Jump to content


Reč, dve o napajačkim elektrolitima, struji i strujnom kablu


Father

Recommended Posts

Imam dilemu oko pozicije bypass konda.

Ako se predlažu takvi bypassi tik uz tranzistore i uglavnom u blizini važnih konzumenata napajanja, da li bi bilo bolje da ove bypass kondove vežem na ulazu napajanja na samoj pločici, gde je i najbliži i najveći njegov uticaj?

@zoranzu Vaš predlog pozicije mi se čini predalek od pločice i efekat ovog konda bi mogao biti umanjen tako udaljenom njegovom pozicijom. Morao bi da prođe kroz dosta žice dok ne dođe do odredišta. 

Kako vam se čini pozicija sa donje slike.

59561218a1b47_Semaelektrolitabypass.thumb.png.d78adb2fa662607b9df4a59d0fe35f2d.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 sati ranije, Father said:

Imam dilemu oko pozicije bypass konda.

Ako se predlažu takvi bypassi tik uz tranzistore i uglavnom u blizini važnih konzumenata napajanja, da li bi bilo bolje da ove bypass kondove vežem na ulazu napajanja na samoj pločici, gde je i najbliži i najveći njegov uticaj?

@zoranzu Vaš predlog pozicije mi se čini predalek od pločice i efekat ovog konda bi mogao biti umanjen tako udaljenom njegovom pozicijom. Morao bi da prođe kroz dosta žice dok ne dođe do odredišta. 

Kako vam se čini pozicija sa donje slike.

59561218a1b47_Semaelektrolitabypass.thumb.png.d78adb2fa662607b9df4a59d0fe35f2d.png

MKP je favorizovan tj on je u prednosti u odnosu na ostale kondenzatore zbog ne jednakih impedansi njegovih vodova,u odnosu na impedanse vodova elektrolita.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zoranzu said:

MKP je favorizovan tj on je u prednosti u odnosu na ostale kondenzatore zbog ne jednakih impedansi njegovih vodova,u odnosu na impedanse vodova elektrolita.

Znači ne valja mesto gde sam nacrtao.

Onda bi najbolje bilo kada bih MKP 1848 40uF (inače stigli su), postavio da mu kontakti budu na istim mestima gde i kontakti elektrolita, na šinama. Tako bi valjda sve bilo u balansu?

Nešto ovako možda?

5956dc44802e7_SemaMKPbypass.thumb.png.0a95fcf2573e25fbeb9aef2d34daf215.png

3 sati ranije, stoN_Cold said:

Сваком каналу не достаје по једно напајање.

Postoji, postoji, nego nije ucrtano jer nije važno za ovu konsultaciju, a i stvorilo bi dodatnu gužvu sa vodovima. Inače, odlično zapažanje gos'n stoN_Cold ;)

Link to comment
Share on other sites

Zavrsena hirurgija. :) Upaljeno pre nekih 45 minuta, nema varnica ni dima. Zvuk jeste prerano da komentarisem, ali recicu da je malo reci da IZUVA!!! :wub:

Ovaj Vishay je carobni stapic u pravom smislu te reci.

Pozdrav svima i OGROMNO HVALA @zoranzu i @ab na aktivnom angazovanju, a bice prilike i da se oduzim nekim gostoprimstvom u skorije vrema... :cheers

Detaljniji opis posle kompletne anamneze, sutra na vece. :listen

Link to comment
Share on other sites

E, bas si falio na forumu. Nemoj opet da se pokvaris. :)

Pre par meseci si poceo da me nerviras, sada si nekako - pa da kazem simpatican.

Super, cestitam. Ovo su sjajne vesti. :thumbsup2

Budi strpljiv i pusti da se poprilicno usvirava. Nakon toga probaj da na Vishay dodas styroflex.

Link to comment
Share on other sites

On Thursday, June 29, 2017 at 1:27, den!s said:

... I odavno na ovom forumu ne videh da neko lepo pita nešto, lepo mu se odgovara, smisleno... Predloži, proba, iznese utiske... Lepo da se pročita i nama totalnim laicima....
Svaka čast na civilizovanoj razmeni mišljenja emoji106.png

 

 

On Thursday, June 29, 2017 at 8:07, Father said:

Da je sreće da potraje!

Hvala na lepim recima @ab , upravo sam na ovome ranije insistirao, a dobio uglavnom zid i provokacije, pa sam se zbog toga udaljio.

Iskljucivo zbog izuzetno pametnog i konkretnog posta gospodina @impuls sam se vratio.

Ja sam uvek za zdrav dijalog sa jasnim namerama da se pomogne, ako vec neko ne zeli da oda svoje tajne, bolje je da se ni ne ukljucuje u diskusiju jer na taj nacin iskljucivo provocira ponizenje onoga koji nesto pita ili se konsultuje.

Zivi bili i ostanimo uzdrzani od zlobe i zle namere, pa ce mo biti lepi spolja ali i iznutra. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Prezadovoljan sam rezultatom ugradnje Vishay 1848. Zaista sam uživao slušajući dobro poznate kompozicije sa test play liste.

Bass je ostao brz i efikasan s'tim što je otišao za oktavu niže i izražajnije. Ni u kom momentu ni na najdubljim deonicama nije izgubio kontrolu ili odlutao. Ovoliko poboljšanje u basu nisam očekivao. Sredina je daleko izražajnija izvanredno dopunjena mid basom prosto sam u neverici koliko je sve dobilo jaču konturu, telo i separaciju, pa ipak nije neprijatno ispred i u lice već izvanredno muzikalno i toplo. Pozicije instrumenata i ambijent zaista impresivno poboljšanje.

Ono gde sam očekivao poboljšanja je po pitanju rezolucije visokih tonova i mogu reći da je ovaj kond prevazišao svaka moja očekivanja. Zapravo rezolucija kompletnog opsega je osetno poboljšana. Kada kažem rezlucija mislim na beskonačno slojevitu iscrtanost svakog tonalnog suplementa, kao kada uperite kameru u ekran koji prikazuje šta snima kamera. Beskonačan niz tonalnih elemenata fantastično razdvojenih. Ranije je postojala impozantna slojevitost ali je na nekim momentima mogla da se zatekne i neka distorzijica. Kao najteži tonovi za reprodukciju su se ispostavili da su zadnja klavirska oktava i par tiho odsviranih poslednjih dirki koje su umele da mi zaiskraju i blago prolupaju. Sada toga više nema, kao što rekoh, kao magičnim štapićem pometlano.

Na kraju kada vam Hans Zimmer-ova - Wheel of fortune prosvira utegnuto kao jazz trio sa kompletnim orkestrom, toliko dinamično kao da stojite ispred masivne stene. Na trenitke mi je zvučalo kao da slušam par quad-ova, koliko je to bilo brzo i energično, a u isto vreme jasno i prozračno bez trunke gužve ili gušenja u Zimmer-ovim bass deonicama.

Sve u svemu izuzetan upgrade, i najtoplija preporuka svima koji se lome oko slične akcije.

Evo i slike unutrašnjosti moje crne kutije i implementacije Vishay 1848 40uF 1000V.

59596cc1d806a_Viskay1848.thumb.jpg.ff4d71452eb6ec51364a49c39d1a0261.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 06/28/2017 at 16:40, ab said:

Zasto Vishay MKP1848 DC Link, ima zvucni napredak koji je ocekivan zbog niza prametara koje nijedan elko i dosta skupih blokova ne moze da da:

Low ESL, Low ESR - bolji strujni odziv sto je izuzetno bitno za zvucnu sliku, energtski odziv basa i brzinu reprodukcije u visokim,


RELIABILITY: Operational life > 300,000 h - jedanput se kupuje u zivotu,


dV/dt 800 V/μ s - moze da reprodukuje zvucnu sliku i tacnost visokih sa min. gubicima,


IPEAK 15.5A - ovo je mnogo bitno, a retko ga ima u manual-ima.

Kao sto sam vec naveo, Vishay MKP1848 DC Link ima karakteristike, a i nivo izrade sa ugradjenim materijalima od kojih je ocekivan vrhunski ucinak na ovakvim pozicijama.

Jos jedna pozicija ove serije je implementacija u zv.skretnice. ;)

 

@Father, 40uf ti fizicki vece od tih 39600uf :P

Lepo bre kada si toliko zadovoljan, uzivaj. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ab said:

 

@Father, 40uf ti fizicki vece od tih 39600uf :P

Njegov uticaj na kompletan sklop, je ispade, od izuzetne važnosti, ali najviše je zanimljiva njegova vrednost od 40uF.

Razgovarao sam i sa konstruktorom ovog mog primerka Le Monstre Hirag-e, sada već praktično ovih pločica levog i desnog kanala, jer sam dosta izmenio u napajačkom delu, kroz vreme od prvobitnih nekloliko opcija u zadnjih 22 godine koliko je posedujem. On mi kaže da ranije preporuke nisu išle nikada više od 1uF za poziciju bypass-s napajačkih elektrolita.

U svakom slučaju, očekuje ga prijatno iznenađenje.

 

7 sati ranije, ab said:

Lepo bre kada si toliko zadovoljan, uzivaj. :thumbsup2

Vidi, istopio sam se na trosedu od vrućine i dečije radosti, čak su se i ukućani strpljivo primirili kada su provalili koliko se radujem na zvečku. :D

Ali kada mi je prosvirao i Djordje Balaševiš - Rani mraz, gde su napokon izostali oštri sibilanti, a eho efekat na glasovima dobio potpuno drugačiju fizičku poziciju, mnogo logičniju i mekšu, odpletnu od glasova i postavljenu iza i okolo njih, kao podrška gde joj je mesto, shvatio sam da je zaista napravljen veliki iskorak dalje u sistemu.

Zaista sve zvuči drugačije, mnogo pitkije i muzikalnije sa dozom otmene energije koja zavodi ali i kada treba, bezobrazne brzine i utegnutosti. Naprimer Matija Dedić - Tempera, ranija prenaduvanost kontrabasa je doživela takav "body shaping" da zvuči kao da se nemica sa poslužavnikom punim krigli pretvorila u guzatu brazilku sa perijanicom ... Milion je primera zvučnog napretka i možete samo zamisliti moje oduševljenje dobijenim za uloženih 5000 dinara i malo truda.

Na kraju mogu samo reći da elektrolite nikada ne treba ostavljati same bez bipass čobanina koji im autoritativno uteruje kontrolu i pravac.

Link to comment
Share on other sites


On 29.6.2017. at 9:01, Father said:

Kada sam već "sa olovkom u ruci".

Dodao bih i preporuku gosp. Radeta da su MKP X2 kondovi od 100pF do veličine 470pF namenski i vrlo poželjni kao blaga filtracija naizmenične struje. U mom slučaju ja imam jedan u odvojnom trafou (sa one horor slike koja izaziva jezu u kičmenom stubu).

Preporuka je bila da je bolja njegova pozicija ispred primara (što je i logično), gde bi njegova takva pozicija primarno pročistila struju koja bi tako čistija pristupila galvanskom odvajanju od mreže tj. čišćenju naizmeničnog napona.

Oni koji nemaju odvojni trafo bi mogli taj MKP X2 kond postaviti ispred primara u pojačalu. Takođe smo se složili da su feritni prstenovi ubice zvučne dinamike u filtraciji naizmenične struje i da ih treba izbegavati.

Verujem da ću prvu stvar koju ću već danas uraditi prebaciti taj MKP X2 220pF ispred primara. Ne očekujem da ću nešto posebno čuti, ali definitivno ću mirnije da spavam.

jel može neki link/konatkt gosp. Radeta evtl neki cenovnik Vishay kondova?

...jel to tu?

http://www.kupujemprodajem.com/968212-2-rade-svi-oglasi.htm?action=list&data[user_id]=968212&data

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Father said:

Njegov uticaj na kompletan sklop, je ispade, od izuzetne važnosti, ali najviše je zanimljiva njegova vrednost od 40uF.

Razgovarao sam i sa konstruktorom ovog mog primerka Le Monstre Hirag-e, sada već praktično ovih pločica levog i desnog kanala, jer sam dosta izmenio u napajačkom delu, kroz vreme od prvobitnih nekloliko opcija u zadnjih 22 godine koliko je posedujem. On mi kaže da ranije preporuke nisu išle nikada više od 1uF za poziciju bypass-s napajačkih elektrolita.

U svakom slučaju, očekuje ga prijatno iznenađenje. :D

To je zato sto vladaju ustaljeni postulati, a za iskorak napred valja probiti granice ali i uloziti malo napora i probanja ili zdrave logike.

Ajde kada si u zaletu da te castim jedno probanje za baypass tog Vishay MKP1848 40uf 900V sa ovoga puta Vishay MKP1840 1uf 630V?

P70703-180747.thumb.jpg.75b04e4003cb93d4656e21009eb1114f.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Father said:

Razgovarao sam i sa konstruktorom ovog mog primerka Le Monstre Hirag-e, sada već praktično ovih pločica levog i desnog kanala, jer sam dosta izmenio u napajačkom delu, kroz vreme od prvobitnih nekloliko opcija u zadnjih 22 godine koliko je posedujem. On mi kaže da ranije preporuke nisu išle nikada više od 1uF za poziciju bypass-s napajačkih elektrolita.

U svakom slučaju, očekuje ga prijatno iznenađenje.

Ma Dule se malo umorio pa lemilicu i mozganje prepustio tebi mladjem :)

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, ab said:

To je zato sto vladaju ustaljeni postulati, a za iskorak napred valja probiti granice ali i uloziti malo napora i probanja ili zdrave logike.

Ajde kada si u zaletu da te castim jedno probanje za baypass tog Vishay MKP1848 40uf 900V sa ovoga puta Vishay MKP1840 1uf 630V?

P70703-180747.thumb.jpg.75b04e4003cb93d4656e21009eb1114f.jpg

Zahvaljujem na sponzorstvu test primerka ali sada sam u zaletu za odmor pa kada se vratim renoviram kupatilo, pa bi mogli to da odložimo za kraj avgusta, ako ga do tada već sebi ne ugradiš. Svakako sada znam šta i gde da nabavim, ali ću se svakako ponovo pred informisati sa uvaženim kolegijumom.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Филип said:

Ma Dule se malo umorio pa lemilicu i mozganje prepustio tebi mladjem :)

Tako je, trebalo mu je 1.5 godina za razvoj one dve pločice u ampu, pa se ne usuđujem da ga preterano upošljavam. Naučio me je svašta nešto stari majstor pa i ja petljam tu i tamo. :P

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Father said:

Zahvaljujem na sponzorstvu test primerka ali sada sam u zaletu za odmor pa kada se vratim renoviram kupatilo, pa bi mogli to da odložimo za kraj avgusta, ako ga do tada već sebi ne ugradiš. Svakako sada znam šta i gde da nabavim, ali ću se svakako ponovo pred informisati sa uvaženim kolegijumom.

Pitaj naravno, pa ces opet doci da se hvalis ozbiljnim predlogom. :rolleyes:Imao sam jos par predloga za probu koji i mene interesuju, a imam ih na raspolaganju.

P.S. Zasto si okrenuo naopako 40uf? Zaokreni to lepo za 180 stepeni (nogice u vis), bice ti krace veze i stabilnije, a stranu konda koji ti je sada na gore zalepi za kuciste npr. silikonom.

Link to comment
Share on other sites

Ružno mi da mi upada prašina u onaj žuti fil sa donje strane, a i vodovi su iste dužine kao šina na elektrolitima da sve bude u ekvilibrijumu. :rolleyes:

Ali ako se insistira ... Mango voli, Mango pati, Mango će da skrati! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

U suboti bio ekspertski tim Zoranzu i ab. :nerd

Dobro sam prošao! :)

Ocenjena  je izvesna naglašenost donje sredine, što sam ja okarakterisao u prethodnim postovima kao dodatna popunjenost u mid basu. Verujem da se to može doterati u skretnici izmenom preostalih X2 paraleno vezanih vishay-a 35uF u paraleli sa mundorfom 22uF koji idu prema masi. To je već pitanje skretnice tako da neću opterećivati dalje temu po tom pitanju.

Dilema je samo da li ići u zamenu sa istim gorepomenutim Vishay MKP1848 DC Link 40uF ili sa mundorfom od 47uf.

Pretpostavka je da su i jedan i drugi zvučno otvoreniji i kvalitetniji od Vishay X2 te bi uz skutijavanje odvojnog trafoa i kvalitetne konektore sve došlo na mesto ...

Inače druženje je bilo lepo iskustvo i 4h je proletelo u trenu. Malo muzike malo priče i vreme prođe.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem se u Zoranovo i moje ime na pozivu.

Pre svega, moj nik se neosnovano provukao pored Zokijevog imena i reci ekspertski, a na slusanje smo dosli neobavezno i neoptereceno da bi smo nalazili samo mane.

Sistem mi se svideo kako zvuci i donosi energiju zivih snimaka i muzicku emociju u lepom ambijentu-prostoru koji dozvoljava da se zvucnici odmaknu od zida iza njih. Odlican stereo stejdz isturen blago ispred koji donosi lakocu u prezentovanju finih detalja koji znaju cesto biti u drugom planu, ovde to nije slucaj. Voleo bih izrazajniji 3D i slojevitost u dubini zv.slike koji bi je ucinili kompletnom i luksuznom za lep hedonisticki ugodjaj.

Zokijev predlog za nadogradnju zvucnika prebacivanjem u tvom slucaju jednog od 3 drajvera iznad visokotonca i pogon bassa sa aktivom mi se cini kao opcija za "mirovinu" i iskorak u vecu zvucnu sliku i bolji 3D, a mogao bi mozda da porazmislis i da ostavis samo dve bass jedinice na istoj skretnici a za treci drajver uradis skretnicu za midrange.

Potreba za radom na skretnici se nametnula verujem i dobrim delom zbog uspesne ugradnje elektrolita u napajackom delu ampa kako si u ovoj temi opisao, a bas zbog te intervencije je verujem na ovim "daskama" bass toliko prisutan i oni fini detalji koji su isplivali sa lakocom napred u srednjetonskom podrucju.

Moram jos da pohvalim veoma lepu integraciju skretnice za tweetere koji ovim pristupacnim drajverima daju lepu dimenziju u zv.pozornici.

Pozdrav.

 

Link to comment
Share on other sites

@ab hvala na lepim rečima!

Uvek ima mesta za napredak, pogotovo u samogradnji.

Drago mi je da su vam se "moje dakse" dopale i da su nam se doživljaji u slušnom smislu, malte ne, poklopili. Praktično smo sva trojica došli do istog zaključka šta je trenutni "mulj" u zvuku i kojim se putem nadalje može razvijati zvučnici u budućnosti.

Dalja čačkanja oko skretnice na basu i rezultate ću opisivati u okviru teme "Father-ov Sistem"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Кондензатори у напајању и уопште кондензатори који се примењују у аудио колима су неисрцпна тема дискусија на великом броју сајтова и форума. Тамо верзирани а и мање верзирани људи дају своје савете и препоруке који су често у потпуној контрадикторности.

И у овој теми сам видео по мени доста погрешних ставова и препорука. Употреба кондензатора у напајању није никаква магија , ни црна ни бела. Све око тога је добро познато и апсолутно објашњиво. Треба се клонити самозваних гуруа. Научни приступ је ту важан. Субјективни тест је често варљив. Нарочито када се на кондензатор велике вредности спаја у паралелу филм или керамика. Ту обавезно долази до сабирања резонантног пика два кондензатора у један велики и до уплива ВФ сметњи из околине сто субјективно ствара утисак бољих високих тонова. Не обазирите се што неки произвођаћи раде то исто, и  они греше. Моје препоруке су следеће:

-Увек избегавајте паралелно везивање кондензатора у напајању а и код преноса сигнала. Један кондензатор, снап-ин тражене вредности је све што је потребно.

-За мале потрошаче максимална вредност је неких 6800 микро. Све преко тога изазива веће расипно магнетно поље. Избегавати сувише низак ЕСР, најбољи су стандардни снап ин кондензатори

-Никакав паралелни кондензатори мале вредности са електролитима

-X2 кондензатори нуле и фазе примара   су корисни као једна врста струјног филтра. 100 нано максимум.

-Неко је овде изнео бесмислицу да су феритни прстенови на струјним кабловима штетни јер убијају динамику.Не, они филтрирају само електронско смеће преко 20мегахерца које негде ствара наглашеније високе тонове. Међутим, никада их не користити на сигналним кабловима.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...