Jump to content


Zapazanja o opremi i slicno


Kolja

Recommended Posts

Najpre, zelim da se izvinim unapred ako sam promasio, pa molim moderatore da premeste moj post u odgovarajucu kategoriju ili da ga izbrisu ako je promasaj potpun i neizleciv :).

Dakle, imam malo vise vremena nego obicno pa sam pomislio da bi bilo interesantno mozda nekome da cuje par specificnih zapazanja o hi-fi tehnici i nosacima zvuka. Ja mozda nisam bas prava hi-fi persona -  izmedju muzike i uredjaja uvek sam birao muziku (valjda zato sto sam gitarista), ali bila bi laz reci da mi ne podje voda na usta kad vidim dobre zvucnike ili gramofon :).  Svu opremu koju imam generalno volim i mislim da vredi (neka manje-neka vise) a iznecu pretezno zamerke kako bi ljudi pri kupovini i odabiru evantualno obratili paznju. Neka je kupljena nova a neka polovna, ali sva  je u odlicnom stanju. Neki problemi su verovatno urodjeni, a neki su prosto slabe tacke koje su se pokazale prilikom upotrebe. Vecina je resena manje ili vise uspesno.  

Imam dva sistema koje aktivno slusam.

Sistem 1: pojacalo Sansui AU G90X, zvucnici Canton GLE 476, cd plejer Yamaha CD-S 1000, gramofon Pioneer PL12D sa Nagaoka MP 110 zvucnicom, DAC Musical Fidelity V-DAC II.

Sistem 2: pojacalo NAD C 320bee, zvucnici Monitor Audio B2, CD player NAD C542, gramofonsko pretpojacalo Cambridge Audio CP 2, gramofon Audio-Technica AT120LP sa Goldring Elektra zvucnicom.    

Oehlbach bakarni zvucnicki i Mogami inter konekt kablovi svuda.

Imam kolekciju od nekih 1500 naslova (sto ploca sto diskova), najvise dzeza, bluza i hard rocka. Dosta nove muzike takodje. Ima tu svega! Slusam muziku po sat-dva dnevno u proseku.

O tehnici:

1. Sansui - beton pojacalo, 130 vati po kanalu. Divan, cist i jednostavan zvuk. Verovatno najbolji uredjaj koji imam. Ima malo manje godina od mene, pa mu stvarno nije zameriti sto mu lako pregorevaju kontrolne lampice :)

2. Canton - dobri i neutralni zvucnici. Prelepi. Fali im definicije u basu. Zadnji bas reflex - lose reaguju na bocne i zadnje zidove.

3. Yamaha CD plejer - jos jedan divan uredjaj koji se takodje odlicno cuje. Sa Sansuijem - dream team. Postoji buzz tranformatora koji se cuje pri apsolitnoj tisini i nervira. Uredjaj takodje ima problema sa uzemljenjem i moze se osetiti blaga vibracija pod prstima prilikom dodira. Ume da ne procita original CD zbog manje prljavstine. Rezane nemam, ali verujem da ih ne cita iz principa :)

4. Pioneer gramofon je verovatno najbolje potrosenih 100 evra u zivotu :). Problem sa malo brzim radom motora npr 33.8 umesto 33.3. Redovno ga podmazivati inace ume da prestane da radi. 

5. Nagaoka je odlicna, mnogo prirodniji zvuk ali malo losiji tracking u odnosu na AT120 eb (AT previse visokih, premalo srednjih tonova, vremenom se lose pokaze za IGD)

6. Musical Fidelity DAC - dobar i svestran DAC (tri digitalna ulaza), malo topliji i svetliji od NAD C 542. Yamaha CD ima bolji DAC. - Od problema nista - crkao mi je ispravljac samo.

7. NAD C 320bee - odlicno za male pare. Svakako ne moze da se meri sa Sansuijem ni u cemu... Manji ali konstanti problemi sa balansom kanala pri manjim jacinama (kod mene je levi jaci).

8. MA zvucnici - ok zvuk za te pare. Problemi sa bas drajverima pri jako niskim frekvencijama (brum i distrorziranost).

9. NAD C542 - dobar plejer. Laser radi bez zamene 14-a godina. Sve cita. Yamaha ima bolji zvuk. Displej mu je od pocetka bio los - vremenom u potpunosti izgubi definiciju i vidi se samo u mraku :)

10. Gramofonsko pretpojacalo CA CP2 je dobro. Topao zvuk. Koristim ga kratko i radi za sad bez problema. Bolji, malo svetliji i definisaniji zvuk od Pro-Ject  Phono Box SE II koji mi je crkao posle 5 godina zbog neispravnog pustanja u rad (pivo i povezivanje uredjaja nisu bas dobitna kobminacija).

11. AT gramofon - verovatno najveci promasaj...ali moj je - volim ga :). Gotovo neizlecivi problemi sa podizacem rucice i anti-skejtingom. Mislim i da ceo gramofon ima problema sa geometrijom, ali nemam dokaze za to...Ipak, vrti se neprekidno vec 9 godina... Goldring Elektra je nova, dobro gura za sad...svidja mi se mnogo vise od AT 120 eb ili AT 100 koje su bile instalirane pre toga. 

O nosacima zvuka i izdanjima: CD vs ploce = lazna dilema za mene, ja uzivam u oba. Nekad mi se svidja vise zvuk sa CD-a a nekad obrnuto. Diskovi se posebno isplate za kupovinu muzike snimnjene nakon 1990, jer velika vecina je masterovana za CD i ploce su em jako skupe iz tog perioda,  em cesto nekih naslova i nema na plocama, a razlika u zvuku je vrlo cesto u korist CD-a. Nova reizdanja na plocama, kao sto svi znamo, zvuce kako kad...To jos i mogu da im oprostim, ali to sto su omoti uradjeni u losijoj  rezoluciji od originalnih, to stvarno ne mogu! Isto kao i sto ne mogu da oprostim ljudima koji po berzama i na limundu diluju neoficijalna tj. krivotvorena (fejk) izdanja poznatih naslova za dobre pare. Potpuno nepostovanje i prema autorima i prema kupcima.

Na kraju, ovo su samo moja subjektivna razmisljanja i ne zamerite mozda nedostatak strucnosti i objektivnosti (ako objektivnost uopste postoji kad je HI-FI u pitanju).

Eto drugari, pozdrav svima.  

Link to comment
Share on other sites

Zanima me odgovor na jedno pitanje, pa da ne otvaram novu temu. Na pojačalu koje imam nema AUX a. Izvor zvuka je X-Fi Titanium, a povezano je "Y" kablom na pojačalu na CD. E sada, da li bi dobio malo na kvalitetu zvuka, ako bi u sistem ubacio neki Panasonic CD sa optičkim ulazom. Mislim da povežem:

-  X-Fi Titanium sa optičkim kablom u Panasonic CD

-  pojačalo sa Panasonic CD i zvučnicima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/19/2017 at 11:09, generalna_skupstina said:

Lepi sistemi, svaka cast! Kad stignes, posalji i slike...

Sto se tice NAD plejera... displej na tvom nije jedini primer, na mnogima iz te/tih serija je problem napajanje. Zamenom dioda i, koliko vidim, dva kondenzatora, stvar moze da se resi. Uspeo sam da ti nadjem jedan primer na youtube... 

Pozdrav!

 

Uuu, hvala! Odlican savet.

Evo kako zvuci sistem 1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...