Jump to content


Pomoc oko kupovine pojacala i zvucnika


Zoks77

Recommended Posts

Pozdrav dobri ljudi potrebna mi je pomoc oko kupovine pojacala i zvucnika posto sam nov u ovome znaci predstavu nemam sta da kupim.

Budzet mi je najvise 1000 evra za oba treba mi za slusanje muzike sa kompa i povezao bih tv na pojacalo .

Posto nosim aparate za sluh jer ne cujem dobro voleo bih da skopim nesto sto bi dobro sviralo kada malo pojacam a da se ne cuje van mog stana ako je to uopste moguce. Svaki savet mi je vise nego dorbodosao jer sam totalno zbunjen kada odem u radnju i puste mi razlicite zvucnike sa razlicitim pojacalima meni to ima jako malo razlike jer meni to najvise zavisi kako moji aparati za sluh prenose taj zvuk .

 

Link to comment
Share on other sites

Kao što si i sam rekao, ako su ti male razlike ne treba previše filozofirati, uzmeš neko Marantz, Yamaha, Rotel pojačalo, a za zvučnike bi bilo dobro da kažeš kolika je soba. Najvažnije je da tražiš pojačalo koje ima DAC s USB (za komp) i optičkim (za TV) ulazima

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Pozdrav! Imam i ja pitanje. Imam gramofon SHARP RP-31. Pretpostavljam da i nije neki ali svidja mi se jer je tezak, ispravan a i imam ga. Kupio bih polovno pojacalo i zvucnike ali problem je sledeci: izlazni kabl iz gramofona koji ide u pojacalo je presecen. To su dve zice i u svakoj ima jos po dve. Uz gramofon sam nasao i najverovatnije drugi deo isecenog kabla a on na kraju ima DIN 5. Moje prvo pitanje bi bilo da li da DIN 5 ostane ili da montiram cinceve? Ako stavim cinceve da li ce to raditi OK? Ja sam ga vec cincevima probao na neki PHILIPS stub ali u CD ulaz. Radilo je ali je signal bio mnogo tih a i to nije taj kvalitet zvuka. Inace, volim muziku iz kraja 60tih i 70tih. Imam oko 200 lp-a na kojima sam odrastao pa bih sada po stare dane da se podsetim a i edukujem sina. Hvala na razumevanju.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, pompi said:

Ja sam ga vec cincevima probao na neki PHILIPS stub ali u CD ulaz

E to ne moža, pojačalo mopra da ima ulaz za gramofon - phono ulaz jer se tu nalazi predpojačalo za gramofonske glave koje daju mali izlazni signal i ne može se uključiti u bilo koji drugi ulaz na pojačalu.

Znači tražiš pojačalo koje ima i phono ulaz ili kupiš posebno phono predpojačalo koje uključiš u bilo koji ulaz na pojačalu (aux, tape, tuner).

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zek said:

E to ne moža, pojačalo mopra da ima ulaz za gramofon - phono ulaz jer se tu nalazi predpojačalo za gramofonske glave koje daju mali izlazni signal i ne može se uključiti u bilo koji drugi ulaz na pojačalu.

Znači tražiš pojačalo koje ima i phono ulaz ili kupiš posebno phono predpojačalo koje uključiš u bilo koji ulaz na pojačalu (aux, tape, tuner).

Pretpostavljao sam da je tako, hvala. Izbego bih predpojacalo i uzeo pojacalo sa phono ulazom.

Mene vise zanima onaj presecen izlaz iz gramofona?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zek said:

Pa već si rekao da si namontirao činčeve.

Ako nabaviš neko starije uglavnom nemačko pojačalo (ili za njihovo tržište rađeno) onda ti treba DIN petopolac, kod svih ostalih pojačala su činč konektori.

Ne znam da li to uopste moze tako? Da samo nastavim kabl na presecenom mestu i stavim cinceve ili da otvaram gramofon pa da menjam ceo kabl? Kako bi bilo najbolje da to uradim? Da li postoje cincevi bez kabla pa da ih direktno spojim na postojeci kako ne bih nastavljao sa razlicitim kablovima? Izvinjavam se zbog pocetnickih pitanja ali cvrsto sam resio da odradim taj gramofon. Nisam hteo da budem navalentan pa da otvaram novu temu ali moracu jer ce mi trebati saveti i o pojacalu i zvucnicima, to ce verovatno i potrajati a zeleo bih kad sve to bude gotovo i da postavim sliku kao minimalnu zahvalnost dobronamernim poznavaocima.

Link to comment
Share on other sites

Ma nikakvo nastavljanje kablova ne dolazi u obzir, tu su jako mali signali i napravićeš samo goru stvar.

Naravno da postoje samo činčevi koji se ugrađuju na kabl predviđen za montažu na njih.

Daj neku sličicu kabla i gramofona pozadi.

Ako si vešt sa lemilicom možda je najbolje da na zadnjoj ploči gramofona ugradiš činč utičnice i onda možeš da menjaš kablove koji ti odgovaraju. Naravno moraš voditi računa o tome koji vod je za levi i desni kanal, kao i odgovarajući vod za masu levog i desnog kanala da ne napraviš neku zbrku u vođenju signala sa zvučnice.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, zek said:

Ma nikakvo nastavljanje kablova ne dolazi u obzir, tu su jako mali signali i napravićeš samo goru stvar.

Naravno da postoje samo činčevi koji se ugrađuju na kabl predviđen za montažu na njih.

Daj neku sličicu kabla i gramofona pozadi.

Ako si vešt sa lemilicom možda je najbolje da na zadnjoj ploči gramofona ugradiš činč utičnice i onda možeš da menjaš kablove koji ti odgovaraju. Naravno moraš voditi računa o tome koji vod je za levi i desni kanal, kao i odgovarajući vod za masu levog i desnog kanala da ne napraviš neku zbrku u vođenju signala sa zvučnice.

Evo neceg konkretnog, hvala najlepse! Postavicu sliku cim mi vreme to dozvoli.

Link to comment
Share on other sites

Pazi samo da ne pomešaš koji ti je levi a koji desni kanal (činčevi su obeleženi bojama, crveni za desni kanal a crni ili beli za levi kanal).

I pretpostavljam da znaš koja žica ide na pin činča (centralni vod) a širm ide na oklop činča.

 

P.S. ...i ne drži gramofon dok svira na tim timpanima, ima da ti ručka poskakuje po ploči....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...