Jump to content


NEARFIELD slušanje


Nomimasen

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, Nomimasen said:

Možemo poći od toga kako razumemo ovakav setap.

појачало као и свако друго , извор као и сваки други и кутије рађене за такво слушање ......например , сви студијски монитори .....например ЛС 3/5 .......например другачије се пецају фазе код нормалних кутија а другачије код ових за блиско поље ......например другачије иде одзив , јер по сили прилика те кутије се не могу слушати гласно / мислим могу али није то то / и тако

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Da li je svaki sistem nearfield kada se zvucnici priblize usima?

Ima jasna definicija u susednoj temi:

near field Pertains to that range of listening distances in which the sounds reaching the ears are predominantly direct. 

Nije sve što je blizu "near field". Takvo slušanje zahteva i dovoljno veliku prostoriju, akustički tretiranu u skladu sa opštepoznatim normama. Eliminacija refleksija je veoma važan faktor.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, beatgoeson said:

Ima jasna definicija u susednoj temi:

near field Pertains to that range of listening distances in which the sounds reaching the ears are predominantly direct. 

Nije sve što je blizu "near field". Takvo slušanje zahteva i dovoljno veliku prostoriju, akustički tretiranu u skladu sa opštepoznatim normama. Eliminacija refleksija je veoma važan faktor.

па бре ако си близу звучњацима то значи да су рефлексије поприлично небитне .

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, RADE said:

па бре ако си близу звучњацима то значи да су рефлексије поприлично небитне .

Pa bre, ako si blizu zvučnjacima a blizu je i zid, to je isto ako si dalje od zvučnjaka a zid je isto dalje.

Osim ako ne misliš da je gornja definicija besmislena.:o Imaš neku bolju?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ovde ima par korisnih definicija:

http://www.acoustic-glossary.co.uk/sound-fields.htm

Tu je data i malo drugacija definicija "near field". Ova definicija je malo kompleksnija i delimicno se poziva na definiciju "far field".

U osnovi je koncept slican (ali kriterijumi nisu identicni) "free field", stvoriti uslove gde se cuje (snima) maksimum zvuka iz izvora i minimum refleksija.

U principu je za postizanje ovakvih uslova potrebno "malo" vise od same blizine ("nearness") izvora, ali je ideja ta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, pera451 said:

Mislim da ovde ima par korisnih definicija:

http://www.acoustic-glossary.co.uk/sound-fields.htm

Tu je data i malo drugacija definicija "near field". Ova definicija je malo kompleksnija i delimicno se poziva na definiciju "far field".

U osnovi je koncept slican (ali kriterijumi nisu identicni) "free field", stvoriti uslove gde se cuje (snima) maksimum zvuka iz izvora i minimum refleksija.

U principu je za postizanje ovakvih uslova potrebno "malo" vise od same blizine ("nearness") izvora, ali je ideja ta.

 

 

 

 Па то је због тога јер се те кутије углавном користе као студијски монитори и ако већ треба студијском техничару да навата реверб просторије у којој се снима , сасвим је логично да реверб просторије где се налазе монитори представља  апсолутни вишак .

  Да је обрнуто , онда би у снимак ушао реверб просторије где су музичари и реверб просторије где је миксер и монитори .

Link to comment
Share on other sites

Da bi se što preciznije rekonstruisao reverb sale u kojoj je snimljen, na primer, jedan gudački kvartet, potrebno je da u kontrolnoj sobi imamo na raspolaganju dobro kontrolisanu i doziranu reverberaciju.

Ako u Google Images unesemo *control room studio*, letimičan pregled fotografija koje ćemo dobiti kao rezultat potvrđuje da kontrolne sobe u etabliranim studjima nisu mrtve. Naprotiv.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, Nomimasen said:

Ako u Google Images unesemo *control room studio*, letimičan pregled fotografija koje ćemo dobiti kao rezultat potvrđuje da kontrolne sobe u etabliranim studjima nisu mrtve. Naprotiv.

 

Nemoj letimično... pažljivim posmatranjem se dođe do zaključka da su to, po pravilu, ogromne prostorije, gde je najbliži zid barem 3-4m udaljen. da su zidovi pod uglovima, da su veliki monitori ugrađeni u zidove i nemaju reverberaciju od nazad... Tek ponegde je u pitanju manji prostor, ali tretiranim žestokim apsorberima i ponekim difuzerom.  Možda ti nađeš neki izuzetak, ja sam među prvih pedesetak slika našao samo dve-tri gde je zid iza zvučnika mogao biti malo udaljeniji.

Te prostorije nisu mrtve, ali su reverberacije dovoljno tihe da ne kvare ono što dolazi iz monitora.

Link to comment
Share on other sites

Kako onda razumeti ovo?

2 sati ranije, Nomimasen said:

Da bi se što preciznije rekonstruisao reverb sale u kojoj je snimljen, na primer, jedan gudački kvartet, potrebno je da u kontrolnoj sobi imamo na raspolaganju dobro kontrolisanu i doziranu reverberaciju.

 

Near field monitoring podrazumeva takvo "doziranje" reverberacija da ih ima što manje u odnosu na direktni zvuk. Odnosno, kada si toliko blizu monitorima, a uklonio si sve bliske refleksije, ti "imaš na raspolaganju" zvuk iz zvučnika dovoljno očišćen od smetnji iz prostorije. Ja to ne bih nazvao doziranjem nego eliminisanjem.:D

Link to comment
Share on other sites

Još jednom, ne postoji eliminacija u apsolutnom smislu.

Nearfieldom otvaramo mogućnost da celokupnu zapreminu sobe iskoristimo na što kvalitetniji način. Balans između direktnog i reflektovanog, korišćenje prostorije kao komplementarnog izvora zvuka u kom zvučnici nestaju. To ne znači jeku i slične gluposti. Znači ekspanzivnost, volumen, čistoću i dinamiku.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nomimasen said:

ne postoji eliminacija u apsolutnom smislu

Ne propuštaš ni jednu priliku da bukvalizuješ tuđe reči.:ph34r:

 

3 minuta ranije, Nomimasen said:

Balans između direktnog i reflektovanog

Ni govora o balansu. Near field se koristi baš zbog izrazitog debalansa, u korist direktnog zvuka. 

Link to comment
Share on other sites

@beatgoeson Ti zaista SVE znaš. Sve ćeš mi objasniti, protumačiti, celi forum ćeš prosvetliti. Niko te zapravo ne razume i nikako da ukapiraju koliko toga bi mogli doznati od tebe. Omnipotentna forumska eminencija.

Kada ti se neko suprotstavi, onda je poremećenih vrednosti ili je ograničen, pa hvališ gospoda kada te neko protumači ispravno, osećajući olakšanje da nisu baš svi toliko tupavi.

Olabavi, ignoriši moje postove u budućnosti, molim te. Zgadićeš mi ovaj forum kompletno.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nomimasen said:

@beatgoeson Ti zaista SVE znaš. Sve ćeš mi objasniti, protumačiti, celi forum ćeš prosvetliti. Niko te zapravo ne razume i nikako da ukapiraju koliko toga bi mogli doznati od tebe. Omnipotentna forumska eminencija.

Kada ti se neko suprotstavi, onda je poremećenih vrednosti ili je ograničen, pa hvališ gospoda kada te neko protumači ispravno, osećajući olakšanje da nisu baš svi toliko tupavi.

Olabavi, ignoriši moje postove u budućnosti, molim te. Zgadićeš mi ovaj forum kompletno.

 

Arhive

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zašto si onda pokrenuo temu? Ti si taj koji pravi misteriju oko svega, a veza između dužine putanje i intenziteta reverberacije je nešto što se sasvim precizno može izračunati, nije nikakva mudrost. Ima i onlajn kalkulatora. Batali već jednom te hokus-pokus "sprege", nismo svi pali s kruške. Deli savete kakve hoćeš, ali se mani "objašnjavanja".

Mislim da ima dosta forumaša koji su pametniji od mene, nego se ne upuštaju u ovakve rasprave, a najverovatnije ih i ne čitaju. Zato ja hvalim gospoda kada se neko uopšte javi, jer je sasvim neobično da nikoga ne zanima objektivni pristup i naučno objašnjenje ovakvih pitanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...