata)

Meni su koristile ove bele, ali znatno vece. I kad ih lepis, (ako se odlucis za tu varijantu) zalepi ih na policu, a zvucnike postavi na njih.

Link to comment
Share on other sites

Da li je izvodljivo da ih položi horizontalno? Ako ima mesta možda je to rešenje da se visina prevaziđe i onda obavezno kruta ne elastična veza sa podlogom zbog očuvanja preciznosti visokih tonova.

Ako je ampak, sistem svetliji i jači na visokima onda možda i sunjer ili silikonske bubuljice unesu malo lekovitosti za uši?

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Father said:

Koja je visina te komode, obzirom da su zvučnici visine 79cm. Ako je komoda viša od 40cm onda si opasno u problemu da će ti bass biti mnogo dominantan. E sad pomaže to što je kompresivna kutija, ali dalje podizanje na neke šiljke će samo dodatno zeznuti stvar za 4-5cm.

Definitivno šiljci, a radi manje visine okreni ih naopačke tako da šiljci ulaze u kutije. Naravno ako ti ne smeta da malo buše kutije sa donje strane. Baza šiljaka bi išla prema komodi i na njih možeš da zalepiš neki tanak filc da ne grebu komodu.

Napuni je gramofonskim pločama i sve je onda cool!:lol:

Komoda je visoka tu oko 40 cm, nije veca. Nisam sad kod kuce pa da tacno premerim, vec samo onako otprilike iz glave. 

Trenutno ne primecujem neku veliku dominantnost basa u odnosu na ostale tonove, sve je tu nekako izbalansirano. Manje vise mi ok zvuci. No, ne znam da li to mozda moze jos bolje da zvuci, zato mi se po glavi motaju podloge za kutije. Nemam sa cim da uporedim, pa da znam kako te kutije stvarno mogu da zvuce. To mi je problem. 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, damic said:

Mozes parce table sundjera debljine 3-5 cm, vec prema tezini kutije, iseceno na malo manju meru od dodirne povrsine, kad se sabije da bude 1-2cm visine. Posto je manje dimenzije, sundjer se skoro i ne vidi a kutija na izvestan nacin "lebdi".  Ja tako drzim sub od cca 40-45kg na komodi, ne prenosi apsolutno nista od vibracija na komodu.

A da li je bitno koje tvrdoce i gustine je sundjer? Kutija je oko 13kg teska. E sad, znam da su sundjeri obicno podeljeni na meke, normalne i tvrde. Koji izabrati?

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Father said:

Da li je izvodljivo da ih položi horizontalno? Ako ima mesta možda je to rešenje da se visina prevaziđe i onda obavezno kruta ne elastična veza sa podlogom zbog očuvanja preciznosti visokih tonova.

Ako je ampak, sistem svetliji i jači na visokima onda možda i sunjer ili silikonske bubuljice unesu malo lekovitosti za uši?

Nemam mesta da ih stavim horizontalno

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ZoranR said:

Stavi silikonske samolepljive ''kapice'' http://www.universavic.rs/kategorija.php?kat=Okov&id=164

(to su one kapice koje se koriste kao odbojnici na kuhinjskim visecim elementima, da ne lupaju vrata)

Meni su koristile ove bele, ali znatno vece. I kad ih lepis, (ako se odlucis za tu varijantu) zalepi ih na policu, a zvucnike postavi na njih.

Probacu. Koliko su ti teski ti zvunici koje si stavljao na odbojnike?

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, microfarad said:

Kolege ne vredi, prvo ta komoda je prevosoka, drugo zapremina je skoro dva kubika. Nema tih šiljaka i sunđera koji mogu basove da dovedu u red, a posebno što će visokotonsko područje biti previsoko u odnosu na slušaoca. Ako se komoda ne koristi, bolje da se premesti u neku drugu prostoriju.

Nemam problem sa basom. Bas je vrlo dobar trenutno. Ne zaglusuje ostale tonove, ne gubi se, a ne cujem ni zujanje/trestanje

Link to comment
Share on other sites

Ako je komoda visoka oko 40 cm, onda si baš na granici u smislu OK. do 120 cm da ti ode osa visokotonca sa eventualno šiljcima ispod.

Sve ove druge podloge manje mejaju visinu visokotonca, ali mu umrtvljuju preciznost hoda membrane.

Sada vidim da ti je osa ušiju između basa i srednjaka. Šiljcima bi mogao dodatno da za koji stepen zakosiš zvučnike prema dole, ne nešto dramatično da izgledaju zakošeno ali dovoljno da se visoki tonovi bolje usmere ka visini ušiju.

Link to comment
Share on other sites

Tačno se na slici vidi da su nešto niži od office stolice koja je oko 115-120cm. Meni ne deluju da su previsoko i nikako ne treba da ih položiš horizontalno kako sam ranije mislio da je rešenje, jer ti je komoda max 50cm ako mogu iz slike to da zaključim. Ploča stola je na 75cm pa pokušajte od nje sve da nekako dimenzionišete...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...