Jump to content


Audioab M-DAC


Chieftec

Recommended Posts

Search na ovom forumu ne radi, izvinjavam se za novu temu zbog jednog pitanja. 

Ima u oglasima ovaj dac, verovatno neko od vas i prodaje.. 

Čitam testove medjutim nisam naišao na podatak da li je predpojačalo u njemu analogno ili ostaje ista voltaža na izlazu a digitalno se utišava? (što kao ne valja..) 

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Ne znam odgovor na tvoje pitanje, ali mogu iz ličnog iskustva da kažem da M-DAC koristim i kao preamp, u kombinaciji sa lampama u izlazu i to apsolutno zadovoljava moje zahteve po pitanju kvaliteta zvuka, a pogotovo po pitanju komfora svakodnevne upotrebe...:D

Link to comment
Share on other sites

I meni se sviđa ideja da ga spojim direktno na rotel snagaš bez preampa, pa stoga i pitanje koje sam postavio, a i dalje nisam našao odgovor nigde. 

Pošto kada se zvuk utišava digitalno, smajuje mu se rezolucija, to je kao pravilo da se volume podešava analogno. E sad' siguran sam da nikada ne bih primetio razliku, ali kao hajde kada već me interesuje tematika da znam o čemu se radi..

 

Dodatno pitanje, oni filteri koje ima taj dac, ima li neki mod gde je to isključeno ili mora da se odabere jedan?

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Chieftec said:

I meni se sviđa ideja da ga spojim direktno na rotel snagaš bez preampa, pa stoga i pitanje koje sam postavio, a i dalje nisam našao odgovor nigde. 

Pošto kada se zvuk utišava digitalno, smajuje mu se rezolucija, to je kao pravilo da se volume podešava analogno. E sad' siguran sam da nikada ne bih primetio razliku, ali kao hajde kada već me interesuje tematika da znam o čemu se radi..

Taj DAC koristi ESS čip, a njegov digitalni atenuator koristi mogućnosti samog čipa i punu 32-bitnu rezoluciju interno. Prevedeno na srpski, nećeš čuti razliku. Na sledećem linku imaš to objašnjeno u sitna crevca:

https://www.artsexcellence.com/downloads/brochures/ESS-digital-vs-analog-volume-control.pdf

Link to comment
Share on other sites

Male, kompaktne, više-funkcijske sprave ne mogu da imaju dobar zvuk. One mogu da imaju prosečan zvuk. što će reći da će zadovoljiti 98% potrošača. Verovatno neka od tih sprava odskače, ali ko ima toliko para da ih testira sve. Mislim da su kod njih u pitanju manje razlike kad je zvuk u pitanju.

Iz tih razloga sam mišljenja da je Prophetov sud malo strog. Iz perspektive nekog ko ima napredan sistem on je sigurno u pravu, ali treba da budemo svesni da ubedljivo najveći deo korisnika nema želju da ide u tom smeru.

To je isto kao što ja vozim Fiat Stilo od 1200 kubika pa mi svi drugari nalaze mnogo mana kod njih. Za mene su ona ipak dovoljna.

Link to comment
Share on other sites

digitalija se pakuje u mala pakovanja i funkcionise bez problema po sistemu otrov se u malim bocicama cuva,a kad je vrhunska bez ikakvih posledica po zvuk.Ko neveruje nek proba devialet,chord,linn... sve vrhunski uređaji a spakovani u "japanski kanister".Spakuju u njega i streamer i dac i analogni preamp sa fono sekcijom,vrlo cesto i solidno pojacalo za slusalice.Vreme punih stalaza i uređaja od 20kg je proslost,samo je to tesko klasičnim deda audiofilima da prihvate.Zajedno sa njima na onaj svet odlaze i firme koje taj napredak ne shvataju jer ostaju bez kupaca.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, vdzele said:

Male, kompaktne, više-funkcijske sprave ne mogu da imaju dobar zvuk. One mogu da imaju prosečan zvuk. što će reći da će zadovoljiti 98% potrošača. Verovatno neka od tih sprava odskače, ali ko ima toliko para da ih testira sve. Mislim da su kod njih u pitanju manje razlike kad je zvuk u pitanju.

Iz tih razloga sam mišljenja da je Prophetov sud malo strog. Iz perspektive nekog ko ima napredan sistem on je sigurno u pravu, ali treba da budemo svesni da ubedljivo najveći deo korisnika nema želju da ide u tom smeru.

To je isto kao što ja vozim Fiat Stilo od 1200 kubika pa mi svi drugari nalaze mnogo mana kod njih. Za mene su ona ipak dovoljna.

Vdzele, mislim da ne treba toliko da instistiras na stavu da samo veliki namenski uredjaji/kutije zvuce dobro. Mozda to vazi za jeftine sprave od par stotina evra, ali je nezahvalno uopsteno govoriti za sve uredjaje na taj nacin.

Uveliko zivimo u 21. veku i stvari se jesu promenile, danas jeste moguce kvalitetne uredjaje spakovati u manja kucista uz zadrzavanje kvalitetnog zvuka.

Treba imati principe, ali im ne treba robovati vec probati i slusati sto vise. 

Pogledaj samo kakve su kamere uspeli da spakuju u mobilne telefone, da li mislis da se audio uredjaji bas toliko razlikuju? Pre ce biti da je u pitanju daleko manja produkcija hifi uredjaja u odnosu na pametne telefone koji se prodaju u visemilionskim serijama. Shodno (ne) zainteresovanosti vecine ljudi za "vrhunski" zvuk, sasvim logicno.

I jedan i drugi princip - i maxi i mini, uz dobru implementaciju i neke proverene principe, mogu dobro da zvuce. Sam po sebi, ovaj ili onaj princip nije garant dobrog zvuka.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, sondek said:

digitalija se pakuje u mala pakovanja i funkcionise bez problema po sistemu otrov se u malim bocicama cuva,a kad je vrhunska bez ikakvih posledica po zvuk.

Vrhunska digitalija se ipak pakuje u malo većim pakovanjima upravo zbog toga što ima posledica po zvuk.:)

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Филип said:

Vdzele, mislim da ne treba toliko da instistiras na stavu da samo veliki namenski uredjaji/kutije zvuce dobro. Mozda to vazi za jeftine sprave od par stotina evra, ali je nezahvalno uopsteno govoriti za sve uredjaje na taj nacin.

Uveliko zivimo u 21. veku i stvari se jesu promenile, danas jeste moguce kvalitetne uredjaje spakovati u manja kucista uz zadrzavanje kvalitetnog zvuka.

Treba imati principe, ali im ne treba robovati vec probati i slusati sto vise. 

Naravno da gabariti i težina sami po sebi ne znače ništa. Ali, upravo je suprotno. Skuplji i kvalitetniji uređaji su i danas veoma gabaritni. Naravno da sve zavisi iz koje se perspektive posmatra i tu je @vdzele u pravu. Nisu to uređaji i sistemi za klasične dnevne sobe i prosečne uslove. Niko ne spori da ima sjajnih novih uređaja lepo spakovanih u kućišta prihvatljivih dimenzija ali kao što rekoh oni vrhunski su ipak gabaritniji.

Upravo zbog toga treba slušati, tu se slažemo 100%.

Link to comment
Share on other sites

@Filip - Male digitalne kamere imaju svoj fizički limit što se odražava i na limit u kvalitetu slike. One jesu jako dobre za prosečnog korisnika ali ipak ne mogu da se mere naspram onih koje koriste profesionalci. Priznaćeš da su one mnogo gabaritnije nego smart telefoni

Ista analogija važi i u IT svetu, ne može broj procesa u jedinici vremena da uradi jedan laptop koliko može jedan desktop ili server mašina. Ove mašine imaju dosta veće procesore, ili pak više njih, za koje je potrebano obezbediti dosta ozbiljniju struju i hlađenje.

Ja neću da kažem da je zvuk iz malih uređaja loš, već ne može da se meri sa naprednim uređajima koji su u principu većih gabarita i nemaju više funkcija. Eto na primer tvoji digitalni mono blokovi zauzimaju više nego dva puta veću površinu nego moj snagaš. To nije mali kompaktni uređaj, jer za ozbiljan zvuk je potrebna i ozbiljna struja - a za nju je opet potreban i prostor.

Sažimanjem tvojih mono blokova bi sigurno vodilo u opadanju kvaliteta.

Link to comment
Share on other sites

Pa šta vi to poredite? 

Vrhunske uređaje sa nekom srednjom nižom klasom?

Kad čovjek čita ovaj forum stekne utisak da je srbija puna hiendaša i vrhunskog zvuka kod forumaša i da svaki uređaj koji je pokupio neku nagradu u svojoj klasi je golo g****.

Da li je to zaista tako?

Ispade da samo ljuti hi - end i diy zavređuje pažnju. 

Patason makar reče u odnosu na šta i to je jedino konkrektno. To je otprilike ta klasa.

Šta znači suviše digitalan? Koja je to odlika digitalnog, a koja suviše digitalnog zvuka? 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, vdzele said:

@Filip - Male digitalne kamere imaju svoj fizički limit što se odražava i na limit u kvalitetu slike. One jesu jako dobre za prosečnog korisnika ali ipak ne mogu da se mere naspram onih koje koriste profesionalci. Priznaćeš da su one mnogo gabaritnije nego smart telefoni

Ista analogija važi i u IT svetu, ne može broj procesa u jedinici vremena da uradi jedan laptop koliko može jedan desktop ili server mašina. Ove mašine imaju dosta veće procesore, ili pak više njih, za koje je potrebano obezbediti dosta ozbiljniju struju i hlađenje.

Ja neću da kažem da je zvuk iz malih uređaja loš, već ne može da se meri sa naprednim uređajima koji su u principu većih gabarita i nemaju više funkcija. Eto na primer tvoji digitalni mono blokovi zauzimaju više nego dva puta veću površinu nego moj snagaš. To nije mali kompaktni uređaj, jer za ozbiljan zvuk je potrebna i ozbiljna struja - a za nju je opet potreban i prostor.

Sažimanjem tvojih mono blokova bi sigurno vodilo u opadanju kvaliteta.

kad vec insistiras na relaciji kvalitet zvuka-velicina uredjaja,

daj bar uredjajima i trecu dimenziju, pa pricaj o zapremini a ne o povrsini.

Link to comment
Share on other sites

Audiolab M-dac nije višenamenski uređaj već DAC (sa dodatnom opcijom "digitalne vol. kontrole", koja može da se isključi).

U isto vreme je Audiolab proizvodio (neću da pominjem i q-dac) i

8200CD (CD player sa dodatnih dig. ulazima),

8200CDQ (CD&DAC&analog preamp) i

8200DQ (DAC&analog preamp).

Svi navedeni uređaji osim M-dac-a su komponente "standardne HiFi širine", a kod M-dac je trafo van kućišta pa je to omogućilo manje dimenzije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...