Jump to content


Room correction: Suvisan feature?


nkrgovic

Recommended Posts

On 11/20/2017 at 12:32, lalelala said:

DIRAC isproban ...free licenca radi 14 dana , setup ide relativno lako i brzo

Rezultati su više nego odlični !

Relaksiran zvuk oslobodjen brundanja otvara prosotor bogatstvu detalja u srednjim i visokim ...

Upgrade vredan svake pare koji ce omoguciti ostatku sistema da prodise i tek tada cete shvatiti gde ste ...

Apsolutno preporucujem svima !

Malo pre sam čuo skoro identičan zaključak posle korišćenja DIRACa od čoveka koji ne prati ovaj forum :-)

Ima tu nečeg :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

A sve što nam treba je jedan ozbiljniji merni mikrofon od 100e npr.?

Mikrofon se poveže na Laptop ili komp na kome je instaliran DIRAC i oni komuniciraju interno u okviru softvera.

DIRAC se sofrtwerski umuva negde između playera i USB 2.0 izlaza i " Works it's wonder's"

Jesam li sve pohvatao kako treba?

Link to comment
Share on other sites

@Father

Jeste, baš tako, nije me mrzelo (jeste) , izvadim ecm8000 mikrofon, povezao na zvučnu, instalirao trial verziju, pokrenuo, odradi se merenje, snimi filter, posle se pokrene Dirac Audio Processor, odabere taj filter i to je to.

E sad, na celom opsegu ako mi je default njegova target kriva, meni zvuči tanko, i visoki su preglasni. Pevač se pomeri dosta unazad. 

Ako pomerim krivu na max oko 150hz onda je mnogo bolje. Definitivno je bas područje mnogo bolje, ravnomerno se čuju svi bas tonovi, lepo.

Inače balans i delay mi radi jako čudno to mi se ne sviđa kako radi, pa sam isključio.

Naravno sve ovo važi isključivo za sweet spot, i to bukvalno za tamo gde je glava, tj gde su uši, ako na primer pomerim glavu 20-30cm ulevo bas je muljav, tj čuju se modovi kojih nema kada ugasim procesuiranje.

To dovodi do po meni najvećeg problema, što osim što eq smanjuje pikove on i pojačava dipove, ako sam ja to dobro skapirao. To ne valja generalno za zvučnike, a i za zvuk van sweet spota.

Problem sledeći je što bi trebalo sada podešavati target krivu po ukusu ali to je dugotrajan i naporan proces rekao bih, trenutno me mrzi a i nemam nameru da kupujem dirac.

U principu fino ovo radi i do rezultata se može doći ako se malo potrudi i odvoji vremena. Moraću još malo da čačkam.

 

 

spendorgraph.jpg

Link to comment
Share on other sites

RT60 is a measurement of how long it would take a sound to decay 60dB in a large room. There is great debate as to the value of RT60 in small rooms, or in rooms with an RT of less than 1 second as they are not statistically reverberant.

EDT • Early Decay Time, based on the slope of the Schroeder curve between 0dB and -10dB.

T20 • Decay time based on the slope of the Schroeder curve between -5dB and -25dB.

T30 • Decay time based on the slope of the Schroeder curve between -5dB and -35dB.

Topt • An "optimal" decay time based on the slope of the Schroeder curve over a variable range chosen to yield the best linear fit. If the early decay time is much shorter than T30 the Topt measure uses a start point based on the intersection of the EDT and T30 lines, otherwise it uses -5dB. REW tests every end point in 1dB steps to the end of the Schroeder curve and chooses the one which gives the best linear fit. The range over which the value has been calculated is shown in the trace legend.

Link to comment
Share on other sites

ja sam radio merenje na trosedu... 9 merenja sa sve zivim lutkama koje su drzale mikrofon ...mozda smo tu pogresili ali nismo imali stalak za mic pa je to bilo jedino resenje 

 Rezultat na celom opsegu je odlican i nema istanjivanja  visokih  ili nekih drugih losih pojava izvan sweet spot-a  ... naravno , ovo moze da varira od sobe do sobe i od sistema do sistema .

Ko je pratio moja pisanja kod mene je vecita borba bila izvuci zadnji kap visokih iz lanca tako da kad je Dirac smanjio bas i sprecio muljanje  sve je to leglo u celinu jako dobro ... Svako moze da tu tzv house target krivu koriguje spram svog ukusa i sistema .Preporuka je da se ne rade prevelike korekcije jer se to oseti u zvuku kao zvonjanjava ...ovo samo prenosim ali nisam probao i ne razumem o cemu se radi ...

Kod mene je Dirac primenuo svoju krivu bez mojih intervencija ...osisao je pikove na basu uzrokovane modovima u opsegu izmedju 30 i 500 Hz i malo ispeglao visoke izmedju 8 i 10 KHz (oko +3 dB) ... generalno najjaci mod  je bio u opsegu 40 do  50 Hz , recimo na 48Hz pa onda na svim umnoscima te ucestanosti , ali sve slabiji i slabiji ...

Utisak moj ali i drugih slusalaca je da je sredjivanje basa najizrazeniji efekat a to malo povecanje na visokim je ispalo skoro pa potpuno ne primeceno .

Dirac nije cist EQ software... pored toga on fazno koriguje vas sistem tako da sve ucestanosti u istom trenutku stizu do vaseg sweet spot-a . To obican EQ ne moze . Ovaj deo je slican onoj fori koju Devilaet primenjuje kod skidanja profila za zvucnike . 

Imam jos par dana vremena da se igram  i pokusacu da napravim jos par merenja i da malo eksperimentisem sa target krivom ... naime prvo merenje sam uradio sa mikrofonom usmerenim prema centru a @damic kaze da treba prema plafonu i da se koristi drugi kalibracioni fajl (90 deg) ...napriavio sam  REW merenja odziva  sobe sa tim usmerenjem prema tavanici i izgledaju bolje .

Ovih dana idem do @gidjga da probamo i kod njega ...ocekujem cuda !

Nastavice se ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

Dirac nije cist EQ software... pored toga on fazno koriguje vas sistem tako da sve ucestanosti u istom trenutku stizu do vaseg sweet spot-a . To obican EQ ne moze . Ovaj deo je slican onoj fori koju Devilaet primenjuje kod skidanja profila za zvucnike . 

 

 Upravo si mi odgovorio na pitanje. Recimo da skinem softver, napravim merenje, upucam to u ekvilajzer na risiveru (koji je analogni) i izbegnem digitalizaciju i dodatne konverzije. Ipak ostaje problem sa faznim pomerajima.... 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je malo čudan efekat kada je uključena ta fazna korekcija, otprilike slično kao kod albuma Roger Watersa Amused to death.

Inače od svega ovoga mi je najsumnjiviji ovaj behringer mikrofon, nešto nemam poverenje u calibration fajl koji sam skinuo sa neta. Doduše za opseg niskih frekfencija koji mi je u stvari jedini bitan je valjda koliko toliko dobar.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, prophet said:

Upravo tako. To se tako ne radi.

Postoje dve varijante.

Prva je da se prilikom konstrukcije zvucnika o svemu vodi racuna i izbegava upotreba DSP.

Druga je da se u startu odluci za DSP (klasican primer Kii audio).

Kako se rešava loša akustika sobe time što se o svemu vodi računa prilikom konstrukcije zvučnika?!

Link to comment
Share on other sites

Da ne mešamo samu konstrukciju zvučnika sa akustikom sobe iako su itekako u korelaciji. Zvučnik na kraju treba smestiti u prostor. Upravo je tu pitanje smislenosti merenja odziva u gluvoj sobi za razliku od realne sobe. Jedan od načina je kastomizacija. I DSP je jedan vid kastomizacije doduše dosta praktičniji i univerzalniji. Uz negativne implikacije koje njegova upotreba donosi. I jedno i drugo podrazumeva upotrebu merne opreme i validno je u zoni slušanja. Dakle potrebna je interaktivnost odn. merenje odziva i upotreba mikrofona. Kii audio nema tu mogućnost, DSP je korišćen samo za deo koji sam podveo pod konstrukciju zvučnika. 

Mnogo bitnija stavka je rešavanje problema sa akustikom mehaničkim putem. Dakle odabir i tretman sobe, odabir strane odnosno zida na kojem će biti smešten sistem, udaljenost mesta slušanja, prostor iza zvučnika i mesta slušanja, kubatura itd. Isto važi i za konstrukciju zvučnika. Potom ide električni deo itd.

Kod zvuka je u biti osnovni problem što nisu u pitanju samo osnovni tonovi već se mora posmatrati i tretirati kontinualno sa celokupnim harmonijskim sadržajem i svim svojim sastavnim elementima a ne tačkasto kako to većina radi.

 

Link to comment
Share on other sites

verovatno se ne moze napraviti zvucnik koji ce da pase u svaku sobu pa je zato upotreba Dirac-a ili nekog slicnog software-a ili miniDSP ili DEQX hardware-a neminovna ...

nisam expert , citam po netu i isprobavam ...ono sto ljudi pisu i sto se provlaci kao najbolje resenje je kombinacija raznih panela i aktivnog DSP pristupa ...svaki uradi po malo i na kraju imate rezultat koji nije pokvario nista drugo a to i jeste cilj .

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Upravo si mi odgovorio na pitanje. Recimo da skinem softver, napravim merenje, upucam to u ekvilajzer na risiveru (koji je analogni) i izbegnem digitalizaciju i dodatne konverzije. Ipak ostaje problem sa faznim pomerajima.... 

nisam siguran da tvoj analogni EQ moze to tako dobro da uradi kao digitalni EQ ...selektivnost , strmina , izbor ucestanosti ...

sam uticaj faznog pomaka je poprilican ...moze se probati na Devialetu lako ako znas nekog ko ima i zvucnike sa fabrickim SAM profilom

Link to comment
Share on other sites

Dirac bio u gostovanju kod @gidjga -e ... posle tri merenja i nesto drugacijeg pristupa korigovanju postojeceg stanja sa sto manje diranja u postojeci odziv i samo sisanje modova sobe dobili smo  odziv koji minimalno utice na sistem i samo skida mast sa basa .

Ovaj put sam poslusao velikog majstora DSP-a kolegu @damic -a kojem se zahvaljujem na strpljenju i potrosenom vremenu na prekookeanske konsultacije ... 

Krivu smo sami dizajnirali tako da osisamo dva moda ispod 150Hz i nismo dozvolili da Dirac pojacava neke dipove koji su prisutnu tu negde u opsegu izmedju 200 i 300 Hz ... srednje i visoke smo samo ispratili i osisali jedan mali pik na 3Khz  ... rezultat je relaksiran zvuk  , isti kakav je bio ali bez masnog basa ... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@lalelala Da li sa ukljucenim Dirac-om primecujes drugaciji zvuk u srednjem i visem spektru?
Kada kazem drugaciji, mislim na degradiranje zvuka - manje punoce, boje instrumenata, prirodnosti, itd...

Pitam jer cesto na temama o uticaju DSP-a na finalni zvuk provejavaju price da se uz upotrebu istog "zvuku uvek nesto dodaje, ali i nesto oduzima". Pretpostavljam da je uticaj najcujniji na bas frekvencijama, ali me interesuje i ovo drugo gde ima najvise "desavanja".

A to je, u krajnjem slucaju, moguce oceniti samo sopstevnim usima :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

@lalelala Da li sa ukljucenim Dirac-om primecujes drugaciji zvuk u srednjem i visem spektru?
Kada kazem drugaciji, mislim na degradiranje zvuka - manje punoce, boje instrumenata, prirodnosti, itd...

Pitam jer cesto na temama o uticaju DSP-a na finalni zvuk provejavaju price da se uz upotrebu istog "zvuku uvek nesto dodaje, ali i nesto oduzima". Pretpostavljam da je uticaj najcujniji na bas frekvencijama, ali me interesuje i ovo drugo gde ima najvise "desavanja".

A to je, u krajnjem slucaju, moguce oceniti samo sopstevnim usima :)

@Филип -е , промени се мало све ... мора се пажљиво дизајнирати тзв таргет крива тако да се не поквари звук система а да се среде проблеми .

За све то треба искуства и времена ... ја од свега имам само добру жељу !

Код Гиђге смо после 3 покушаја успели да дођемо до таквог резултата ... мање више све је остало исто само смо скинули "маст" са баса . Таргет криву смо сами дизајнирали на основу Дамићевих искустава ...

Мислим да цела прича вреди ... код мене сада систем бриљира (коначно !!!) али са кутијама на сред собе ... жена ме толерише јер сам ретко код куће али дугорочно неки ДСП би спасао брак ...;)

Можда то и не мора бити DIRAC , можда би и miniDSP  са минималним корекцијама на басу решио ствар ѕа манје пара ... 

@damic kaze da i to resava problem i ja posle svih ovih mojih eksperimenata mislim da je covek u pravu ...

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Филип said:

@lalelala

Lale, lepo je cuti da su problemi sa basom nestali i da DSP kutijce dobro obavlja posao!

Ali nisam razumeo, jel zvuk odlican zbog samog Dirac-a i/ili zbog vece udaljenosti zvucnika od zadnjeg zida?

Koliko sam skapirao iz price sa Lalom usled ovog drugog. Juce dok su nervirali Sremicu Dirac nije ni sljakao...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

@lalelala

Lale, lepo je cuti da su problemi sa basom nestali i da DSP kutijce dobro obavlja posao!

Ali nisam razumeo, jel zvuk odlican zbog samog Dirac-a i/ili zbog vece udaljenosti zvucnika od zadnjeg zida?

kad su zvucnici na sred sobe Dirac ni ne treba ... juce ga nismo ni probali .

Zvuk je napredovao zbog polozaja zvucnika i Tozinih novih naponskih kablova ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ko muziku pušta sa PC-a i želeo bi da se poigra sa DSP i PEQ softverski pre nego što se odluči za DIRAC ili neke druge plaćene varijante... evo kako može da proba za DŽ. Evo 2 načina koja sam ja probao:

1. Equalizer APO - instalira se i umeće u Windows što znači da bi bio upotrebljen mora u playeru kao Output da se koristi Direct Sound a ne WASAPI ili ASIO koji će zaobići ovaj DSP. Poseduje svašta, od grafičkih ekvilajzera, preko pravih parametarskih podešavanja sa definisanjem frekvencija i Q faktora... Na slici se vidi da sam pokušao da malo utišam frekvencije od 30-100 Hz sa pikom na 50 Hz. Iako nemam mikrofon, čujem na uvo da mi je tu maks rezonantna frekvencija pomoću Tone generator programa koji mi je preporučio SomiKnight u drugoj temi kada sam se žalio da čujem boom.

APO.thumb.JPG.0575d72a36ad0f0aa64991f299f8efdc.JPG

 

Kakvi su rezultati ispali, pa taj boom je stvarno nestao u dobroj meri ali ne bih rekao potpuno (što mi je ok jer je ovo sve na uvo bez ikakvih merenja) ali kompletna zvučna slika ima malo gubitka dinamike i najfinijih detalja, da li je to posledica korišćenja Direct sounda ili čega god... ali nije idealno. Takođe, DAC u ovom slučaju uvek prima predefinisan sample rate koji je stavljen na Windows-u a meni je biblioteka miks svakojakih fajlova, 16/44.1, 24/48 i 24/96. Čini mi se da ovi poslednji najviše pate i gube najviše one fine teksture i detalja.

 

2. Player J-River ima svoj DSP koji opet sadrži razne vrste filtera uključujići i parametarske, sa tom razlikom da on to radi interno i ipak premosti Windows efekte, tako da nakon DSP obrade opet šalje putem WASAPI outputa i DAC prima pravu bitnost i sample rate, vidim da menja lampice kako ja menjam pesme. Probao sam čisto upoređivanja radi da prepišem identične parametre upotrebljene na APO

5a2c26e6e1f6b_JRiverDSP.JPG.fd95d3dc4c366180cd128e61980485f6.JPG

Opet se izgubio solidno boom na tih 50 Hz ali mislim da je ostalo sačuvano više detalja i tečnosti u ostatku zvučne slike. Ipak i dalje mi deluje da negativni efekti postoje i u spektru van ovih parametara, recimo da su visoki malo suvilji i sl. Za večeras sam preumoran da dalje i bolje osluškujem.

 

Ako se nekome igra sa ovim neka proba pa neka javi utiske. JRiver doduše nije besplatan ali se može naći, APO je potpuno besplatan i integriše se na nivo celog sistema i za sve player-e, može i za stereo i za surround.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...