Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

Колико знам за Густарда саветују усвиравање од две недеље. Звук се невероватно побољша, опасно транспарентан али ненападан. Све се чује а ништа не смета, није оштро.

Link to comment
Share on other sites

20180105_083131.jpg

DSD radi :)

Posle nekih 45 sati rada evo i prvih zapažanja:

Juče ujutru je zvučao sasvim pristojno i taman sam pomislii da uzmem slobodan dan, kad ono...

Počeše petarde da praskaju... zazvuča najedared kao pokvaren uređaj. Visoki praskaju, bas se zamuljao sredina povukla, užasi usviravanja, počelo je.

Međutim jutros, bas je sišao i pročistio se do samog dna, toliko dobro zvuči da me na nekim numerama jeza hvatala od dobro kontrolisanog, raslojenog i kompletno obojenog basa. Tako dobrog da to još nisam čuo u mom sistemu na takav način.

Sredina je dobila na gustoći i punoći, jedino se visoki još nisu iskristalisali do kraja. Postoji još malo "oblaka" oko krajeva nota. Mada ni gornji srednji nisu sjajni.

Gomila novih detalja je isplivala na starim snimcima i ono što je vrlo bitno, drži kontrolu izuzetno. Sa lakoćom zadržava organizaciju i barata sa krajnjim ekstremima bez obzira na žanr i kompleksnost.

I to sa sve napojnim i usb kablom koje sam dobio uz njega.

Scena je solidna, ali još nije za padanje u nesvijest. Pojavljuje se dubina, pomalo i stidljivo.

Idemo dalje.

Link to comment
Share on other sites

Cuo sam dosta dacova i sad kad bih kupovao uzeo bih arcam irDac. Nudi mi covek za 400usd. Inace ne razumem fetiširanje sa chord dacovima. Stvarno nista posebno a prenapucano cenom. Chord hugo 2 oko 2000 eura?! Izgled - kao da je sasa popovic bio na celu dizajnerskog tima. Takodje dacmagic plus je odlican. Nad d1050 mi se takodje svideo. Svaki krsten dac, implememtiran kako treba u abx testiranju daje gausovu krivu. Zvuce slicno do nemogucnosti konzistentnog identifikovanja "boljeg/skupljeg".

Btw prijatelj mi radi u jednoj od badass kompanija koje proizvode cipove koje posle koriste svi proizvodjaci stand alone uredjaja. Taj cip ih kosta oko 25 centi na veliko. Dacovi od 2 3 7 hiljada stvarno vredjaju inteligenciju.

Link to comment
Share on other sites

Slobo, nisam sigiran da bih mogao u potpunosti da se složim s tobom. 

Ako je riječ o "konfekcijskim" uređajima, tj. ulaznoj klasi, onda da. Ako je riječ o srednjoj klasi, složio bih se donekle.

Recimo, gustard x22 već sad zvuči bolje, analognije, preciznije, od gomile dacova te cjenovne klase (budžet) iako je "out of the box".  U svojoj klasi bi se u ovom momentu i pronašao dac za poređenje vrlo lako, ali daleko od toga da svi zvuče isto. 

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Sloba said:

Cuo sam dosta dacova i sad kad bih kupovao uzeo bih arcam irDac. Nudi mi covek za 400usd. Inace ne razumem fetiširanje sa chord dacovima. Stvarno nista posebno a prenapucano cenom. Chord hugo 2 oko 2000 eura?! Izgled - kao da je sasa popovic bio na celu dizajnerskog tima. Takodje dacmagic plus je odlican. Nad d1050 mi se takodje svideo. Svaki krsten dac, implememtiran kako treba u abx testiranju daje gausovu krivu. Zvuce slicno do nemogucnosti konzistentnog identifikovanja "boljeg/skupljeg".

Btw prijatelj mi radi u jednoj od badass kompanija koje proizvode cipove koje posle koriste svi proizvodjaci stand alone uredjaja. Taj cip ih kosta oko 25 centi na veliko. Dacovi od 2 3 7 hiljada stvarno vredjaju inteligenciju.

Kiselo grožđe... BTW, Chord na koji si se tako svojski navrz'o, uopšte ne koristi "off-the-shelf" DAC čipove u svojim uređajima...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sloba said:

Zvuce slicno do nemogucnosti konzistentnog identifikovanja "boljeg/skupljeg"

Slobo, sa sigurnošću ti mogu reći da ne zvuče slično. Čuo sam određen broj dac-ova i svi se veoma razlikuju po svom zvučnom karakteru. Mislim da dac treba izabrati prema svom ukusu, ostatku sistema i naravno finansijskim mogućnostima. Ne treba biti isključiv u ovom hobiju i prilaziti nekoj opremi sa predubeđenjem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zexx said:

Kiselo grožđe... BTW, Chord na koji si se tako svojski navrz'o, uopšte ne koristi "off-the-shelf" DAC čipove u svojim uređajima...

+1 Razvijaju svoje čipove i odgovarajući softver. U tome su daleko ispred drugih. To i daje poseban karakter njihovim uređajima. Nezavisno od gabarita i izgleda posebno su dobri. Meni se njihova zvučna prezentacija veoma svidela. Da li ima boljih, sigurno da da samo im je i cena znatno viša od Chord dac-ova.

Link to comment
Share on other sites

Gustard x22 je napokon prodisao kako treba, sve fino raširio i raslojio.

Možda nije najbolji uređaj koji sam slušao kod sebe po pojedinim parametrima, ali je definitivno najkompletniji.

Moglo bi se pričati o mikro i makro dinamici, rezoluciji, transparenciji, sceni... ali jednostavno nema potrebe. Toliko i tako je sve na svom mjestu da je vrlo lako prepustiti se muzici. Emocije i muzikalnosti ne manjka. 

Ne uvlači još uvijek hipnotički u dešavanja, ali sam prezadovoljan kako zvuči, tako da iako se više ne pomjeri s mjesta ja sam srećan. 

Dobio sam od njega upravo ono što sam i tražio.

Prošlo je nekih šezdesetak sati i svira vrlo ozbiljno. 

Ostaviću ga još par dana do konačnog utiska. Ako se isprsi još malo, biće to fantastičan DAC.

Edit: zvuk me trenutno neodoljivo podsjeća na kii three sa ovogodišnjeg sajma sa još malo više detaljnosti i sočnosti.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, DejanM said:

Tozo,

Mozda je potrebno, da bi se ovaj DAC jos malo "isprsio" da upgrade-ujes strunji kabl (i eventualno ostale takodje). Obecao si da ces i to da uradis ... Bilo bi interesantno cuti i ta iskustva.

Sinoć sam onako i zabalavio jer sam ga slušao nekih sat vremena sa mojim napojnim. 

Za razliku od napojnog, usb kabl djeluje sasvim ozbiljno. Pozlaćeni kontakti, 24 i 26 awg žice, širmovan. Uporediću ga sa audio analysis jer se dosad pokazao kao najbolji koji je legao na gustarda x12.

Ako na stranim forumima za prethodnike kažu da im treba 200 sati da prosviraju kako mogu, sačekaću sa igrarijama još malo.

Link to comment
Share on other sites

Prilično je fascinantno dokle ide rezolucija i transparentnost. Svaki instrument je u svojoj sferi, a u okviru nje (te sfere) dolazi do izražaja mikrostruktura svakog pojedinog tona.

S druge strane, sve je objedinjeno na jako dobar način tako da uopšte ne tjera na seciranje. Samo se konstatuje da može da se duboko zaroni, ali sam tok izvedbe ne da nike ugrožen, već mu taj povećan uvid daje izvanrednu notu muzikalnosti.

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2018 at 9:56, Sloba said:

Cuo sam dosta dacova i sad kad bih kupovao uzeo bih arcam irDac. Nudi mi covek za 400usd. Inace ne razumem fetiširanje sa chord dacovima. Stvarno nista posebno a prenapucano cenom. Chord hugo 2 oko 2000 eura?! Izgled - kao da je sasa popovic bio na celu dizajnerskog tima. Takodje dacmagic plus je odlican. Nad d1050 mi se takodje svideo. Svaki krsten dac, implememtiran kako treba u abx testiranju daje gausovu krivu. Zvuce slicno do nemogucnosti konzistentnog identifikovanja "boljeg/skupljeg".

Btw prijatelj mi radi u jednoj od badass kompanija koje proizvode cipove koje posle koriste svi proizvodjaci stand alone uredjaja. Taj cip ih kosta oko 25 centi na veliko. Dacovi od 2 3 7 hiljada stvarno vredjaju inteligenciju.

Slobo,

Pomislio sam saće da pošalju streljački stroj i da izvrše egzekuciju nad tobom odma i bez  suđenja.:D E pa zadžebo sam se ima da te čereče polako. Nemaču pojma............... jedan.:)

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, DejanM said:

Jedno pitanje: koristis li comp kao izvor ? Da li trebaju neki driveri za USB vezu ? Ako je tako - kako to funkcionise ?

Sta koristis kao izvor ?

Da. Laptop. Drajveri nisu došli uz njega pa sam skinuo generički za xmos tj. iskoristio već instalirani od x12.

Win 7 i wasapi event za xmos rade besprekorno.

Bolje zvuči preko usb veze sa laptopom nego preko spdif kad je cd sony xb q930 kao izvor. Nije razlika toliko velika kao što je bila kod gustarda x12 u korist usb, ali je evidentna. Očekujem da će za koji dan i ta razlika da bude veća.

Probao sam i preko foobara da apsemplujem na dsd... zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Toza said:

Da. Laptop. Drajveri nisu došli uz njega pa sam skinuo generički za xmos tj. iskoristio već instalirani od x12.

Win 7 i wasapi event za xmos rade besprekorno.

Bolje zvuči preko usb veze sa laptopom nego preko spdif kad je cd sony xb q930 kao izvor. Nije razlika toliko velika kao što je bila kod gustarda x12 u korist usb, ali je evidentna. Očekujem da će za koji dan i ta razlika da bude veća.

Probao sam i preko foobara da apsemplujem na dsd... zanimljivo.

Moja preporuka ti je da predjes na Win10 i da namestis u F2K da se sve konvertuje u DSD256. Za Win10 ti ne trebaju Gustard driveri.

Link to comment
Share on other sites

Da, ima volume control i u meniju se ne može isključiti.

Čitao sam o poboljšanjima zvuka na win10 i imam u planu neku bolju mašinu sa win10. Zasad drnda na prastarom msi laptopu. Toliko je mator da ima samo jedan usb2 ulaz i tri usb1 :).

Eksterni hard disk (usb3) neće da radi na ova tri usb1 ulaza, samo na ovom usb2 :lol:

Ma, opušteno. Nije žurba.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

Moja preporuka ti je da predjes na Win10 i da namestis u F2K da se sve konvertuje u DSD256. Za Win10 ti ne trebaju Gustard driveri.

Sta je prednost generickog Win drajvera u odnosu na drajvere proizvodjaca (XMOS)?

 

Tozo, imate ovde poslednje xmos drajvere za gustard x22.

V3.34.0 version: http://pan.baidu.com/s/1eR731iM

Link to comment
Share on other sites

Pravda za Slobu, sličnog sam mišljenja :) 

I nije kiselo grožđe, mogu da kupim bilo šta, nego anti-ovca stav. To što nešto zvuči drugačije nije neminovno bolje. Svaka elektronika u audio uređajima može da unese neku ekvilizaciju, pa kao wow ovaj je bolji ima više visokih i slično. 

A usviravanje elektronike. Pa ok, kada se sve nakon pet godina usvira, onda odeš i probaš da stojiš pored brusilice pa dođeš da slušaš muziku, pa ne spavaš 3 dana pa pustiš nešto, pa popiješ 5 piva pa slušaš, pa ujutro u tišini nakon 10 sati spavanja pustiš. I uvek će da zvuči isto, zato što je usvirano, a mozak, umor, uši, to ništa ne utiče, jes :) 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, garson said:

Sta je prednost generickog Win drajvera u odnosu na drajvere proizvodjaca (XMOS)?

 

Tozo, imate ovde poslednje xmos drajvere za gustard x22.

V3.34.0 version: http://pan.baidu.com/s/1eR731iM

Radi se o tome da Win10 ima implementaciju USB 2.0 class audio pa mu ne treba driver koji to radi. Isto kao kod Mac os posle 10.6.4.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, DejanM said:

Radi se o tome da Win10 ima implementaciju USB 2.0 class audio pa mu ne treba driver koji to radi. Isto kao kod Mac os posle 10.6.4.

To je ok sa stanovista da neki uredjaji vise nemaju podrsku za Win10 pa ne morate da se brinete da li ce raditi ili nece. Slicno kao za matore stampace ili graficke kartice, moci cete da stampate i imacete sliku, ali nista vise od toga. :)

Za MacOS kontam da je to ipak malo drugacije jer je drajverska podrska slabija nego na Winu, tako da tu cesto ni nema izbora.

Da preformulisem pitanje. Postoji li prednost u kvalitetu/performansama generickog Win drajvera u odnosu na up to date drajver proizvodjaca?

Na stranu to sto taj drajver verovatno nema podrsku za ASIO (nekima bitno nekima ne).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...