Jump to content


Zujanje transformatora Revox B750 MKII


picturesd

Recommended Posts

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Transformator zuji u dva slučaja: kada je labav ili kada je opterećen. Pošto sa slike vidim da pojačalo nije osvežavano, verujem da se to dešava zbog suvih elektrolita u napajanju. Izgleda da je neko već pokušavao da ga utiša tim stiroporima i ukrštenim vezicama kojima tu nije mesto.

Inače, transformator u tom pojačalu nije sklon zujanju (više nego što se oni prirodno čuju, kada se priđe baš sasvim blizu).

Link to comment
Share on other sites

Transformator moze zujati jer je pretrpeo prevelika mehanicka naprezanja ( pad uredjaja, los transport...) kada dolazi do pojave zazora izmedju limova unutar jezgra transformatora i tu se, po pravilu, tesko sta moze uciniti osim da se ponovo presloze limovi uz zalivanje lakom i utezanjem istih prilikom slaganja... Nije nikakav svemirski posao u pitanju ali se najcesce ne moze uraditi u licnoj reziji. Naravno, moze da dodje i do neravnomernog susenja elektrolitskih  kondenzatora u ispravljacu te je onda nejednako elektricno opterecenje u simitriji napajanja i eto zujanja trafoa... Ipak, pre ce biti mehanika u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Ta folija i treba da bude suva.

EDIT: ono što možeš da pokušaš sâm jeste da dotegneš četiri zavrtnja koji drže transformator sa donje strane za šasiju. istovremeno možeš da proveriš u kom su stanju gumene podloške i ima li ih uopšte. Pristup zavrtnjima ćeš dobiti kada skineš donji zaštitni pleh.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, picturesd said:

Ovi papiri zuti koji obmotavaju tranformator su suvi ko barut. Hvala na brzim odgovorima. 

 

4 sati ranije, Willi Studer said:

verujem da se to dešava zbog suvih elektrolita u napajanju

Očigledno nisi razumeo šta je Willi napisao - elektroliti su elektrolitski kondenzatori koji se nalaze u kolu napajanja pojačala (nema nikakve veze sa tim žutim papirom na trafou).

Link to comment
Share on other sites

To je problem sa Nextel farbom na gornjem poklopcu i bočnim stranicama. Nekstel je bio high-tech premaz koji se koristio u pilotskim kabinama a Studer ga je primenio jer nema odsjaj i na dodir je kao baršun. Kasnije se pokazalo da se vremenom pretvara u žvaku. Jedino rešenje je da se skine (dobro ga rastvara 96% alkohol) i da se prešprica mat bojom u istom RAL tonu.

Link to comment
Share on other sites

stoN_Cold Nije sa Kp-a, iz Nemacke je, od drugara poklon. Savrsen je radi sve sem sto zuji i iritira trafo. Dobio takodje i JBL 4311B i Celestion Ditton 33 kutije u savrsenom stanju za svoje godine. Zivot je lep. Ne znam kako izgleda originalno leziste za trafo inace bi ga napravio na cnc masinu neku.  :)

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, picturesd said:

stoN_Cold Nije sa Kp-a, iz Nemacke je, od drugara poklon. Savrsen je radi sve sem sto zuji i iritira trafo. Dobio takodje i JBL 4311B i Celestion Ditton 33 kutije u savrsenom stanju za svoje godine. Zivot je lep. :)

Ма извади те пластичне везице и стави праве завртњеве коакви су и били.  М4 је у питању.

4iztip.png

Link to comment
Share on other sites

"Ма извади те пластичне везице и стави праве завртњеве коакви су и били.  М4 је у питању."

Izgleda da nema leziste za koje vezu ovi srafovi. Ima neku daskicu ispod. Neko se trudio da ga utisa a ja ne znam kako izgledaju originalna lezista za trafo. Inace bih ih od nekog materijala izrezao kod druga na cnc. 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Willi Studer said:

To je problem sa Nextel farbom na gornjem poklopcu i bočnim stranicama. Nekstel je bio high-tech premaz koji se koristio u pilotskim kabinama a Studer ga je primenio jer nema odsjaj i na dodir je kao baršun. Kasnije se pokazalo da se vremenom pretvara u žvaku. Jedino rešenje je da se skine (dobro ga rastvara 96% alkohol) i da se prešprica mat bojom u istom RAL tonu.

http://www.upcoat.com/

 

ovi prodaju nextel , stim što ne znam jel i dan danas toliko vrljava posle određenog vremena .

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, stoN_Cold said:

@RADE тема је зујање трансформатора.

 

14 sati ranije, picturesd said:

Hvala. Ima jos nesto, gornji pokopac je nekako lepljiv, skidao, oprao ali je i dalje lepljiv..

 

14 sati ranije, Willi Studer said:

To je problem sa Nextel farbom na gornjem poklopcu i bočnim stranicama. Nekstel je bio high-tech premaz koji se koristio u pilotskim kabinama a Studer ga je primenio jer nema odsjaj i na dodir je kao baršun. Kasnije se pokazalo da se vremenom pretvara u žvaku. Jedino rešenje je da se skine (dobro ga rastvara 96% alkohol) i da se prešprica mat bojom u istom RAL tonu.

 

5 minuta ranije, stoN_Cold said:

@RADE тема је зујање трансформатора.

pa vidiš da zuji i farba :)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, picturesd said:

Ima neku daskicu ispod.

Ako je daskica između trafoa i metalne ploče sa gumenim ležištima i trafo leži na daskici a daskica na metalnoj ploči, tu ti može biti problem. Naime, gumena ležišta su potrebna kako bi se izbjegao direktan/krut spoj između trafoa i kučišta ampa, kako se normalne vibracije/zujanje trafoa ne bi prenosile.

Nextel ti je prve generacije (u svih Revoxa tog doba...noviji ga i nemaju, kao što znaš od B226) i jednokomponentan - ne treba mu pogrešno čiščenje, kako bi postao lepljiv, on decenijama postaje takav, nema spasa. Novi Nextel je dvokomponentan i, koliko se dosad zna, dobro se odnosi.

Uzmi mekanu četkicu, toplu sapunicu i očetkaj. Time češ odstraniti vrhnji lepljivi sloj. To je pak samo kratkotrajno rešenje. U Nemačkoj ih ima koji špricaju novi Nextel, pitanje samo da li si spreman na ca. 120 Eura i još poštarinu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RADE said:

за 120 евра офарба све ревоксе по Србији :)

Da, skupo je. Ja sam pre par godina pitao kod Mankiewicz-a (proizvođać Nextela) koliko im je najmanja količina narudžbe...1l Nextela + razređivač + utvrđivač + prajmer...ca. € 110 + porez + poštarina. U inostranstvo ne prodaju "civilnim" osobama, nego samo poduzečima.

Pošto sam hteo više uređaja lakirati, bilo bi se isplatilo, samo nađi nekog, ko ima iskustva sa špricanjem Nextela - odustao sam.

Nextel je donekle popularan i kod "autotjuninga", pa se možda vredi raspitati u sceni.

Što se šrafova za trafo tiče...kao što je razvidno iz fotke, oni fale. @stoN_Cold je postavio fotku kako bi trebalo biti, samo da to nije baš tako fabrički (verovatno i nije taaako važno). Naime, kako izgleda, kod njegovog su stavljeni šrafovi gore kroz kučište trafoa a dole je podloška i matica. Originalno su u kučištu/plastici trafoa šlicevi u koje idu četverorube/kvadratne matice a sa donje strane se stavi šraf sa podloškom. Matice su kvadratne kako se ne bi okretale sa šrafovima. Izvadi trafo i pogledaj.

P.S. Osim leve/desne stranice i gornjeg pleha, nexteliran je i gornji prednji dio.  Umesto, da delove pereš ručno, možeš to i sa uređajem za pranje suđa na nekoj nižoj temperaturi.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, borchee said:

Što se šrafova za trafo tiče...kao što je razvidno iz fotke, oni fale. @stoN_Cold je postavio fotku kako bi trebalo biti, samo da to nije baš tako fabrički (verovatno i nije taaako važno). Naime, kako izgleda, kod njegovog su stavljeni šrafovi gore kroz kučište trafoa a dole je podloška i matica. Originalno su u kučištu/plastici trafoa šlicevi u koje idu četverorube/kvadratne matice a sa donje strane se stavi šraf sa podloškom. Matice su kvadratne kako se ne bi okretale sa šrafovima.

Да, навртке су квадратног облика и увлаче се у жљебове који су на трансформатору. Да се то све средити и у кућним "Уради сам" условима.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, borchee said:

Da, skupo je. Ja sam pre par godina pitao kod Mankiewicz-a (proizvođać Nextela) koliko im je najmanja količina narudžbe...1l Nextela + razređivač + utvrđivač + prajmer...ca. € 110 + porez + poštarina. U inostranstvo ne prodaju "civilnim" osobama, nego samo poduzečima.

Pošto sam hteo više uređaja lakirati, bilo bi se isplatilo, samo nađi nekog, ko ima iskustva sa špricanjem Nextela - odustao sam.

Nextel je donekle popularan i kod "autotjuninga", pa se možda vredi raspitati u sceni.


@stoN_Cold

 

Сеас је фарбао неке мембране са некстелом :).

Што се тиче наруџбе , ту си у праву , ни овде не продају приватницима али чекам поруку од њих да ми кажу које то продавнице у мојој зони продају и приватно .

 Иначе са том бојом су почели да фарбају и звучне кутије па сам се и ја бацио на размишљање

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...