Jump to content


Phono preamp


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Douk Clone EAR 834 https://www.ebay.com/itm/Douk-Audio-MM-Phono-Turntables-Preamp-Board-Pre-Amplifier-DIY-Kit-EAR834-Circuit/272241672193?epid=2132680848&hash=item3f62de4001:g:224AAOSw8vZXNXb4 сам имао прилике да видим уживо и то је урађено пар екселанс.

Сама штампа је одличног квалитета, двослојна и поврх свега позлаћена. Употребљен материјал је добар но положан променама на боље.

Уз све то треба додати адекватну кутију конекторе, мрежни трансформатор и наравно лампе.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Krco,cuo sam sta moze moj gram sa tvojim phono preampom.Ako to dobijem sa Yamahom,koja je upola jevtinija,a ostaje mi kao rezervno pojacalo,resio sam problem.Moje lampasko predpojacalo nemam nameru da menjam,sasvim korektno zvuci.

Sto se tice zvucnika,to mi je bio prvi zadatak da ispunim.Dugo sam trazio koji model,i sa ovim Harbethima sam zavrsio tu  vaznu kariku u lancu.

Gramofon je isto tako pazljivo biran,i u skladu sa finansijama, takodje zavrsava kao stalni clan posade.

Kod cd-a je moguce napraviti poboljsanje eventualnom zamenom dac-a,ali mi to sada nije prioritet.

Jedino je pojacalo podlozno promeni.Problem je sto znam koliko mogu da se pruzim,i zato za sada ostaje predpojacalo,a pojacalo snage cu menjati kada cujem bolje.

Iz svega navedenog,trenutne mogucnosti se krecu do 150e(plus koji dinar vise).Zato sam mislio da pazarim Yamahu,zbog phono ulaza,i probe kao izlazno pojacalo.

Link to comment
Share on other sites

Aox kapiram sta zelis ali mislim da je pametno da bar cujes Yamahu u toj kombinaciji koju hoces, da vidis kako to radi u praksi,  da ne bi ne daj boze,  bacio 150Eu sto nije mala lova a i takva mogucnost realno postoji.   

Ovo sto sam ti ponudio bar ce da radi za dzabe a ti onda imas vremena da skupis onoliko love koliko misils da treba.  

Dakle bar pokusaj da probas Yamahu kod sebe pre kupovine.  

Ne mislim ja da je moj phono izuzetan ali ne zna se da li Yamaha dobacuje dotle bez probe.

Jednostavno neces znati dok ne probas.

P.S. ako uspes da organizujes Yamahu za slusanje, eto mene da uporedimo.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Jedino je pojacalo podlozno promeni.Problem je sto znam koliko mogu da se pruzim,i zato za sada ostaje predpojacalo,a pojacalo snage cu menjati kada cujem bolje.

Iz svega navedenog,trenutne mogucnosti se krecu do 150e(plus koji dinar vise).Zato sam mislio da pazarim Yamahu,zbog phono ulaza,i probe kao izlazno pojacalo.

OK ovde su 2 faktora,  phono i snaga,  dakle ti bi probao da jednim udarcem ukokas dve muhe.

Ne znam sta da ti kazem, imao sam i ja situaciju kad sam hteo na vise a nikako na stranu i pogotovo ne na dole a sada sam ipak sisao jedan korak dole,  nadam se privremeno.   Bar probaj da ne zuris.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Krca44 said:

 vidim da dobijes jeftinu kinesku robu koja radi a koju mnogi poboljsavaju i dodatno modifikuju da radi bolje.

Posto mi je doticni Douk prosao kroz ruke i bio pod lemilicom,mogu da kazem da je daleko od jeftine kineske robe.

Kutija je tako uradjena, da ovde moze da bude reper svima koji se bave  skutijavanjem

Otporici su ok ,konektori i podnozja lampi takodje,sprezne kondove treba zameniti sa polipropilenima i naravno lampe za neke krstene  NOS -ECC83 I ECC8

Posle toga,pre amp radi vrhunski+postoji pot na izlazu tako da moze direktno na snagas

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoranzu said:

Posle toga,pre amp radi vrhunski+postoji pot na izlazu tako da moze direktno na snagas

Hvala !

Vrlo je korisno znati od nekog iz prve ruke.

Posto imam zelju da jednog dana pokusam i sam sa gradnjom kad nabavim osnovni alat, sakupljam informacije o pouzdanim kitovima. 

Imati pot na izlazu mislim da je jako korisno cak i ako se ne ide direktno u snagas,  moze da bude kriticno ako preamp ima previse pojacanja.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vaN_Helsing said:

Зато је пот између.

Imao sam situaciju da linijski preamp ima previse pojacanja i da je njegov pot sa 24 polozaja efektivno upotrebljiv samo u prvih 10 ( i tu grubo ) ,  e sad da li je lakse smanjiti Gain ili prilagoditi osetljivost ulaza ja ne znam ali sa potom izmedju phonoa i linijskog najlakse je prilagoditi takvu situaciju.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zoranzu said:

lampe za neke krstene  NOS -ECC83 I ECC82

Prve dve lampe su 83,pojacavacki stepeni i treca je 83,u originalnoj postavci.

Medjutim, treca lampa radi kao bafer sa pojacanjem oko 1 i tu se dobija primetno poboljsanje kada se ta 83 zameni sa 82 ili 81 koje su jace lampe ,rade na vecim strujama(bitno zbog RIAA korekcije koja je u negativnoj reakciji) i izlazne Zout

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

IMG_0175.JPG.654a46128a391b7e1756bf5f2907ea20.JPG

Stigao phono preamp.Pojacalo je Technics SU-V4x(1984-86),sa MM i MC ulazom.Spojio sam ga preko tape out,i mogu slobodno da kazem da zvuci sasvim pristojno.Predpostavljam nista losije od zasebnih phono preampova reda 100e.Verovatno se dosta paznje poklanjalo phono sekciji,obzirom da se cd pojavio par godina ranije.

Pojacalo je bilo sa crknutim izlaznim tranzistorima.Ima opciju pre-out/power-in,tako da ga koristim kao preamp.Moze da se phono slusa i preko tape out,i preko pre-out,mada zakljucujem da prva opcija daje malo bolje rezultate.

I to sve za samo 20e.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Moze da se phono slusa i preko tape out,i preko pre-out,mada zakljucujem da prva opcija daje malo bolje rezultate.

Bolje je preko tape out jer preskačeš njegovo line predpojačalo, odnosno direktno vodiš signal sa phono sekcije na tvoje predpojačalo.

Link to comment
Share on other sites

Remasteri ce ti na 2M Blue raditi dobro, to ti garantujem posto sam je koristio i imam 30tak remastera uglavnom Blue Note.  Problem sa njima nastaje kad ih pustim sa glavom starije generacije, da li je Ortofon ili Shure, nebitno,  zvuce ispod crte.  Otkud takva razlika... ne znam.

Moj plan za kupovinu bi bio da trazim reizdanja iz 70tih godina kao alternativu prvim izdanjima koja su uzasno skupa.  Japanci su navodno do 1985 fenomenalni, bar za Blue Note izdanja.

Kakva je situacija sa drugim zanrovima... zasada nisam gledao, sem za muziku iz 80tih, tu su cene ok i ima u Evropi ( mislim na Discogs ).

Link to comment
Share on other sites

Postoje takozvana Audiofilska izdanja gde se tvrdi da je proces analogni u potpunosti, dakle mag trake dobijene od originalnog izdavaca... cene nisu male, pogotovu kad takva izdanja stignu u Evropu, tu su izdavaci kao Mobile Fidelity, Analog Productions i jos neki,  pa i poneko zalutalo Rhino/Atlantic izdanje sa nalepnicom da je ceo proces obavio Bernie Grundmann u Palas stampariji.

Dakle za bilo kakva nova izdanja potpuno analogni proces je raritet.

Ako to hoces, ja zelim takodje, onda stara izdanja imaju prednost, sve do 1985.  Otprilike tada je Neumann uveo Direct Metal Mastering, proces rezanja koji se i danas koristi, samo tada prva generacija mozda nije bila tao dobra kao kasnije.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Krca44 said:

Postoje takozvana Audiofilska izdanja gde se tvrdi da je proces analogni u potpunosti, dakle mag trake dobijene od originalnog izdavaca... cene nisu male, pogotovu kad takva izdanja stignu u Evropu, tu su izdavaci kao Mobile Fidelity, Analog Productions i jos neki,  pa i poneko zalutalo Rhino/Atlantic izdanje sa nalepnicom da je ceo proces obavio Bernie Grundmann u Palas stampariji.

Dakle za bilo kakva nova izdanja potpuno analogni proces je raritet.

Ako to hoces, ja zelim takodje, onda stara izdanja imaju prednost, sve do 1985.  Otprilike tada je Neumann uveo Direct Metal Mastering, proces rezanja koji se i danas koristi, samo tada prva generacija mozda nije bila tao dobra kao kasnije.

ДММ мастеринг се данас скоро и не користи, већ многа студија модификују метал мастеринг резаче у класичне нитроцелулозне .Једино Чеси нешто раде са њима.Они јесу добри за изузетно дуга муз. дела и збијене бразде, али немају дубоке рилне за оптималну репродукцију баса.

Тешко је данас бити сигуран шта је коришћено као извор приликом мастеринга винила. Недавно сам сазнао да је 180gr. реиздање трећег албума Род Стјуарта на етикати Винил Ловерс који сам купио у Београду настао коришћењем обичног ЦД-а компримоване динамике као извор!!Оба реиздања Грем Парсонса на 180гр. које сам купио звуче много лошије од комерцијаних издања. То исто тврде и на неким иностраним форумима.Са друге стране, једно аудиофилско реиздање Вили Нелсона на ет. Атлантик,пресовано у Немачкој звучи импресивно.А и ту је могуће да су се мас. инжињери мало поиграли дугмићима на тонским контролама.

Одлична комерцијална реиздања из осамдесетих су на етикетама Edsel,See for miles, BGO ,Castle itd. Мени се допадају и стара стандардна америчка издања из седамдесетих Звуче прецизно, детаљно и динамично нарочито на Капитол, Унајтед Атрист и Варнер Брадерс.Интересантно је да неколико јапанских издања звучи потпуно идентично британским еквивалентима , као да је коришћен потпуно исти мастер.Американци увек звуче гласније, а понекада је распоред инструманата по каналима различит.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Solderer said:

ДММ мастеринг се данас скоро и не користи, већ многа студија модификују метал мастеринг резаче у класичне нитроцелулозне .Једино Чеси нешто раде са њима.Они јесу добри за изузетно дуга муз. дела и збијене бразде, али немају дубоке рилне за оптималну репродукцију баса.

Holandjani Memoria rade rezanje na DMM mashini za techno house i minimal klupske pravce.  Basa ima da se prevrnes  :)

12"  izdanja doduse, sto nije isto kad se rasiri 12 minuta preko cele strane.

Znaci imam par "audiofilskih" izdanja...

Mo Fi Miles Davis 4 & More  odlican u odnosu na standardna reizdanja

Speakers Corner Miles Davis Miles Smiles   fenomenalan snimak

Alice Coltrane Journey to Satchidananda... Bernie Grundmann rezao u Palasu navodno, vrlo dobar snimak, bolji od proseka

Blue Note 75th anniversary koje sam nahvalio na temi koju sam napisao, sa 2M Blue odlicni ali sa drugim starim glavama uzas,  komentar kolege je bio "los snimak" i tako je zaista i zvucalo sa Ort om10 i sa Shure M75 jedva nesto malo bolje  ( Ova izdanja su minimum dig. transfer i remasteri )

Svi oni gore navedeni tvrde da su radili sa trake ali... da li su radili transfer u digitalni domen ili ne i ako nisu onda se jesu sigurno poigrali sa kompresorima, tonskim kontrolama, to uglavnom i sami kazu da jesu... da ispadne "bolje".

Ove ploce u USA imaju skoro pa normalne cene sa izuzecima na 45 rpm,  ali ovde u Evropi... 60 do 100Eu  (  45Eu minimum, sem Alice ).

Moj licni izbor su zato ubuduce starija izdanja.

Miles Davis Nefertiti na CBS iz 1967 Holland, sto je inferiorno u odnosu na USA Columbia, sa Shure M75 jako dobar npr

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Krca44 said:

Pazi sve nove ploce, 99% jeste sa digitalnog izvora.

Sve nove ploce su prvo digitalno snimljene.

Remasteri su svi radjeni u digitalnoj tehnici pa onda nazad na rezac acetata

Kazi mi za "Kind of blue" koji smo slusali kod mene,i slozili se da zvuci bolje od cd(isti label,godina izdanja).

Znam da je USA reizdanje,180g..Ako je digitalija izvor,a zvuci bolje od cd-a,uzimacu takva izdanja.Da nije mozda sa tejpa?I koja mu je cena?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...