Jump to content


Strujna instalacija - na sta da obratim paznju


chika_milan

Recommended Posts

Moju namenski izvedenu instalaciju za audio, upravo ne koristim zbog bruma i zujanja. Posebno je izrazeno kada slusam gramofom, pa sam se svichovao na staru vrlo dobro izvedenu zidnu instalaciju. Bruma ni zujanja vise nema. A za sve je kriv goli trozilni kabl bez sirma, bez oklopa ( metalnog creva ), a provucen na udaljenju od 15cm od trafoa rasvete. Tada nisam znao ovo sto sada znam pa je rezultat takav kakav je.

Nisu majstori, ma koliko bili dobri, obavezni da misle o takvim finesama. Vecinu boli uvo i pored toga sto vrlo savesno i kvalitetno urade svoj posao.

Nasa je obaveza da se dobro informisemo i uradimo sve potrebne pripreme i nabavke u tom smislu. Castimo ih nesto vise za visi stepen angazovanja i napomenemo vaznost te trase i neophodnost odrzavanja sto manjeg uplitanja ostalih zagadjivaca...

Ostalo je da drzimo fige i nadamo se da ce struja stici u najboljem stanju do nasih dragocenih potrosaca.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, Father said:

Moju namenski izvedenu instalaciju za audio, upravo ne koristim zbog bruma i zujanja. Posebno je izrazeno kada slusam gramofom, pa sam se svichovao na staru vrlo dobro izvedenu zidnu instalaciju. Bruma ni zujanja vise nema. A za sve je kriv goli trozilni kabl bez sirma, bez oklopa ( metalnog creva ), a provucen na udaljenju od 15cm od trafoa rasvete. Tada nisam znao ovo sto sada znam pa je rezultat takav kakav je.

 

Ako ne moze oklop  na kabel,da li moze oklop na trafo?

Tu moze da posluzi,u zavisnosti od dimenzija trafoa,svasta...,.

od konzervi  mesnog nareska(Vdzele)

do tufnaste sherpe za kuvanje pekmeza od shljiva :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zoranzu said:

Tu moze da posluzi,u zavisnosti od dimenzija trafoa,svasta...,.

od konzervi  mesnog nareska(Vdzele)

Sprdaj se ti koliko hoćeš, ali ta konzerva mesnog nareska je bila oko trafoa DAC-a koji je svirao bolje od većine koji su doneti meni na upoređivanje. Mislim da Carnex konzerve daju poseban senzibilitet muzici, daju meso instrumentima.

Inače je novi vlasnik DAC-a veoma zadovoljan kako radi.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, zoranzu said:

Ako ne moze oklop  na kabel,da li moze oklop na trafo?

Tu moze da posluzi,u zavisnosti od dimenzija trafoa,svasta...,.

od konzervi  mesnog nareska(Vdzele)

do tufnaste sherpe za kuvanje pekmeza od shljiva :D

Vrlo je moguce da bi se rasipanje smanjilo, problem je provuci takvo nesto kroz rupu u gipskartonskom plafonu. Mogao bih da probam sa aluminijumskim tanjirima ili onim al jednokreatnim zdelama za pecenje.

Jedini problem vidim u uzemljavanju ovih oklopa koji bi obuhvatali, u mom slucaju 3 trafoa po 50w za halogenu rasvetu pored kojih prolazi kabl. Opasna budzdevina + dodatno grejanje tih trafoa.

Nesreca je dodatna sto je taj strujni krug svetla na dimeru sto u slucaju prigusenijeg svetla stvara vrlo nametljivo zujanje, takodje dimovanjesvetla u sasvim drugoj prostoriji takodje dovodi do zujanja. Verujem da je majstor povezao novi namenski vod na fazu sa svetlom, sa pretpostavkom najmanjeg potrosaca, ali sa najvise kolateralne prljavstine...?

Link to comment
Share on other sites

Menjaj rasvetu za Led,usteda velika,ne greju i koriste manje trafoe pa je verovatno i manje i zraačenja.Pre 7-8 g mi ujak iz nemačke lepo rece ne stavljaj mi slucajno halogenu rasvetu,čupaćeš je napolje kao sto smo i mi.Dimere mozes zaobići jer postoji rasveta u 3-4 nivoa svetlosti iz istih reflektora.Stavio sam takvu rasvetu kod sina u sobi,spasao mi prodavac tim sijalicama dosta para za skup dimer,samo pritisneš prekidač vise puta.

Sorry za off

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, vdzele said:

Sprdaj se ti koliko hoćeš, ali ta konzerva mesnog nareska je bila oko trafoa DAC-a koji je svirao bolje od većine koji su doneti meni na upoređivanje. Mislim da Carnex konzerve daju poseban senzibilitet muzici, daju meso instrumentima.

Inače je novi vlasnik DAC-a veoma zadovoljan kako radi.

Bio bi jos zadovoljniji da je umesto trafoa bio narezak u konzervi :D

Pre bih rekao dodaju soju instrumentima

1 sat ranije, black coffe said:

Sam sam zaboravil raznoimene faze ) RFT ? :)

 

RFT  su bile Istočno (Danke) Dojčland lampe 

RST su faze :nerd

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Father said:

Vrlo je moguce da bi se rasipanje smanjilo, problem je provuci takvo nesto kroz rupu u gipskartonskom plafonu. Mogao bih da probam sa aluminijumskim tanjirima ili onim al jednokreatnim zdelama za pecenje.

Jedini problem vidim u uzemljavanju ovih oklopa koji bi obuhvatali, u mom slucaju 3 trafoa po 50w za halogenu rasvetu pored kojih prolazi kabl. Opasna budzdevina + dodatno grejanje tih trafoa.

Nesreca je dodatna sto je taj strujni krug svetla na dimeru sto u slucaju prigusenijeg svetla stvara vrlo nametljivo zujanje, takodje dimovanjesvetla u sasvim drugoj prostoriji takodje dovodi do zujanja. Verujem da je majstor povezao novi namenski vod na fazu sa svetlom, sa pretpostavkom najmanjeg potrosaca, ali sa najvise kolateralne prljavstine...?

Umotaj ih u Al foliju,ili pregradi

Ako su torusi u pitanju,oni imaju malo rasipno polje.smetnje dolaze od dimera garant

Razveži na tabli audio instalaciju i poveži je na fazu gde je  veliki primitivni potrošač(bojler)

Imaćeš bolji zvuk dok greje:heat vodu 

Link to comment
Share on other sites

Nisu torusi. Neki italijanski dugacki metalni, pozabavicu se sa njima kada se vratim sa mora, ali nisam siguran da ce to ista pomoci.

Mislim da je bolja ova druga ideja da prevezem na neku drugu fazu pa probam. Mada ova postojeca instalacija u betonskom zidu jako dobro radi, pa sam blago lenj da se akam sa nekim elektricarem, koji po pravilu nisu raspolozeni za napipavanje "gde najmanje zuji i najbolje svira". Mozes zamisliti majstoricu, ala bi se smorio.:huh:

Link to comment
Share on other sites

Meni se javlja na phono preampu i kada je gramofon prikljucen. Kada je odspojen gramofon onda ne zuji. Kada je digitalija spojena onda je zanemarljivo. Amp sam za sebe ne zuji ili mozda za nijansu vise kada nista nije prikljuceno, u odnosu na stari zidni prikljucak.

Zujanje je tiho ali zvuci prashtece bas nekako strujno i nezdravo, kada se prisloni uvo na visokotonac. Kada okrecem dimer zujanje se pojacava sve dok ne otvori svetlo do maksimuma, onda se opet stisa.

Mozemo da probamo taj tvoj filter kada me posetis.

Link to comment
Share on other sites

Tema glasi: "Strujna instalacija-na sta da obratim paznju?".
Citajuci temu sve vise sticem utisak da pre svega treba da obratis paznju na pravilno postavljanje strujne instalacije i da to prepustis nekom profesionalcu (elektricaru) kako te ne bi udarila struja.
Audiofilski momenat je sekundarnog znacaja u odnosu na bezbednosne probleme.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Aleksandar75 said:

Tema glasi: "Strujna instalacija-na sta da obratim paznju?".
Citajuci temu sve vise sticem utisak da pre svega treba da obratis paznju na pravilno postavljanje strujne instalacije i da to prepustis nekom profesionalcu (elektricaru) kako te ne bi udarila struja.
Audiofilski momenat je sekundarnog znacaja u odnosu na bezbednosne probleme.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

mda, red bi bio da se i pokretač teme oglasi, da ne ispadne da smo ga preplašili?

Link to comment
Share on other sites

tu sam tu sam - jurnjava oko stana, pa ne uspevam da pisem.

 

majstor ce raditi struju, naravno, necu sam :P samo mi treba da znam sta da mu kazem, kako da mi izvede tu instalaciju do mesta gde ce biti HiFi

 

za sad mi je plan da nadjemo to crevo metalno, i da sprovedemo jednu fazu, na kojoj nece biti drugih jakih potrosaca. i da stavim sto bolje shuko uticnice, u zavisnosti koliko mi lova dozvoljava.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, chika_milan said:

za sad mi je plan da nadjemo to crevo metalno, i da sprovedemo jednu fazu, na kojoj nece biti drugih jakih potrosaca. i da stavim sto bolje shuko uticnice, u zavisnosti koliko mi lova dozvoljava.

Samo obrati majstoru paznju da na toj fazi ne bude dimera ili neonskih svetala i to metalno crevo obavezno da bude uzemljeno na strani razvodne kutije. Ispada da rasveta ume da bude ozbiljno strokava za audiofilsku struju.

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2017 at 10:20, sondek said:

Menjaj rasvetu za Led,usteda velika,ne greju i koriste manje trafoe pa je verovatno i manje i zraačenja.Pre 7-8 g mi ujak iz nemačke lepo rece ne stavljaj mi slucajno halogenu rasvetu,čupaćeš je napolje kao sto smo i mi.Dimere mozes zaobići jer postoji rasveta u 3-4 nivoa svetlosti iz istih reflektora.Stavio sam takvu rasvetu kod sina u sobi,spasao mi prodavac tim sijalicama dosta para za skup dimer,samo pritisneš prekidač vise puta.

Sorry za off

Offtopic:

 

Koji su to prekidaci koji mogu da dimuju led sijalice? Stavio sam led ali bih da imam neki vid dimovanja...

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, mislim da led rasveta ne moze da se dimuje. Ima opcije sa RGB setupom ali uglavnom linearno svetlo. Led spotovi mislim da su ne dimljivi, bar u pravom smislu te reci.

Ono sto je sondek naveo je prekidac sa vise klikova koji preko nekog kontrolera salju nivoe jacine u okviru strujnog kruga, tj. prema par sijalica vezanih na takav sklop prekidac-kontroler-sijalica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...