Jump to content


Strujna instalacija - na sta da obratim paznju


chika_milan

Recommended Posts

Menjam instalacije u stanu, i potreban mi je savet.

 

Sta majstoru da kazem da uradi oko uticnica za hifi?

Neke posebne zice? Neki poseban presek? Neke posebne uticnice?

 

Ne znam nista o struji, zato I pitam ovde, da znam sta da trazim od majstora da uradi.

 

Hvala

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

monofazna ili trofazna instalacija?

ja sam imao priliku, odnosno bio prinuđen da sâm radim elektroinstalaciju u kući pa ako ne smaram, da ti prenesem svoje iskustvo.

Vodio sam se principom da u obe sobe dovučem od razvodne kutije posle strujomera do mesta utičnice za hifi poseban trofazni kabl najdebljeg preseka koji se u to vreme mogao naći za kućnu upotrebu. Svaka faza takvog kabla ima svoj osigurač, naravno. Koja je amperaža osigurača i da li je on spor, brz ili jako brz zavisi od potrošača koji planiraš da staviš odnosno udarne struje uključenja/isključenja pojačavača/strujnog filtra sistema.

Šuko-utičnice kad ti montira majstor ne bi bilo loše da znaš u kojoj rupi ti je faza a u kojoj nula.

Uzeti što kvalitetnije utičnice u broju planiranih potrošača da izbegneš posle razne eksterne strujne letve i slične pizdarije sem ako ne planiraš uređaje da napajaš iz nekog strujnog filtera.

Uzeti što kvalitetnijeg majstora.

Eto toliko od mene.

Link to comment
Share on other sites

Najvaznije je da te kablove provuces celom njihovom duzinom kroz neko metalno crevo odnosno ih izolujes na EMI smetnje. Meni to nije palo na pamet, a ni mom elektricaru, koji je inace izuzetan majstor, ali se na kraju desilo da mi trafoi od halogene rasvete prave smetnje, jer se nalaze na 15-20 cm od njih, a mozda je i do neke veze y samoj tabli. Svakako je uvek moguce prevezati ako ima nekih smetnji.

Ne znam sta bih mogao da ti preporucim, ali neko al crevo tipa onih za aspirator, ali precnika npr za usisivac oko 50mm i iz komada, da bi se lakse provukao kabal.

Takodje, kroz takav tunel, sutra mozes da izvedes i zamenu strujnog kabla za neki kvalitetniji...

Svakako se konsultuj sa elektricarem kako bi mogao to da ti resi. Uvek je moguce i oblepiti kabal ( ako nema emi i rf zastitu u konstrukciji ) tesinom al folijom za krpljenje oluka, ali tada nema nista od zamene kabla u nekom buducem vremenu. Mislim da je nekih 10m optimalna duzina da se konforno provuce kabl kroz crevo.

Link to comment
Share on other sites

Pa ostala je najglavnija stvar, da od mene kupiš razdvojni trafo :)

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/31211-razdvojni-trafo-nn-acoustics/

Ništa ne može da se meri kad je struja u pitanju naspram razdvojnom trafou. Ljudi daju silne pare na strujne kablove, dok razdvojni trafo digne sistem na mnogo viši nivo nego najskuplji kablovi. Evo jedan komentar našeg kolege Fathera šta on misli:

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/31209-reč-dve-o-napajačkim-elektrolitima-struji-i-strujnom-kablu/&page=3#comment-642732

Inače taj Furutech je najjeftiniji oko 80 eura.

Link to comment
Share on other sites

Nije vezano posebno za instalaciju u audio svrhe ali jeste generalno za električnu instalaciju. U principu treba uzeti kvalitetniju opremu i same žice/provodnike. Proizvođača opreme(pri ovom mislim na osigurače, dozne, utičnice i sl.) imate dosta: Moeller, Siemens, Legrand, Shrack, Schneider, nešto pristupačniji Eti. Predpostavljam da će te ostaviti zaseban strujni krug za audio i ja tu ne bih štedeo. Kvalitetan osigurač, uzmite kvalitetniji provodnik. Ima ih u dosta ponudi. Ovde pominjani Lapp ima raznih kablova i provodnika u ponudi, možete probati sa njima. Imate i domaće zaječarce i novkabel, kakvi su za ovu namenu, ne bih znao. Ako je neko isprobao neke neka Vam preporuče. Zaobišao bih tursku i kinesku robu nisu se sjajno pokazali. Kvalitet kontakata i dugotrajnost im baš nije adut. Napravite plan koliko Vam treba osigurača i shodno tome odaberite razvodnu tablu u kojom ćete sve to lepo složiti. Ne znam da li ima smisla odvajati taj osigurač od tog strujnog kruga za audio od ostalih osigurača. Pri ovome mislim da se odvoji od potrošača koji imaju razne prigušnice, mada ih u poslednje vreme svi imaju. No, možda bi bilo posve preterano to raditi.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Naravno da nisam, to se tako kaže  :P

Pa kod ovog u Šapcu je najjeftiniji 80. Koliko se sećam i ti si nabavljao neke pa nam reci cenu i gde.

Meni je ovako odgovorio, inace nisam od njega kupovao:


"Dobar dan .
Trenutno imam FI-E30(R) , 44€ po komadu .
FT-SDS(G) do sada nisam nabavljao .
Proveriću da li može da se nabavi i po kojoj ceni .

Pozdrav ,

Aleksandar"

 

Ovaj NCF je bio moj izbor:

http://www.audiophonics.fr/en/schuko-inlets/furutech-fi-e30-ncf-r-schuko-inlet-pur-copper-rhodium-plate-p-11336.html

 

Link to comment
Share on other sites

Ako dozvolite malo glasa razuma.

Mozda je malo preterano dovuci sve tri faze na audio sistem. Moje skromno misljenje je da treba odabrati jednu fazu koja je najmanje opterecena npr. bez ves masine, rerne, sporeta, klime, tj. veceg potrosaca ili tako pregrupisati faze u kuci da se za audi odabere najrasterecenija.

Prosecan hifi ne moze da povuce vise od 1-3kwh i mozda je bolje da su svi uredjaji na istoj fazi. Ovu poslednju izjavu uzmite sa rezervom dok ne potvrdi ili demantuje neko strucniji.

Tako dovedenu monofaznu uticnicu izvesti sa sto kvalitetnijim zidnim sukoom. Odvojni trafo bi bila odlicna odluka ispred sistema jedima kvaka tu je snaga koju on moze da usporuci potrosacima u hifi lancu. Vudzela prodaje Napijalov odvojni od 1000w sto je u mom slucaju sasvim dovoljno, ali vec kod ozbiljnijih hiend-ovaca moze da zatrazi i vise takvih komada...

Dobro sve na papir pa u nabavku i planiranje trase za kabl, dalje od bilo kakvih elektromagnetnih emitera, barem na udaljenost od 30cm minimum...

Link to comment
Share on other sites

Da, i da dodam, ako se ima se moze se, :) onda je odlicno provuci neki namenski audio power kabl nego domacince, ali ja se ne bih gadio ni na nase trozilne, ako vec ide kroz metalno crevo. Prvo proveriti promer kabla pa poroveriti njegovu prolaznost kroz to metalno crevo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Mozda je malo preterano dovuci sve tri faze na audio sistem. Moje skromno misljenje je da treba odabrati jednu fazu koja je najmanje opterecena npr. bez ves masine, rerne, sporeta, klime, tj. veceg potrosaca ili tako pregrupisati faze u kuci da se za audi odabere najrasterecenija.

Ovo htedoh reći, nisam mislio zasebnu fazu već, gore rečeno, najrasterećeniju.

Svaka čast Father, baš lepo pojašnjeno.

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2017 at 16:34, zflazar said:

monofazna ili trofazna instalacija?

ja sam imao priliku, odnosno bio prinuđen da sâm radim elektroinstalaciju u kući pa ako ne smaram, da ti prenesem svoje iskustvo.

Vodio sam se principom da u obe sobe dovučem od razvodne kutije posle strujomera do mesta utičnice za hifi poseban trofazni kabl najdebljeg preseka koji se u to vreme mogao naći za kućnu upotrebu. Svaka faza takvog kabla ima svoj osigurač, naravno. Koja je amperaža osigurača i da li je on spor, brz ili jako brz zavisi od potrošača koji planiraš da staviš odnosno udarne struje uključenja/isključenja pojačavača/strujnog filtra sistema.

Šuko-utičnice kad ti montira majstor ne bi bilo loše da znaš u kojoj rupi ti je faza a u kojoj nula.

Uzeti što kvalitetnije utičnice u broju planiranih potrošača da izbegneš posle razne eksterne strujne letve i slične pizdarije sem ako ne planiraš uređaje da napajaš iz nekog strujnog filtera.

Uzeti što kvalitetnijeg majstora.

Eto toliko od mene.

/\   /\   /\

Abeceda  posebne instalacije za audio sistem

Pozeljno je razdvojiti po fazama linearna i svicerska napajanja,slabe i jake potrosace.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Father said:

Ako dozvolite malo glasa razuma.

Mozda je malo preterano dovuci sve tri faze na audio sistem. Moje skromno misljenje je da treba odabrati jednu fazu koja je najmanje opterecena npr. bez ves masine, rerne, sporeta, klime, tj. veceg potrosaca ili tako pregrupisati faze u kuci da se za audi odabere najrasterecenija.

Prosecan hifi ne moze da povuce vise od 1-3kwh i mozda je bolje da su svi uredjaji na istoj fazi. Ovu poslednju izjavu uzmite sa rezervom dok ne potvrdi ili demantuje neko strucniji.

Tako dovedenu monofaznu uticnicu izvesti sa sto kvalitetnijim zidnim sukoom. Odvojni trafo bi bila odlicna odluka ispred sistema jedima kvaka tu je snaga koju on moze da usporuci potrosacima u hifi lancu. Vudzela prodaje Napijalov odvojni od 1000w sto je u mom slucaju sasvim dovoljno, ali vec kod ozbiljnijih hiend-ovaca moze da zatrazi i vise takvih komada...

Dobro sve na papir pa u nabavku i planiranje trase za kabl, dalje od bilo kakvih elektromagnetnih emitera, barem na udaljenost od 30cm minimum...

Tako je ! A koje moguće najbolje bi bilo da je samo jedna faza za hi fi i da na nju nije spojeno ništa što ima elektro motor ili štedne žarulje , eventualno jedna faza od špareta , ak je trofazno spojen i to ona na kojoj nije ventilator (ako ga ima) . Većina el motora i štednih žarulja ima neakve svoje "startere" koji proizvode famozni "kvrc" pri ukjučivalju u rad . Trebali bi imat RF zaštitu - ali ? . Pri uključivanju povuku malo veću struju pa imaš oscilacije itd . Presjek od 2,5 kvadrata bi trebao biti dovoljan , predviđen je do 2o A struje a to je od prilike 4,5 KW . Još jedno , ako dopeljaš tri raznoimene faze mogao bi imati problema sa BRUMOM . Ato ak sam pomogao ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ako bi se drzao mog recepta o monofaznom privodu, onda bi odvajanje svicerskog i linearnog (klasicnog) napajanja najbolje bilo izvesti odvojnim trafoima. Jedan za digitaliju sa svicerskim napajanjem, verovatno manje snage i jedan za analogni deo sitema sa vecom snagom. Imao sam prilike da probam i zaista je bolje odvojiti.

Link to comment
Share on other sites

Razdvajanje svičerskih, malih i velikih potrošača ti je najprostije ako ih raspregneš po fazama u "devičanskom kablu" od razvodne kutije do utičnica u zidu. Nije drastično veći trošak niti fizički veći gabarit kabla: monofazni kabl onaj sa tri provodnika a trofazni sa pet žica. Posle se možeš bahatiti sa razvojnom trafoima i sličnim stvarčicama ako su ti potrebne. Sad ti je prilika da napraviš krštenu instalaciju, posle ti se sve svodi na krpljenje mesta na kojima si uštedeo zbog par metara kabla i tri osigurača.

Mojih 50 para.

P.S. black cofee: brum nema veze sa tim da li su uređaji na nekoliko faza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...