Jump to content


Reč, dve o napajačkim elektrolitima, struji i strujnom kablu


Father

Recommended Posts

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pre sto odemo u debeo off...

Zasto Vishay MKP1848 DC Link koji sam predlagao, ima zvucni napredak koji je ocekivan zbog niza prametara koje nijedan elko i dosta skupih blokova ne moze da da:

Low ESL, Low ESR - bolji strujni odziv sto je izuzetno bitno za zvucnu sliku, energtski odziv basa i brzinu reprodukcije u visokim,


RELIABILITY: Operational life > 300,000 h - jedanput se kupuje u zivotu,


dV/dt 800 V/μ s - moze da reprodukuje zvucnu sliku i tacnost visokih sa min. gubicima,


IPEAK 15.5A - ovo je mnogo bitno, a retko ga ima u manual-ima.

 

Pise se da je najimpresivniji napredak primena na lampaskim pojacalima na samoj lampi cijom ugradnjom sonicne karakterisitike lampasa izlaze iz okvira ,,zvuk lampe,, u novu dimenziju i to je ujedno primena koja je stavila ove kond. u prvi plan /ima po netu/.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, ab said:

Pre sto odemo u debeo off...

Zasto Vishay MKP1848 DC

U potpunosti verujem da se radi o pravoj stvari za pravo mesto i već sam naručio 2 komada.  Implementaciju ću verovatno da obavim po njihovom pristizanju preko vikenda.

@ab Veliko hvala za savet i upućivanje na vrlo prijatnog i raspoloženog za savet gospodina Radeta koji stoji iza oglasa.

Link to comment
Share on other sites

@vdzele

Na temu odvojnog trafoa mogu reći samo da povratak na predhodno nije moguć iz više razloga.

1. Svaki dan u svakom momentu struja je perfektna, a muzika zadržava konstantni karakter.

2. Sve postaje mnogo relaksiranije sa toplijom i snažnijom dinamikom.

3. Raskoš visokog spektra je možda i najmoćniji adut. Tonovi su slojevitiji pozadinske reverberacije daleko prisutnije a trajanje nekih tonova može da se okarakteriše kao večnost.

4. Sve je zdravije i odsečnije ali sa one prirodnije strane dinamike, bez naduvananja i prenaglašavanja nekih zvučnih karaktera.

5. Prosto nema svoj potpis (uticaj na zvuk), struja postaje sredstvo napajanja, a ne problem koji treba ukrotiti.

Kao anegdota, jednom prilikom je zvuk koji se dobio posle unošenja odvojnog trafoa u sistem opisan kao "zatvoren", a zapravo posle par numera došlo se od zaključka koliko je zapravo visina postala relaksirana i oslobođena neprijatne oštrine i napetosti, te se nekadašnji jedan zvuk mogao doživeti kao slojeviti splet 3-5 tonova oslobođenih stege čaure u kojoj su do tada bili sabijeni....

Nadam se da sam ispunio očekivanja u promotivno / stimulativnom smislu pa zašto da ne i da se o tome malo i diskutuje. Ne bi bilo na odmet, tema pokriva i struju. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, ab said:

Pre sto odemo u debeo off...

Zasto Vishay MKP1848 DC Link koji sam predlagao, ima zvucni napredak koji je ocekivan zbog niza prametara koje nijedan elko i dosta skupih blokova ne moze da da:

Low ESL, Low ESR - bolji strujni odziv sto je izuzetno bitno za zvucnu sliku, energtski odziv basa i brzinu reprodukcije u visokim,


RELIABILITY: Operational life > 300,000 h - jedanput se kupuje u zivotu,


dV/dt 800 V/μ s - moze da reprodukuje zvucnu sliku i tacnost visokih sa min. gubicima,


IPEAK 15.5A - ovo je mnogo bitno, a retko ga ima u manual-ima.

 

Pise se da je najimpresivniji napredak primena na lampaskim pojacalima na samoj lampi cijom ugradnjom sonicne karakterisitike lampasa izlaze iz okvira ,,zvuk lampe,, u novu dimenziju i to je ujedno primena koja je stavila ove kond. u prvi plan /ima po netu/.

ne bih da te nagovaram , ali ja licno bih uradio i bajpas tih MKP od 40uF, bez obzira na gomilu kondova u nizu...U odnosu na 40000uF, tih 40 uF je malo, ali za visoke frekv. se obicno stave i vrednosti 0,1 - 0,01 uF, pa cak i manje. Najjeftiniji su ti vishay MKP 1837, lako nabavljivi, ili jos bolji styroflexi - svojevremeno nabavljeni od Impulsa. Mislim da za zaista malo para, moze se dobiti jos cujnog poboljsanja zvuka... 

Link to comment
Share on other sites

Da, tu je pored MKP i ovaj Siemens styroflex - odlican:

P70628-101513.thumb.jpg.8ab07f8147a8ce6ede65ef98daeb49f9.jpg

Jedna napomena, taj Vishay MKP DC Link 40uf 900V ce pre od mene da proba Father iako sam ih kupio ima vec mesec dana, od silnih obaveza koje sam imao nikako da ugradim, uz to planiram da izvedem i ozicenje... sada je tu jos stara verzija sa Arcotronic 3.3uf 400V i ovi styroflex-i sa fotke.

EDIT: 40uf je granica budzet verzije, podnosljivo do nekih 80uf, preko toga nema smisla. :)

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Father said:

Ovi su neki macani sa water jetom i poprilično velikim formatima koje mogu da obrađuju, i na preporuku su od mog starog drugara koji često sa njima radi. Verujem da će izaći dobro na kraju.

Do kog formata su na raspolaganju?

Link to comment
Share on other sites

Pre sto odemo u debeo off...


Ma jok, super je tema. I odavno na ovom forumu ne videh da neko lepo pita nešto, lepo mu se odgovara, smisleno... Predloži, proba, iznese utiske... Lepo da se pročita i nama totalnim laicima.
Prosto mi neobično što nema dežurnih pojedinaca sa pametovanjem sa visine, sa uletanjem u temu sa par packi neukim članovima (čitaj svim ostalim, sram ih bilo), sa kategoričkim principima da treba "samo slušati, slušati" i to samo etablirane gurue, itd...
Svaka čast na civilizovanoj razmeni mišljenja
Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, ab said:

40uf je granica budzet verzije, podnosljivo do nekih 80uf, preko toga nema smisla. :)

Meni je gospodin Rade od koga smo kupili ove Vishay kondove rekao da on nije primetio nikakva poboljšanja iznda 40uF i da je to njegova preporuka i čak da je i ta dimenzija moguća da bude manja u zavisnosti od implementacije sa ostatkom sklopa. Na neki način za moju Hiragu Le Monstre A klase je ok, ali na nekim manje snažnim pojačalima su dovoljne i manje vrednosti za bypass do recimo 5uF minimum.

Svakako treba proveriti, ja sam jnjega ovako shvatio.

7 sati ranije, ab said:

Do kog formata su na raspolaganju?

Zaista ne znam samo mi ih je prijatelj preporučio i lično odneo crteže i angažovao se oko toga. Trenutno su i majstor za drugara i drugar za mene nedostupni, jer su na odmorima. Videću da isčačkam info gde su išta su pa ću javiti. Koliko znamprimarni materjal im je prohrom ali rade i aluminijum.

 

9 sati ranije, ab said:

Jedna napomena, taj Vishay MKP DC Link 40uf 900V ce pre od mene da proba Father iako sam ih kupio ima vec mesec

Očekujem ih u subotu, pa se nadam da ću već u nedelju ujutru da hiruški pristupim radu. Tako imam 3 dana za još malo slušanja ovoga prvog što sam odradio, pred konačni upgrade sa bypass-ovanjem.

 

6 sati ranije, den!s said:

Svaka čast na civilizovanoj razmeni mišljenja emoji106.png

Da je sreće da potraje!

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, milovan1963 said:

ne bih da te nagovaram , ali ja licno bih uradio i bajpas tih MKP od 40uF, bez obzira na gomilu kondova u nizu...U odnosu na 40000uF, tih 40 uF je malo, ali za visoke frekv. se obicno stave i vrednosti 0,1 - 0,01 uF, pa cak i manje. Najjeftiniji su ti vishay MKP 1837, lako nabavljivi, ili jos bolji styroflexi - svojevremeno nabavljeni od Impulsa. Mislim da za zaista malo para, moze se dobiti jos cujnog poboljsanja zvuka... 

Vrlo moguće da bi to donelo poboljšanje kod nekoga. Ja sam prezadovoljan prisutnošću visine u mom sistemu, separacijom, ambijenlanim refleksijama (sa snimka), "slepomišovskim" trajanjima tonova i da ne dužim dalje...

Jedino što očekujem od ovog bypass-a je da mi dodatno pročisti reprodukciju od jedva primetnih distorzijica koje se umeju pojaviti u retkim prilikama i stabilnije nahrani i iskontroliše tu gornju dinamiku.

Verujem da će i bass popiti blagi "beauty lifting" ovom intervencijom kao pozitivna kolaterala...

Koristio sam Iskrine Stiroflekse kao bypass ranije u skretnici kada sam imao AR papirne visokotonce iz Teledyne modela. i tu su mi jako dobro otvarali visinu, ali prelaskom na noviju generaciju silk dome konstrukcije previše je to siktalo i rezalo uši, pa sam ih zajedno sa skretnicom izmenio tj. izbacio.

stiroflex-kond-22nf-63v.jpg.b9a1ffce6f0a327a023d2f2fa33a0f71.jpg

Malo sam obazrivo skeptičan, verujem da bi oni mogli da mi unesu dominaciju visine i možda dozu histerije i napetosti, pa bi ih za sada preskočio. Opet kažem da sam utiska da mi je visina sasvim dovoljno prirodna i da je protebano samo je za trunku dodatno relaksirati ovim bypass-om.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam već "sa olovkom u ruci".

Dodao bih i preporuku gosp. Radeta da su MKP X2 kondovi od 100pF do veličine 470pF namenski i vrlo poželjni kao blaga filtracija naizmenične struje. U mom slučaju ja imam jedan u odvojnom trafou (sa one horor slike koja izaziva jezu u kičmenom stubu).

Preporuka je bila da je bolja njegova pozicija ispred primara (što je i logično), gde bi njegova takva pozicija primarno pročistila struju koja bi tako čistija pristupila galvanskom odvajanju od mreže tj. čišćenju naizmeničnog napona.

Oni koji nemaju odvojni trafo bi mogli taj MKP X2 kond postaviti ispred primara u pojačalu. Takođe smo se složili da su feritni prstenovi ubice zvučne dinamike u filtraciji naizmenične struje i da ih treba izbegavati.

Verujem da ću prvu stvar koju ću već danas uraditi prebaciti taj MKP X2 220pF ispred primara. Ne očekujem da ću nešto posebno čuti, ali definitivno ću mirnije da spavam.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Father said:

Oni koji nemaju odvojni trafo bi mogli taj MKP X2 kond postaviti ispred primara u pojačalu. 

Већина појачавача, предпојачавача, ЦД плејера........ имају такав кондезатор и увећини случаја је директно залемељен на прекидач.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, aaa zmaju! said:

Father da li mozes da slikas i unutrasnjost pojacala nakon ove intervencije sa vezivanjem kondenzatora?

Hoću naravno, nije problem. Dosta je prazno, a kutija velika.

Torus 500VA u svojoj komori, sklop elektrolita kao sa prethodnih slika levo i desno od njega i po dve teflonske pločice sa point to point vezama. Nije posebno fotogenično ni za prikazivanje ali svira zavodljivo kao morske sirene. :wub:

Kod mene u HIFi-ju ništa ne vuče na lepotu. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Vrlo moguće da bi to donelo poboljšanje kod nekoga.

Malo sam obazrivo skeptičan, verujem da bi oni mogli da mi unesu dominaciju visine i možda dozu histerije i napetosti, pa bi ih za sada preskočio.

Probaj Laki, probaj.

Odradi to na kraju i ostavi da se dobro usvira pre konacnog zakljucka.

Mozes neki kvalitetan folijski visoke V ili neki stvarno dobar styroflex.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Dodao bih i preporuku gosp. Radeta da su MKP X2 kondovi od 100pF do veličine 470pF namenski i vrlo poželjni kao blaga filtracija naizmenične struje. 

Jos pozeljnije je ako se te vrednosti dobiju geometrijom strujnog kabla.

 

5 sati ranije, Father said:

  Takođe smo se složili da su feritni prstenovi ubice zvučne dinamike u filtraciji naizmenične struje i da ih treba izbegavati.

Zavisi na kojoj su poziciji

clear_beyond_power_main_transparent.png

Link to comment
Share on other sites

Slažem se!

Merio sam ga kada sam ga napravio, ali sam zaboravio kolika mu je bila kapacitativnost. Ako se dobro sećam motao se tako oko 250pF. Potpuno sam prevideo tu dodatnu lekovitu ulogu kabla, moguće je da bih mogao i da odstranim tu wimu na strani sekundara u tom slučaju? Kakva su mišljenja po tom predlogu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...