Jump to content


Laptop kao transport


wwweljko

Recommended Posts

hmmm nisam ja postavio taj link. :)  Ja sam postavio, po ličnom mišljenu, jedini koristan link u temi. Naravno, lično mišljenje je kao dupe - svi ga imaju.

Tehnički, sajt koji si postavio ne pruža nikakve informacije vezane za ovu diskusiju. Ali ok, treba pročitati svaku dokumentaciju i onda na osnovu sopstvenog iskustva prosuditi da li je pročitano nečemu korisno ili beskorisno.

Link to comment
Share on other sites

Nista se promenilo nije od teksta iz 2004 ni '94. Onaj ALSA kod je priprema za PCM uredjaj. Kod plejbek-a na kartici koja ima klok generator od samo 12.2880MHz (najcesci kod uredjaja prvenstveno namenjenih video reprodukciji + jeftinije zv. kartice) mora da se radi matematika da bi se dobio (priblizan) 44.1K takt. I to je to. Kad imas 11.2896MHz + 12.2880MHz ili duplo (22 i 24) ili kvadruplo brze klokove, imas normalni PCM plejbek i kroz ALSA-u.

 A link StartAudio je smesan, opet k'o mache.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Javljam se na ovu temu jer sam se prethodne nedelje bavio time da napravim ovo: 

https://lacocina.nl/audiophile-mpd

instalirao sam cinamon mint, prema ovome sredio mpd. Dac je audioquest dragonfly 1.2 bocnut uredno u usb. 

Kada sam konacno, usled solidnog nepoznavanja materije i linux os-a uspeo da sve sredim, dobio sam neverovatno bolji zvuk u odnosu na win 10 tj. Foobar i wasapi, kombonacije od koje sam pre ovoga podesavanjima izvukao maksimum. Razlika u zvuku je toliko ocigledna tj. cujna da je nemoguce razgovarati o placebo-u ili subjektivnom osecaju. Ko ne veruje preporucujem da proba, ja sam odusevljen onim sto sam dobio. Zaista ogromna preporuka od mene da se proba.

Link to comment
Share on other sites

Na laptopu ume da se čuje ozbiljna razlika i izmđu samih USB konektora, pa treba svakako probati svaki USB posebno i utvrditi koji najbolje radi. Ovo je sada mala sugestija kada si već napravio kvantni skok u napred. Možda finesica tu i tamo može da donese još po nešto. Isto važi i za USB HDD ako se koristi.

Treba iščačkati koji su portovi najefikasniji za audio.

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2018 at 11:16, misko1989 said:

Javljam se na ovu temu jer sam se prethodne nedelje bavio time da napravim ovo: 

https://lacocina.nl/audiophile-mpd

instalirao sam cinamon mint, prema ovome sredio mpd. Dac je audioquest dragonfly 1.2 bocnut uredno u usb. 

Kada sam konacno, usled solidnog nepoznavanja materije i linux os-a uspeo da sve sredim, dobio sam neverovatno bolji zvuk u odnosu na win 10 tj. Foobar i wasapi, kombonacije od koje sam pre ovoga podesavanjima izvukao maksimum. Razlika u zvuku je toliko ocigledna tj. cujna da je nemoguce razgovarati o placebo-u ili subjektivnom osecaju. Ko ne veruje preporucujem da proba, ja sam odusevljen onim sto sam dobio. Zaista ogromna preporuka od mene da se proba.

Dobro, apsolutno ti verujem da je zvuk mnogo bolji tako. To tako i treba; da kada slušamo muziku da nam bude lepo. A ako smem da pitam, šta te je navelo da pustiš raw signal na tu pločicu? Ko ti je to preporučio?
I takođe me zanima koja su to druga "podešavanja" kojima si izvukao "maksimum"?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/3/2018 at 8:31 PM, arnage said:

Dobro, apsolutno ti verujem da je zvuk mnogo bolji tako. To tako i treba; da kada slušamo muziku da nam bude lepo. A ako smem da pitam, šta te je navelo da pustiš raw signal na tu pločicu? Ko ti je to preporučio?
I takođe me zanima koja su to druga "podešavanja" kojima si izvukao "maksimum"?

U principu, ako izuzmemo lika koji je pisao ovaj "tutorial", niko mi nije preporucio da probam. :D Moje licno interesovanje za optimizaciju tog "softverskog" dela PCa kao izvora me je odvelo u tom pravcu. "Podesavanja" sa kojima sam izvukao maksimum na Win10, po mom misljenju - ne tvrdim kategoricki, jeste iskljucivanje onboard zvuka totalno tako da jedini izvor, default format bit/sample rate, ks - asio - wasapi u foobaru... A onda sam naleteo na nekoliko preporuka da je linux idealan sistem u svrhu bitperfect slusanja muzike i probao. Sada sam stvrno prezadovoljan i odgovorno tvrdim da je ovo sto sada imam klasa iznad onoga sto sam uspeo sa Windowsom.

PS. izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom...

Link to comment
Share on other sites

Zdravo, hvala najlepše na odgovoru, i uopšte nikada nije kasno sa odgovorom. Ovo je forum, a ne chat ili slična stvar konverzacije i tu reči članova ostaju zauvek - dok forum postoji. Tako da, opušteno. :)

Sada ja imam neku dilemu. Da li da napišem ono što želim ovde u temi ili otvorim novu... Zato što vidim da su ljudi u zabludi godinama oko pc audio reprodukcije. A to da kvalitetno verbalizujem treba mi malo više vremena kojeg nemam.

Ok, apsolutno razumem hedonističnu potrebu da se lično bude odgovoran za tzv optimizaciju zvuka ali ovo počinje da biva presmešno. Toliko gluposti se proširilo zbog nečinjenja onih koji znaju neštao da je počelo jako da mi smeta. Bez obzira da li bi se drugi oglasili ili ne... Najčešće koliko vidim ljudi optimizacijama sami zaseru stvar, a koje im Win omogućava, dok oni sami ne znaju šta rade i naravno uvek useru stvar. 

Ne znam, videću, ali do tada... Molim da ne optimizujete Win jer nemate pojma šta radite i čemu WASAPI npr zapravo služi - ja tvrdim - ne znate i ne koristite tu opciju. Vidim da niko ovde upisan to NE ZNA!!!!

O idiotskom korišćenju KS na Win10 neću ni da pišem. Ko to sluša je budala - bukvalno, oprostite na iskrenošću ali tako je.

Za sada toliko.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, arnage said:

Zdravo, hvala najlepše na odgovoru, i uopšte nikada nije kasno sa odgovorom. Ovo je forum, a ne chat ili slična stvar konverzacije i tu reči članova ostaju zauvek - dok forum postoji. Tako da, opušteno. :)

Sada ja imam neku dilemu. Da li da napišem ono što želim ovde u temi ili otvorim novu... Zato što vidim da su ljudi u zabludi godinama oko pc audio reprodukcije. A to da kvalitetno verbalizujem treba mi malo više vremena kojeg nemam.

Ok, apsolutno razumem hedonističnu potrebu da se lično bude odgovoran za tzv optimizaciju zvuka ali ovo počinje da biva presmešno. Toliko gluposti se proširilo zbog nečinjenja onih koji znaju neštao da je počelo jako da mi smeta. Bez obzira da li bi se drugi oglasili ili ne... Najčešće koliko vidim ljudi optimizacijama sami zaseru stvar, a koje im Win omogućava, dok oni sami ne znaju šta rade i naravno uvek useru stvar. 

Ne znam, videću, ali do tada... Molim da ne optimizujete Win jer nemate pojma šta radite i čemu WASAPI npr zapravo služi - ja tvrdim - ne znate i ne koristite tu opciju. Vidim da niko ovde upisan to NE ZNA!!!!

O idiotskom korišćenju KS na Win10 neću ni da pišem. Ko to sluša je budala - bukvalno, oprostite na iskrenošću ali tako je.

Za sada toliko.

Koliko si ti van materije ja ne mogu ni da ti opisem recima. Samo ti nastavi da programiras to sto programiras a WASAPI, ASIO i pogotovu KS ostavi ljudima koji znaju sta rade. Za sada toliko. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zek said:

A da ti umesto paušalnih ocena daš konkretne predloge šta i kako treba ili ne treba uraditi za optimizaciju nekog OS za kvalitetno slušanje muzike.:rolleyes:

Za te pločice od dac-a i slične uređaje na Winu treba koristiti DS ouptut. TOLIKO prosto. Win će odraditi prevent-clipping, dither, i sve u vremenu koje mu odgovara. 
Ni jedna optimizacija neće doneti poboljšanje zvuka već samo i isključivo degradaciju. Ako proizvođač daka nije izričito naveo korišćenje direkt ouptuta ne treba ih ni koristiti. Eto, ukratko.

2 sati ranije, DJ.NIK said:

Koliko si ti van materije ja ne mogu ni da ti opisem recima. Samo ti nastavi da programiras to sto programiras a WASAPI, ASIO i pogotovu KS ostavi ljudima koji znaju sta rade. Za sada toliko. 

Đole, brate, prijatelju... stvarno ne želim da se pokačim s tobom ali ti mi ne ostavljaš drugog izbora.

Ti si upravo klasičan primerak lika koji veze sa hi-fi nema. Samopromicija korišćenjem kompjuterskim izrazima ti je jedini cilj, a koliko veze nemaš sa materijom mogu ljudi da vide u ovoj temi. Bolje ti je ćuti i pokrij se ušima - ili idi igraj domine jer za pc hi-fi očgledno više nisi. Sa tvojih primera i linkova sam ti lično dokazao da nemaš pojma o čemu pričaš. Tako da, ubuduće se drži svoj kafanskih primeraka, mene obiđi svojim nepotrebnim ocenama - Nisi u prilici mene da ocenjuješ.

Da pomenem i tvoje njesra od Coctail-Audio zasnovano na buđavom Linux-u, zbog čega si i verovatno ljut, a čega si ti uvoznik. Ne želim da te udaram po džepu, ali ljudi moraju da znaju da je to shit kao i svaki drugi Linux based računar. Sorry ali sa programerske strane tako je. Verujem da je dobar za YouTube generacije i lossy materijal, ali hi-fi jednostavno nije.

Pa ti vidi šta ćeš.

Link to comment
Share on other sites

hFala brate i prijatelju. Moz' potkacnjes koliko oces, ali ti je recnik upravo kako si naveo - kafanski. Spustas se na vrlo nizak nivo brate.

Jednu jedinu stvar sam se slozio s tobom, a to je da Linux ne moze da bude osnova za Vrhunski tj. naj-naj-visi nivo reprodukcije muzike. I sad vec i deca ponavljaju, 'daa, Linux i svi Unix-oliki sistemi ukljucujuci OS-X, su u nedostatku onoga sto sugavi Win ima - direktnu (Real Time) komunikaciju preko kernela'. Da se ja upustam u citanje i razumevanje svih detalja kako i sta radi via kernel - jok ne, ima pametnih ljudi koji to opisuju jos od 2005-te godine na ovamo. Kad budes zainteresovan navescu ti bar desetak linkova gde moze da se isprati razvoj PC-bazirane reprodukcije muzike pa citaj, edukuj se, ne budi slep kod ociju.

Koktelcici hvala na pitanju, dobro napreduju. Ima sve vise vrlo zadovoljnih korisnika, u raznim varijantama. Da se porede sa mojim 'A' audio sistemom (digitalnim naravno) svakako da ne mogu, gube bitku. Kao sto izgubise i brojni pretedenti koji su dolazili na duel. A zasto je to tako. Pa zato sto retko koji digitalni sistem moze da ponese titulu 'Statement-Level PC Audio". A moj to ima. Baziran na pisljivom, usranom, bagovitom Ouindouz verzije 10. Pa tamo neko polu-sakato izdanje u kome i nativni (M$oft) audio pod-sistem ne funkcionise. Pricamo o WASAPI audio pod-sistemu, ne o DS-u naravno. Ali uprvo zato sto eto WASAPI slucajno ne radi (zaigrao se neki programer) omogucava da se druge stvari lakse rese i optimizuju. 

DS smo eliminisali dobrano davno, jos iz vremena Win XP. S tim da ja nemam nista protiv da licno koristis DS, kao sto ima ljudi koji dan-danas vole mono gramofon, pojacala te time i mono zvuk. I ti imas pravo na to. Ali da takav 'jeres' siris medj' ljude, to mu dodje isto kao one silne protivnice vakcinisanja dece protivu malih boginja. Nemoj, tebra! :)

Sad nesto iscitavam pa mi pade napamet i na glavu, pa ti Linux nisi ni dotakao ('njesra'), sem one price da pod Linux-om audio sistem radi na 48KHz a matematikom dolazi do 44.1KHz. Meni kompujter dnevno okasni i par minuta, jer nije predvidjen da fercera kao atomski casovnik. E to bese greska u kvarc-takt generatoru makine a ne u parcetu koda nekog programera. 

Kad kupis nesto od PC-a sto moze da pokrene i neki savremeni linux (predlazem 'Manjaro', dobar pristup apdejtima) skini i probaj HQPlayer (ranije bio samo za Lin) probnu verziju za osecaj moci programera a mozes i minimalnu, cisto audio Lin distribuciju Wtfplay pa prenesi utiske dal' ume il' ne ume da reprodukuje 44.1 tj. CD zapis.

I tako, pokrivam se usima s vremena na vreme, jos necu u audio peMziju, imam jos sta da prenesem iz svog iskustva. Onima koji hoce da slusaju naravno. Drcni da 'dobro vidu' a u stvari imaju skramu pred ocima ce i dalje biti samo galamdzije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...