Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

6 minuta ranije, pera451 said:

Eh, sa njima se nije meriti...

To je ipak kategorija Dragane Mirkovic, Lepe Brene i slicnih, koji su u relativnim okvirima ovde postigli i vise - njih dve se ovde svrstavaju u novu drustvenu elitu, sto reperima nije uspelo, njih jos nisu razmatrali kao kandidate za ministra kulture...

 

Bogami, dok god je sadašnji predsednik u Ovalnom kabinetu, ništa ne bih isključio...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, zflazar said:

imate i kod mene poziv da se pripojavite. Odmah da vam kažem da nemam u slušaonici

digitaliju

sisate bendove i

oznojane pevačice.

ili već kombinacije ove tri stavke tipa digitalne sise, oznojane sise, bendove pevačica itd...

Puštam ploče koje donesete ili izaberete sa moje police po izboru.

BG-ZR 78 km

ZR-BG 78 km

Hvala na pozivu, verujem da bi mogli da se organizujemo. Devedesetih sam izlazio u Zrenanjin vikendom na zive svirke u neki klub prekoputa zvona. Bile su zive svirke tamo...

Imam i par ploca za ponetu pa nije losa ideja. Ja sam za.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, zflazar said:

 

-ja napr godinama nisam znao da je pokojni Prince većinu onoga što je objavio snimio tako da je jedan po jedan instrument nasnimao nakom što je to sam odsvirao, jebešmisve ako je to hajfaj više vuče na hajštapleraj...

 

Verovatno je prvi povukao nogu,Mika Staralivada sas njegova Cevasta Zvona...

Taman posla da mi glas pevaljke bude kao kao iz udzbenika biologije za V osnovne ,pa da ga lupom trazim po sobi.

 

Link to comment
Share on other sites

@zoranzu jbg, numeju ljudi da se druže, anksiozni a egomanijaci pa sve rade sami :) a i rezultat im nije neki, uprkos tiražu..
@zflazar je u pravu: nema muzike kad sa slušalicama na ušima pratiš matricu u studiju i igraš se softverima, pa dobiješ zvuk koji na žalost za neke postane referentan.. msm - i to je nekakva muzika..

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, beatgoeson said:

Mali izuzetak je bio koncert Vlatka Stefanovskog. Ne znam da li je on imao svog majstora za miks-pultom, tek, zvuk je bio mnogo "audiofilskiji", basovi su bili ukroćeni, a da koncert nije izgubio ništa na energiji i poletu.

O High End Audiu baš i nemam šta pametno da kažem. Nisam odavno slušao ništa što bi se moglo podvesti pod isti. A kod kuće......

Izvini Beat što sam ovaj deo tvog posta iskoristio da kažem nešto što se već duže vremena provlači kroz Forum.

Kako da li je imao svog tonca? Pa mislim da izvođači kalibra Vlatka Stefanovskog (Makedonci izgovaraju Stefanoski, i uvrede se....), Dejana Cukića sigurno vode svog tonca. To je minimum. A možda i tehničare koji im razmeštaju instrumente, štimuju gitare, dodaju bubnjaru novu maljicu kad se polomi,............ i tako.

Poslednji koncert koji sam pohodio je bio koncert regionalnih zvezda, veterana ex Yu roka, krajem prošle godine. Neću da napišem ime da ne bi došlo do kolektivnog riganja. U hali od pet-šest hiljada ljudi zvuk je bio od standardno dobar do izvanredan. Ali imali su sve!! Tehničari za zvuk i svetla, kompjuteri za upravljanje istim. Zna se kad šta i kako svetli u svakom delu pojedine numere. Zvuk se menja u zavisnosti dal je na redu neka furiozna rokačina ili poluakustična ili akustična balada. E yegiba , pravi audio vizuelni doživljaj.

Dakle to moje spravice kod kuće ne mogu ni u ludilu.:D

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ivanp said:

Kako da li je imao svog tonca?

Nisam previše upućen u organizacione pojedinosti, ali je ovo, ipak, iznajmljena oprema, a izvođači samo kače svoje instrumente, smenjuju se od popodneva do iza ponoći. Neka posebna ekipa koja bi pratila muzičare ne bi imala naročitog posla. Zvuk Vlatka Stefanovskog je za moj ukus bio bolji od ostalih, pa sam pretpostavio da se za miks pultom, verovatno, ipak smenjuju likovi.

Ima logike da Vlatkov zvuk bude transparentniji, sa manje basova, ipak je u pitanju gitarista, a ni kod udaraljki u tom zvuku ne dominira gromoglasni bas bubanj, nego timpani i neki slični tvrđi doboši, da bi sve zvučalo baš onako makedonski (Uči me majko, karaj me).:) 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, ivanp said:

Kako da li je imao svog tonca? Pa mislim da izvođači kalibra Vlatka Stefanovskog (Makedonci izgovaraju Stefanoski, i uvrede se....), Dejana Cukića sigurno vode svog tonca. To je minimum. A možda i tehničare koji im razmeštaju instrumente, štimuju gitare, dodaju bubnjaru novu maljicu kad se polomi,............ i tako.

Nisu imali sigurno, znam ljude.;) Nije neobično da dva izvođača zvuče različito na istom razglasu, tome i služe tonske probe. Današnji moderni mikseri omogućavaju da se čitav setap i podešavanja sačuvaju u memoriji i jednostavno učitaju kad je to potrebno. I da, mislim da se Stefanovski ipak izgovara sa "v" jer postoji i makedonsko prezime Stefanoski, tako da si verovatno u pravu, neko bi se svakako uvredio... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dobar sistem za rock podrazumeva solidan plus u basu i finu rupu u srednjim i onda to zvuči lepo,ritmično,boogie i sl.izrazi.Ako su zvučne jedinice dobre i izdržljive fali jos samo puno snage.Jedna aktivna skretnica i podesavanje na uho i ajd da premerimo sta bi ko od nas podesio.Ubeđen sam da bi bilo u skladu sa muzikom koja se sluša.Kad sam bio prosli put kod Beata imao sam upravo priliku da to čujem.Kažem mu diskretno da meni za moj ukus tu fali malo srednjih,a Gidjga mi u povratku iz NS kaze "ma ima tu ozbiljna rupa na srednjim".Beat to posle i premeri,da ne ispadnemo nas dvojica nagluvi.Ali dal' tu ima neka greška? Pa naravno da nema,podesio covek sebi kako njemu prija i kako određena muzika bolje zvuči.Ja slusam sirok opseg muzike,ali udeo jazz-a je velik-bar 80%.Normalno da mi prija vise takav zvuk,bogat srednjima i da nemam potrebu da ih sakrivam ali svakako pozelim nekad zvuk sa V izrezom pa da pržim malo opet kao kad sam bio mlađi po Hendriksu.

Da referenca treba da bude ziva i ne amplificirana muzika treba.Ali kad se kaze ko na koncertu treba reći kakvom.Meni je dovoljno da instrumenti zvuče pravilno i da se lako međusobno razlikuju,muzičari lako prate,nisu smuljani i stopljeni.Bass da nije smuljana mumlačina koja upropasti i sve ostalo,napravi gomilu problema sa sobnom akustikom.Eto s jedne strane nisam zahtevan,s druge dosta hife pa cak i skupe ne zadovoljava.

High end danasnjice ide malo previse prema atrakciji,a stvarno dobar zvuk se cesto opisuje kao dosadan,ne dinamican i sl.A toga uzivo ni od korova

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

i,a stvarno dobar zvuk se cesto opisuje kao dosadan,ne dinamican i sl.A toga uzivo ni od korova

hehe,

ja sam u poslednjih godinu dana pravio sam sa sobom sledeću psihološku igru:

kada sam na nekom koncertu ili sam u prilici da slušam muziku uživo/bilo kakvu ja zažmurim na kratko, slušam muziku i zamislim da NISAM na kocertu/live svirci nego da sedim/stojim ispred nekog hifi sistema. Uglavnom se svede na sondekovu konstataciju, da je live zvuk u praksi dosadniji nego što ga mi zamišljamo :)

...a HEA mora da istakne pre svega svog vlasnika a ne basevesrednjeiduboke...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

 I da, mislim da se Stefanovski ipak izgovara sa "v" jer postoji i makedonsko prezime Stefanoski, tako da si verovatno u pravu, neko bi se svakako uvredio... :rolleyes:

Ha, ha, mene su ispravljali redovno, i gledali me prekorno, veruj mi.:rolleyes::DDa i govorio sam o Vlatku.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, ab said:

Nema povecanja izvodjaca ili instrumenata sa pojacanjem glasnoce, nece tako biti.

Niko to nije rekao. Ipak, meni je zanimljivo koliko u poslednje vreme ljudi ispoljava strah od velikog zvuka. Zasto bezati od istog ako je na snimku?

Kak se to kod vas veli ili kod nas neko mulja ? . prije 2-3 godine bijah na koncertu  Dajan Krall u Zagrebu i mogu vam reć  da su  po zvuku izgledali ppuno veći nego kaj su bili na bini ? .POJAČANA  glazba ne zvuči jednako kao NEPOJAČANA ! , a sad nek ko hoće priča Markove konake . Da pojednostavim : Svaka varijacija ima svoju priču ? I ona u živo i studijska , jedini je problem u mentalnom sklopu i momentu u kojem se sluša . ( Dajana  je sinonim ) ! .

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, black coffe said:

da su  po zvuku izgledali ppuno veći nego kaj su bili na bini

Poziciju i virtualnu veličinu instrumenata određuju srednji i visokotonci. Ako je ozvučenje bilo u vidu kolumne ili naslaganih full range kutija, izvođači su "narasli" do visine te gomile.:) Glasnoća nema s tim veze.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, ivanp said:

 

Kako da li je imao svog tonca? Pa mislim da izvođači kalibra Vlatka Stefanovskog (Makedonci izgovaraju Stefanoski, i uvrede se....), Dejana Cukića sigurno vode svog tonca. To je minimum. A možda i tehničare koji im razmeštaju instrumente, štimuju gitare, dodaju bubnjaru novu maljicu kad se polomi,............ i tako.

 

pa svaki iole ozbiljniji band/izvodjac bi trebao imati svog "tonca"..jbga,kad setas iz jedne dvorane u drugu,pa se menjaju prakticki svi elementi:izvodjac/grupa,razglas i druga dvorana,sa svojim drugacijom akustikom,sigurno menja celu situaciju..jednom treba doziveti u istoj dvorani,sa istim razglasom promenu tonca,pa ukapiras da je on moguce isto tako clan banda,samo se nalazi van bine...jednom sam imao prilike cuti ovako sta,u jednoj manjoj koncertnoj dvorani (Trafó):

http://trafo.hu/en-US

dvorana nije prevelika,intimnija atmosfera,vizuelni kontakt je dobar sa muzicarima cak i iz zadnjeg reda,u vecini slucajeva,da se lako ozvuciti,ne treba armada od amplifikacije..u jednom naletu,predgrupa je bila lokalna "Zagar":

https://www.bing.com/videos/search?q=zagar+full+album&&view=detail&mid=4A739E4CC445C3E60E004A739E4CC445C3E60E00&FORM=VRDGAR

sound katastrofalan,muljav,jedva se sta dalo razaznati,sem nekih globalnih iteracija u muzickim dogadjajima..zavrsili lepo oni,iza njih su nastupali izvodjaci Jazzland Records-a:Bugge Wesseltoft,Eivind Aarset,Sidsel Endresen sa pratecim muzicarima,dosao lepo njihov tonac,i uz magicni svoj stapic (znanje),transformirao prijasnji MP3,nejasan zvuk u dvorani u nesto sto se retko cuje na koncertima,da kazemo elektronske/nu-jazz ili da zovemo to kako ko vec hoce po svom nahodjenju..ono sto su cinjenice:

-zanrovski je to bilo jako slicno,nije bilo konfrontacije neamplificirano-amplificirano,elektronika vs elektronika

-ista dvorana

-u razglas nista nije dodavano,vec je oduzeto (par zvucnickih kabineta je odneto sa bine),sve ostalo je ostalo isto,jedino je E.Aarset uneo "svoj set" elektronike sto koristi za svoju (Fender) gitaru

-skandinavski tonac je stisao nivo glasnoce (!),nije pojacavao,kako u vecini slucajeva biva

Kvalitet zvuka,nesto sto mozes polizati deset prstiju,i retko se vidja/cuje (high end concert(?) vs "vasarski sound"),dve krajnosti iste dvorane,istog razglasa...dobro,i kvalitativne razlike izmedju izvodjacima su bile jasno opipljive...dobar tonac,zlata vredi ;)

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2017 at 9:29, ab said:

Nema povecanja izvodjaca ili instrumenata sa pojacanjem glasnoce, nece tako biti.

Sa ovim se ne bi složio kad pričamo o pojačanim snimcima (Loudness wars).

Bezbroj puta je rečeno, kad se priča o podizanju glasnoće snimka, da se najtiši tonovi izdižu dok se najviši limitiraju ili pak malo smanje. To znači da će instrumenti koji su bili u pozadini muzičke scene biti mnogo glasniji posle kompresije. Ovim se remeti tonski balans instumenata. Kompresori ne mogu da zadrže proporciju tog tonskog balansa, da se svi podjednako pojačaju za neki procenat, već se najtiši uzdignu do neprirodne visine.

Ko je dugo slušao stare snimke, pa danas čuje njihove remastere, zna o čemu pričam. Ti remasteri su najblaže rečeno smeće, čast izuzecima. Audiofili nove generacije bi rekli da su ti smimci sada čistiji jer se sada bolje čuju instrumenti iz pozadine. Po meni, oni su u zabludi.

Nadam se da sam razumeo kurs vašeg dialoga, ako ne, ako ste pričali o prostom pojačanju muzike preko ampa - onda se izvinjavam.

Svejedno nek se i ovo napomene.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, vdzele said:

Sa ovim se ne bi složio kad pričamo o pojačanim snimcima (Loudness wars).

Bezbroj puta je rečeno, kad se priča o podizanju glasnoće snimka, da se najtiši tonovi izdižu dok se najviši limitiraju ili pak malo smanje. To znači da će instrumenti koji su bili u pozadini muzičke scene biti mnogo glasniji posle kompresije. Ovim se remeti tonski balans instumenata. Kompresori ne mogu da zadrže proporciju tog tonskog balansa, da se svi podjednako pojačaju za neki procenat, već se najtiši uzdignu do neprirodne visine.

Ko je dugo slušao stare snimke, pa danas čuje njihove remastere, zna o čemu pričam. Ti remasteri su najblaže rečeno smeće, čast izuzecima. Audiofili nove generacije bi rekli da su ti smimci sada čistiji jer se sada bolje čuju instrumenti iz pozadine. Po meni, oni su u zabludi.

Nadam se da sam razumeo kurs vašeg dialoga, ako ne, ako ste pričali o prostom pojačanju muzike preko ampa - onda se izvinjavam.

Svejedno nek se i ovo napomene.

Logaritamski ili linearno ? al  ?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Sa ovim se ne bi složio kad pričamo o pojačanim snimcima (Loudness wars).

Bezbroj puta je rečeno, kad se priča o podizanju glasnoće snimka, da se najtiši tonovi izdižu dok se najviši limitiraju ili pak malo smanje. To znači da će instrumenti koji su bili u pozadini muzičke scene biti mnogo glasniji posle kompresije. Ovim se remeti tonski balans instumenata. Kompresori ne mogu da zadrže proporciju tog tonskog balansa, da se svi podjednako pojačaju za neki procenat, već se najtiši uzdignu do neprirodne visine.

Ko je dugo slušao stare snimke, pa danas čuje njihove remastere, zna o čemu pričam. Ti remasteri su najblaže rečeno smeće, čast izuzecima. Audiofili nove generacije bi rekli da su ti smimci sada čistiji jer se sada bolje čuju instrumenti iz pozadine. Po meni, oni su u zabludi.

Nadam se da sam razumeo kurs vašeg dialoga, ako ne, ako ste pričali o prostom pojačanju muzike preko ampa - onda se izvinjavam.

Svejedno nek se i ovo napomene.

Одлично објашњено.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, vdzele said:

Sa ovim se ne bi složio kad pričamo o pojačanim snimcima (Loudness wars).

Ko je dugo slušao stare snimke, pa danas čuje njihove remastere, zna o čemu pričam. Ti remasteri su najblaže rečeno smeće, čast izuzecima. Audiofili nove generacije bi rekli da su ti smimci sada čistiji jer se sada bolje čuju instrumenti iz pozadine. Po meni, oni su u zabludi.

Nadam se da sam razumeo kurs vašeg dialoga, ako ne, ako ste pričali o prostom pojačanju muzike preko ampa - onda se izvinjavam.

Svejedno nek se i ovo napomene.

Sve je uredu.

Ipak sam malo skratio citirano da ne zauzima bespotrebno suvise prostora i slazem se kada je ta tematika u pitanju, ali se ne slazem da ne treba da se bolje cuju instrumenti iz pozadine, ne treba da dominiraju ali treba da budu interpretirani lako i bez napora. :)

Pri tome ne pricam o remasterima. Master snimak sadrzi zaista mnogo informacija i nema potrebe ga remasterovati sem ako se nece slusati na nekim portabl uredjajima. Hi End sistem bi trebalo da je sposoban da sve to iznese bez manjka informacija i izrazaja.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, paja959 said:

pa svaki iole ozbiljniji band/izvodjac bi trebao imati svog "tonca"..jbga,kad setas iz jedne dvorane u drugu,pa se menjaju prakticki svi elementi:izvodjac/grupa,razglas i druga dvorana,sa svojim drugacijom akustikom,sigurno menja celu situaciju..jednom treba doziveti u istoj dvorani,sa istim razglasom promenu tonca,pa ukapiras da je on moguce isto tako clan banda,samo se nalazi van bine...jednom sam imao prilike cuti ovako sta,u jednoj manjoj koncertnoj dvorani (Trafó):

http://trafo.hu/en-US

dvorana nije prevelika,intimnija atmosfera,vizuelni kontakt je dobar sa muzicarima cak i iz zadnjeg reda,u vecini slucajeva,da se lako ozvuciti,ne treba armada od amplifikacije..u jednom naletu,predgrupa je bila lokalna "Zagar":

https://www.bing.com/videos/search?q=zagar+full+album&&view=detail&mid=4A739E4CC445C3E60E004A739E4CC445C3E60E00&FORM=VRDGAR

sound katastrofalan,muljav,jedva se sta dalo razaznati,sem nekih globalnih iteracija u muzickim dogadjajima..zavrsili lepo oni,iza njih su nastupali izvodjaci Jazzland Records-a:Bugge Wesseltoft,Eivind Aarset,Sidsel Endresen sa pratecim muzicarima,dosao lepo njihov tonac,i uz magicni svoj stapic (znanje),transformirao prijasnji MP3,nejasan zvuk u dvorani u nesto sto se retko cuje na koncertima,da kazemo elektronske/nu-jazz ili da zovemo to kako ko vec hoce po svom nahodjenju..ono sto su cinjenice:

-zanrovski je to bilo jako slicno,nije bilo konfrontacije neamplificirano-amplificirano,elektronika vs elektronika

-ista dvorana

-u razglas nista nije dodavano,vec je oduzeto (par zvucnickih kabineta je odneto sa bine),sve ostalo je ostalo isto,jedino je E.Aarset uneo "svoj set" elektronike sto koristi za svoju (Fender) gitaru

-skandinavski tonac je stisao nivo glasnoce (!),nije pojacavao,kako u vecini slucajeva biva

Kvalitet zvuka,nesto sto mozes polizati deset prstiju,i retko se vidja/cuje (high end concert(?) vs "vasarski sound"),dve krajnosti iste dvorane,istog razglasa...dobro,i kvalitativne razlike izmedju izvodjacima su bile jasno opipljive...dobar tonac,zlata vredi ;)

Ima u Mađarskoj baš dobrih primera za ono što pričam.:D

Možda se Pajo tebi ne sviđaju jer slušaš druge vrste muzike, al da su primer par exelans jesu. Dakle gledao sam ih i slušao (jer kod njih uvek ima i da se gleda) četri puta, 1975.,2006. (baš dugačka pauza u vremenu al šta ćeš),2012. (dva puta). Sva četri puta u različitom prostoru. Sedamdeset pete velika sala, 2006. hala  u Subotici, 2012. trg u Subotici i 2012. na otvorenom u N. Bečeju pored Tise. E al sva četri puta je bilo, pa malo je reći, ubitačno. Malo su bili stegnuti jedno 10-15 minuta u Subotici jer je bilo dan pre nekih naših izbora, al je posle bilo furiozno.

I tonci i tehničari i čudesa, al je rezultat........... I zvuk, a i "slika"..........:D

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Sve je uredu.

Ipak sam malo skratio citirano da ne zauzima bespotrebno suvise prostora i slazem se kada je ta tematika u pitanju, ali se ne slazem da ne treba da se bolje cuju instrumenti iz pozadine, ne treba da dominiraju ali treba da budu interpretirani lako i bez napora. :)

Pri tome ne pricam o remasterima. Master snimak sadrzi zaista mnogo informacija i nema potrebe ga remasterovati sem ako se nece slusati na nekim portabl uredjajima. Hi End sistem bi trebalo da je sposoban da sve to iznese bez manjka informacija i izrazaja.

Izgleda džaba krečiš :lol:

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2017 at 10:09, beatgoeson said:

Poziciju i virtualnu veličinu instrumenata određuju srednji i visokotonci. Ako je ozvučenje bilo u vidu kolumne ili naslaganih full range kutija, izvođači su "narasli" do visine te gomile.:) Glasnoća nema s tim veze.

napravi jedan mali test , iščupaš srednjetonac i priključiš ga na pojačalo , staviš ga pod mišku tako da ruka pravi mali panel i odvoji makar malo emisije zvuka .

 Onda staviš neki snimak gitare i napišeš koliko je velika gitara ....tj ti čuješ gitaru , ali mene interesuje koliko je velika :rolleyes:

On 10/9/2017 at 13:20, sondek said:

High end danasnjice ide malo previse prema atrakciji,a stvarno dobar zvuk se cesto opisuje kao dosadan,ne dinamican i sl.A toga uzivo ni od korova

problem je u samim komponentama , tj zvučnicima . Previše su dosadni i gluvi sami po sebi a samim tim se ne može nešto veće očekivati od njih .

 Pre neki dan smo pravili test srednjetonaca , Dynaudio , scan , focal , ciare i niški kalotni srednjetonac .....cene , 400 , 350 , 350 , 80 i 20 evra niški za par .

  Najviše "života " je bilo u ciare  hw132

On 11/9/2017 at 10:09, beatgoeson said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...