Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

@DejanM

Ne znam ko je to neko drugi mogao da uradi sem proizvodjaca, a tu se dobro zna kakva je podrska za Linux.  Da se razumemo, ja podrzavam USB Class 2, pogotovu na linux i osx (mada tu izbora i nema), ali na Win i nije neko "ludilo". Koga mrzi da instalira drajver proizvodjaca, njemu dobro dodje. :)  Ko vec ima instaliran OEM drajver, ne vidim sto bi prelazio na MS drajver (sem Fathere :P ).Znajuci  kako se MS ponasa, ne cudi sto kasne toliko, i po meni su to uradili eto cisto da bude da i oni to imaju.

Na linku koji ste postavili, ispade da nema razlike, a to je ono sto sam i ocekivao (zato sam rekao da sumnjam da je usb class 2 drajver bolji od OEM drajvera, ali i obrnuto). Cak ispade da nema razlike ni izmedju platformi (Win vs Linux on rpi 3).

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Zexx said:

Ka'em, nema šanse da to što si čuo ima veze sa donjim levim grafikonom.

U principu i ne bi trebalo da ima veze jer prikazuje crosstalk nivo stereo separacije, ali isto tako pokazuje i drugačiji raspored odziva. Možda jesam brzopleto izašao sa zaključkom, ali ta bela linija upravo prikazuje razliku na kojim mestima sam primetio bitnu zvučnu razliku između OEM i starog wasapi drivera sa novim WIN10 USB Class 2, pa sam ze zato pecao na grafik.

Razlike u zvuku ima i ona je velika. Primetan je napredak u slojevitosti i zvučnoj uravnoteženosti. Pogotovo odstustvo metalnog prizvuka u visini koji je u nekim momentima umeo da smeta prljajući prirodnost reprodukcije digitalnom oštrinom. Ništa manje važan je napredak u midbasu i neočekivanoj prisutnosti donjih tonalnih nijansi.

Nekako se cela ova promena desila u vreme mojih zezanja sa WireWorld činčevima i novim interkonektom pa me je tolika promena u zvučnom smislu drivera odvela na drugu stranu i naterala da pomislim kako su zapravo činčevi ili drugi proizvođač žice doveli do novog karaktera. Sada nakon dugog usviravanja svega što je uneto pred kraj godine u sistem mogu da zaključim da je driver odradio značajniji deo u napredovanju, a podržan hardverskim promenama u skretnici (Vishay implemantacija) te razlike su zaista bile evidentne i delimično zbunjujuće kome da se pripišu.

Verovali ili ne u celu programersku pamet Microsoft programera, toplo preporučujem probu i mislim da i manje rezultni sistemi mogu odmah da osete promenu na bolje. Ni meni nije bilo logično da bi generički driver svirao bolje od originalnog koji je proizvođač namenski programirao za svoj uređaj, ali činjenice iz prakse govore upravo suprotno.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Father said:

U principu i ne bi trebalo da ima veze jer prikazuje crosstalk nivo stereo separacije, ali isto tako pokazuje i drugačiji raspored odziva. Možda jesam brzopleto izašao sa zaključkom, ali ta bela linija upravo prikazuje razliku na kojim mestima sam primetio bitnu zvučnu razliku između OEM i starog wasapi drivera sa novim WIN10 USB Class 2, pa sam ze zato pecao na grafik.

Razlike u zvuku ima i ona je velika. Primetan je napredak u slojevitosti i zvučnoj uravnoteženosti. Pogotovo odstustvo metalnog prizvuka u visini koji je u nekim momentima umeo da smeta prljajući prirodnost reprodukcije digitalnom oštrinom. Ništa manje važan je napredak u midbasu i neočekivanoj prisutnosti donjih tonalnih nijansi.

Nekako se cela ova promena desila u vreme mojih zezanja sa WireWorld činčevima i novim interkonektom pa me je tolika promena u zvučnom smislu drivera odvela na drugu stranu i naterala da pomislim kako su zapravo činčevi ili drugi proizvođač žice doveli do novog karaktera. Sada nakon dugog usviravanja svega što je uneto pred kraj godine u sistem mogu da zaključim da je driver odradio značajniji deo u napredovanju, a podržan hardverskim promenama u skretnici (Vishay implemantacija) te razlike su zaista bile evidentne i delimično zbunjujuće kome da se pripišu.

Verovali ili ne u celu programersku pamet Microsoft programera, toplo preporučujem probu i mislim da i manje rezultni sistemi mogu odmah da osete promenu na bolje. Ni meni nije bilo logično da bi generički driver svirao bolje od originalnog koji je proizvođač namenski programirao za svoj uređaj, ali činjenice iz prakse govore upravo suprotno.

Ako je izmereni crosstalk za Red Book format -80 dB ili bolji, a u ovom konkretnom slučaju je -97.5 dB, nema šanse da se to čuje na bilo koji način, niti ta bela linija koju pominješ ima ikakve veze sa frekventnim odzivom...

Link to comment
Share on other sites

Citavo ovo kitnjasto pisanije od Tatko a i manje kitnjasto pisanije na DejanM su potpuno pogresna. Tema je 'koji DAC izabrati' pa nisam hteo da pisem van zadate teme ali ipak moram: Father mesa audio protokol(e) sa USB protokolom. DejanM takodje, i jos naglasavajuci da se 'Windows zvucno priblizio Linux-u i isto takodje OSX-u. Potpuno pogresno zakljuceno i jedno i drugo. Mikro$oft je konacno popustio pa 'odradio' sistemsku podrsku za USB2 Audio (!) protokol. To samo znaci da je u digitalnom domenu podrzao brzine prenosa (digitalnih) podataka zadatih USB2 standardima. Ovo nikakve veze nema sa audio protokolima WASAPI (prirodni, nativni za M$ Windows od Viste pa na ovamo) ili ASIO (licencirani protokol koji treba kupiti od firme Steinberg). 

Genericki USB2 (audio) drajver kod koga ne mogu da izmenim latencije ili velicinu bafera je nedoradjen te time manjkav pa ako i proizvodjac neke komponente (sada vezano za 'koji D/A konvertor') nije to u svom drajveru omogucio, onda je i on samo prepisao osnovni kod od nekog drugog i nista vise. Da ne smetnemo s uma da se i dalje radi o digitalnom signalu i jedino sta moze da se vidi na nekakvim grafikonima za USB bi bila grba ili rasireni pik oko frekvencije USB klok generatora (8K ili M ili G da ne pretrazujem takt kristala, lako je izguglati). 

Windows10 je zvucno bolji operativni sistem od recimo W8.1 ali tek onda kada se gomila nepotrebnih protokola iskljuci sto je sa svakom novom verzijom Win sve teze i teze. Na primer, nekada najobicnija slika, graficki prikaz za pozadinu ekrana sada je postao zaseban proces koji je jako tesko 'ubiti', eliminisati. I masa drugih (za audio nepotrebnih) protokola, od Kortane pa win auto apdejta, spijunaze i sve dalje. 

Da bi skratili ove muke ubijanja, neki su jednostavno presli na serverska izdanja Windows-a, najcesce 2012 sto je u stvari ogoljeni W8 i novu verziju2016 sto je ogoljeni W10. I tu se opet i naknadno izbacuje graficko okruzenje te dalje optimizuje za audio.

Verzije W10 koje su dokazano dobro zvucece jesu neke starije verzije, npr 10074 (beta, vremenski ogranicena pa se mora sat u BIOS-u vracati) zatim 10586, te konacno verzija 14393 i tu treba stati tj. upotrebiti neku alatku za iskljucivanje Win auto apdejta. Najbolje ako takav PC nikada i ne vidi mrezu tj. internet. Postoji sajt sa originalnim ISO slikama svih stabilnih izdanja ko zeli da se igra.

Moze se ostati i na W8.1, sasvim korektan za audio, neki ga dan-danas vise preferiraju - Server2012 ali je licenca oko 500e. 

Windows je uvek bio u prednosti nad ostalim OS-ima, ukljucujuci OSX kao jos jedne varijacije na temu UNIX-olikih operativnih sistema. Zasto u prednosti? Windows je od starta zamisljen i pravljen kao jednokorisnicki OS dok su svi ostali od starta pravljeni kao visekorisnicki operativni sistemi. Osnovna prednost Windows OS-a (pa i DOS-a) jeste mogucnost tj. i samo postojanje 'kernel'-a kao najbrze i najdirektnije tacke za prenos podataka, sto je kod audio zapisa najbitnija stavka - proces u realnom vremenu. Koriscenjem kernela zaobilazi se WASAPI ili 'Kernel Mixer' kod ranijih Win.. Svi ostali OS-i nemaju takav kernel. Uz to, radi sa kopijama podataka tj. za svakog korisnika je napravljena kopija skoro citavog OS na njegovom striktno ogranicenom delu nekakvog diska. Ovo genericki podrazumeva usporavanje prenosa audio podataka, npr uporedjuju se original i kopije (sistemskih) fajlova itd itd. Kod linux-a Ima napretka u kreiranju Real Time Kernel-a ali ostaje i dalje dosta 'pozadinskih' problema koje treba resavati. Isto je tj. slicno i sa OS-X gde takodje postoji papazjanija zavisnosti 'ovoga od onoga'. Ko je ikada instalirao stariji Linux iskusio je pricu o 'dependences'.

Moja pisanija moze da se oduzi na veliko ali mislim da ovde negde treba stati, malo je pravih zainteresovanih koji ce savremen, jak i brz PC odvojiti iskljucivo za slusanje muzike (pa ga onda usporavati i secirati).

Da se vratimo na audio protokole. Windows nudi WASAPI audio drajver, koji je korektan ali ne i vrhuski. Original ASIO drajver(i) kao sto sam ranije naveo je zasticen drajver / protokol koji mora da se kupi od vlasnika patenta. ASIO4ALL, besplatna igracka je u stvari 'wrapper' tj. imitacija ASIO protokola, emulator, kao kad se npr na Win emulira DOS ili Linux itd. Ako ne zelite bolji (licencni) audio softver makar u foobar2000 probajte nikada doradjeni 'Kernel Streaming' tj. skinite KS komponentu. Nadam se i da sam uredjaj podrzava KS. Ako ne, na pijacu s njim pa u bolju radnju. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja ću svakako da probam i KS komponentu, ako mi objasniš kako se ona aktivira u Foobar 2000.

Pošto se u zip failu nalazi foo_out_ks.dll fail koji ne mogu da instaliram preko kartice Components u Foobar-u.

Iskopirao sam ovaj dll fail u "C:\Program Files (x86)\foobar2000\components" gde se nalaze ostali dll failovi i opet se ne pojavljuje posle restarta Foobara kao Output opcija?

37 minuta ranije, DJ.NIK said:

Citavo ovo kitnjasto pisanije od Tatko a i manje kitnjasto pisanije na DejanM su potpuno pogresna.

Ne znam odakle ti ceo ovaj doživljaj pogrešnosti utisaka da bolje radi, kada sam uglavnom fokusirao svoje izlaganje na boljitak u zvuku, što ako sam te ja dobro razumeo i ti potvrđuješ. Sve što si izneo verujem da je tako, moj fokus je bio okrenut prema kvalitetu zvuka i ništa šire od toga. U kernele se ne razumem, ali da sam pogasio i uninstalirao sve što sam mogao u Win10 od njegovih gluposti jesam.

Pre poslednjeg updatea koristio sam originalni Oppo Asio driver kroz SACD input plugin

outputi.png

Radio je bolje od svih WASAPI-a koji su bili ponuđeni.

Sada kao bolji koristim takođe kroz SACD plugin OUTPUT DSD: WASAPI Push USB 2.0 OPPO 105D   .... ako sam dobro ispisao naziv za output.

Nije mi jasno gde se ne slažeš sa mojim doživljajem, osim da je jasno da je ova polemika otišla donekle u off, ali svakako je korisna kao pribor za jelo bilo kojem DAC-u koji se odabere kao nosilac zvuka.

Link to comment
Share on other sites

U foobar-u  komponente /preference / install  dodajes zip kakav jeste nema potrebe raspakivati. U Output sekciji bi trebalo da se pojave svi uredjaji koji podrzavaju KrenelStreamig.

Za mene DSD ne predstavlja nikakav boljitak no imam nekoliko konvertera sposobnih i za taj format pa 'ajde, da instaliram i to ali ih apsolutno ne koristim. Prevodjenje PCM u DSD nije nikakva velika filozofija, ti i dalje imas visokofrekventna izoblicenja svojstvena DSD-u koja se preslikavaju i nanize, u samo audio podrucje. Malo je korektnih filtera (nuznost kod DSD) koji nece izmeniti fazu ili dodati neki procenat izoblicenja u izvorni signal. Isto je i sa PCM filterima. 

Vec druga prica je MQA format, sa original studijskih snimaka koji se mogu poslusati kroz Tidal.

U boljim, placenim audio softverima postoji opcija da se Win WASAPI potpuno iskljuci. To je cak slucaj kod beta Win pod brojem 10074 gde ni WASAPI ne radi, pored ostalih sistemskih anomalija. A valjda zbog toga se pokazao kao odlican za audio, kada se koristi Kernel Striming. 

Zexx ti je ukazao da ne gledas one grafikone. Niti tamo ima tvog uredjaja niti oni grafikoni ista vrede. Sta ja vidim jeste jedino to da je preko USB-a pravillno prenesen signal do nekog krajnjeg uredjaja (Teac i RPi). Itd. Meni fuJbar sluzi za splitovanje i kreiranje .cue fajlova, uglavnom. Koristim vrhunski audio softver, XXHighEnd. Naravno licenciran. Korektno radi i na obicnoj 'radnoj masini' gde je CPU jadni 'PentiumG3020' i 8GB RAM.

FujbarOut.jpg.2ff8483ca8808813151a7398187e8f09.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ok sada je jasno zašto se ne pojavljuje na listi. Na poslu nemam ništa od uređaja koji bi se prikazali. A kada ubacim zip kaže da mi je instanca komponente već aktivna. :rolleyes:

Što se tiče tog DSD: ...... sa njim mi se najbolje oppo kapira sa dsd failovima i SACD img diskovima. I radi u native modu, ne uključujem DSD processing za upsampling.

Hvala za KS, probaću kako on radi, ali preseliću kitnjasti izveštaj u temu Foobar 2000 da ovde ne idemo duboko u off.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DJ.NIK said:

Mikro$oft je konacno popustio pa 'odradio' sistemsku podrsku za USB2 Audio (!) protokol. To samo znaci da je u digitalnom domenu podrzao brzine prenosa (digitalnih) podataka zadatih USB2 standardima. Ovo nikakve veze nema sa audio protokolima WASAPI (prirodni, nativni za M$ Windows od Viste pa na ovamo) ili ASIO (licencirani protokol koji treba kupiti od firme Steinberg). 

 

Meni je sva ta "jagma" na netu oko USB Class 2 izgledala pa i smesno, kao da je neko "pustio buvu" kako je to svira ne znam kako pa ljudi krenuli da cekaju CU i menjaju drajvere proizvodjaca sa MS-ovim. :D

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

Genericki USB2 (audio) drajver kod koga ne mogu da izmenim latencije ili velicinu bafera je nedoradjen te time manjkav pa ako i proizvodjac neke komponente (sada vezano za 'koji D/A konvertor') nije to u svom drajveru omogucio, onda je i on samo prepisao osnovni kod od nekog drugog i nista vise.

 

 

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

Da se vratimo na audio protokole. Windows nudi WASAPI audio drajver, koji je korektan ali ne i vrhuski. Original ASIO drajver(i) kao sto sam ranije naveo je zasticen drajver / protokol koji mora da se kupi od vlasnika patenta. ASIO4ALL, besplatna igracka je u stvari 'wrapper' tj. imitacija ASIO protokola, emulator, kao kad se npr na Win emulira DOS ili Linux itd. Ako ne zelite bolji (licencni) audio softver makar u foobar2000 probajte nikada doradjeni 'Kernel Streaming' tj. skinite KS komponentu. Nadam se i da sam uredjaj podrzava KS. Ako ne, na pijacu s njim pa u bolju radnju.

Upravo i ovo, sto sam navodio. Npr XMOS genericki drajver je sasvim ok, ali je Thesycon-ov (koji se naravno bazira na XMOS drajveru) jos bolji tj ima jos opcija za podesavanje (bafer itd).

Zasto bih ja sad prelazio na MSov drajver?

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

Windows10 je zvucno bolji operativni sistem od recimo W8.1 ali tek onda kada se gomila nepotrebnih protokola iskljuci sto je sa svakom novom verzijom Win sve teze i teze. Na primer, nekada najobicnija slika, graficki prikaz za pozadinu ekrana sada je postao zaseban proces koji je jako tesko 'ubiti', eliminisati. I masa drugih (za audio nepotrebnih) protokola, od Kortane pa win auto apdejta, spijunaze i sve dalje. 

Da bi skratili ove muke ubijanja, neki su jednostavno presli na serverska izdanja Windows-a, najcesce 2012 sto je u stvari ogoljeni W8 i novu verziju2016 sto je ogoljeni W10. I tu se opet i naknadno izbacuje graficko okruzenje te dalje optimizuje za audio.

 

Ovo je razlog zasto sam i dalje na Win7 tj WES7 (Embedded Standard 7). XP je bio jako zahvalan za customizaciju, posle toga sve teze i teze, pocev od Win8 sve je veca kolicina bloat-a cak i kod Serverskih verzija.

Uspeo sam da svedem broj proces na 12 ili 13, a da pritom zadrzim mrezu. :)

4 minuta ranije, DJ.NIK said:

U boljim, placenim audio softverima postoji opcija da se Win WASAPI potpuno iskljuci. To je cak slucaj kod beta Win pod brojem 10074 gde ni WASAPI ne radi, pored ostalih sistemskih anomalija. A valjda zbog toga se pokazao kao odlican za audio, kada se koristi Kernel Striming. 

Meni wasapi ne radi jer su ugaseni Windows Audio i Windows Audio Endpoint Builder. :D Tako da mi samo ASIO radio, mada mi nista drugo ni ne treba.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, DJ.NIK said:

To cekam. Uvek se razveselim kad neko prijavi 'svilene cinele', 'barsunaste triangle' i taka natamo. 

Kod mene ima samo go metal pa malo biva dosadno :)

 

Moraću da te ugostim u mom svilenom audiofilskom kutku u jednom momentu pa da ukrstimo sirovu snagu i suptilnu deskripciju. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Kad se pomenu CAD optimizer ja sam koristio neke smernice tj neke delove njihovih skripti koje se mogu primeniti na Win7. Kontam da to radi i na Win10. Mada oni rade i shell killer, tako da nema slike tokom playbacka.

U svakom slucaju ko hoce manuelno da radi, treba dosta vremena, citanja i zivaca. :)

http://www.computeraudiodesign.com/computer-setup/

Link to comment
Share on other sites

@DJNIK - ja nigde nisam poistovetio USb2 Class Audio i ASIO. Jedno je driver a drugo je API. Ne znam odakle ti ta konstatacija ? Asio je u pricu uveo Garcon, izrazavajuci sumnju da je Wasapi pod win 10 bolja opcija od instalacije Asio.

Posmatrajuci arhitekturu audio komponente pod Windows 10, meni izgleda da je koriscenje ASIO potpuno nepotrebno ako se koristi WASAPI u eksluztivnom modu. F2K implementira wasapi upravo u ekskluzivnom modu. Ne verujem da implementacija ASIO ima neko cudo u kodu koje ga cini znacajno brzim.

Izujavu garcona o tome kako nije nikakav problem ako jedan operativni sistem ne podrzava USB2 class audio ne bi zapravo trebalo komentarisati. Neko mozda voli da instalira raznorazne drivere na masini, i ta strast ili sklonost je u redu ali zapravo ukazuje na odredjeni nedostatak ili propust, koji je Microsoft dugo slepao. Nisam nikada shvatio zasto ali zato sada pozdravljam cinjenicu da su konacno implementirali taj driver.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

Izujavu garcona o tome kako nije nikakav problem ako jedan operativni sistem ne podrzava USB2 class audio ne bi zapravo trebalo komentarisati. Neko mozda voli da instalira raznorazne drivere na masini, i ta strast ili sklonost je u redu ali zapravo ukazuje na odredjeni nedostatak ili propust, koji je Microsoft dugo slepao. Nisam nikada shvatio zasto ali zato sada pozdravljam cinjenicu da su konacno implementirali taj driver.

Ja nisam rekao neki OS (vec eksplicitno Windows), i nisam rekao da nije nikakav problem, ali mislim da retko moze biti problem. Svakako sam pozdravio sto je MS to dodao, ali sam i konstatovao da ne vidim zasto bi neko ko ima OEM drajver prelazio na MSov.

Par klikova za instalaciju OEM drajvera mi nije problem, nema tu strasti niti sklonosti, samo uverenja da je OEM drajver (uglavnom) bolji od MSovog.

I da, nisam neki zaljubljenik u MS operativne sisteme. :)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, garson said:

XP je bio jako zahvalan za customizaciju, posle toga sve teze i teze, pocev od Win8 sve je veca kolicina bloat-a cak i kod Serverskih verzija.

Za mene koji i dalje koristim XP Pro verziju 2002 godina, service pack 3,  legalna instalacija,  zamolio bih par reci na temu customizacije.

Neke pozadinske procese samog windowsa koje se ticu vizuelnog ponasanja sam odavno pogasio, i verovatno uradio jos ponesto al' proslo je mnogo godina od tada pa ako bi ste molim Vas napisali ukratko sta se moze uraditi bio bih jako zahvalan.

Broj programa koje koristim je vrlo ogranicen na ono sto zaista koristim,  Foobar V1.0.3.  je verzija koju koristim, nisam prelazio na neke novije jer ne znam da li bi uopste radile na XPu.

Zvucna karta je integrisana a njeni drajveri neaktivni, pravili su neke probleme posto su radili u isto vreme sa XP drajverima, iste stvari,  sada bez njih neke osnovne funkcije koje nisu radile funkcionisu.

Unapred Hvala & Pozdrav od Krce

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, DejanM said:

@DJNIK - ja nigde nisam poistovetio USb2 Class Audio i ASIO. Jedno je driver a drugo je API. Ne znam odakle ti ta konstatacija ? Asio je u pricu uveo Garcon, izrazavajuci sumnju da je Wasapi pod win 10 bolja opcija od instalacije Asio.

Posmatrajuci arhitekturu audio komponente pod Windows 10, meni izgleda da je koriscenje ASIO potpuno nepotrebno ako se koristi WASAPI u eksluztivnom modu. F2K implementira wasapi upravo u ekskluzivnom modu. Ne verujem da implementacija ASIO ima neko cudo u kodu koje ga cini znacajno brzim.

Izujavu garcona o tome kako nije nikakav problem ako jedan operativni sistem ne podrzava USB2 class audio ne bi zapravo trebalo komentarisati. Neko mozda voli da instalira raznorazne drivere na masini, i ta strast ili sklonost je u redu ali zapravo ukazuje na odredjeni nedostatak ili propust, koji je Microsoft dugo slepao. Nisam nikada shvatio zasto ali zato sada pozdravljam cinjenicu da su konacno implementirali taj driver.

Nisam ni komentarisao WAS(API) vec tvrdnju da se "Windows 10 zvucno priblizio Linux-u i OSX-u". Pogresno, vrlo.

Iako ni jedan OS nije sustinski namenjen audio reprodukciji Windows i dalje ima prednost nad ostalima, ma koliko bio kljakav i pun nepotrebnih/nedoradjenih stvari. Ima ljudi koji umeju da ga strahovito dobro utegnu za nase audiofilske potrebe.

Naravno da je i tu potreban pristup kao kod vrhunskog gramofona - sve komponente su jako bitne, od uvodjenja linearnog napajanja na mesto svicerskog do pazljivog izbora MBD, CPU, RAM, HDD itd. pa do audio softvera, potrebnih drajvera itd.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, DJ.NIK said:

Nisam ni komentarisao WAS(API) vec tvrdnju da se "Windows 10 zvucno priblizio Linux-u i OSX-u". Pogresno, vrlo.

 

Da li bi bio ljubazan i naveo moj post iz kog si izveo ovaj citat ? 

Ovo je ono sto sam zaista rekao:

"Zato je za one korisnike Windowsa, koji koriste svoje racunare i kao izvor zvuka,  pojava Windows 10 znacajan pomak na bolje i korisna alternativa MAC OS."

A to nisu iste stvari.

Sto se ostatka tvog posta tice, on je prepun veoma problematicnih konstatacija o kojima se da dosta diskutovati. Imam utisak da ti to pre svega posmatras sa stanovista nekog ko pravi comp posebno za audio potrebe i posmatras stvari iz te perspektive. Tu jeste Windows logicna opcija zbog svoje rasprostranjenosti i podrske. Ali mislim da bi diskusiju o Windows trebalo odvojiti od ovog posta jer se u njemu pre svega radi o DACovima. 

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

Tvoja zadnja konstatacija je vrlo tacna - moja perspektiva vec nekih 9-10 godina jeste specijalizovani kompjuter (PC) koji sluzi iskljucivo za reprodukciju muzike i nicemu drugom. Sastavljanje multipraktika ne donosi neki narociti napredak pa sam se trudio da sastavim sto bolju konfiguraciju za postavljeni zadatak. Kad sam se uverio da takva sprava nadsvirava bilo koji od 3 CD plejera koje sam posedovao i gomilu drugih koje sam imao priliku da cujem/probam, sve CD plejere sam rasprodao i krenuo u jos ozbiljniju pricu - nabavio vrhunski D/A konvertor koji dan-danas predstavlja 'Statement Level' u reprodukciji muzike.

I da, napisao sam i to da ova pisanija spada u blagi off. No, kako je PC komponenta koja je potrebna za neki samostalni DAC, ispada i da nije previse u off-u. Sem price o OS-ima.

Ocena da je Windows 'korisna alternativa MAC OS (OS-X)' je i dalje toliko pogresna da je skoro pa bez veze komentarisati. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam. Meni to sve zvuči prilično komplikovano, naročito sva drama oko xx... plejera. Mislim na izgradnju pc ia, ili čak više njih da bi to sve radilo perfektno.

Pošteno da kažem, jedva sam se odlučio i za sam dac kao uređaj. 

Po meni je lakoća pristupa muzici i jednostavnost korišćenja uređaja ipak na prvom mjestu.

Zato sam navijao za neki strimer. Utaknem u njega šta god, eksterni hdd, usb memoriju ili strimujem da li sa mreže ili nekog nas a ili kompa.

Ode jednostavnost korišćenja u drugi plan. 

I sad mi je već prilično nekomforno ako moram da se odreknem daljinske aplikacije za foobar. 

Vjerovatno zato i ne želim gramofon u svom sistemu. Baš sam se ulijenio.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Father said:

Ako sam dobro razumeo!?

 @DJ.NIK tvrdi da je zapravo MAC OS (OS-X) korisna alternativa ogromnom potencijalu customizovanog i dobro podešenog PC računara. Dakle da je MAC mnogo ograničeniji za napredniji kvalitet zvuka prema DAC-u.

Da li sam ja ovo dobro razumeo?

Vrlo dobro ili bolje, Odlicno!

S tim da se u takvu masinu  mora uloziti i dosta novca i dosta truda. A ima i sve unapred skockano ali megjutim ovaj, khm ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...