Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

Jok nema vate, ne znam sta mi bi sinoc da uopste radim nesto sto znam da ne treba raditi i ako se bas mora, ne radi se vatom i alkoholom koliko god on bio cist.... sad sam napravio sebi zekalicu koju cu tesko da resim...

Prikacio samstari ITT , interesantno stavio sam DJ glavu i protraktor da vidim koliko je off,  kad ono pasuje kako treba odokatuvno ... i cak izgleda bolje nego na Technicsu 2M. 

Bar da poslusam Blue Note All Stars, stigla danas.

Fotke sa protraktorom bih uradio jos jednom, prilikom obrade vidim da nisu tako precizne kako sam mislio, dakle i to moram opet,  zanima me sta se desava tacno sa geometrijom kod 2M

Pozdrav, za sada,  Krca

Link to comment
Share on other sites

Ubico Drakule u pravu si, nisam to smeo niposto da uradim,  srecom pocinje da radi, OMB10 & DJ Pro, umesto da uzmem Isopropil koji imam i umesto vate , da koristim nesto drugo, ja koristio obican cist alkohol ( najcistiji ), posto brzo isparava... e ali nisam sacekao dovoljno da ispari ..

 

Link to comment
Share on other sites

Ostaje da vidim jos zasto 2M ne radi, nema levi kanal i dalje.  DJ Pro & OMB10 rade i upravo slusam plocu, koja je danas stigla, pravo olaksanje,  kako je krenulo da je cujem danas.

Nesto mislim 2M & Rucka su bili zakljucani citavu noc i veci deo dana, dok nisam pustio i video da  nema levog kanala.  Probao ostale glave, isto.

Da skratim, dok sam bio na telefonu rucka je bila bez glava i shellova,  pa sad kad su ove dve proradile sve lici kao da se tek veceras odigrao proces sushenja ( bez obzira sto cist alko isparava jako brzo ).

Tako izgleda, a da li je to razlog ne znam, nisam pipao, samo gledao i rekoh pa daj da probam DJ Pro jos jednom i video da radi. Sigurno je proslo sat vremena na rucki bez glava/shellova.

Sutra nastavljam sa protraktorom, danas kad sam gledao jako mi je cudno izgledala linija koju prolazi 2M, kao da Geometrija nije podesena za zadnji deo ali o tom potom.

Ziveli & Hvala za savete !

P.S.  OMB10 radi odlicno !

Link to comment
Share on other sites

Evo kako izgleda soba posle danasnje BLESAVANTURE  ( trebalo je sigurno utvrditi da li je gramofon na sta sam odmah posumnjao ili mozda phono, eleminisati ga ) :

Na slici vidite ITT HiFi 8013 ( Sanyo DD, Schaub Lorenz maska/dizajn, njihova sister firma G... imala je isti model bez front aluminijuma ).  Cuvam ga jer posedujem Garrard SP 25 mkIV Idler sa tanjirom od 10" i zivim u nadi da cu taj maleni idler moci da udomim u neku kvalitetnu drvenu shasiju sa dodatom klasicnom 9" ruckom umesto originalne kratke rucke.  Idler gramofoni imaju svoj jedinstven zvucni pecat koji se meni jako dopada, muzika ima "moment kretanja".  Garrard So25 je u svoje vreme bio komercijalna srednja klasa i naravno ne ocekujem zvuk kakav verovatno imaju 301/401.  Ovde kod nas je bila popularna kombinacija u Iskra kucistu sa ( licencnom ? ) elektronikom koja ne zavredjuje nikakvu paznju.

Dodatni razlog da ITT ostane ovih dana u sobi je i taj sto je na njemu Ort DJ kombo za klupske ploce, koje sa takvom glavom imaju zvuk kakav je potreban za puno uzivanje u njima.

 

DSCN1669 copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vidim da je OMB10 preuzela mesto 2M-a. Možda da istrljas sa čistom magičnom krpom kontakte na 2M pa probaš. Možda je došlo do nekog mikronskog "garavljenja" jednog pina kada je napravljen kontakt sa bajonetom a alkohol se malo potpalio jer se nije potpuno osušio?

Ne znam, razmišljam na glas šta bi još moglo da bude obzirom da druge 2 glave rade.

Kakvo je stanje danas? Da li si probao 2M da povežeš?

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Krca44 said:

Za svo vreme podesavanja Protraktor je u startu podesen i nije vise pomeran, na to sam pazio, dakle kad sam nasao uklapanje na prvoj ref. tacki,  to je to,  papir protraktor se nije pomerao, jako sam pazio

U tome je keč...protraktor ima kvazi fiksan/podešen položaj samo u slučaju kad se igla uklapa sa obe ref. tačke.

Naime, protraktor ne smeš da pomeraš kod pojedinačne provere putanje/položaja igle - kad promeniš overheng, protraktor okreneš/zavrtiš, da je igla na 1. ref. tački, fiksiraš ga i proveriš 2. ref. tačku...i tako jovo na novo, dok igla ne leži na obe tačke.

Link to comment
Share on other sites

Već sam pisao da je 2Mpnp pravljen za druge dimenzije ručke (ortofonove dve ručke) i nema šanse da se pogodi sa Technics-om.

Ortofon TA210 - Effective arm length 329.0 mm

Ortofon TA110 - Effective arm length: 231.0mm

Kraća je efektivna daljina kod technics-ove ručke koja je 215+15=230 za 1 mm od ove kraće ortofonove ručke za koju je projektovan headshell.

Dodatno komplikuje stvar što je kod ortofona Mounting distance: 213.0mm, a kod Technicsa 215mm i ne moguće je pomiriti te dve ne uparenosti.

Kako su konstruktori u Ortofonu- uspeli da konstruišu headshell da apsolutno odgovara obema njihovim ručkama je već njihova virtuoznost.

Pošto je overhanging primenjen 18mm a na technics-u je 15mm dobija se razlika od 3 mm od kojih treba oduzeti to što je technics ručka montirana 2 mm dalje od centra pivota nego ortofonova TA110 pa se dobija razlika od 1mm u plus. Ako dobro pretpostavljam, potrebno je uzeti šestar i lenjire i prvo pronaći cetar ručke i iz njega opisati novi luk sa daljinom od 231mm.

Verujem da bi tada igla pratila luk, ali nisam siguran da bi fabrička podešenost offset ugla obezbeđivala namanji trackin angle error zbog navedenih neusaglašenosti.

Ja bih skinuo 2M blue sa tog nosača i fiksitao ga kao klasičnu 2M Bule na technics--ov head shell i onda podesio po uobičajnom 230mm Effective lenght protraktoru za Technics.

Link to comment
Share on other sites

Uradio sam analizu u AutoCad-u i sve sam dobro pretpostavio, jedino što bih želeo da mi @Krca44 potvrdi je da je luk u drugoj tački bio iza igle i ispod motora zvučnice, a ne ispred igle tj, na strani ispred natpisa Ortofon. ???

Meni u konstrukciji, ako poravnam iglu sa lukom u tački na 121mm igla ide ispred luka kako se približava centru, kao da je većeg prečnika.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Krca44 said:

Ovo Pitam zato sto imam poklapanje na prvoj referentnoj tachci/tacki

Na drugoj Ref. tacki imam poklapanje ali ne na preseku svih linija nego mali kvadrat iza.

Sem ovoga prateci elipsu ( igla malo iznad papira ) vidim da u zadnjem delu iza druge tacke igla vise ne prati iscrtanu elipsu, ima putanju malo iza.

Zbog ove konstatacije sam pitao ... Šta podrazumeva iza?

Link to comment
Share on other sites

Koji tačno protraktor koristiš? Po Baerwald-u ili po Stevenson-u?

https://www.vinylengine.com/protractor-user-guide.shtml

Koliko se sećam, Technics ručice imaju geometriju prilagođene Stevenson geometriji, a Baerwald se može nategnuti ako se vara i zvučnica u headshell-u malo olabavi i rotira (u horizontalnoj ravni) ka unutra.

2M pnp ne dozvoljava takvo varanje zato što je zvučnica čvrsto fiksirana. Pitanje je za koju su geometriju (Baerwald ili Stevenson) u Ortofonu dizajnirali 2M pnp. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=16&t=9286

Hi,
That's the source of your problem. 

The arc protractor is designed to align your cartridge to the popular Baerwald null points rather than Technics original alignment. The protractor sets the null points, overhang and offset. Once you've aligned the cartridge at both grids and it is accurately following the arc, alignment is done 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, borchee said:

Naime, protraktor ne smeš da pomeraš kod pojedinačne provere putanje/položaja igle - kad promeniš overheng, protraktor okreneš/zavrtiš, da je igla na 1. ref. tački, fiksiraš ga i proveriš 2. ref. tačku...i tako jovo na novo, dok igla ne leži na obe tačke.

Nisam ga pomerao, bio je fiksiran svo vreme, vrlo sam pazio da se ne pomera... u svakom slucaju zelim da uradim sve ponovo sa boljim fotografijama , narocito za 2M Blue PnP..

Koriscen Porotraktor Technics sa Vinyl Engine-a.

TECHNICSA BAERWALD Arc PROTRACTOR...  se zove pdf.

Kad vidim sve javicu  :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Nisam ga pomerao, bio je fiksiran svo vreme, vrlo sam pazio da se ne pomera...

Protraktor ne treba da bude fiksiran svo vreme.

Ne smeš da ga pomeraš samo kada proveravaš putanju i tangentu ose zvučnice u dve kontrolne tačke.

Ako lučna putanja (koja ujedno podrazumeva i osu zvučnice pod 90 stepeni u obe kontrolne tačke) nije u redu, pomeraš zvučnicu napred-nazad u headshell-u i/ili je malo rotiraš u horizontalnoj ravni, pa zatim malo pomeriš tanjir sa protraktorom (pravac zavisi od pravca u kojem si mrdao zvučnicu u headshell-u), u pokušaju da ti se sve gore navdene stvari idealno poklope.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Krca44 said:

TECHNICSA BAERWALD Arc PROTRACTOR...  se zove pdf.

Ako je podrazumevana geometrija Technics ručice bliža Stevenson-u,
sa fiksnom kombinacijom kao što je Ortofon 2M pnp, u kojoj se zvučnica ne može pomerati na headshell-u,
igla neće pratiti luk na Berwald protraktoru.

Pogotovu što i nismo sigurni za koju su geometriju uopšte projektovane te pnp kobinacije, ako su, kao što Father kaže, u stvari namenjene Ortofon ručicama.

Sa pnp varijantom protraktor ti ni ne treba, pošto je sve fiksirano i možeš samo da utičeš na azimut.

Link to comment
Share on other sites

 

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=62826

i:

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=18&t=77602

I am not convinced with 'Plug and play' cartridges like the PNP 2M Blue. The geometry of each arm will be different (or let's say 'families of arms') and hence the cartridge will never be truly set up correctly if it is fixed within a headshell with no room for adjustment. You might be able to get away to some extent with the likes of an SME. 

From some literature:

" Length 52mm. Headshell with a 2M cartridge pre-mounted provides correct Baerwald alignment with Ortofon TA-110/210, likewise with the major part of tonearms with universal mount "

2With the TA-110/2102 is a big give-a-way. I don't know what 'tonearms with universal mount' are, because I've never met one. 

You'd be better off with 2M Blue and a normal headshell. There really isn't a quick solution without some compromise.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Father said:

Već sam pisao da je 2Mpnp pravljen za druge dimenzije ručke (ortofonove dve ručke) i nema šanse da se pogodi sa Technics-om.

Jesi, ali @Krca44 nije govorio o 2Mpnp:

On 1. 11. 2017 at 18:58, Krca44 said:

Probao sam 2 puta sa sledecim glavama : Ortofon 2M Blue i Ortofon OMB10.

...šta znači - barem meni - da je obe zvučnice pokušao podesiti sa Tehniksovim hedšelom.

1 sat ranije, 空也 said:

Protraktor ne treba da bude fiksiran svo vreme.

Ne smeš da ga pomeraš samo kada proveravaš putanju i tangentu ose zvučnice u dve kontrolne tačke.

OK, nas dvoje se razumemo.

2 sati ranije, Krca44 said:

... u svakom slucaju zelim da uradim sve ponovo sa boljim fotografijama , narocito za 2M Blue PnP..

Ne treba da proveravaš sa 2M Blue PnP - sa Ortofonovim hedšelom koji ne dopušta pomeranje glave/zvučnice na njemu, nemaš nijednu varijablu (efektivna dužina ručke/overheng je fiksna),  pa tako otpada podešavanje na obe referentne tačke sa ovim protraktorom...ili je u redu, ili nije! - a nije...napisa ti @空也

Ali...ako si OMB10 probao sa Tehniksovim hedšelom i isti dozvoljava pomeranje zvučnice u smeru prema 2. ref. tački, vrši podešavanje kako ti je rečeno, a za plavoga batali Ortofonov hedšel i nabavi Tehniksov kako bi bila promena zvučnica jednostavna...u smislu kako ti @Father napisa.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, VU metar said:

Gurnuo si kontakte u ručki unazad i nisu se vratili napred, neretka pojava. Treba ih toplinom osloboditi. Dakle fen.

Bogamu, pa i za taj problem postoji video...

 

Prateči ovu temu, toliko sam naučio o ovom gramofonu, da razmišljam zameniti mog Revoxa B790 sa njim....ali ne mogu da odlučim kojom metodom da podesim ručku/zvučnicu, pa tako to otpada. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Sve je jasno za protraktor, ono sto mi nije bilo jasno pojasnilo se samo..

Ono sto je bitno... Naravno da ne mogu 2M da pomeram u Pnp shellu, hteo sam da proverim ponovo lucni prolaz, osu kretanja igle .  MIslim da sam napisao da se poklapa samo u prvoj tacki, a da ne prati osu koju bi trebale da prate igle podesene za Technics ( Baerwald ).... Eto to hocu da proverim i nista vise,  hocu da znam tacno i kad kazem da to bude jasno i precizno i istinito za sve koje zanima.

VuMetar je postavio validno pitanje kako to radi, sa protraktorom vidis sta se desava i zelim da potvrdim ono sto sam video.

OMB10 ... mozda treba da uradim neku sitnu korekciju.

Imao sam gosta, danas nisam nista mogao da radim od predvidjenog.

Kad sam cistio ulaz za shell na rucki, kasnijom proverom je utvrdjeno da kontakt pinovi u rucki svi imaju povratak istom silom ( ovo sam radio jako pazljivo ), samo jedan, dole levo ( gledano spreda ) ima manju silu vracanja...  dakle postoji mogucnost da se nije vratio do kraja i ne ostvaruje kontakt sa 2M koja ima jako kratke pinove na svom PnP shellu.  Dakle pinovi u rucki nisu zaglavljeni, vracaju se a jedan se vraca manjom silom.

Odgledacu You Tube sa postovanih linkova...  Mada ne mogu da zamislim zasto bi neko menjao Revox za Technics  ( mozda je ovo sala ? ) .  Da je Revox bio na prodaji u vreme kad sam kupovao Technics, kupio bih Revox... sada su im cene iste ili B790 ima nesto nizu cenu.  Doduse nisam slusao Revox...

Fen... pa i toga sam se dosetio ali se u medjuvremenu to resilo ... ako je vlaga bila uopste u pitanju a ne hod kontakt pina u rucki.   Probacu...

Kad proverim stanje igle,  2M Blue ide u normalni shell.

Azimuth i Pnp Shell  ?   Ne mozes glavu da mrdnes ni malo u PnP shellu, kako onda namestiti azimuth ako on ne odgovara ?

Kad namestim i vidim ... itd... napisacu,  fotke videcemo... situacija sa tim pinovima je osteljiva i ne bih da je pogorsavam.

Hvala za komentare, savete  i linkove,  covek nauci pa zaboravi kad ne primejuje nauceno  :)

Za neko vreme, dok podesavam,  Pozdrav od Krce

P.S.  SVO VREME JE BILO RECI O 2M Blue PnP VERZIJA, AKO SAM SKRACIVANJEM TEKSTA NEKOGA DOVEO U ZABLUDU,  IZVINJAVAM SE !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...