Jump to content


Sony TA-F808ES


borisav

Recommended Posts

Postovani,

  dosta puta na ovom forumu sam bio samo strpljivi citalac...ali sada bi mi stvarno dobro dosao savet oko kupovine pojacala... 

Trenutno imam skromni Technics DX-940 receiver i Wharfedale Diamond 10.5 zvucnike a izvor zvuka je ili Marantz 67SE ili Asus Xonar DX.

Da li cu i koliku razliku primetiti sa Sony TA-F808ES ?

Link to comment
Share on other sites

Kod nas je jeftiniji. Ali...kod nas obicno dolaze neispravni. Cim nema daljinac, stranice...jasno je sve. Inace daljinac nije bas lako resiv za ove modele jer je kod drugaciji od ostalih sony pojacla. Nije prodavan bez stranica tako da njihovo odsustvo je jednako odsecenom kablu. Ko je razumeo ,shvatice..

Zvuk...otvoren detaljan...do bola...tacan precizan...uparivanje sa kutijama istog karaktera jednako je mučenju.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno 1000 tesko da vredi. Ja bas volim sony, al sto je mnogo...mnogo je.

Na KP su se uglavnom prodavalo oko 500 (3 komada u zadnje vreme...otprilike 1 godina)

707es je mnogo jeftiniji, a nije tolko losiji. Al nije i top model...pa ko moze da živi sa tim onda i bolja kupovina.

707es moze da ima problem sa volume potenciometrom...pukne neka plastika pa neujednaceno pojačava kanale. Resivo, al samo ko ima zivac i dovoljno pedantnosti da otvori pot, sve sredi i spakuje ga da posle to radi. Tako da slusanje i testiranje obavezno!!

Link to comment
Share on other sites

Da, da. I prilicno je redak. Dobar je i N80ES, u principu interno i malo bolji od N77ES . Tesko je danas naci komad koji nije goreo. A takvo pojacalo, sa 6 tranzistora po kanalu nije ni malo jeftino popraviti ,a da to bude kako treba, da ne pricam o trpanju kojekavih zamenskih, pa jos neuparenih tranzistora. 

N90ES je , bar po prici, dobro zvucece pojacalo, ali sa daleko manjom snagom od ona dva malo pre pominjana monstruma.

Link to comment
Share on other sites

Koliko god da poštujem Sony kao firmu koja je napravila svašta nešto i definitivno zaslužila značajno mesto u HiFi istoriji, do sada nisam čuo uređaj koji su napravili i koji me je oborio sa nogu zvukom.

Dizajn da, pravili su fenomenalne sprave, ali “Sony karakter zvuka” meni nije nikada legao.

Priznajem da nisam čuo dosta od toga što su napravili, a što spada u sveti gral, ali veliki broj ES uređaja me uopšte nije dojmio, ali baš.

Sa CD plejerima su možda i najdalje otišli i po meni su ih najbolje pravili od svega. Ostalo... Ima dobrih sprava, ali ne i nenadmašnih.

Link to comment
Share on other sites

On 12/18/2017 at 20:12, RingeRaja said:

Koliko god da poštujem Sony kao firmu koja je napravila svašta nešto i definitivno zaslužila značajno mesto u HiFi istoriji, do sada nisam čuo uređaj koji su napravili i koji me je oborio sa nogu zvukom.

Dizajn da, pravili su fenomenalne sprave, ali “Sony karakter zvuka” meni nije nikada legao.

Priznajem da nisam čuo dosta od toga što su napravili, a što spada u sveti gral, ali veliki broj ES uređaja me uopšte nije dojmio, ali baš.

Sa CD plejerima su možda i najdalje otišli i po meni su ih najbolje pravili od svega. Ostalo... Ima dobrih sprava, ali ne i nenadmašnih.

U potpunosti se slazem.

Link to comment
Share on other sites

On 18.12.2017 at 20:12, RingeRaja said:

Koliko god da poštujem Sony kao firmu koja je napravila svašta nešto i definitivno zaslužila značajno mesto u HiFi istoriji, do sada nisam čuo uređaj koji su napravili i koji me je oborio sa nogu zvukom.

Dizajn da, pravili su fenomenalne sprave, ali “Sony karakter zvuka” meni nije nikada legao.

Priznajem da nisam čuo dosta od toga što su napravili, a što spada u sveti gral, ali veliki broj ES uređaja me uopšte nije dojmio, ali baš.

Sa CD plejerima su možda i najdalje otišli i po meni su ih najbolje pravili od svega. Ostalo... Ima dobrih sprava, ali ne i nenadmašnih.

Sony tuneri iz ES serije su bili izvanredni. To isto vazi i za MD recordere/playere. Ja i dan danas imam i jedne i druge i to radi zbilja jako dobro. Sto se pojacala tice - tu je prica malo slozenija i bilo je ljudi koji su taj zvuk voleli i onih koji to nisu. Ali ono sto ne moze da se porekne jeste izuzetno visok kvalitet izrade. Zato imaju kultni status.

Link to comment
Share on other sites

Imam legendarni SONY snagas, TA-3200F SEEP OTL Single Ended Push Pull Output Transformer, starijeg od sebe u odlicnoj kondiciji, koji je na moje zadovoljstvo proradio kao mladic tek sa rekonstruisanim napajackim delom uz vec vrhunski trafo i neophodnih zamena svih konektora obzirom na njegove godine. :)

Prilozena specifikacija:

Specification_SonyTA3200F.pdf

Lazem, imam dva komada, ovaj koji ne upotrebljavam je sluzio za eksperimentisanje ugradjenih delova po pitanju zvucnih i sonicnih karakteristika pre finalne ugradnje u ovaj koji je u svakodnevnoj funkciji. I onaj drugi komad radi i moze se dovesti u funkcionalno i zvucno stanje kao i ovaj prvi.

Link to comment
Share on other sites

Prvi primerak sam kupio od nekog lika iz NS, taj primerak je bio u relativno dobrom stanju, ali ipak zamenjeni drajveri za izlazne tranzistore, imao je originalne Elna elko u napajackom delu, samo su bili menjani pojedini mali kondovi...onda stupim u kontakt sa gdinom Brankom Bozicem koji je imao drugi "reprezentativniji" primerak i saznam da ih je on zapravo oba doneo iz Londona, verovatno tada jedine u Jugu pocetkom '80. Ovaj primerak nije od njega lutao i vidi se jednostavno i po unutrasnjosti da je uvek boravio u kucnim uslovima, sa svim originalnim tranzistorima - izlaznim i drajverima, jedino je on kod servisera poznatog u ovim krugovima zamenio po serviserovom izboru sve male kondove ali jeftinim Jamiconima i na njegov nagovor izmenio i velike elkoe pa ugradio neke moderne i smesne snap-in Panasonic, ispostavilo se da se nakon tog refresha Branko ipak odlucio za prodaju tog primerka. I zaista, u trenutku kada sam vec imao oba primerka, taj Brankov primerak je svirao tanko i "hladnije" bez duse iako je bio ocigledno u boljem stanju i svim netaknutim tranzistorima, ali bilo je razlike u oba primerka.
Tada po Brankovoj preporuci jer nije bio zadovoljan radom prvog servisera, a refreshovao je u medjuvremenu njegov preamp parnjak uz ovaj snagas (znacete vec koji je to model, nazalost Branko nije hteo da ga proda) odnesem kod drugog servisera koji je nedavno gostovao kod Scepe onaj primerak sa neuparenim drajverima na refresh i on zameni samo male kondove, velike elko Elne nije hteo da menja i uradi merenja i podesavanja...ja sam promenio sve konektore (ugradio IEC, rca i zv.terminale) jer zaista oni fabricki iz '70.su degradirali zvuk. Ovo isto sa konektorima je uradjeno i na Brankovom primerku, a i dalje je ovaj neupareni svirao prirodnije...
Onda bacim oko da zamenim one moderne elko Panasonice jer su bili locirani kao potencijalni uljezi i nadjem Nichicon black gate elkoe koje mi Guja011 formira kako valja jer i njemu je to bio zanimljiv eksperiment i dobijemo fantasticne rezultate posle formiranja da je i on pao na pedu, zamenim njima one Panasonice, pustim da radi mesec dana medjutim i dalje truba...Guja otkupi od mene te iste elkoe, a ja u taj model ugradim ove matore originalne Elne iz Brankovog primerka, a u ovaj reprezentativni ugradim F&T GH series i vezem u paralelu...zamenim grec jacim, ponovo zamenim sve kondove boljim Vishay 136 series i Panasonic FC, prijatelj premeri i sve podesi i SONY prosfira napokon.
Moram da napomenem da upgrade ovog primerka jos nije zavrsen i radi se vrlo sporo kada se pokaze potreba za tim, a uskoro je planirano da se promeni ozicenje puta signala i drasticno smanji fabricki predvidjeno meni nepotrebo ugradjena duzina time sto ce se izbaciti preklopnik za izbor dva para RCA terminala i ostaviti samo jedan par, zatim zadnji preklopnik "test/normal" i zameniti volume potovi ugradnjom atenuatora. Takodje cu eksperimentisati sa zamenom konda na samom ulazu ugradnjom daleko kvalitetnijeg a cija zamena ce u velikoj meri i zanimljivo uticati na finalni zvuk. Tu ce biti probanja opet na onom prvom SONY primerku pre finalnog izbora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...