Jump to content


Potrebno je imati dva sistema za slusanje


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Davnih sedamdesetih imao sam kolekciju od oko 1.000 lp(cesto sam putovao u London,ostajao tamo po mesec dana,i kupovao ploce po seconhand prodavnicama)..To su uglavnom bila prva izdanja.Kasnije se taj broj ploca popeo na oko 3.000.Ali sada dospela reizdanja(engleska,nemacka,holandska) nisu kvalitetom bila ni prineti first pressu.

Situacija sa kompakt diskovima je imala slican sled.Danasnja remasterizovana reizdanja uglavnom degradiraju,umesto da poboljsaju zvuk.Sa novim plocama nemam iskustva,ali razni komentari kazuju da i neke nove ploce zvuce kao mp3.

Upravo to je razlog mog razmatranja drugog sistema,koji ce i dalje biti hi-fi kategorije,ali ne toliko detaljan u basu i visokim,ali gde ce sama emocija nekog dela biti dovoljna za uzivanje.

Neka izdanja (cd) koja zavredjuju da se nadju u kolekciji,ali ne zvuce dobro:

1.ART BLAKEY-Live at St.Germain...odlicna svirka,ali toliko tanko da ni dobar ritam ne moze da me ponese

2.MEOLA,LAUGHLIN.LUCIA-Passion,grace and fire...previse tvrd,ostar "digitalan" zvuk

3.MUDDY WATERS-After the rain..totalno neslusljiv

itd,isl

Link to comment
Share on other sites

Ne smem da pomislim kako ce sa njima da zvuce snimci koji sada zvuce fenomenalno.jAko neceg na snimku nema,nijedan dodatni uredjaj to nemoze da nadomesti.Ako je nesto snimljeno neprijatno ostro,dobar sistem ce to samo pojacati.


Pogresno, dobar sistem je neutralan, pa nista nece pojacati nego ce reproducirati onako kako je snimljeno. Hi-fi i znaci bas to.

Sent from my ME302C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aoxomoxoa said:

Ne smem da pomislim kako ce sa njima da zvuce snimci koji sada zvuce fenomenalno.jAko neceg na snimku nema,nijedan dodatni uredjaj to nemoze da nadomesti.Ako je nesto snimljeno neprijatno ostro,dobar sistem ce to samo pojacati.

Ovi će to valjda ispeglati i bolje ih je imati na dugme po potrebi u postojećem dobrom sistemu nego li praviti novi, B-sistem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/23/2017 at 4:35, Willi Studer said:

Ovo je Flip 4

Ima li drajvere sa bočnih strana i ako ima strada li zvuk pri vertikalnom postavljanju? Pretpostavljam da nema out za slušalice već priključak je aux in? Postoji li način da se izbegne punjenje baterije a da radi na struju? Želeo bi da udvostručim namenu i kao pc zvučnik.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2017 at 20:53, Aoxomoxoa said:

Davnih sedamdesetih imao sam kolekciju od oko 1.000 lp(cesto sam putovao u London,ostajao tamo po mesec dana,i kupovao ploce po seconhand prodavnicama)..To su uglavnom bila prva izdanja.Kasnije se taj broj ploca popeo na oko 3.000.Ali sada dospela reizdanja(engleska,nemacka,holandska) nisu kvalitetom bila ni prineti first pressu.

Situacija sa kompakt diskovima je imala slican sled.Danasnja remasterizovana reizdanja uglavnom degradiraju,umesto da poboljsaju zvuk.Sa novim plocama nemam iskustva,ali razni komentari kazuju da i neke nove ploce zvuce kao mp3.

 

Sa svim ovim se slažem.

Stime da bi dodao da su današnji vinili zapravo CD na plastici. Iz tih razloga ja staru muziku prevashodno skidam kao vinil ripovi prvih izdanja.

Situacija sa SACD je nešto malo bolja od CD-a, ali su i tu dosta ubili muzikalnost preteranom upotrebom softvera. Tu su prevashodno gledali da muzika bude pitoma i smirena, zapravo su podilazili matorim audiofilima da im ništa ne smeta. Sve što je štrčalo i bilo istureno su smanjivali i polirali. U toj nameri su ubili muziku, dobili smo jednu posebnu sterilnost u muzici. Jer negde gde treba da bude oštro - nek bude oštro. Ovako je sve ugodno ali i sterilno, to jest impotentno. Ta sterilnost se bitno razlikuje od one na CD izdanjima, druge je prirode. Naravno mislim na SACD-ove starih izdanja.

Stara muzika na novim CD izdanjima je smešna. Stari CD-ovi iz 80ih su više nego bolji od današnjih.

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da ne generalizuješ za sva CD izdanja iz tog doba? Ja nisam stekao utisak da nemaju bas, a na hiljade sam ih preslušao.

Doduše ja sam sve ono gore napisao za pop-rock-soul-disco muziku tog doba. Dosta manje sam upoznat sa klasičnim džezom i klasikom što se tiče kvaliteta izdanja. Mislim da je ta produkcija zadržala dobre standarde. Čini mi se da ti više tu muziku slušaš?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Sa svim ovim se slažem.

Stime da bi dodao da su današnji vinili zapravo CD na plastici. Iz tih razloga ja staru muziku prevashodno skidam kao vinil ripovi prvih izdanja.

Situacija sa SACD je nešto malo bolja od CD-a, ali su i tu dosta ubili muzikalnost preteranom upotrebom softvera. Tu su prevashodno gledali da muzika bude pitoma i smirena, zapravo su podilazili matorim audiofilima da im ništa ne smeta. Sve što je štrčalo i bilo istureno su smanjivali i polirali. U toj nameri su ubili muziku, dobili smo jednu posebnu sterilnost u muzici. Jer negde gde treba da bude oštro - nek bude oštro. Ovako je sve ugodno ali i sterilno, to jest impotentno. Ta sterilnost se bitno razlikuje od one na CD izdanjima, druge je prirode. Naravno mislim na SACD-ove starih izdanja.

Stara muzika na novim CD izdanjima je smešna. Stari CD-ovi iz 80ih su više nego bolji od današnjih.

Ako si slusao CD zapis sa SACD na obicnom CD plejeru,ondak je Ok

Da li si cuo SACD zapis na plejeru koji reprodukuje SACD zapis a pri tom ne mislim na DVD plejere,to je vec druga prica i to nema nikakve veze sa zvukom SACDa kada ide sa obicnog CD plejera.

Tehnologija 80tih ..... To ti je ... kao poceci industriske revolucije u odnosu na danasnju industriju

Link to comment
Share on other sites

Ja imam nekoliko HiFi sistema. Iako mi pricinjava prilicno zadovoljstvo da se bakcem sa njima, da ih doterujem i unapredjujem, zeleo bih da vam skrenem paznju i na nekoliko mana te HiFi pojave. Naime pored ociglednog nedostatka (trosite vise para na HiFi), ima i jos jedan mozda jos vazniji: ne slusate svoj najbolji sistem sve vreme, vec se vreme raspodeljuje na tih nekoliko ostalih koje ste dodatno napravili.

A sve je pocelo sa B sistemom za spavacu sobu, u kom sam imao zelju da imam lampe i diy uredjaje ...

Link to comment
Share on other sites

Meni je sistem B laptop+DAC+slušalice. Pretvara se u (prenosivi) C kad se laptop zameni tabletom a slušalice bubicama. Onaj klasični, A, dostupan je svima u kući. Uglavnom sam zadovoljan zvukom sva tri, još kad bi bilo malo više vremena za slušanje...

Link to comment
Share on other sites

Ima jedan važan razlog zbog kojeg mi je drago što imam i "mali" zvuk u sobi, osim glavnog sistema. Stvar je čisto psihološke prirode - kada pustim muziku na A sistemu, osećam neku obavezu da ga slušam onako kako Bog zapoveda - u svit spotu. Dopuštam sebi slobodu da budem manje ili više opušten, odnosno zavaljen u trosedu, ali, kada već radi, glavnom sistemu poklanjam neophodnu pažnju.

Kada se muvam po kući, ili pustim nešto da me uspava za popodnevnu dremku, sasvim je prigodan sistemčić uz računar. A često dobro dođe i tišina...

Link to comment
Share on other sites

Što sam više unapređivao sistem raznim kablovima, napajanjima, glavama, sve, ali sve što imam na vinilu ili na CD-u, je bolje zvučalo. Ne koristim kompjuter kao izvor. Dobijalo se na dinamici i na detaljima. Loš sistem će sve reprodukovati loše tj. onako koliko može, dobar sistem će sve reprodukovati bolje. To je to. Moje iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...