Jump to content


Potrebno je imati dva sistema za slusanje


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Ako to mogucnosti i velicina sobe dozvoljavaju.

Trudim se da skockam vrlo dobar sistem za slusanje.Prija to usima,a doprinosi i ushicenju kada cujem kako neki cd/lp dobro zvuci.Uvek je uzivanje slusati kako dobar sistem dobro reprodukuje dobro snimljene cd/lp.Medjutim,sta se dogadja kada dobar sistem reprodukuje cd/lp lose snimljen,ili lose produciran?Pa,dobije se kontra efekat.Lose snimljeni cd/lp na dobrom sistemu zvuce jos losije,jer dobar sistem naglasava nedostatke cd/lp.I dolazi do velikog razocaranja,najvise zbog velikog novca koji ste ulozili u sistem.

Na zalost,mnogo je dobre muzike koja je neadekvatno prenesena na cd/lp.Kako nisam u mogucnosti da posedujem samo izuzetne snimke,sto zbog para,sto zbog nemogucnosti nabavke odredjenog medija,ostaje  mogucnost nabavke jevtinijeg sistema,koji ce lose snimljene cd/lp reprodukovati bez isticanja njihovih mana,ali dovoljno dobrim da vas muzika ponese,i da uzivate njisuci se u taktu muzike (za ples).

To bi imalo i dvostruki efekat.Pored slusljivosti svakog cd/lp,ostavilo bi prostor za jos dodatnim uzivanjem-sastavljanjem nekog niskobudzetnog vintage sistema.

Link to comment
Share on other sites

Sada je kasno. Imao sam lose sisteme i uzivao u muzici.Ali su tada ploce bile originalne,prva izdanja.Kako sam sistem dizao na visu klasu,dolazila su na red re-izdanja,i to nije vise bilo to.A ova danasnja digitalno remasterizovana cd izdanja,i ploce snimljene sa mp3,stvarno ne lice ninasta

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aleksandar75 said:

Bez šale, kako radi taj JBL?

Da li puštaš sa telefona preko BT?

Interesuje me za putovanje, ima li smisla tako nešto?

Ovo je Flip 4 i radi odlično. Razlikuje se od Flipa 3 samo po tome što je vodootporan i na potapanje a trojka samo na polivanje. Trojka je sada kao stari model na dobrim popustima. Strimujem sa kompjutera i sa telefona, preko BT AAC i zvuk je odličan, posebno ako ga staviš u policu ili neki ugao pa se bas pojača: vrlo jasan, razgovetan, nema izobličenja. Baterija traje po tri dana uz celodnevno slušanje. Nosio sam ga i na čamac i na piknik i odličan je i na otvorenom. Ako hoćeš da ga čuješ pre kupovine, rado ću ti ga pozajmiti na probu.

Ako si u mogućnosti, uzmi Extreme i odmah imaš B sistem.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Aoxomoxoa said:

... Lose snimljeni cd/lp na dobrom sistemu zvuce jos losije,jer dobar sistem naglasava nedostatke cd/lp.I dolazi do velikog razocaranja,najvise zbog velikog novca koji ste ulozili u sistem.

Na zalost,mnogo je dobre muzike koja je neadekvatno prenesena na cd/lp.Kako nisam u mogucnosti da posedujem samo izuzetne snimke,sto zbog para,sto zbog nemogucnosti nabavke odredjenog medija,ostaje  mogucnost nabavke jevtinijeg sistema,koji ce lose snimljene cd/lp reprodukovati bez isticanja njihovih mana,ali dovoljno dobrim da vas muzika ponese,i da uzivate njisuci se u taktu muzike (za ples).

To bi imalo i dvostruki efekat.Pored slusljivosti svakog cd/lp,ostavilo bi prostor za jos dodatnim uzivanjem-sastavljanjem nekog niskobudzetnog vintage sistema.

 

 Uistinu dobar sistem je onaj na kojemu se može uživati u glazbi i u odličnim i u lošim snimkama, i koji ne ističe i ne naglašava - ništa. Odlična snimka je odlična, loša je loša s time da su snimke jako, ali jako rijetko toliko loše da su neslušljive na dobrom sistemu. No, takvima neće pomoći ništa sa hifi predznakom.

 Novce koje bi netko dao za 2. sistem je puno bolje uložiti u prvi, s time da se prvo treba shvatiti/otkriti zašto nam 20, 30, 50 cd-a zvuči toliko loše da ne možemo guštati u njima. Jedan ili dva naslova još mogu razumjeti (ako su baš neka "lijeva" izdanja u igri), ali više od toga ne.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa ne baš. Prvi sistem je prvi - mažen, pažen i obožavan. Drugi sistem je za drljotine sa kompa, gde može svašta da proleti i recimo upropasti voljene visokotonce sa prvog i obožavanog sistema.

Glasam za dva sistema.

:)

Link to comment
Share on other sites

 Onda imam i ja 2 sistema. Drugi je kod TV-a za gledanje filmova, ali to ne brojim i ne smatram hifi sistemom, jer mu je funkcija sekundarna, iako se sastoji od Pioneer pojačala i Wharfdale zvučnika. A i začetnik teme nije mislio na tako nešto. ;)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sten said:

 Onda imam i ja 2 sistema. Drugi je kod TV-a za gledanje filmova, ali to ne brojim i ne smatram hifi sistemom, jer mu je funkcija sekundarna, iako se sastoji od Pioneer pojačala i Wharfdale zvučnika. A i začetnik teme nije mislio na tako nešto. ;)

Nekom je to prvi sistem, i jednako uživa kao i neko ko ima sistem od 10 kila evra ... ;)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Vlajo said:

Nekom je to prvi sistem, i jednako uživa kao i neko ko ima sistem od 10 kila evra ... ;)

 Naravno, nekad je i meni bio (ne taj, drugi, ali nebitno sad). Nisam implicirao da se mora imati skupi sistem za uživanje u glazbi, već da mi drugi sistem nije namjenjen za slušanje glazbe, iako se sastoji od hifi komponenti.

 A ako ćemo nabrajati odlazak na koncerte, slušalice, kuhinjski radio, mini liniju u garaži, kazetofon u vikendici i slično, onda vjerojatno svatko od nas ima puno sistema :)

Link to comment
Share on other sites

Jedino što loš sistem može "bolje" da reprodukuje je snimak sa preteranim, muljavim basovima. Onda ta neka mini-linija lepo to odseče, pa se zvuk "utegne". Inače, na dobrom sistemu, zaista sve bolje svira. Ako sistem "ističe mane" nekog snimka, treba razmisliti o uzrocima, eventualnom apgrejdu.

Mislim da do nesporazuma najčešće dovode neregulisani basovi u sobi. Pa onda na "A" sistemu nešto tutnji, a na "B" zvuči bolje. Ali, za to nije kriv sistem. 

Link to comment
Share on other sites

Složiti lošiji sistem da bi loše snimke zvučale bolje je totalno kontradiktorno. Ako je snimka u produkciji upropaštena kako loše složen sistem to može popraviti? Pretpostavljam da se radi o tome da je snimka preoštra u visokima ili muljava u basu, pa će onda neki jeftinjara sistem to zamaskirati. Znači treba nam dva loša sistema, jedan zatvoren gore i drugi tanji dolje. Ponovo pitajm, zašto onda ne koristiti tonske kontrole ako postoje. Znam da to nije audiofilski, ali još manje je sastavljati cijeli sistem da farba zvuk. Ne koristim tonske kontrole, ali nemam ni jednu snimku koja je neslušljiva u postojećem sistemu, da imam vjerojatno bih.

Ne bi bilo loše da nam pokretač teme navede koji su to albumi koji trebaju B i C sistem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...