Jump to content


Subwooferi kao dopuna stereo sistemu…


den!s

Recommended Posts

Naglas razmišljam, i htedoh da pitam @damic na PP, ali možda je još nekome interesantna tema integracije dva subwoofera u već postojeći stereo sistem… A kao, čini mi se, najbolja opcija uloženo/dobijeno nameće se DIY, i to pasivni subwooferi sa aktivnom skretnicom i pojačalima.

 

1. Pošao bih od toga da je bitan kvalitet drivera, tj. da subwooferi treba da ne zaostaju za ostatkom sistema koji je neka srednja (malo bolja) klasa… Kutije dvosistemske, odvojeno predpojačalo od pojačala snage, itd…

 

2. Da budu pasivni, jer bi se integrisali preko mini DSP aktivne skretnice koju je kao jeftino i u ovom slučaju dovoljno rešenje predložio damic:

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4

 

3. Da ih pogoni ili jedno stereo pojačalo, ili možda dosta preporučivani Panasonic SA-XR55 receiver

https://www.cnet.com/products/panasonic-sa-xr55-av-receiver-7-1-channel/specs/

 

Sve to bi trebalo da u ovom mom konkretnom slučaju malo rastereti osnovne kutije i dopuni donju oktavu do nekih 30-ak Hz recimo, koliko je izgleda limit prostorije od 16 m².

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

To je cilj.
Ima li na netu gotovih projekata? Našao sam dosta toga, ne znam odakle da počnem, a i nisam siguran koliko su to dovršeni projekti…
Koje drivere gledati? Koju konstrukciju? Na kraju, postoji i neka materijalna granica koja ne bi valjalo da se pređe… Zato i gledam DIY.

Svako iskustvo je dobrodošlo!

:thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

Imaš u Intertechnik.de Seas W221AL, 98,7e. Kupiš 2. Objasnim ti kako da kupiš, gde da pošalješ. Oni ti donesu za mali novci.

Onda ti proračunam kutiju, bass-reflex, tjuning. Posle ti ostane da se pozabaviš sa merenjima i peglanjem freq. odziva sa MiniDSP. Damić Master, ti Padawan. To ti je onda upeglano za taj položaj sub-ova, i mesto slušanja. Čim se pomeriš, manje je ravno.

Koliko snage sipa taj Panasonic? Za ove bass-ove bi bilo dobro da se ima barem 120W RMS i 250W u pikovima po kanalu.

Treba to i integrisati u sistem. Rasterećenje malih zvučnika znači da njih odsečeš npr. sa pasivnom skretnicom, tako da ne sviraju bass, manji je hod membrane, pa bi trebalo i da su srednji bolji, a istovremeno može da se odvrne na veći SPL nego kada rade sami.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, BokiTokiVoki said:

Rasterećenje malih zvučnika znači da njih odsečeš npr. sa pasivnom skretnicom, tako da ne sviraju bass, manji je hod membrane, pa bi trebalo i da su srednji bolji, a istovremeno može da se odvrne na veći SPL nego kada rade sami.

Boki, ako se ide na miniDSP  2x4 HD (bolja verzija starije 2x4) vec ima 2-way skretnicu u sebi i nema potrebe za pasinim HP filterom.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

SA-XR55 u dual amping modu daje oko 200W/6Ohms, sto je za moje subove dovoljno. Doduse, moji drajveri su osetljiviji, 89dB (TIW 250 8 OHM) i 91dB (WSP 26 S OHM 8 OHM) u odnosu na predlozeni Seas koji je 86,5dB.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, BokiTokiVoki said:

…Posle ti ostane da se pozabaviš sa merenjima i peglanjem freq. odziva sa MiniDSP…

Da li će 8 inčni drajveri moći da proizvedu dovoljan SPL?

U čemu se razlikuju subwooferi / driveri za automobile? Ja sam metno jedan Focal od 12 inča u kola (naravno, sa svojim pojačalom) i to radi jako fino :-)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, damic said:

Boki, ako se ide na miniDSP  2x4 HD (bolja verzija starije 2x4) vec ima 2-way skretnicu u sebi i nema potrebe za pasinim HP filterom.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Još ranije smo se : We agree that we disagree. Onda ceo signal za područje iznad 100 Hz, dakle za "satelit" prolazi kroz MiniDSP i njegovu elektroniku i konvertere. Što li onda ljudi kupuju skuplje DAC-ove kada to sve može za 100$ ? :)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, den!s said:

A zamena za taj Visaton TIW 250 8 ohm je sada ovaj sto ima XS dodatak, ili je to isto?

http://www.visatonshop.at/en/High-End/Woofers/TIW-250-XS-8-OHM.html

Pa ti si bogat. 200e po komadu. Što ne reče? Prvo, Visaton je skoro uvek skuplji u odnosu na konkurenicju, uloženo/dobijeno.

taj TIW-250XS treba na visi Fb da se tjunira, oko 40 Hz. 

pre bih kupio za manje pare Dayton ST305-8: https://www.intertechnik.de/Shop/Loudspeakers/Dayton/Dayton-Subwoofer/_-ST305-8_1768,en,7053,131487  pod uslovom da imaš gde sa dve kutije od po 100L. Fb oko 30 Hz.  ...mada je pitanje da li imaju na lageru i koliko se čeka. Iz USA 8 nedelja do DE.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, den!s said:

Da li će 8 inčni drajveri moći da proizvedu dovoljan SPL?

 

Trebalo bi da je dovoljno. Uradit cu simulaciju, da vidimo koliki je hod i max SPL sa 126W (+21 dB). Ali to bi trebalo da bude 84+21+3=108 dB sa dva komada na 1m. Zbog room gaina SPL ne opada toliko sa rastojanjem, pa bi imao na mestu slusanja sigurno preko 100 dB.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, BokiTokiVoki said:

Još ranije smo se : We agree that we disagree. Onda ceo signal za područje iznad 100 Hz, dakle za "satelit" prolazi kroz MiniDSP i njegovu elektroniku i konvertere. Što li onda ljudi kupuju skuplje DAC-ove kada to sve može za 100$ ? :)

Negde se izgubi negde se dobije ....

Iskreno i mene muci isto pitanje , koji andrak ljudi trose na skupe DAC-ove i onda ubacis u sistem  miniDSP i "pokvaris" sve to ?

U poslednje vreme sam eksperimentisao sa aktivnim zvucnicima i koliko mogu da primetim dobitak je toliko velik da se mogu kompenzovati losija pojacala , losiji drajveri pa mozda cak i losiji DAC.

Kupio sam par  Emotiva AirMotiv 5s aktivnih kutija za 350$ ...5" mid/bass , piezo visokotonac , svakli drajver je pogonjen sa 50W u AB klasi ...rezultat je neverovatan obzirom na ulozen novac . Pri tome naravno bas odziv je ogranicen ali sve ostalo u sobi 4x3 radi fenomenalno detaljno i realno i sa PC-ijem kao izvorom. Uz jedan (https://emotiva.com/product/airmotiv-s10/) sub  i recimo OPPO  (https://www.oppodigital.com/Hi-Fi_Audio.aspx) Sonica player+dac+preamp to bi mogao da bude  opasan sistem

Neko Boki , ladno li je ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Negde se izgubi negde se dobije ....

Iskreno i mene muci isto pitanje , koji andrak ljudi trose na skupe DAC-ove i onda ubacis u sistem  miniDSP i "pokvaris" sve to ?

U poslednje vreme sam eksperimentisao sa aktivnim zvucnicima i koliko mogu da primetim dobitak je toliko velik da se mogu kompenzovati losija pojacala , losiji drajveri pa mozda cak i losiji DAC…

Koliko se pokvari sa tim DSPom od $200, a koliko se dobije na drugoj strani?

Ovaj hobi je jedna zanimljiva igra puna kompromisa, dok tako i ostane. Ali što sam stariji, valjda sa tim godinama, zdrav razum me vuče na stranu :-)

Odlutao sam ka nekim (zanimljivim za igru) sitnicama, i ne bi bilo loše da se vratim malo na put :-). Mislim da se nisam dovoljno potrudio da rešim osnovno – što ravniji frekvencijski odziv u punom čujnom opsegu a da to bude u nekoj sređenoj sobnoj akustici primerenoj uslovima života.

Zato mislim da su zanimljivi sistemi @damic i @beatgoeson koji su se bavili i merenjem i DSPom. Pogotovo sa Apogee magičnom sredinom.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, den!s said:

 

Koliko se pokvari sa tim DSPom od $200, a koliko se dobije na drugoj strani?

Ovaj hobi je jedna zanimljiva igra puna kompromisa, dok tako i ostane. Ali što sam stariji, valjda sa tim godinama, zdrav razum me vuče na stranu :-)

 

Nema tu pravog odgovora dok ne probas sam ....

miniDSP2x4HD je 205$ ....nisu to neke pare za nas hobi da se ne bi probalo . Iskreno mislim da uz jedno dodatno posteno linearno napajanje nema razloga da to ne radi sasvim OK . 

 

Za ovaj zimski godisnji sam  resio da isprobam DIRAC room correction i kupio sam samo UMIK-1 merni mikrofon a licence za DIRAC su besplatne za probni period od 14 dana ... kad probam kod sebe i jos kod par drugara samo ce nam se kazati :-) vredi lili ne vredi ...

Sledeca proba je miniDSP2x4HD ... skinemo lepo skretnicu sa mojih kutija , pozajmim jedno pojacalo i za par dana podesavanja lepo sagledamo sta aktivni pristup donosi ukupno .

Po svemu sto sam citao i slusao  treba ocekivati osetan napredak , ali bez finalnog testa ne vredi sanjati ...

Pozzz

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, lalelala said:

Za ovaj zimski godisnji sam  resio da isprobam DIRAC room correction i kupio sam samo UMIK-1 merni mikrofon a licence za DIRAC su besplatne za probni period od 14 dana ... kad probam kod sebe i jos kod par drugara samo ce nam se kazati :-) vredi lili ne vredi ...

Zanima i mene taj mikrofon, samo nisam hteo odmah da bombardujem pitanjima :ph34r:

Nisu teme o merenjima baš popularne. A subwooferi se još uvek u širim krugovima smatraju neaudiofilskim spravama...

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, lalelala said:

…Sledeca proba je miniDSP2x4HD ... skinemo lepo skretnicu sa mojih kutija , pozajmim jedno pojacalo i za par dana podesavanja lepo sagledamo sta aktivni pristup donosi ukupno .

Po svemu sto sam citao i slusao  treba ocekivati osetan napredak , ali bez finalnog testa ne vredi sanjati ...

Povezaćete kutije kao da imaju aktivnu skretnicu, tj. preko miniDSPa? Ako sam dobro razumeo...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, den!s said:

Povezaćete kutije kao da imaju aktivnu skretnicu, tj. preko miniDSPa? Ako sam dobro razumeo...

Da ...plan je izvadimo fabricku skretnicu netaknutu i povezemo drajvere direktno preko aktivne skretnice .

Moje su kutije dvosistemske tako da je  miniDSP 2x4HD  + dva integralca , moj Karan i gostujuci Bladelius od drugara sapatnika :-) . 

Karan ce da tera mid/bas drajvere a Blada visokotonce . Kad probamo bicemo pametniji .

Cak i ovde bi sub (ili dva) mogao da pomogne jer bi rasteretio mid/bas i onda bi ta dva SEAS-a radila vise kao srednjetonci , sa manjim izoblicenjima , manje vibracija itd. Idejama nikad kraja , vremena sve manje ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bespotrebna je bojazan da se vise konverzija "cuje". 

Kod mene na opsegu iznad 80Hz imam 3 konverzije (DA, AD, DA) a ispod 80Hz cak 5 (DA, AD, DA, AD, DA). Prilican broj ljudi je do sada bio kod mene i niko nije pomenuo da cuje te silne konverzije.

Ako se ide samo na pasivan high pass filter za glavne zvucnike (u tom slucaju su subovi aktivni sa svojim low pass filterom ili varijanta pasivan sub + minidsp ali samo za low pass), za klasican sub rez na 80Hz,  drajveri od 8 oma,  relativno blagim filterom od 12LR,  bilo bilo bi potrebno obezbediti 2 induktiviteta od 31,83mH i dva kondisa od 124,38uF. 

Da ne govorim o materijalu potrebnom za strmine reda 18 ili 24dB (2 x 30mH,       2 x 15mH,  2 x 395,78uF i 2 x 87,97uF), sto je uveliko neki standard.

Pitam se koliko bi kostali kvalitetni na vazduhu motani kalemovi i solidni kondezatori tih velicina. Za tako niske rezove je neisplativo ici na pasivni rez.

Link to comment
Share on other sites

On 1.11.2017. at 17:33, BokiTokiVoki said:

Pa ti si bogat. 200e po komadu. Što ne reče? Prvo, Visaton je skoro uvek skuplji u odnosu na konkurenicju, uloženo/dobijeno.

taj TIW-250XS treba na visi Fb da se tjunira, oko 40 Hz. 

pre bih kupio za manje pare Dayton ST305-8: https://www.intertechnik.de/Shop/Loudspeakers/Dayton/Dayton-Subwoofer/_-ST305-8_1768,en,7053,131487  pod uslovom da imaš gde sa dve kutije od po 100L. Fb oko 30 Hz.  ...mada je pitanje da li imaju na lageru i koliko se čeka. Iz USA 8 nedelja do DE.

Ne znam kavi su ovi, valjda nisu neki prevaranti, vidim da imaju ceo Dyton program. Ima i boljih Dyton driver-a od tog ST305 recimo RSS315HFA

http://loudspeakerfreaks.com/Producten_b.asp?Productgroep_ID=213&Productgroep_a_ID=213

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2017 at 2:26, lalelala said:

Da ...plan je izvadimo fabricku skretnicu netaknutu i povezemo drajvere direktno preko aktivne skretnice .

Lalo, za svaki slucaj, moja je preporuka da ispred visokotonca serijski vezes neki kondis koji bi pravio blagi high pass filter od 6dB/Oct, moze da bude bilo gde ali levo od rezne freq. Nikad se ne zna kakav je DC offset pojacala ili pojava nekog tranzijenta koji moze da spali goli visokotonac. Inace, visokotonci su relativno zasticeni u bilo kojoj pasivnoj skretnici bas tim kondisem koji pravi hpf.

Kod mene je rez za srednje-visoki ribon na 350Hz, ali imam ispred jednu teglu od kondisa, motor run od 200uF sto mi je dodatni hpf 6dB/Oct i zastita na oko 200Hz.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2017 at 17:27, BokiTokiVoki said:

Još ranije smo se : We agree that we disagree. Onda ceo signal za područje iznad 100 Hz, dakle za "satelit" prolazi kroz MiniDSP i njegovu elektroniku i konvertere. Što li onda ljudi kupuju skuplje DAC-ove kada to sve može za 100$ :)

:)

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 8:31, damic said:

Boki, ako se ide na miniDSP  2x4 HD (bolja verzija starije 2x4) vec ima 2-way skretnicu u sebi i nema potrebe za pasinim HP filterom.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Koliko sam mogao da vidim, za ove potrebe integracije dva subwoofera u stereo sistem, HD verzija je bolja zbog mogućnosti da se stereo par kutija seče dole?

Da li vredi ovaj mikrofon za merenje, za tih 75 dolara?

@lalelala Lalo, ako sam dobro shvatio, već si kupio Umik 1? Jeste ga negde isprobali?

 

Stavio sam na papir. Jesam nešto zaboravio?

- miniDSP 2x4 HD i UMIK 1 - 250 €
- dva drajvera - 250 €
- kutije - 150 €
- panasonic SA-XR55 100 €
- ostalo - ??? €

 

 

Link to comment
Share on other sites

HD verzija je bolja zbog daleko vise stvari, uporedi "features" jedne i druge verzije.

Umik vredi te pare, manje-vise svi merni mikrofoni cene izmedju 50 i 100 eur/usd su jako slicni i vise nego dovoljni za amaterska merenja u kuci.

Na spisak bi dodao kablove, cinc i 2 zvucnicka.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

HD verzija je bolja zbog daleko vise stvari, uporedi "features" jedne i druge verzije.

 

To, hvala ti! :thumbsup2

Našao sam već način za dopremanje minidsp i umik1.

Da li se na jedan subwoofer dovodi mono signal? Pošto već imam dva mono bloka u AB klasi (2 x 160 na 8 oma), možda bih probao sa nekim integralcem koji bi pokretao stereo, a ovi monoblokovi da budu za woofere...

 

 

Link to comment
Share on other sites

U praksi i informacijama sa neta, u najvecem broju slucajeva,  stereo signal za sub se sumira u mono, pa onda raspodeljuje na 1, 2 ili vise subova, kako ko ima. 

Na nekoliko mesta sam naisao na tvrdnje, da i u sub podrucju ima razlike izmedju levog i desnog kanala pa se preporucuje stereo signal za subove,  ako se poseduje 2 ili 4 komada.

Probao sam obe varijante, iskreno, cujnu razliku ne primecujem, ali zbog konfiguracije sistema kortistim stereo varijantu.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, den!s said:

 

On 11/1/2017 at 2:31, damic said:

Boki, ako se ide na miniDSP  2x4 HD (bolja verzija starije 2x4) vec ima 2-way skretnicu u sebi i nema potrebe za pasinim HP filterom.

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Koliko sam mogao da vidim, za ove potrebe integracije dva subwoofera u stereo sistem, HD verzija je bolja zbog mogućnosti da se stereo par kutija seče dole?

Da li vredi ovaj mikrofon za merenje, za tih 75 dolara?

@lalelala Lalo, ako sam dobro shvatio, već si kupio Umik 1? Jeste ga negde isprobali?

 

Merio sam pomocu REW softwarea odziv mojih aktivnih kutija Emotiva AirMotiv5s . Dobio sam ecekivane rezultate.

Transport sam platio dodatnih 20 $  tako da me je ukupno mikrofon izasao 95 $. Stigaje iz HonkHonga do Teksasa za 4 dana  sto je u domenu jako brzo. Carine ovde nema .

Da li vredi ili ne vredi ja nisam merodavan da kazem . Za implenetaciju DIRAC-a je pozeljan jer miniDSP implementacija radi samo sa njim. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...