Jump to content


The Death of High-End Audio?


Mingus,Mingus

Recommended Posts

@Srecko, može biti da tu temu dobro poznaje, ali mu je širi kontekst van vidokruga. Ako je svoja razmišljanja izneo kao glasni pokušaj sagledavanja konteksta, mogu samo da mu poručim da ga iz izabrane tačke neće sagledati. Sve se nadam da nam nije održao predavanje.

Haj end je u mojoj glavi u isključivoj vezi sa zvukom, kao što je i zvuk u isključivoj vezi s mojom glavom, odnosno specijalizovanim podkomponentama. Kako me malo šta u životu impresiomira, a ništa od toga nema veze s novcem, jedini kriterijum za kategorisanje komponenti je slušni test. Haj end zvuči kao haj end, a onda mi ne smeta i da košta, bio mi u dometu ili ne. Tehnološki može da je i na parni pogon.

Tehnicistički pristup ovoj temi je sudar s okvirom otvorenih vrata.

Link to comment
Share on other sites

@Srecko pa i ja sam samo hteo da budem na usluzi  publikumu, pa i Charlesu, što je takođe lepo, nadam se.. razlika je u tome što sam iznosio svoje neposredno iskustvo, a ne ubeđenje.. ako je kako kažete (na ovom forumu persiranje nije uobičajeno, ali neka bude..) sve tačno što sam naveo, tada ne vidim potrebu za vašom reakcijom.. pogotovu stoga što je Charles iznosio utiske na osnovu svog nevelikog iskustva (čuo jednom 1210 kod nekog DJ itd..), a to je činio poprilično nadobudno i ultimativno.. mislim da je ovo o čemu govorim očigledno, tako da mi zaista nije jasno zašto je moj post predmet vaše reakcije.. nemam ništa protiv da ga držite za rukicu i pohvaljujete zbog dobrih i plemenitih namera, ali mene ipak više interesuje krajnji rezultat od namera, tako da bih to propustio. 

Link to comment
Share on other sites

@TurboMaximus isuviše sam mator da bih imao potrebu da bilo kome držim predavanja.

Moj stav je jako prost. Svi smo različiti i jedino sto mogu je da poštujem i pokušam da razumem drugačije (od mog) razmišljanje i iznete stavove.

Dok sam bio mlad to mi i nije bas polazilo za rukom. Znao sam da budem veoma isključiv. Sa godinama shvatite koliko je energija dragocena i da nemate više luksuz da je razbacujete okolo; sto Vas neminovno transformiše u korektnog slušaoca.

Izneo sam stav, čuo druge, nešto naučio, verovatno u glavi i korigovao svoje razmišljanje na bazi argumenata koje sam čuo, nadam se za nijansu napredovao šta god to značilo.

Možda ste u pravu da iz ovog rakursa neću moći dobro da sagledam sve, a možda i niste. Nadam se da ćemo doživeti da to i vidimo, sto je i najvažnije.

Dakle slušam i pokušavam da "čujem" to sto slušam.

 

 

Srećko

 

Link to comment
Share on other sites

[mention=15498]Woland[/mention] sad napisah da mislim da kad sam bio mlad da sam bio apsolutno neprihvatljivog ponašanja (u smislu iskljucivosti, pametovanja...). Verujem da mnogi nisu imali takav problem pa možda na sve gledaju ozbiljnije. Samo sam hteo da kažem da ni veliki broj nas u mladosti nismo bili "sveci" i da možda ne bi trebalo da bas tako oštro "sudimo".

Naravno nije na meni da utičem na vas šta ćete misliti, kako ćete reagovati, šta napisati. To mi nije ni bila namera. Ako ste shvatili drugačije, zato sto sam nešto napisao neprecizno ili se loše izrazio, izvinjavam Vam se.

 

 

Srećko

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Srecko said:

@TurboMaximus isuviše sam mator da bih imao potrebu da bilo kome držim predavanja.

Moj stav je jako prost. Svi smo različiti i jedino sto mogu je da poštujem i pokušam da razumem drugačije (od mog) razmišljanje i iznete stavove.

Dok sam bio mlad to mi i nije bas polazilo za rukom. Znao sam da budem veoma isključiv. Sa godinama shvatite koliko je energija dragocena i da nemate više luksuz da je razbacujete okolo; sto Vas neminovno transformiše u korektnog slušaoca.

Izneo sam stav, čuo druge, nešto naučio, verovatno u glavi i korigovao svoje razmišljanje na bazi argumenata koje sam čuo, nadam se za nijansu napredovao šta god to značilo.

Možda ste u pravu da iz ovog rakursa neću moći dobro da sagledam sve, a možda i niste. Nadam se da ćemo doživeti da to i vidimo, sto je i najvažnije.

Dakle slušam i pokušavam da "čujem" to sto slušam.

 

 

Srećko

 

Nije se odnosilo na vas (škripi) nego na @Charles Vane.

Link to comment
Share on other sites

Mene, @Charles Vanepisanjem podseća na doktora savremene medicine koji leči pacijente unapred određenom procedurom od strane Svetske zdravstene organizacije, verujući da radi stvari ispravno. Pritisak - na kutiji piše lek za pritisak, srce - piše lek za srce, logika nalaže, jasno k'o dan.

Sa druge strane, audiofili su kao drevna istočnjačka medicina, koja u osnovi leči uzrok, a ne posledicu.

Retki su doktori (ITjevci) koji se leče alternativnim metodama. HIGH END je alternativa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Treba razlikovati google znanje od saznanja stecenog iskustvom.Meni je sasvim ocekivano da ce prosecan It-jevac prikupiti za 10 dana vise informacija nego audiofil starog tipa za 10g.,kao sto je cest slucaj i sa drugim oblastima iz mog iskustva sa velikim brojem ljudi koje sam iz te struke upoznao.Ali kakve su te informacije,i kakvi stavovi formirani sistematicno skupljanim tudjim iskustvima i informacijama sa neta i kakve uopste veze sa sustinom teme pa i hobija koji se zove hifi ili visoka vernost imaju.Blago receno mrsave.Neko ko je u tri foldera priznajem vrlo sistematicno poredjao sve mane,prednosti i razlike pa onda to pretvorio u svoj stav brze pameti i inteligentnih jeftinih resenja,koji se manje vise odnosi na tehnicke prednosti i konfor,''pamet'' tehnike,koja sa onim sto je sustina teme,a i hobija nikakve veze nemaju.Uz pobrojane recimo svakoj domacici poznate mane vinila i gramofona kao izvora izneo covek lepo svoj stav,poprilicno omalovazavajuci dobar deo danasnjih audiofila i recimo najveci High End sajam u Minhenu gde si samo i mogao da cujes vinil ili streaming,a CD skoro pa da je potpuno iscezao.Onda ga kolega procita da ocigledno nema slusna iskustva,vec da su to ocigledno s neta pokupljene opste informacije,a on ga demantuje :), da je jednom slusao tehniks 1200 kod nekog DJ,jednom prilikom... a onda se budzet resenje od 50dolara predpostavi kao dobro u sistemu sa xxxxcifara,pa kolega kaze probao sam lose je i u odnosu na prosecnu,a kamoli dobru ili vrhunsku digitaliju... onda se lako dodje do toga da je licno iskustvo nesto na sta treba da obracamo paznju,a ne google...pa neka ga za povrsne,a i nama dobro dodje za prvu ruku...ali ne i za stav.

Malo me podsetilo na vic kojim nam je profesor Meteorologije Mihailovic objasnio sta je to elementarna greska. Da ga prepricam ukratko. Amerikanci deset godina obucavali savrsenog spijuna za SSSR.Tri godine za jezik potrosili,jos tri da savrseno savlada istoriju,tri da procita sve sto je jedan prosecan rus citao od knjiga,skolskih lektira i novina i preostalo vreme na sve moguce opste informacije,svakodnevni mukotrpan rad...Posalju ga u Rusiju i provale ga prvi dan.Kako je moguce uz sav toliki trud i sistematicnost.Pa bio je crnac....e to vam je dragi studenti elementarna greska.

Naravoucenije,ulozi neko vreme u slusanje sistema prvo srednje,pa vise,a onda u retkim prilikama i high end hife, mladi kolega.Upoznaces sustinu hobija,bolje nego na netu.Pritom...vrlo razumem iako i nisi zainteresovan za sustinu,sasvim mi je OK i ne ulaziti previse u hifiluk.Slusas i uzivas,mozda i vise od zarazenih hifitisom.

Edit.post je iza Siroma-ovog,ali ocigledno nisam na njega mislio.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Solderer said:

Данашњи снимци класичне музике су углавном иритантни.

ima tu istine, ali i izuzetaka, čak bisera - npr, novi ciklus Betovenovih simfonija (sir  Simon Rattle) Berlinske Filharmonije, kao i Bramsov ciklus, su snimljeni fenomenalno sa 2 Neuman (verujem digitalna) mikrofona, koristeći tehniku One Point microphone set-up.. oba ciklusa su objavljena digitalno i na vinilu.. vinil nisam slušao.. još :)

 

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Woland said:

@black coffe ali stvari su tako jednostavne: jedinice i nule + RPi sa dodatnim napajanjem, ubivaju namrtvo svaki gramofonski setap, a njihove korisnike degradira na nivo amebe, koja se razmeće novcem međ drugim amebama.. pripisao sam to blaženom neznanju, ali mogao je i drugačiji film da se pusti

Kad sam svom sineku ( koji je danas neakav btw muzičar - ne profesionalac nego onako po gažama ..... ) nakon  njegovih điđa  odlučio  pustit gramofon i to ne neki hi end nego moj stari Dual 721 sa neakvom "šure " zvučnicom  koji nije  radio 10 atak godina  , znači totalno nepoštelano , nepripremljeno  zinuo je ko pegla . Veli mali kaj je ovo . Nije slušao ni šum , ni pucketanje  nego je  doživio  glazbu na drugačili način od teledirigiranog . Naravno da ne želim " proninit ćoviku  viru " , al  nek  barem bude parlamentaran , pa posluša predloženo i onda donese zaključak . iak čisto sumljam u to , jer izvjesne osobe imaju zavarena mišljenja - tipa ja pa ja ? :)

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Srecko said:

Veoma je interesantno da niko ne pominje magnetofon kao nešto u čemu uživa (Nabovi, veliki koturovi koji se vrte...) iako je i on odličan izvor zvuka. Moram da priznam da sam voleo svoje Revox-e i A i B (nažalost nikada nisam imao ni jedan drugi).


Srećko

Možda zato što nabavka softvera nije baš "zabava miliona"...:rolleyes:

http://tapeproject.com/product/clifford-brown-memorial-album/

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Zexx said:

Možda zato što nabavka softvera nije baš "zabava miliona"...:rolleyes:

http://tapeproject.com/product/clifford-brown-memorial-album/

Otprilike.

Plus, glomazan je (uglavnom), a i prazne trake su relativno skupe i one kvalitetnije teže nabavljive (NOS).

Pre bih glasao za neki dobar VCR, HiFi po mogućstvu (Panasonic/National je svojevremeno žario i palio u ovom segmentu), ali ja se nikad nisam navukao na traku, iako sam imao tada (a i sada) zlo deck za koji sam radio preko omladinske praktično puna 2 raspusta da bih ga kupio - Nakamichi Dragon. Tada mislio da sam dotakao zvezde i imao najboljeg od najboljih, danas znam da nije tako.

Došle zlurade '90., otišao deck i ostatak HiFi-ja, bilo je prečih stvari za koje je bila potrebna čvrsta valuta.

Ali vinil je ostao kao radost i pre par godina sam se vratio prvoj ljubavi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...