Jump to content


Ripovanje muzike sa vinila


HMrules

Recommended Posts

Često ripujem vinile i pitam se postoji li način da ti ripovi zvuče još bolje pošto sam našao ripove na netu koji zvuče dosta bolje iako su sa iste glave, interesuje me zašto je to tako?
Ja npr. kabl od preampa ubacim u zvučnu kartu Asus Xonar D1 i to kvalitetan kabl sa pozlaćenim konektorima.

Link to comment
Share on other sites

Analogni zvuk! je odgovor. Zato sto se zvuk trosi..

Meni se desavalo da digitalizujem plocu ili kasetu recimo 2007 na nekoj losijoj opremi od trenutne, i skoro kad sam opet poceo da se igram, posto imam bolju opremu itd, medjutim snimak koji sam napravio 2007 ima iole bolju dinamiku, ostrinu. A izvor isti, koji je naravno cuvan, ali i koriscen u normalnim uslovima.

U svakom slucaju, najvise zavisi od same ploce, manje od opreme, neces mnogo nekom skupljom karticom izvuci da to bude ono vau..

Ja sam cak na netu nalazio i ripove ploca sa AT-91 koji zuve fantasticno. Tako da kondicija samog analognog izvora je na prvom mestu, kao i source odakle je presovan ili sniman taj nosac.

Link to comment
Share on other sites

 

Увек је било колико пара толико музике. Рецимо ја имам грамофон Technics SL-1210MK2, звучница или глава Ortofon 510MK2. Звучна карта је E-MU1616M PCIe, на самој звучној картици односно на "dock" има прикључак за грамофон. Ево моја три снимка са грамофона, послушајте. Задњи снимак је са лп (10) из 62 године.
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@HMrules, ne zvuci toliko lose, ali cini mi se da ti preamp ne radi bas najbolje de-emphasis, odnosno kao da ne prati bas RIAA. Pa je zvuk malo ne bih mogao da objasnim ali deluje neumereno, sto nije primetno dok ne uporedis sa CD verzijom ovih pesama. Sta koristis od software-a? Da li koristis neki declick/decrackle i tome slicno? Zvuk mozes poraviti u samom software-u, koristeci ekvilajzere ili vst filtere kao sto su tape emulatori, oni ce popuniti i napraviti zvuk da zvuci prirodnije, kao da je sisao sa mater trake...

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče preampa on ima promenljive vrednosti, npr. najbolje se čuje kada je podešeno na 100 pF, na 220 pF sam primetio da se gube visoki tonovi, inače za moju glavu je preporučeno od 100 do 200 pF.
Adobe Audition, njega koristim za sve, nekada koristim i Sound Forge ali samo za noise reduction.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da uključivanjem svakog plugin-a kojim želi da se popravi zvuk se dodatno degradira zvuk. To je početnička greška. Kako ga program snimi - to je to.

Poboljšanja treba tražiti u hardveru. Jedan od njih dvojice koristi hardeverski kompresor koji se koristi u profi svrhe.

Takođe ne treba gledati kao model koliko su današnji pojačani snimci na diskovima (Replay)Gain. To je sve loše. Bitno je da dinamički raspon bude što veći, barem 8db, idealno preko 10db.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Takođe ne treba gledati kao model koliko su današnji pojačani snimci na diskovima (Replay)Gain. To je sve loše. Bitno je da dinamički raspon bude što veći, barem 8db, idealno preko 10db.

ReplayGain nema veze sa kompresijom i smanjenom dinamikom u modernoj produkciji, on služi da automatski izjednači nivoe glasnoće reprodukcije u audio fajlovima prilikom reprodukcije, uz zadržavanje originalne dinamike snimka. Takođe, dinamički raspon za LP ili magnetofonsku traku je 60-80 decibela, odnosno 90-96 decibela za CD snimke, a to na šta ti misliš je tzv. Loudness Reference Level.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro koji amater koristi Loudness Reference Level kad želi da vidi koliko mu je glasna muzika ako ne ono što mu skeniraju obični pleleri i njihovi plugovi?

Takođe nisam ni napisao da se replaygain koristi za kompresiju već se može poslužiti kao uslužna alatka koliko je snimak glasan u odnosu na referentnu.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, vdzele said:

Pa dobro koji amater koristi Loudness Reference Level kad želi da vidi koliko mu je glasna muzika ako ne ono što mu skeniraju obični pleleri i njihovi plugovi?

Samo sam skrenuo pažnju na konfuzne i netačne delove tvog posta, a ko će šta da koristi njegova je stvar. S obzirom da se ovde govori o prebacivanju vinila u digitalni format, pretpostavka je da postoji neki minimum tehničkog predznanja o tehnici snimanja, pa tako i o preporučenim nivoima signala. Na kraju, upitna je i sama svrha prebacivanja vinila u digitalni format, osim za retke primerke koji ne postoje u drugom formatu. Možda to nekome zvuči bolje, nemam ništa protiv, ali svakako zvuči drugačije, što je i očekivano, s obzirom da se masteri iz koga su nastali vinili, odnosno CD-ovi, itekako razlikuju.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, HMrules said:

Što se tiče preampa on ima promenljive vrednosti, npr. najbolje se čuje kada je podešeno na 100 pF, na 220 pF sam primetio da se gube visoki tonovi, inače za moju glavu je preporučeno od 100 do 200 pF.
Adobe Audition, njega koristim za sve, nekada koristim i Sound Forge ali samo za noise reduction.

Adobe Audition je skoro pa savrsen software, jos iz starijih dana, Sound Forge je nekada bio, ali nazalost, Sony je odlucio da ga vise ne unapredjuje, sad ga je odkupio Magix i videcemo sta ce biti kad izadju nove verzije, za sad ga Audition i ostali programi debelo siju. Hteo bih i da ti preporucim iZotope RX (trenutna verzija 6), jedan od najkompletnijih programa za audio restauraciju.

Sto se tice preampa, ja bi probao ako vec nemas na raspolaganju jos neki preamp, da capterujes direktno sa gamofona PHONO->Line IN pa da koristis neki od softweskih de-emphassis plugina tipa HOFA TiltEQ, Waves Q10, Acon Phono filter, ClickReapair Eq... svi su oni adekvatna zamena za RIAA, takodje moze da se podesava i manuelno, kao na nekim skupljim harderskim predpojacalima. Takodje sam ja razmisljao o zvucnoj koja ima u sebi phono sekciju, kao bolje resenje.. sto je Tobra predlozio. Ja sam hteo uzeti nesto ovako https://www.amazon.com/Behringer-U-Phono-Interface-Software-Digitalizing/dp/B002GHBYZ0

 

2 sati ranije, vdzele said:

Mislim da uključivanjem svakog plugin-a kojim želi da se popravi zvuk se dodatno degradira zvuk. To je početnička greška. Kako ga program snimi - to je to.

Poboljšanja treba tražiti u hardveru. Jedan od njih dvojice koristi hardeverski kompresor koji se koristi u profi svrhe.

Takođe ne treba gledati kao model koliko su današnji pojačani snimci na diskovima (Replay)Gain. To je sve loše. Bitno je da dinamički raspon bude što veći, barem 8db, idealno preko 10db.

Sad vec zalazimo u ozbiljnu post produkciju odnosno remastering. Ali se u sustini slazem sa pomenutim, da popravkom uglavnom dolazi do jos veceg degradiranja. Medjutim ipak sam vise za specijalizovanije programe kao sto je iZotope RX, njegovi algoritmi su uglavnon dosta senzitivni, i manje razorni. Takodje ako uzmemo u obzir konstrukciju samog vinyla, sva prljavstina i nepotrebna distorzija je obicno u side kanalu, i ako se doticni fiteri i u blazoj meri primene i na mid kanal, moze se doci do izuzetnih rezultata bez ostecenja po zvuk. Ja sam imao pozitivnih iskustava, sa takvim pristupom ciscenja. Kao i da svaka suptilna promena, dace poboljsanja, samo je bitno da se ne preteruje, i sve ce biti ok. I sami developeri aplikacija preporucju vise puta kroz filter sa dovoljno slabim podesavanjem.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, shon3i said:

Takodje sam ja razmisljao o zvucnoj koja ima u sebi phono sekciju, kao bolje resenje.. sto je Tobra predlozio. Ja sam hteo uzeti nesto ovako https://www.amazon.com/Behringer-U-Phono-Interface-Software-Digitalizing/dp/B002GHBYZ0

Phono i ad od 20 eur neće biti bolji od onog što trenutno koristi HM. Treba više love u celom hardver lancu i zaboraviti na softverske intervencije.  

Link to comment
Share on other sites

Ajde da i ja priložim neke moje test snimke gde sam dodatno upoređivao na potpuno istoj glavi dva različita vrha Ortofonove OM serije. Gramofon je Rotel RP-1500, preamp prerađena phono sekcija NAD 1130.

Thelma Huston - Reggae Tune ... je snimljena sa OM40 (VDH vrh) pa je samo zamenjena igla na glavi za OM10 (bonded eliptic)

Zanimljivo je kolika se razlika može uočiti u detaljnosti i slojevima u korist OM40.

Link za zainteresovane

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, VU metar said:

Phono i ad od 20 eur neće biti bolji od onog što trenutno koristi HM. Treba više love u celom hardver lancu i zaboraviti na softverske intervencije.  

Ма скуп је то спорт моју карту сам платио 700€ да стигне овде код нас, сада нова кошта мислим око 500€.

http://www.emu.com/index.php/product-e-mu-1616m-pcie

Link to comment
Share on other sites

ne mora tako skupo, postoje jeftine standalone sprave koje sasvim fino odrade posao.. Gemini DRP-1 za oko 200€ je najjeftinija varijanta.. gramofonski setup se priključi u njega (gram, phono preamp sa ili bez MC, line preamp pa gemini) i snima

GeminiPRO-DRP1-01-893x490.jpg

https://www.amazon.com/Gemini-DRP-1-Professional-Standalone-Soundboard/dp/B006Y2BFPM

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Na server sam postavio nekoliko primera kako se čuju CD-ovi i vinil ripovi. Primetićete da su CD remasteri dosta glasniji, oni su nastali tokom 2000-ih. Ispod je link i spisak šta sam postavio. Ukupno 1,9GB.

 

https://www.filemail.com/t/u9e68ANg

 

Fleetwood Mac - Go Your Own Way - Germany 1984.flac
Fleetwood Mac - Go Your Own Way - Japan 2008.flac
Fleetwood Mac - Go Your Own Way LP.flac
Motley Crue - Kickstart My Heart - USA 1989.flac
Motley Crue - Kickstart My Heart - USA 2009.flac
Motley Crue - Kickstart My Heart LP.flac
Motorhead - Ace Of Spades - Japan 2007.flac
Motorhead - Ace Of Spades - UK 1987.flac
Motorhead - Ace Of Spades LP.flac
Pearl Jam - Alive - USA 1992.flac
Pearl Jam - Alive LP.flac
Soundgarden - Outshined - USA 2016.flac
Soundgarden - Outshined LP.flac
The Black Crowes - Hard To Handle - Japan 2007.flac
The Black Crowes - Hard To Handle - UK 1990.flac
The Black Crowes - Hard To Handle LP.flac
The Doors - L.A. Woman - Germany 1984.flac
The Doors - L.A. Woman - USA 2012.flac
The Doors - L.A. Woman LP.flac
The Rolling Stones - Can't You Hear Me Knocking - UK 2015.flac
The Rolling Stones - Can't You Hear Me Knocking - USA 1986.flac
The Rolling Stones - Can't You Hear Me Knocking LP.flac
Toto - Rosanna - Japan 2005.flac
Toto - Rosanna - USA 1994.flac
Toto - Rosanna LP.flac
Yes - Owner Of A Lonely Heart - Japan 2009.flac
Yes - Owner Of A Lonely Heart - USA 1983.flac
Yes - Owner Of A Lonely Heart LP.flac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...