Jump to content


Šuštanje na monitorima


Lepi_Laza

Recommended Posts

8 sati ranije, Lepi_Laza said:

U teoriji dal li bi XLR na XLR konekcija iz DAC rešila ovo (balansirani signal je navodno neosetljiv na šumove)?

U tvom slučaju ne verujem da bi nešto dobio jer te smetnje koje si imao nisu od spoljašnjih uticaja već od nekih lutajućih struja po masama jer nema dobrog uzemljenja a i komp pravi taj problem.

Link to comment
Share on other sites

I ja sam mišljenja da bi problem morao otkloniti na "zdraviji" način i ustanoviti šta je izvor tog zujanja.

Probaj i ovo:

Raskači kopm sa te letve i raskači sve veze kompa sa zvučnicima ili bilo kakvim drugim elementima u sistemu. Prikljuci umesto kompa neki cd ili cassetdeck na te RCA na strani izvora i ubodi ga u taj produžni. Poveži zvučnike da oba imaju kabl sa uzemljenjem. Ako nestane zujanje/skripanje, onda je problem u napajanju kompa, odnosno negde nema dobro umašenje prema uzemljenju.

Ako opet zuji onda je najverovatnije problem sa kućnom instalacijom na toj utičnici i treba pozvati stručnijeg električara da proveri kvalitet uzemljenja na svim pozicijama u kući.

Nije loše ni da otvoriš komp i isključiš/uključiš sve spojeve koji negde idu iz napajanja prema periferijama u nutar kućišta.

Proveri i da li je kabl kompjutera sa uzemljenjem ili je neki bez njega (ko zna šta je tu), obzirom da imaš te neke čudne kombinacije kablova bez uzemljenja.

Problem sa probijanjem nečega prema uzemljenju i prljanja mase nije naivan simptom i ako se ozbiljno ne shvati može da dovede do ozbiljne štete. Ukidanjem uzemljenja na aktivnim zvučnicima, a ako su prdeviđeni da ga koriste je samo metlanje potencijalne bombe pod tepih.

Proveri na kojoj utičnici ti svetli svetlo na produžnom, pa probaj da dovučeš preko još jednog produžnog struju sa sa tog drugog strujnog zidnog utikača do tvog produžnog, pa vidi da li i onda zuji komp...

Hiljadu je kombinacija da se ispita problem, ali treba biti postupan i uvek spajati kako je predviđeno za uređaj. Ne spajanje uzemljenja na uređaj koji podrazumeva u konstrukciji uzemljenje u napajanju ne dovodi uređaj do željenih stabilnih pretpostavki, a gurenje problema pod tepih takvim priručnim rešenjem može biti kao karijas koji se razvija bez bola.

Link to comment
Share on other sites

Ako nekog zanima, našao sam uzrok smetnji. Moja prostorija nema uzemljenje, ostale imaju, to kaže komša električar (pokazao mi je da imaju 2 žice umesto 3). Morao bi da se odštema ceo zid, i da se lepo uzemlji (stare instalacije, stara zgrada).

Tako da ostaje ovo rešenje sa adapterima koji izoluju uzemljenje (nakačene na APC prenaponsku), i sa njima nema nikakvih smetnji, i to je sve što može u ovom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...