Jump to content


Gramofonski kabl - potrebna preporuka


Willi Studer

Recommended Posts

Ja na mom gramofonu koristim onu narandzastu koja se u sve mesa. Verujem da ne bi bio veliki problem ubaciti dva kabla bez spoljasnjeg omotaca u taj DIN. Ja koristim MM glave, ali verujem da ce se zbog dobre RF/EMI zastite odlicno nositi i sa signalom MC zvucnica. Nisam probao, to je istina, ali gde god da sam testirao ovaj kabal ostao je na toj poziciji.

Naravno nije nista fency i kosta kikiriki, pa je vrlo verovatno da ce ga izgurati u startu neki etablirani firmirani smekerski IC-i od gomile zlata. Ipak ja ga toplo preporucujem, malo i iz sopstvene znatizelje jer kao sto rekoh, nisam ga testirao sa MC glavom jer ih ne koristim u svom phono sistemu.

:thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

Treba gledati širooooooko! :)

Svašta se može naći ispod haube.

Ja taj kabl sa različitim terminacijama koristim za: zvučnički interni, zvučnički IC kabl, RCA IC kabl, Phono IC kabl, USB A-B digitalni kabl i na kraju kao strujaš na slabijem potrošaču Phono preampu (13W). Nameravam da ga isprobam i kao napojni za Oppo (55W) u nekom skorijem periodu.

Zato i rekoh u sve se meša, kao dobar margarin. :D

Link to comment
Share on other sites

Van den Hul D 502

http://www.vandenhul.com/products/cables/d-502-hybrid-halogen-free

Kod nas su dostupni i Kimber fono kablovi (njihov referentni kabel i sam koristim) kao i Wireworld. Ovi poslednji dostupni su preko domaćeg distributera. Relativno skoro mi je nuđeno nešto iz Wireworld fono programa, ne sećam se više koji model, tek, ponuda je bila sasvim pristojna (raspitati se kod D.). Wireworld kablove međutim nisam bio u prilici da testiram.

Link to comment
Share on other sites

Ako se traži linearnost ja sam je dobio sa narandžastim od gramofona do preampa i od preampa do kompa na kome sam radio merenja.

Čisto iliustracije radi slika ispod prikazuje odziv Ortofonove OM10 i podešenog preampa na 56k, kapacitet đuture 125pF. Izolovao sam deo od 1kHz do 23kHz, RTB test ploča.

5a1c10309aa0e_OM10_Setup_56kOhm125pF.thumb.png.d96623d4e6c9b8d78a18997ff64d101f.png

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, ras said:

Onda treba zameniti ožičenje Jelco ruke i sprovesti jedan kabl, 

Mislim da nije preporučljivo menjati Jelco kablažu iz ručki. Dosta sam čitao vrlo pozitivnih komentara o njihovom originalnom ožičenju i negativnih iskustava nakon zamena za VDH ili neke druge. I meni je palo tako nešto na pamet, pa sam malo prokrstario stranim forumima i došao do takvog zaključka posle mnogo toga pročitanog.

Link to comment
Share on other sites

Budući da je u pitanju Glider, zaista mu treba potražiti odgovarajuću žicu.

Da se svojevremeno nisam opredelio za Kimber TAK, verovatno bih razmatrao Furutech AG fono kabel. Štaviše, uz nešto truda, moglo bi ga se nabaviti za sasvim pristojnu cenu. Moje iskustvo sa Furutech proizvodima ne ide dalje od strujnih asesoara (osigurači i napojni Alfa kablovi) i prezadovoljan sam onime što pružaju. Ukoliko je fono kabel na nivou pomenutog dela koji mi je poznat - to može biti samo između veoma dobrog i odličnog.

https://www.soundstage.com/vinyl/vinyl20080701.htm

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Mislim da nije preporučljivo menjati Jelco kablažu iz ručki. Dosta sam čitao vrlo pozitivnih komentara o njihovom originalnom ožičenju i negativnih iskustava nakon zamena za VDH ili neke druge. I meni je palo tako nešto na pamet, pa sam malo prokrstario stranim forumima i došao do takvog zaključka posle mnogo toga pročitanog.

Ta je opaska napisana u kontekstu Willijeve replike, gde traži kabl adekvatnog nivoa za zvučnice, pa sam lepo predložio Audio Note. Probao sam da podsetim i da je Jelco 250 praktično entry level ruka, te da je sigurno ožičena nekvalitetnim žicama.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...