Jump to content


Laptop kao transport


wwweljko

Recommended Posts

2 sati ranije, Vlajo said:

Zašto tako misliš ?

Je li to nešto lično ?

Ako nisi primetio, Windows 10 je postao servis. I ajd sad, recimo, ti zivis sa nekakvim uocenim greskama pa se i naviknes na njih. Znas kako da odreagujes ako treba. Kad ono, ne lezi vraze, sutradan iz centrale M$oft pokrene se masovni apdejt i tvoja setovanja bivaju ponistena. Ili sasvim nestanu iz OS-a. Nemas kontrolu, skoro nikakvu. Big daddy nadgleda i definise ('koriguje') za tebe. Uskoro ce se (kao sto je vec slucaj sa 'M$oft Office 365') placati godisnji zakup OS-a, pretplata. Ti nisi vlasnik instalacionog diska kojeg si kupio. Uskoro i nece biti diska vec memorijski stik sa pocetnim instalacionim programom a ostalo se direktno skida sa mreze. Slicno modernom antivirusnom softveru. Itd.

Link to comment
Share on other sites

Koristim Win 10 Pro N verziju već 2 godine. Nikad -  ali nikad nisam izgubio nikakva setovanja osim što mi apdejt sakrije par ikonica sa desktopa koje ja vratim odmah. Ne radim neki opak posao na PC, možda neki imaju problem koji rade ozbiljnije stvari. Apdejtovi su dosada dolazili 2 puta godišnje, ako je bilo nekad nekih grešaka (bilo je, minornih) ispravio sam ih pomoću objašnjenja sa neta. Veruj mi da mi niko ništa ne kontroliše osim mene samog. Neka me nadgleda ko hoće, prilično sam se zaštitio, a nemam ni šta da krijem. Ne instaliram sa diska odavno, već sam skinuo Win sa njihovog sajta, i platio aktivaciju. Od Win 95, ovo mi je uz Win 7 najbolji Win u kome stvarno uživam. Odavno se sve skida sa neta i plati samo aktivacija, pa ja već 3 godine nemam ni optički drajv. Nije Win 10 bajka, ali daleko od toga da je pišljiv, usran i bagovit. Treba biti realan. Neće biti novog Win ubuduće, već samo apdejti. Ok, ako neki apdejt ne bude radio kako treba, koristiću verziju koja mi odgovara. Plus, uvek pravim kopiju imidža Wina pomoću Acronisa i fleša, tako da ako bilo šta podje po zlu - vratim imidž ...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Vlajo said:

pišljiv, usran i bagovit

Referenca je za audio namene, kada treba ukloniti sve suvisne servise, procese, aplikacije. Postaju sve brojniji a zadatak uklanjanja/deaktivacije sve tezi. Optimizacija moze biti korisna i gejmerskoj populaciji: neverovatno je koliko se igre mogu ubrzati a istovremeno potrosnja struje smanjiti.

Pozz! 

Link to comment
Share on other sites

Nije, možeš da mi veruješ ako hoćeš, audio radi besprekorno, neke bespotrebne stvari sam pogasio i to je to. Koristim N verziju Wina gde nema Windows Media Plejera, i sve što je povezano sa muzikom, videom, nekim dodatcima vezanim za medije, Skype ... Optimizacija za igre spada u domen overkloka procesora i grafike, ponegde i ram memorije ali to je stvar entuzijazma. Ne može se smanjiti potrošnja struje ako hoćeš da bahato igraš novije i zahtevne naslove. Na kraju krajeva, niko živi od gejmera ne štedi na struji ... :rolleyes:

Sve najbolje :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ma jesi tvrdoglav, nema sta :) 

Moj audio sistem je 'digitalan' i pod Njinjdows-om od valjda 2008 godine. Prosao sve, od (besplatne) optimizacije XP-a gde se instalacija svodi na svega 130MB, preko W7, W8 (odlican za muziku) te W10 od kada se pojavio. Imas i danas ocuvane stranice "cics Memory Player - CMP2" i sta se ugradjivalo od izbora maticne ploce, CPU-a, memorije, napajanja, proces optimizacije, sam audio plejer. Mislim da sada stoji neki i3 procesor a ranije je to bio C2D E7300, Gigabyte ploca i Kingston memorija DDR2 na 533MHz, vrlo retka za pronaci. Zatim sam krenuo 'komercijalnim' putem (placao licencu audio softvera) i optimizovao po savetima tih novih ucitelja. I dan danas se optimizuje do te mere da sada i Win10 pokreces iz memorije a HDD(SSD) vadis iz masine tako da nema nicega u PC-u do maticne, CPU-a, memorije i napajanja. Potrosnja sistema sa osmojezgarnim (16 virtuelnih) Xeon E5 serije procesorom i 16GB RAM-a je vrsno oko 35W. Nisam ispustio nulu - 35W.

Al' ne mogu dalje da se dopisujem. Ako hoces da verujes u iznad napisano verujes, ako ne, opet u redu. Jeste fin zvuk i bez optimizacija, i ja nabodem slusalice i USB dakic na radni PC i lepo mi i tako. A da moze bolje, moze.

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2018 at 0:27, DJ.NIK said:

hFala brate i prijatelju. Moz' potkacnjes koliko oces, ali ti je recnik upravo kako si naveo - kafanski. Spustas se na vrlo nizak nivo brate.

Jednu jedinu stvar sam se slozio s tobom, a to je da Linux ne moze da bude osnova za Vrhunski tj. naj-naj-visi nivo reprodukcije muzike. I sad vec i deca ponavljaju, 'daa, Linux i svi Unix-oliki sistemi ukljucujuci OS-X, su u nedostatku onoga sto sugavi Win ima - direktnu (Real Time) komunikaciju preko kernela'. Da se ja upustam u citanje i razumevanje svih detalja kako i sta radi via kernel - jok ne, ima pametnih ljudi koji to opisuju jos od 2005-te godine na ovamo. Kad budes zainteresovan navescu ti bar desetak linkova gde moze da se isprati razvoj PC-bazirane reprodukcije muzike pa citaj, edukuj se, ne budi slep kod ociju.

Koktelcici hvala na pitanju, dobro napreduju. Ima sve vise vrlo zadovoljnih korisnika, u raznim varijantama. Da se porede sa mojim 'A' audio sistemom (digitalnim naravno) svakako da ne mogu, gube bitku. Kao sto izgubise i brojni pretedenti koji su dolazili na duel. A zasto je to tako. Pa zato sto retko koji digitalni sistem moze da ponese titulu 'Statement-Level PC Audio". A moj to ima. Baziran na pisljivom, usranom, bagovitom Ouindouz verzije 10. Pa tamo neko polu-sakato izdanje u kome i nativni (M$oft) audio pod-sistem ne funkcionise. Pricamo o WASAPI audio pod-sistemu, ne o DS-u naravno. Ali uprvo zato sto eto WASAPI slucajno ne radi (zaigrao se neki programer) omogucava da se druge stvari lakse rese i optimizuju. 

DS smo eliminisali dobrano davno, jos iz vremena Win XP. S tim da ja nemam nista protiv da licno koristis DS, kao sto ima ljudi koji dan-danas vole mono gramofon, pojacala te time i mono zvuk. I ti imas pravo na to. Ali da takav 'jeres' siris medj' ljude, to mu dodje isto kao one silne protivnice vakcinisanja dece protivu malih boginja. Nemoj, tebra! :)

Sad nesto iscitavam pa mi pade napamet i na glavu, pa ti Linux nisi ni dotakao ('njesra'), sem one price da pod Linux-om audio sistem radi na 48KHz a matematikom dolazi do 44.1KHz. Meni kompujter dnevno okasni i par minuta, jer nije predvidjen da fercera kao atomski casovnik. E to bese greska u kvarc-takt generatoru makine a ne u parcetu koda nekog programera. 

Kad kupis nesto od PC-a sto moze da pokrene i neki savremeni linux (predlazem 'Manjaro', dobar pristup apdejtima) skini i probaj HQPlayer (ranije bio samo za Lin) probnu verziju za osecaj moci programera a mozes i minimalnu, cisto audio Lin distribuciju Wtfplay pa prenesi utiske dal' ume il' ne ume da reprodukuje 44.1 tj. CD zapis.

I tako, pokrivam se usima s vremena na vreme, jos necu u audio peMziju, imam jos sta da prenesem iz svog iskustva. Onima koji hoce da slusaju naravno. Drcni da 'dobro vidu' a u stvari imaju skramu pred ocima ce i dalje biti samo galamdzije.

 

 

Ej, stvarno nemam vremena da se preganjam s tobom, ali ajd...

Rečnik je takav da bi me ti razumeo. :)

Linux i OS X veze nemaju. Linux radi kroz ALSA, a za OS X je Apple razvio svoj sistem pod nazivom HAL koji radi isto što i Win, a neke stvari i bolje, poput predviđanja stray sample-ova. Zato ćeš često po studijima videti WIN i MAC, nikada Linux. Svašta se promenilo od 2005. tako da bolje nemo' da preporučuješ ništa. Očigledno ti "pametni" ljudi koje čitaš baš i ne znaju o čemu pišu.

Drago mi je za Koktelčiće, želim im uspeha. "Statement what a fuck" system je izmišljotina, to ne postoji. Možeš da lažeš sebe koliko hoćeš ali ne i mene. WASAPI da ne radi nije moguće - to je API. Odakle ti taj Win10? Sa torrenta ili od Miletovog malog? Win10 se vezuje za procesor i komponente sistema gde je aktiviran, čisto da znaš.

DS ste eliminisali vi koji veze sa hi-fi nemate i mislite da je ovo 2005. godina. Nikakvih sličnosti između XP i Win audio pipe nema. Smeš li da tvrdiš suprotno? Mada već to tvrdiš ali dajem ti šansu. Verujem da mono gramofon lepše i prirodnije zvuči od tvog "Statement what the fuck" sistema. Štaviše, moj telefon 6S sa 16/44.1 sigurno bolje zvuči od njega, jadnog tako unakaženog.

Linux terminal ja koristim samo kada na novom serveru treba da instaliram PHP, MySQL i slične web based stvari. Nisam idiot da kući koristim tu glupost od Linuxy i pišem sudo get app i tako te gluposti da bih instalirao program. Meni ta linija command ništa ne znači, znači samo wanna be programerima.

Moj laptop je high-end i ne postoji program koji ne može da pokrene, tako da ne razumem baš tu sugestiju.Radi pod licenciranim Win10 Home instaliranim sa Microsoft USB-a, znaš, na zver ne idu gluposti sa torrenta.  Možemo da proverimo, ali verujem da će i basic serverske radnje obavljati bez ikakvih problema. A te upsampling programe bih za narednih par decenija ostavio vama starijima. Ja koristim Foobar i kao plejer i kao audio alat. Kad ćeš ti tim programom da skeniraš fajl da li je flac konvertovan i buđavog mp3? Nikada. Radiš li to uopšte? Smeš li da tvrdiš da 100% znaš da li je tvoja kolekcija loosless? Ja mogu uz Foobar! svaki fajl u mojoj kolekciji je skeniran, uređenih tagova i RG izmeren. Svaki od 700GB! I to pažljivo per case odabranih fajlova u kolekciji! SVAKI!

Dakle, s prethodnim rečenim, ne može niko da te zaustavi da pišeš ali može ljudima da se sugeriše da te ne slušaju. To što ti misliš da imaš da preneseš je beskorisno i štaviše štetno za edukaciju ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Ej i tebi. Sad sam siguran da je kafana u pitanju, i to ne obicna gradska vec splavarska kafancuga. Mirise i 'Zajecarsko'.

Pa ti ni osnovnu alatku Linux-a nisi zapamtio! "Sudo get app" Jel' to nekog naduvanog gosta budis od astala? :)

Ej, da se ne smaram i ja previse  evo ti Ej deo nase prepiske iz 2014 godine. Ako bude zanimljivo prilozicu i celu dopisnicu, 

da se podsetis cemu sam te ucio krajem 2014 godine i da uporedis sa ovim sto napisah pocetkom ove, 2018 godine. 

Arnage_deo_konv.thumb.jpg.58e555d3667917345d5e6b54df07bfb4.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2018 at 9:24 PM, DJ.NIK said:

Kad ono, ne lezi vraze, sutradan iz centrale M$oft pokrene se masovni apdejt i tvoja setovanja bivaju ponistena. Ili sasvim nestanu iz OS-a. Nemas kontrolu, skoro nikakvu. Big daddy nadgleda i definise ('koriguje') za tebe

Potpuno si u pravu. Ne dozvoljavaju nikakvu kontrolu nad računarom i operativnim sistemom. Pre izvesnog vremena sam mislio da sam uspeo da isključim automatsku nadogradnju Win10...Svaki put se namučim da podesim parametre kao što želim. Sam komanduje, ide u nadogradnju i briše sva podešenja. Postaje mi veoma zamorno i opterećuje me. Za vikend je jedva prošla instalacija drajvera sa KS-om...

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da se nešto hvalim, ali meni Win 10 Pro ili Utimate (nisam siguran) instaliran jesenas, sa instalacije od pre godinu dana (DVD) radi super iako ga konstantno update-ujem. Redovno ga održavam čistim i brišem mu Update bazu (C:\Windows\SoftwareDistribution) i ostalo đubre koje se nakuplja usled korišćenja, tako da radi kao sat.

Zvučni karakter je konstantno išao uzlaznom putanjom bez neke preterane potrebe da ga dodatno optimizujem u softwerskom smislu, ali to imam u planu (Black Viper skripta) odmah nakon skutijavanja novog trafoa i namenskog ožičenja pre i posle napajanja/adaptera laptopa.

Laptop je otvoren za internet i koristi windows-ov Essentials Defender antivirus, koji iz mog iskustva jako dobro obavlja svoj posao sa neprimetnim kvarenjem zvuka.

Prelazak na Aplayer je u mnogome unapredio kvalitet zvuka u odnosu na Foobar 2000, a najznačajniji napredak se osetio upravo početkom čačkanja na napajanju i kupovinom doplo jačeg adaptera od originalnog. Potvrdu ovoga što iznosim dobijam i od gostiju kolega sa foruma, koji su me posetili u zadnjih mesec/dva.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je slicno kao kod VladeDz tj. AudioPC masini nije dozvoljen izlaz na internet nikada. Uz to, u samom audio softveru je ugradjena komanda sa skriptom za zaustavljanje nadogradnji W10. Druga masina izlazi na net i osvezava se regularno (uz patnje i pCovke) s tim da je ona nebitna (u smislu audio optimizacija) - sluzi samo kao veliko skladiste podataka (i muzike). 

Na ovoj stranici su opisane metode (najsvezije po datumu) kako zaustaviti W10 od buduceg osvezavanja. 

Pozz!

Link to comment
Share on other sites

Za one koji ne bi da se igraju sa skriptama ili zaustavljaju izlaz na internet a žele stabilnu 10-ku najbolje je da instaliraju Win 10 LTSB verziju, tj. jedinu koja daje kontrolu nad apdejtovima, ne sadrži Kortanu, Win Store i aplikacije vezane za njega, reklame po Start delu... a po želji sve to može ručno da se doda. Kod mene je nekih pola godine, zamrzao sam ga nakon instalacije i to je to. 

O samom zvuku ne bih mogao puno da kažem, meni na mom skromnom sistemu zvuče isto Win 7, Win 10, desktop i laptop. Dok sa druge strane razliku između playera jasno čujem. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ručno pogasio sve te Live ikone i reklame sa početne strane i Kortanu i automatske servise defragmentacije, tablet modova ... podesio još par nekih zgodnih tvikova uz pomoć Auslogics BoostSpeed 9 cleaner aplikacije i tako sve stoji bez obzira na upgrade-ove.

Što je najbolje zvuk se ne menja na gore, niti se išta od toga vraća na default podešavanja. Zaista nemam ta iskustva kao ostali koji se žale na ludovanje windowsa.

Moguće da ove instalacije što se skidaju spakovane za USB instalacije ili ISO failovi sa poslednjim update-ovima imaju neki "začin" više po pitanju ograničavanja sloboda??

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta se tacno u ovoj temi zeli postici raspravom OS1 vs. OS2 vs. OS3...

Svaki od njih ima milione korisnika, a mnogi od tih miliona znaju zasto koriste bas tas taj iako su probali i druge.

Sad neko sebe stavlja u poziciju arbitra koji ce milionima korisnika da "nesto objasni"...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...