Jump to content


Grundig Fine Arts Two - Izbor pojačala


Sagitarius

Recommended Posts

Posedujem zvučnike iz naslova pa me interesuje mišljenje poznavaoca koje bi pojačalo bilo dobro za ove kutije? Trenutno koristim Sony TA-FE910R SQ koje ne može da pokrene bas na ovim kutijama najbolje. Hoću da kažem da na nižim nivoima slušanja bas je jedva primetan, a dobija na izražaju tek na 1/3 snage.

Ako neko ima neku preporuku molim da mi odgovori.

Unapred hvala!

FINE ARTS TWO.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sagitaurus, to kutije sa transmisionom linijom.

Po pravilu, na malom spl-u, sviraju lose, ali na vecem, ako su dobro isprojektovane, jako dobro i daju izuzetan bas. Potrebno je dosta snage da "produva" tu transmisionu liniju.

Daj im neko pojacalo od 150-200W po kanalu, trebalo bi da sviraju dobro.

 

Link to comment
Share on other sites

Strujno sposobna pojačala su ona koja su, idealno, sposobma da daju duplu snagu sa opadanjem otpronosti zvučnika. Npr, 8ohm = 40w, 4ohm=80w, 2ohm=160w. Takva su retka i skupa, jer svi štede na ispravljaču i tranzistorima u izlazu.

Zašto sam ti preporučio starije nemačke uređaje? Jednostavno, oni od uvek rade na 4ohm, pa je normalno i da na 2ohm nemaju problem, a 8ohm im je ko dobro jutro :)

A zašto digitalna? Pa jednostavno, sa mojim Elac 75 kutijama, koje su 4ohm, a padaju i ispod, Panasonic SA-XR45 nema problem da radi i zvuči odlično, a potpuno je digitalno pojačalo. Iako u uputstvu piše da je 6ohm minimalno opterećenje za njega. Naravoučenie? Dok ne probaš, ne znaš :)

Link to comment
Share on other sites

 

Mostly Harmless - 250e, ovo su slike sa neta ali moje kutije identično izgledaju, kao nove su. Tu sam u Zemunu pa možemo da se dogovorimo..

Damic- Znam da su sa transmisionom linijom i da im treba "sila" ali nisam bio siguran tačno kolika pa ko veli da pitam iskusnije. Tačno tako se i manifestuje.. "prosviraju" tek iznad trećine kad pojačam. Zvuk mi se baš svidja a i izgled. Ali nisam u prilica da ih slušam baš toliko pojačane pa bih voleo da uzmem neko pojačalo koje će i na maloj snazi da potisne bas kako treba.

Stevo - hvala na objašnjenju sad sam skapirao.

Okačiću sliku baš mojih iz dnevne sobe ..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako nisi zadovoljan sa postojecih 2 x 80W/8Ohm, realno je da se ide na snaznije pojacalo, nikako na slabije. 

Najbolje bi bilo da probas (pozajmis) kao sto rekoh, nesto preko 150W/8Ohm po kanalu, mada i to ne znaci da bi bilo ok na malom nivou slusanja. Od desetak kutija sa TL koje sam imao prilike da cujem, jedino su Quadral Vulkan, solidno zvucale na malom spl-u, pojacalo je bilo 2 x 200W/8Ohm.

BTW, i sam imam 3-way kutije 3A Adagio, TL, vufer od 10 inca, izgledaju jako lepo, sviraju ko q---c, naravno bez basa, sluze godinama kao drzac za saksije sa cvecem.

Mozda se onda postavlja i pitanje, dali je ovaj tip kutije uopste za tebe ako slusas na malom nivou, odnosno kako kazes,, nisi u porilici da ih slusas pojacane?

Jedno od mogucih resenja bi bilo da im dodas subwoofer, ali to je vec druga prica.

Link to comment
Share on other sites

Ja u zadnjih par dana slusam T+A Criterion T100, trosistemac, TL sa jednim basom u kutiji, i jednim na prednjoj ploci. Na malim spl bas je odlican, na svim glasnocama radi odlicno. Pojacalo je vintage risiver sa 150w na 4oma...

Kutije su daleko od savrsenih, imaju mana, al to nikako nije u bas opsegu.

Link to comment
Share on other sites

Privremeno rešenje sam našao u softverskom ekvilajzeru koji malo popravlja zvučnu sliku. Podigao sam područje za bas a ostalo ostavio ravno.

Znači da kutije bez greške reprodukuju sasvim pristojan i prijatan  bas. Sad treba samo naći pojačalo koje to radi bez softverske pomoći. Imao sam ja pre sonija Marantz PM-80 i ono je bilo ok, ali je Marantz vraćen posle par dana zbog krčanja. Sony dobih u nekoj zameni 5.1 zvučnika sasvim slučajno. Krivo mi za taj PM u pm...

Gledam u zadnjih par dana  po oglasima pa da vas pitam za savet.

Marantz PM-7000

Marantz PM-7200

Denon PMA-1560 - nemam apsolutno nikakvo iskustvo sa Denonom i malo su skuplji od planiranog

Denon PMA-1520 / DAC - ovaj zbog DAC-a navikao sam i tv da slušam preko pojačala

Yamaha AX-930

NAD 317

P.S.

Apropo slušanja - mali stan mala deca...ugrabim po neki sat za svoju dušu

Damic - Pazi Sony nisam pojačavao više od 11h, zvuk je izuzetno snažan i kristalan al bas ne puni onako kako bih voleo, sad ovako sa softverskim eq je mnogo bolje tj onako kako bi trebalo bez pomagala. Danas sam malo divljao uz AC/DC - Thunderstruck iako to nije ono što slušam i zvuk je odličan. Nisam pojačao više od 10h, Dnevni boravak je oko 20m2

Još jedno pitanje kolika bi bila realna cena za Sony-a i tjuner pride (imam i daljinac uz njih), pitam zbog zamene.

P.S.2

Da ne spominjem da se radi o flac formatu, eksternoj zvučnoj itd, znači trudim se da izvor bude što bolji

fine arts two.jpg

Link to comment
Share on other sites

Siguran sam da znaš da ti ta kutija stoji na jako loše mesto. Ti si sad napomeuno da je stan mali, nemaš mesta i imaš malu decu. Ovim si ispunio prvi veliki kriterijum da te kutije nisu za tebe. One traže dosta veći prostor. Sobu od minimum 20m2 sa barem 60-70cm prostora oko njih

Drugi razlog je što te kutije traže dobro pojačalo. Obično znaju proizvođači kad naprave dobru kutiju da nameste parametre da kutija bude zahtevna što se tiče pokretanja. Ovim žele da izbegnu da se nakači svaka šuša na njihove solidne kutije. Žele da dobiju pun potencijal od boljih pojačala. Čini mi se da ta pojačala koje ti predlažeš nisu takva. Što znači da za te kutije ide skuplje pojačalo.

Treći razlog (manje važan) je što koristiš softverski ekvilajzer. Ovo radiš jer ti kutije daju brundanje u basu zbog stišnjenog prostora. Svako uključivanje ovakvih filtera dodatno degradira zvuk u celom opsegu, to jest, dodatno si degradirao potencijal zvučnika. Ako već slušaš flac onda bi trebao da to slušaš preko ASIO ili Wasapi drivera (audio signal zaobilazi ceo Windows). Međutim tebi treba ekvilajzer tako da na dva mesta gušiš muziku: 1) Windows 2) Ekvilajzer.  Napomena, ekvilajzeri rade pod Win tako da ovi driveri nemaju efekta kod tebe.

Ti zapravo imaš dobar stari BMW koji moraš da voziš na poljskom putu, asfalt ili auto put nikad nećeš osetiti. Nisam siguran koliko to ima smisla. Možda je bolje malo da staneš na kočnicu pre nego što baciš pare u prazno. Mislim da će se i moje kolege složiti.

Molim te ovo je samo dobro nameran savet.

PS: Stavljanjem potentnog pojačala ti neće rešiti problem ako ti zvučnik ostane tu gde jeste. Imaj na umu da se basevi kreću sferno, svako udaranje u predmet daje bumi zvuk, ti će onda još više po ekvilajzeru,.....

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Sagitarius said:

Privremeno rešenje sam našao u softverskom ekvilajzeru koji malo popravlja zvučnu sliku. Podigao sam područje za bas a ostalo ostavio ravno.

Nista nije lose ako si primenio softverski EQ, parametricki je tu uvek bolji od grafickog, ako vec moze da se bira. Uostalom, taj princip koriste svi moguci room correction sistemi. 

Sto se tice postavke zvucnika u cosak, na taj nacin dobijas najveci spl u basu. E, sad, druga je stvar sto se na taj nacin pojacavaju i uvek prisutni sobni modovi  pa vecina ima utisak da bas brunda, ima boomy ili one note bass. 

Evo prigodne ilustracije koja pokazuje koliko ces basa imati u pojedinim delovima sobe:

Boundaries Affect Loudspeakers - Space Loading using room boundaries

Dakle, ako ti je sub/bas zvucnik odignut od poda u prostoru, gain sobe je 0dB. Ako ga spustis na pod, gain je +3dB. Ako ga stavis uza zid, bice +6dB i na kraju ako ga pozicioniras u cosak, gain sobe je najveci tj. +9dB sto nije malo.

Orijentacije radi, svako povecanje od 3dB daje duplo veci spl. Room gain funkcionise do nekih 200-300Hz (Schroeder frequency) sto zavisi od velicine sobe. Preko ovih 200-300Hz, kontrolu preuzima sve vise sam zvucnik sa svim svojim vrliinama ili manama.

BTW, ja sada drzim 2 suba u zadnjim coskovima upravo zbog najveceg gaina, treci ispod prednjeg zida i cetvrti na sredini sobe na podu. Naravno ima tu jos kojekakvih korekcija parametrickim EQ, svakog suba ponaosob. 

Nekoliko clanova foruma je bilo kod mene, pa mogu eventualno da daju komentar.

Tema o basu je inace skakljiva kod vecine audiofila, kod nas posebno, najvise zbog nedostatka prakticnih iskustava.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima, svaki savet je dobrodosao.

Vdzele - nema brundanja, samo slab potisak pojacala na membranu basa, a to sam ispravi uz pomoc eq. Sad je zvuk dobar ali bih ja to ipak da radi samo pojacalo bez pomoci sa strane.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 22.7.2017 at 6:07, vdzele said:

Siguran sam da znaš da ti ta kutija stoji na jako loše mesto. Ti si sad napomeuno da je stan mali, nemaš mesta i imaš malu decu. Ovim si ispunio prvi veliki kriterijum da te kutije nisu za tebe. One traže dosta veći prostor. Sobu od minimum 20m2 sa barem 60-70cm prostora oko njih

(...)

PS: Stavljanjem potentnog pojačala ti neće rešiti problem ako ti zvučnik ostane tu gde jeste. Imaj na umu da se basevi kreću sferno, svako udaranje u predmet daje bumi zvuk, ti će onda još više po ekvilajzeru,.....

Pridružujem se vdzele-ovoj preporuci.

Ništa, ama baš ništa neće rešiti probleme koji su sada postojeći, sa zvučnicima na ovoj poziciji. Ako imaš makar i malo prostora, pokušaj da eksperimentišeš sa tim. 

Link to comment
Share on other sites

Kao što je Damić lepo objasnio sadasnja pozicija zvucnika daje gain od +9db sto bi reklo da se bas daleko jače cuje zbog odbijanja od 3 povrsine. Ljudi kod mene to nije problem, ja basa imam jako malo, jer ovo pojačalo na maloj snazi ne može adekvatno da potisne membranu basa.

Sony je stigao u razmeni za neki 5.1 sistem zvučnika sasvim slucajno i plan mi je da ga prodam, a da kupim neko pojačalo sa kojim cu zadovoljiti potrebe konstrukcije mojih zvucnika (TL). Zato molim clanove foruma koji se razumeju da mi daju svoje predloge ili misljenje za adekvatno pojacalo.

Trenutno je kao sto rekoh problem resen softverski preko eq i sve zvuci krajnje prihvatljivo za moj ukus. Pojacalo koje bude ovako sviralo bez softverske pomoci je ono sto trazim. Cenovni rang.. pa oko 200e.

Da ironija bude veca ovi zvucnici su kompromis sa suprugom jer sam u 5.1 sistemu imao sub koji sam sam pravio i koji leci kamen u bubregu :) , ali zauzima previse mesta.

Polozaj zvucnika je uslovljen rasporedom stvari u dnevnom boravku i to je nepromenljiva u ovoj jednacini..

dnevni-boravak2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ako ostaneš pri toj nepromenjivoj, biće teško dobiti ono što želiš.

Komoda koja se nalazi između zvučnika radi stvari koje su toliko drastične da bi se prenerazio. Za nju vezujem i mogući nedostatak snage u sistemu, dobrim delom. Prvo bih to proverio, pa onda ulazio u razmatranje šta sa pojačalom.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nomimasen said:

Ako ostaneš pri toj nepromenjivoj, biće teško dobiti ono što želiš.

Komoda koja se nalazi između zvučnika radi stvari koje su toliko drastične da bi se prenerazio. Za nju vezujem i mogući nedostatak snage u sistemu, dobrim delom. Prvo bih to proverio, pa onda ulazio u razmatranje šta sa pojačalom.

 

I ovo je apsolutno moguce i tacno...

...dobrim delom, vecinski nedostatak energije ipak ni ne stigne u zeljenom i iole cistom obimu do potrosaca iz mreze i ne obezbedi im optimalan rad i potencijalne performanse.

U svakom slucaju, veliki gubitak kada se sve sabere.

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

Taj deo nije sporan, mesto im ne prija i sigurno može njihovo drugačije pozicioniranje da popravi zvuk. Međutim, čovek je bez dileme u pravu kad traži novo pojačalo, a ovde ga maltene ubeđuju da pojačalu ništa ne fali, nego samo pozicija kvari sreću. A niko od predlagača nije čuo te zvučnike, a posebno ne sa tim pojačalom. I sad čoveka koji to sluša svakodnevno ubeđuju da on ne ume da čuje, tj. da detektuje problem, nego da malo zarati sa ženom, pa napravi razmeštaj. I još pride malo štemuje zidove pa dovede bolju struju. I onda će sve da se reši.

Napravi se atmosfera na forumu da uređaji nisu ni važni, samo struja, pozicioniranje, polica sa odgovarajućim šrafovima i sve će da svira, a bez toga neće ništa. Trt.

Elem, ako sam ja dobro shvatio raspored je takav kakav je i kompromis je njegovog bračnog suživota. On rešenje u datoj situaciji traži tačno tamo gde treba, dakle u promeni pojačala. I besmislene su tvrdnje da bolje, potentnije ili pojačalo koje će biti u sinergiji sa ovim zvučnicima neće doneti boljitak sa ovakvim rasporedom zvučnika. Hoće svakako, on je to donekle uspeo i ekvilizacijom. Dakle treba mu drugo, adekvatno, pojačalo i biće na dobitku i to na većem nego što bi igranje sa svim ostalim gadžetima i premeštanjima donelo uz sadašnje pojačalo.

Da li bi taj dobitak bio još veći da može uz pojačalo da menja i poziciju zvučnika? Bi svakako, ali to nije tema razgovora ovde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...