Jump to content


Subwooferi kao dopuna stereo sistemu…


den!s

Recommended Posts

On 11/3/2017 at 7:55, damic said:

Lalo, za svaki slucaj, moja je preporuka da ispred visokotonca serijski vezes neki kondis koji bi pravio blagi high pass filter od 6dB/Oct, moze da bude bilo gde ali levo od rezne freq. Nikad se ne zna kakav je DC offset pojacala ili pojava nekog tranzijenta koji moze da spali goli visokotonac. Inace, visokotonci su relativno zasticeni u bilo kojoj pasivnoj skretnici bas tim kondisem koji pravi hpf.

Kod mene je rez za srednje-visoki ribon na 350Hz, ali imam ispred jednu teglu od kondisa, motor run od 200uF sto mi je dodatni hpf 6dB/Oct i zastita na oko 200Hz.

Dobar ''bezbednosni'' savet za radoznalog Laleta.Ovi moji zvucnici se koriste i pasivno i aktivno,ne treba da se bilo sta rasklapa imaju konektori bez skretnice direktno za zvucnike pa se na nju kači ili pasivna ili aktivna skretnica sa dva snagasa.Vrlo čest slucaj da neko zaboravi da uključi skretnicu pre snagasa ,a onda visokotnonci ...Hasta la vista baby! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ako su subvuferi razlicite koncepcije, recimo BR, OB ili kompresija, nema apsolutno nikakve veze. Skoro smo kod drugara pravili kombinaciju BR (aktivni sa dve osmice) i ropola sa dve 15-ice (pasivni) to radi savrseno. Posebna je prednost ripola sto ne pravi modove kao drugi tipovi subvufera. Evo odziva tog ripola koji je napravljen letos kod mene, pozicija skoro u sredini sobe (prilicno losa):

5fc33bN.jpg

Dakle, prikazan je izuzetno dobar odziv samo jednog suba u ripolu, bez smoothinga-a, seceno low pass filterom na 80Hz 24LR.

Ne treba mesati dobar sub sa losim. 

Mali i veliki, moze, imam jedan manji 12" u kompresili koji mi bas popunjava deo oko 80-90Hz, ostala 3 su BR.

Link to comment
Share on other sites

Samo me na neki način čudi, kako su ljudi uspeli da „odlično“ uklope subwoofer (i to jedan komad) u stereo sistem bez merenja?!

Čitam neke recenzije audio novinara (koji nisu od juče) koji su doneli kući subwoofer, spojili i posle višednevnog usviravanja premaza na konektoru interkonekcijskog kabla, i malo utrošenog vremena oko pozicioniranja dobili odlične rezultate?!

OK, pretpostavljam da su to plaćene reklame, ali tako nešto samo izaziva kontra efekat, jer ljudi su puni predrasuda prema subwooferima baš zbog takvih priča audiofilskih čistunaca.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, den!s said:

Čitam neke recenzije audio novinara (koji nisu od juče) koji su doneli kući subwoofer, spojili i posle višednevnog usviravanja premaza na konektoru interkonekcijskog kabla, i malo utrošenog vremena oko pozicioniranja dobili odlične rezultate?!

Cist "snake oil".

Nasumicnim pomeranjem samo jednog suba po sobi moze da se "ubode" slusno bolji ili losiji odziv, ali najbolji, samo uz pomoc merenja kad se direktno vrsi vizuelno poredjenje nekoliko boljih snimljenih odziva.

Kod vise komada, nema nista bez merenja jer dolazi do delimicnog ponistavanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...