Jump to content


Jumperi za bi-wire zvučnike


aleksandar_vs

Recommended Posts

Pozdrav svima,

jedno trivijalno pitanje, nisam čak siguran ni da li ga postavljam na dobrom mestu - naime imam bi-wire zvučnike (Usher be-718) i mono-wire zvučnički kabl (Cardas Neutral Reference)... Na žalost sa zvučnicima nisam dobio originalne džampere, pa mi ostaje opcija ili da zamenim kabl (što mi se iskreno ne radi, zadovoljan sam Cardasom), ili da sam nabavim (ili napravim) džampere, što je za mene trenutno naučna fantastika...

Da li možda imate neku preporuku za pravljenje istih (koja vrsta kabla, pločica, viljuškica ili čega god) bi bilo najbolje da se upotrebi - da li bi recimo bilo dobro da to bude isto neki Cardas ili može neka druga kvalitetnija žica? Po kom kriterijumu se uopšte prave džamperi, po vrsti prikačenih zvučnih kablova ili modelu zvučnika? Ili je to univerzalno, kao što se i fabrički dobija - uzmem dve pločice (po mogućstvu srebrne ili zlatne) i to bude najbolji provodnik?

Hvala na odgovoru i izvinjavam se ako sam pogrešio temu.

Pozdrav!

 

Link to comment
Share on other sites

Šteta je oštetiti Cardas Neutral Reference.

Ja sam na iste zvučnike stavio srebrnu Mundorf žicu u teflonu debljine 0,8 mm. A Cardas kabel ubodeš u donje konektore.
Tu žicu samo dobro zategni konektorima koji su inače odličnog kvaliteta.

A u principu može bilo kakva žica, samo da je što čistiji bakar ili srebro…

 

ps. fabričke originalne pločice su standardnog kvaliteta, pa se i onako preporučuje nešto kvalitetnije…

 

Link to comment
Share on other sites

 Hvala svima, Cardas je fabrički terminisan pa mi je žao da ga upropastim, ali bitno mi je da znam da mogu slobodno da se igram sa različitim vrstama zičica i odaberem onu koja najbolje zvuči kao dzamper. I dobra je uteha znati da ti originalni nisu nekog posebnog kvaliteta, pošto ih nisam dobio uz zvučnike (ne osećam se više kao da su me oštetili za iste ;))

Inače na KP ima jedan Neutral bi wire, pa ima izgleda i da zamenim svoj kabl za taj, samo što ne znam da li mi se to isplati pošto su moji kablovi duži za metar (2x3m naspram njegovog koji je 7ft)...

Link to comment
Share on other sites

Ja ne čujem razliku između biwire opcije i ove druge sa korektnim jumperima.

Možda ćeš ti čuti, i onda ima efekta da menjaš kablove. Inače, neke solidne žice (kvalitetan provodnik i izolacija) i to je više nego dovoljno. Ako budeš tražio specijalne biwire jumpere, terminisane skupim konektorima i slično, može se desiti da imaš samo kozmetički nešto lepo, a da zvuk bude isti/lošiji. A pri tome si dao (bacio) novac...

Link to comment
Share on other sites

Kod bi wiring kutija zvučnički kabl povezati na terminale visokotonca a odatle premostiti na bas/srednji .
Kako je terminisan cardas , viljuškama ili bananicama ? Ako se dalobro sećam usher 718be prihvata i banana i viljuška tip konekcije ?

Bitna stavka je to koliki je planiran trošak za kratkospojnike . Mogu biti veoma skupi ……


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2017 at 1:59, 13071977 said:

Mundorf nema srebrnu žicu od 0,8mm , ima 0,5mm , 1mm i 1,5mm .
...
Kod bi wiring kutija zvučnički kabl povezati na terminale visokotonca a odatle premostiti na bas/srednji .

Mislim da je 0,8 mm, a koja mi je ostala od DIY interkonekt kabla... To je žica koja ima mali procenat zlata.

 

A koja je logika da se kablovi prvo spoje na terminale za visokotonce?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, den!s said:

... A koja je logika da se kablovi prvo spoje na terminale za visokotonce?

Većina jeftinijih kratkospojnika se izrađuje od pozlaćenog mesinga. Kada signal prođe koz mesing poprima histeričan prizvuk u gornjim delovima zvučnog spektra.

Zato ako se zvučnički kabl prvo spoji na konektore za visokotonski deo zvuka, obezbeđuje se ne promenjen karakter signala, pa prenešen dalje signal preko kratkospojnika sumnjivog kvaliteta na bass konektore, neće ostaviti toliko loš zvučni pečat jer je histerija ostala ispred filtera u skretnici i neće se tako dramatično čuti kao što je to slučaj na visokotoncu ili srednjaku. Verovatno će i bass poprimiti izvesnu promenu, ali ona neće biti toliko upadljivo primećena.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je 0,8 mm, a koja mi je ostala od DIY interkonekt kabla... To je žica koja ima mali procenat zlata.
 
A koja je logika da se kablovi prvo spoje na terminale za visokotonce?
 
 
 
Žica je definitivno 0,5mm . ima 1% zlata , imao sam je , nije ništa posebno .
A ovo za visokotonac , nije teško proveriti u praksi ……

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je 0,8 mm, a koja mi je ostala od DIY interkonekt kabla... To je žica koja ima mali procenat zlata.
 
A koja je logika da se kablovi prvo spoje na terminale za visokotonce?
 
 
 
Visokotonac je odgovoran za najširi spektar frekvencija zvučne kutije …… mislim da je dovoljno rečeno .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Teorijski ima logike kod fabričkih kratkospojnika.
Ali zar nisu i terminali od pozlaćenog mesinga, tako da nam histerija ne gine? :blink:
Zavisi od proizvođača ! WBT ili Furutech koriste bakar . ima još solidnih proizvođača ali ova dva se izdvajaju kvalitetom .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

[mention=43557]13071977[/mention] pitanje je šta je za tebe posebno?
Ako je nešto srebro velike čistoće i pri tome ima mali procenat zlata (koji bi trebao da pomogne kod nekih drugih svojstava srebra, a ne kod provodljivosti) „dobra“ je žica…
Može i ovako : kod mene nije pokazala kvalitet za cenu po kojoj se prodaje . zvuk je dosta zavisio i od konektora . koristio sam WBT 0108 , WBT 0110 Cu i yarbo GB 016 .

preporučujem audio consulting i duelund srebro , mada ni duelund bakarna žica nije loša . sve ove žice imaju pamučnu izolaciju .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...