Jump to content


Pomoc oko gramofona


Miroslav1

Recommended Posts

Pozdrav svima. :) Nov sam ma ovom forumu, nadam se da nisam pogresio temu i slicno. Ako jesam izvinjavam se.

Naime hocu da kupim gramofon i nov sam i sa tim stvarima ne razumem se toliko u gramofone. Nasao sam neki model za 5000 dinara. Evo tacne ocnake: Philips Gramofon F1125 4-Way Combination

E sad ako neko od vas zna i razume se dali moze da mi kaze dali se to isplati i dali je to dobar gramofon, kakva je igla koja glava moze da se stavi i ne znam sta god vi mislite o ovom gramofonu vi recite. Hvala unapred na odgovoru. :-D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

To što ti pitaš nije samo gramofon, već neka pravrsta onoga što danas zovemo muzički stub. Tada se zvalo hifi centar i sl. Dakle ako sve to (radio, kasetofon, gramofon, pojačalo i zvučnici) možeš da kupiš za 5000 dinara, kako očekuješ da bude dobro? 

Pitanje je da li ti imaš ikakav muzički uređaj, pa ti fali gramofon ili krećeš od nule?

Link to comment
Share on other sites

Pa gramofon ćeš teško slušati na LG 5.1 sistemu, jer tu nema phono ulaza, pa će ti trebati i gramofonsko pojačalo, ako uopšte može i sa njim.

Gramofon sa zvučnicima ima u sebi već pojačanje, ali ti gramofoni obično nosu bili nekog kvaliteta. E sad, zašto hoćeš gramofon? Imaš ploče ili zato što je to sad navodno opet moda, a ustvari hajp. Ljudski gramofon je skupa igračka. Trebaće ti i adekvatno pojačalo, zvučnici itd. Dakle da bi dobio pravu preporuku, trebalo bi da znamo tvoje motive.

Link to comment
Share on other sites

Daleko od toga da je to zbog mode. Jednostavno volima taj zvuk koj daje gramofon. Kao mali sam ga slusao. Sada sam takoreci stao na noge pa bih hteo nesto za svoju car. Jednostavno volim to, ali se slabo razumem u to. Imam dosta ploca uglavnom strani izvodjaci kao sto su modern talking, Michael Jackson itd ploce su mi od caleta ostale. Iskreno sam gledao po internetu gramofone pioneer oko 300 evra. E ubedjivao me lik danas za tosca 50 gramofon kaze da je extra i ako bi naso sa dijamantskom iglom da kupim to bi bio pun pogodak bla bla. 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Miroslav1 said:

E pa lep je ovako na slikama. E sad kakav je kvalitet zvuka. To je novija poizvodnja a cena mu bije velika. Dali je to dobar gramofon?

Sigurno nije dobar ali radi posao da te vrati u to vreme. Mnogo je interesantniji onaj dodatak sa USB-om u celoj priči.

 

3 minuta ranije, Miroslav1 said:

I on moze isto na aux da se prikljuci ili ne?

Napiso čovek da je :  ...... Prodajem gramofon Roadstar sa ugrađenim phono predpojačalom.

Dakle može na AUX.

Link to comment
Share on other sites

Miroslave, da malo razjasnimo.

Standardni gramofon uglavnom nije kompatibilan sa savremenim audio uređajima, pojačalima ili aktivnim zvučnicima. Izlaz sa same gramofonske glave je veoma slab i nelinearan, te se gramofon mora prvo povezati na gramofonsko predpojačalo (tzv. phono preamp), a onda se njegov izlaz može povezati na ulaz standardnog pojačala, sada najčešće AUX.

Dakle, da bi bilo koji standardni gramofon vezao na tvoj LG 5.1 sistem, moraš pored ispravnog gramofona, imati i taj phono preamp.

Ranije su audio pojačala po pravilu imala phono-preamp ugrađen u sebe, bio je povezan na ulaz pojačala označen kao PHONO, i na njega se kačio gramofon. Danas pojačala to imaju vrlo retko.

Danas postoje novi gramofoni u kojima je phono preamp ugrađen u gramofon, te na uređaju ima AUX-OUT koji dalje kačiš na bilo koje standarno pojačalo. Bilo je to i nekada, ali vrlo retko. A i danas, to je rezervisano uglavnom za nižu klasu uređaja.

Opcije koje su pred tobom su:

Kupiš neki standardni gramofon, i dokupiš phono preamp, te to dalje kačiš na tvoj LG. Npr. ovaj Technics što Agostino predlaže.

Nađeš gramofon sa ugrađenim phono preamp-om, npr. onaj Roadstar. Uz njega ti treba i nova glava, 25€ minimum.

Kupiš neko standardno stereo pojačalo sa ugrađenim phono preamp-om, i set zvučnika, a onda i gramofon.

...

Kada dođemo onda i do same glave i igle gramofona, polovnjaci tek tada postaju problem. Potrošena i loše podešena igla trajno oštećuju ploče, i to od malo do jako puno. Polovni gramofon uglavnom podrazumeva i kupovinu bar nove igle, ako ne i cele nove glave, bez obzira šta tvrdio prodavac o stanju igle.

Bla.bla.bla. Kupovina gramofona nekome ko nikada nije bio u toj priči nije jako komlikovana priča, ali nije ni prosta k'o odabrati telefon npr.

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti puno na objasnjenu i na trudu. Sada razumem. Uzecu ja ovaj roadstar gramofon jer on ima vec ugradjeno pred pojacalo i ne treba nista da dokupljujem. A i cuo se sa prodavcem ok je, lepo mi objasnio o tom gramofonu sve kaze da je kupljen nov 2012 godine. Porucicu ga od njega pa javljam kakav je kad stigne. I hvala vam svima na odvojenom vremenu. :D:D

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Miroslav1 said:

Hvala ti puno na objasnjenu i na trudu. Sada razumem. Uzecu ja ovaj roadstar gramofon jer on ima vec ugradjeno pred pojacalo i ne treba nista da dokupljujem. A i cuo se sa prodavcem ok je, lepo mi objasnio o tom gramofonu sve kaze da je kupljen nov 2012 godine. Porucicu ga od njega pa javljam kakav je kad stigne. I hvala vam svima na odvojenom vremenu. :D:D

 

Uz njega ti treba i glava. Vidi npr Audio Technica AT95, ili Ortofon OM5E.

Ja bih prednost dao Ortofonu, ali ne opterećuj se toliko koja od te dve. U svakom slučaju, glavu i iglu, uzimaj samo novo. Bez obzira šta tvrdi prodavac, bolja varijanta je da sam kupiš novo, nego da ti proda nešto neprovereno. Pored zvuka, glava (tj. nova igla) je bitna za očuvanje ploča.

Oko ugradnje glave na gramofon, za nekog ko ima iskustva i zna kako, to je 15ak min posla. Ali nije plug-and-play varijanta, ima njakanja. Na forumu je sve objašnjeno, ali razbacano u gomili tema. Googlaj, ima na netu full tutorijala, i isto je za sve gramofone sa SME konektorom na ručki, što taj Roadstar jeste. Dakle, ne traži baš Roadstar. Googlaj nešto ovakvo.

Ako nešto nije jasno oko ugradnje i setup-a, pitaj ovde. Ali pokapiraj prvo osnove, geometriju, gaznu silu i antiscating.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...