Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

1 sat ranije, garson said:

To je ok sa stanovista da neki uredjaji vise nemaju podrsku za Win10 pa ne morate da se brinete da li ce raditi ili nece. Slicno kao za matore stampace ili graficke kartice, moci cete da stampate i imacete sliku, ali nista vise od toga. :)

Za MacOS kontam da je to ipak malo drugacije jer je drajverska podrska slabija nego na Winu, tako da tu cesto ni nema izbora.

Da preformulisem pitanje. Postoji li prednost u kvalitetu/performansama generickog Win drajvera u odnosu na up to date drajver proizvodjaca?

Na stranu to sto taj drajver verovatno nema podrsku za ASIO (nekima bitno nekima ne).

Ne radi se o tome ... Stvar je u podrsci odredjenog API, koji je sada implementiran i pod Win 10 a ranije je bio implementiran i pod MAC OS a mislim i pod Linux-om. Zato sto nije postojala ta implementacija kod starijih verzija Windowsa, bilo je potrebno da proizvodjaci prave svoje drivere, da bi nadomestili taj nedostatak Windowsa.

Da li postoji razlika u zvuku ? To je pitanje na koje je malo teze dati odgovor. U svakom slucaju Win 7 sa odgovarajucim ASIO driverom pod F2K svira losije nego F2K sa Wasapi podrskom pod Win 10. Osim toga odrzavanje cele te arhitekture je postalo mnogo lakse: kada nema eksternih drivera, nema potrebe ni voditi racuna o njihovim updates niti o tome sa cim su kompatibilni a sa cim ne. Sada o tome brine Microsoft. Cini mi se da su oni, nakon Win 10 update-a u oktobru 2017, taj posao shvatili veoma ozbiljno i da su konacno napravili dobru implemetaciju te arhitekture. Zato je za one korisnike Windowsa, koji koriste svoje racunare i kao izvor zvuka,  pojava Windows 10 znacajan pomak na bolje i korisna alternativa MAC OS.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Ne radi se o tome ... Stvar je u podrsci odredjenog API, koji je sada implementiran i pod Win 10 a ranije je bio implementiran i pod MAC OS a mislim i pod Linux-om. Zato sto nije postojala ta implementacija kod starijih verzija Windowsa, bilo je potrebno da proizvodjaci prave svoje drivere, da bi nadomestili taj nedostatak Windowsa.

Da li postoji razlika u zvuku ? To je pitanje na koje je malo teze dati odgovor. U svakom slucaju Win 7 sa odgovarajucim ASIO driverom pod F2K svira losije nego F2K sa Wasapi podrskom pod Win 10. Osim toga odrzavanje cele te arhitekture je postalo mnogo lakse: kada nema eksternih drivera, nema potrebe ni voditi racuna o njihovim updates niti o tome sa cim su kompatibilni a sa cim ne. Sada o tome brine Microsoft. Cini mi se da su oni, nakon Win 10 update-a u oktobru 2017, taj posao shvatili veoma ozbiljno i da su konacno napravili dobru implemetaciju te arhitekture. Zato je za one korisnike Windowsa, koji koriste svoje racunare i kao izvor zvuka,  pojava Windows 10 znacajan pomak na bolje i korisna alternativa MAC OS.

I dalje sve to lici na dodavanje generickih drajvera sa kojim ce uredjaj (samo) da radi. I dalje sam misljenja da su u velikoj vecini situacija drajveri proizvodjaca bolji izbor od generickih. 

Kakvo je stanje Win10 asio vs Win10 wasapi? I dalje mi je ta prica sa wasapijem jako sumnjiva,potrebna su 2 win servisa da bi to radilo. Za asio nije potrebno nista sem asio drajvera i asio capable softvera, sto je i logicno komunikacija ode direktno softver-hardver.


 Sto se linux i osxa tice, to je verujem napravljeno da bi uredjaji radili, posto je drajverska podrska proizvodjaca uredjaja za lin i osx jako losa.

Link to comment
Share on other sites

On 6.1.2018. at 8:39, DejanM said:

Tozo,

Mozda je potrebno, da bi se ovaj DAC jos malo "isprsio" da upgrade-ujes strunji kabl (i eventualno ostale takodje). Obecao si da ces i to da uradis ... Bilo bi interesantno cuti i ta iskustva.

"Isprsio" se i to još kako!!!

Nevjerovatno. Poslije nekih malo manje od 100 sati kao da je popio još malo kvasca.

Ambijentalnost... kakva ambijentalnost!

Izuzetan DAC u svakom pogledu!

Zanimljivo je da zvuk još "radi". Činele još nemaju potrebnu masu i energiju. Zna i scena da se "spljošti" po visini...

Sumnjao sam u toliko dugo usviravanje, ali eto, zaista je tako.

Preporučujem svima koji se odluče za ovaj uređaj da ga uopšte ne slušaju prvih 100 sati. Samo će živce da pogube kao i ja što sam.

Ambijentalnost... :o

 

Link to comment
Share on other sites

Huh, ponestalo mi riječi...

Da li je do struje jutros, babe i domaćice odmaraju rerne i ringle, domaćini i klinci još nisu popalili gedžete...

Kako da opišem ambijentalnost a da ne zazvučim otrcano i trivijalno? 

Recimo da povučem paralelu sa tv om kod kuće... ma koliko veliki ekran bio, tek bioskop da pravi ugođaj... 

Tako i ovo... kao da gledam scenu na velikom ekranu u bioskopu. Huh...

 

Link to comment
Share on other sites

Sve nešto iz prekida postujem, ne zamjerite, pod utiskom sam.

Scena kod mene je inače velika, kako sam i dosad opisivao više puta. Ono čime nisam bio zadovoljan do sad to su krajevi te scene. Instrumenti na krajevima nisu bili postavljeni onako kako očekujem i zvuk nije imao svu potrebnu punoću i energiju.

Ovo sad je TO!

Možda i malo više od mojih očekivanja.

Ta "krila" su se popunila na sjajan način. Instrumenti su se "nacrtali" i dobili tu energiju. 

Izuzetno!!!

Edit: kablovi: napojni na ampu i DACu Ultra, interkonekti Ultra, zvučnički Fancy, usb kabl je kineski dobijen uz uređaj.

Link to comment
Share on other sites

Nisam otvarao uređaj, a tonska kontrola ne može da se isključi. 

Kod mene je integralac u pitanju pa volume control na dacu držim na malo manje od maksimuma. 

Nisam kritički slušao, ali bih rekao da utišavanje preko daca ne remeti ništa tj. nema uticaja na kvalitet reprodukcije.

Smeta mi i što displej ne može da se ugasi (ili još nisam provalio kako) mada može da se dimuje u 8 koraka, ali je i na 1 prilično svijetao. 

Nisam se još igrao sa filterima. 

Imam utisak da još nije pokazao sve, tako da ću sačekati još malo, a onda ide na ozbiljno testiranje u komšiluk da vidimo šta može sa xlr izlazima i kakav je kao preamp.

Link to comment
Share on other sites

Poručio direktno 25.12.preko

https://m.shenzhenaudio.com/gustard-dac-x22-es9038pro-i2s-xmos-hifi-dac-pcm384k-dsd512-dop-decoder.html

U tom trenutku bio na akciji 999,99$

Po paypal kursu, sa njihovom provizijom i provizijom banke nešto malo manje od 106000 din. sve ukupno.

Kinezi poslali dhl expresom 26.12

Stigao 3.1 sa zadržavanjem od par dana u Lajpcigu i jednog dana u Beogradu zbog praznika.

Kad sam zvao dhl rekli su da je tranzit 3 dana od kad ga oni preuzmu u Hong Kongu.

Iako nisam insistirao ni tražio, napisali su na fakturi da je uzorak i da je vrijednost 50$.

U dhl u su rekli da kinezi to stalno rade da bi ih poštarina došla što jeftinije. 

Prošlo tako kako su i napisali tj. bez carine i poreza i donio ga dečko iz dhl a na vrata.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Toza said:

Poručio direktno 25.12.preko

https://m.shenzhenaudio.com/gustard-dac-x22-es9038pro-i2s-xmos-hifi-dac-pcm384k-dsd512-dop-decoder.html

U tom trenutku bio na akciji 999,99$

Po paypal kursu, sa njihovom provizijom i provizijom banke nešto malo manje od 106000 din. sve ukupno.

Kinezi poslali dhl expresom 26.12

Stigao 3.1 sa zadržavanjem od par dana u Lajpcigu i jednog dana u Beogradu zbog praznika.

Kad sam zvao dhl rekli su da je tranzit 3 dana od kad ga oni preuzmu u Hong Kongu.

Iako nisam insistirao ni tražio, napisali su na fakturi da je uzorak i da je vrijednost 50$.

U dhl u su rekli da kinezi to stalno rade da bi ih poštarina došla što jeftinije. 

Prošlo tako kako su i napisali tj. bez carine i poreza i donio ga dečko iz dhl a na vrata.

 

Ovakve informacije su neprocenjive. Bravo! 

Link to comment
Share on other sites

Na tu cenu treba uracunati spediciju koja se placa dhl-u i koja iznosi oko 4-5k dinara. Carina u 99% slucajeva trazi izvod iz banke, posto jako retko (skoro nikad) prolazi prica o uzorku i ceni od 50$.

No ja bih ipak Chord el. :D  Bice valjda prilike uporedti sa dac brendomanijom.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Level3 said:

Na tu cenu treba uracunati spediciju koja se placa dhl-u i koja iznosi oko 4-5k dinara. Carina u 99% slucajeva trazi izvod iz banke, posto jako retko (skoro nikad) prolazi prica o uzorku i ceni od 50$.

No ja bih ipak Chord el. :D  Bice valjda prilike uporedti sa dac brendomanijom.

Piše na sajtu da je šiping fri, tako i jeste, kinezi platili sve, špedicija ni na koji način ne ulazi u cijenu.

Na iznos iz računa ide 10% na carinu, plus 260din za raspakivanje pošiljke i na sve to 20% poreza i to je to. 

U svakom slučaju, spada cjenovno u razred gore navedenih DAC ova sa cijenom od oko 1200€.

Zvučno, ne bih rekao da su ista klasa.

Ne bih da dramatizujem, ali je jedan fini brend DAC zvučao kao plastična kineska igračka ili kao pokvaren u odnosu na gustarda i to još nerazrađenog.

Ovo sad kako zvuči je veoma, veoma ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, garson said:

I dalje sve to lici na dodavanje generickih drajvera sa kojim ce uredjaj (samo) da radi. I dalje sam misljenja da su u velikoj vecini situacija drajveri proizvodjaca bolji izbor od generickih. 

Kakvo je stanje Win10 asio vs Win10 wasapi? I dalje mi je ta prica sa wasapijem jako sumnjiva,potrebna su 2 win servisa da bi to radilo. Za asio nije potrebno nista sem asio drajvera i asio capable softvera, sto je i logicno komunikacija ode direktno softver-hardver.


 Sto se linux i osxa tice, to je verujem napravljeno da bi uredjaji radili, posto je drajverska podrska proizvodjaca uredjaja za lin i osx jako losa.

Evo ovde odgovora na tvoje dileme:

http://archimago.blogspot.co.at/2017/04/measurements-windows-10-creators-update.html

Linux i Mac OS su implementirali mnogo ranije USB Class 2 audio pa zbog toga nikakvi driveri nisu bili potrebni, a ne zato sto niko drugi to nije hteo da uradi.

Link to comment
Share on other sites

24-96+Comparison.png

Mozda je njemu sve isto, ali ja sam upravo na donjem levo grafiku uvideo zasto mi ovaj novi driver bolje zvucno radi od originalnog oppo-ovog koji je isao preko asia od koga je opet bolje svirao dsd wasapi event pre update-a. 

Tacno sam odmah primetio na prvo pustanje izvanrednu punocu i detalje u donjem delu opsega kao i daleko suptilniju i umireniju visinu. Tacno se vidi koliko je bela linija linearnija od OEM drivera i starog wasapi event. 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Father said:

24-96+Comparison.png

Mozda je njemu sve isto, ali ja sam upravo na donjem levo grafiku uvideo zasto mi ovaj novi driver bolje zvucno radi od originalnog oppo-ovog koji je isao preko asia od koga je opet bolje svirao dsd wasapi event pre update-a. 

Tacno sam odmah primetio na prvo pustanje izvanrednu punocu i detalje u donjem delu opsega kao i daleko suptilniju i umireniju visinu. Tacno se vidi koliko je bela linija linearnija od OEM drivera i starog wasapi event. 

Jao bre, Father...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...