Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

1 hour ago, trotter said:

Secam se da sam kupio prvih nekoliko brojeva whathifi na srpskom. Tekstovi su pomogli da dobijem ozbiljnu averziju prema hifi hobiju. Recimo (karikiram, ali ne sasvim), "ovaj cd plejer se pokazao kao veoma talentovan", "zvucnici ovog proizvodjaca uvek mogu da ponude slusaocu neizmerno uzivanje u slusanju", "dac je priblizio suptilnost izvodjenja nadohvat slusaoca"...

Sta sve to znaci? Ne razumem.

Ma to je dobro, prevedi ti meni ovo:

EmmLabs se u svojoj viziji reprodukcije više vezao uz krajnu finoću svakog tona i stvaranje emocionalnog omotača oko svakog instrumenta...

(Goran Gaži, HiFi Media)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, trotter said:

Ja sam vise za ocene pod navodnicima iz pocetnog komentara teme.

Dobro je. Nije dobro.

Secam se da sam kupio prvih nekoliko brojeva whathifi na srpskom. Tekstovi su pomogli da dobijem ozbiljnu averziju prema hifi hobiju. Recimo (karikiram, ali ne sasvim), "ovaj cd plejer se pokazao kao veoma talentovan", "zvucnici ovog proizvodjaca uvek mogu da ponude slusaocu neizmerno uzivanje u slusanju", "dac je priblizio suptilnost izvodjenja nadohvat slusaoca"...

Sta sve to znaci? Ne razumem.

Ja svoju sobnu muziku slusam kao celinu, ne razdvajam na cinioce. Nekad kratko jesam pokusao, smorilo, odustao.

Mislim da je vrlo zanimljiva stvar sta se na ovom audio forumu desava. Pokusava se vestacki stvoriti utisak i formirati pristup hobiju koji je potpuno "elitisticki". Nema sistema bez potpune posvecenosti svakom najsitnijem segmentu sistema, nema muzike bez svakodnevnog i neprekidnog i nikad dovrsenog preispitivanja i slaganja kockica do maglovitog i autosugestivno ucrtanog centra mete. Moje uverenje je da je to pogresan pristup hobiju. Moguce je da ce sledeci komentar biti od onih tipa "pa onda da svi slusamo muziku na tranzistorima?" ali to bi bilo, ukratko, ono sto nazivaju "lazy journalism" jer svi znamo da to nije tako medjutim uproscavanje je najlakse.
Insistiranje na toj "iskrivljenoj" hifi audio terminologiji po uzoru na srpski prevod whathifi se ovde primilo i cveta. Ja to ne kupujem vise. To je moje misljenje i nisam ga izgradio pre 15 minuta, ako se neko ne slaze, postujem.

Sent through walls
 

Kad se bukvalno prevodi ispada idiotski, kao i kompjuteraški jezik.

Voliš svoju tezu, a ja mislim da je pojednostavljena i generalizovana, što ne voliš. Imam mali sistem koji slušam deset sati dnevno. Svira onako, ali ne boli me mnogo. Uveče sednem za glavni sistem i kad je sve ok, muzički doživljaj je neuporediv. 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, bogdan63 said:

Čist zvuk (bas) je autentičan zvuk kakav proizvodi instrument...

 

14 sati ranije, lalelala said:

Moja mantra se sastoji u tome da se sto vise slusa ziva muzika i da se sto vcesce zapitate da li je to sto cujete u svojoj sobi priblizno iskustvu sa koncerta ...

 

Slažem se ova dva mišljenja...

...ali bih dodao, nekome je živa muzika rock koncert ili klupska rock svirka, a nekome solo klavir u idealnoj prostoriji ili gudački kvartet, simfonijski orkestar ili orgulje u katedrali. Hoću reći, golema je razlika između živog izvođenja kroz mikrofone/miksetu/pojačala/zvučnike na ozvučenoj svirci (bio to klub, hala ili stadion), i živog izvođenja akustičnih instrumenata.

Pričati o 3D sceni i položaju instrumenata na nečemu što je snimljeno u studiju, svaki instrument sniman svojim mikrofonom, na svoj kanal višekanalnog snimača, a onda tonac to pakovao u dvokanalni stereo snimak, pa to porediti sa pozicijama muzičara na stage-u u klubu, pa, nema mnogo logike porediti i insistirati na "autentičnosti". Mi kod kuće slušamo tončevu viziju zvuka, a ne neku realistiku iz kluba/hale/stadiona. Tamo je neki drugi tonac. I ne slušamo instrumente, već lokalno ozvučenje.

Za takvu vrstu svirki, vrlo često je ono što imam u kući daleko bolje ili bar prijatnije od onog što čujem uživo.

Ali dalje, pričati o poziciji instrumenata i realnom zvuku u sinfonijskom orkestru, ili kamernoj akustici (bila to truba, gitara, harfa, klavir ili orgulje, bio to neki duvački jazz ili Mozzart), e to već ima smisla. Jel?

U Firrenci sam slušao orguljaški koncert u jednoj od većih crkava. Ne verujem da postoji kućni sistem koji može da se bar približi tom zvuku. Bez obzira kako ga opisujemo.

Da, ja više o zvuku, a tema je o opisivanju zvuka. Dobro, neću više. :P

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, den!s said:

A Milan Rupić? :-)

Kako god, tog čoveka odlično razumem u njegovim poetičnim opisima zvuka…

ps. Izlazi li WAM u štampanom obliku?

Da, Rupić je ok.

Za WAM ne znam, mislim da ne izlazi, bilo je nešto za skinutu u pdf-u.

Link to comment
Share on other sites

Izvlačim iz Akustika teme nešto zanimljivo.

Zvuk koji poseduje boju čujem kao tonsku karakternost u srednjima, najvećim delom. Pojedinačne osobenosti instrumenata se daju prepoznati, njihova rezonantnost. Kontrabas je tamno-braon (kada sistem valja), akustična gitara je tamno-zlatna, barokni instrumenti srebnkasti i slično. Ovaj kvalitet zatičem vrlo retko u sistemima i držim ga izuzetno visoko rangiranim.

Obojenost zvuka je prekomerna koloracija, koja naginje eufoniji i jeftinijoj zvučnoj zavodljivost. Nije nikako isto što i obilje boje, u dobrom smislu. Više ide u pravcu zamagljenja i peglanja kvaliteta tona i slabije mikrodinamike. Ekvivalent - zelene naočare koje sve što gledamo kroz njih čine zelenim. S druge strane, dobar kolorit je prisustvo nijansi i punog spektra boja.

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Nomimasen said:

…Zvuk koji poseduje boju čujem kao tonsku karakternost u srednjima, najvećim delom…

Meni je ovo neobičniji termin za opis zvuka, nego „boja“. Svaka boja izaziva odgovarajuću emociju/osećaj.

Postoji i Sinestezija - neurološka pojava u kojoj se čula ujedinjuju i prepliću. Slike tada dobijaju ukus, zvuci boje, a vreme može delovati kao prostor.

 

Ali na šta konkretno misliš kada si pomenuo tonsku karakternost? Karakternost – u smislu izražajnosti? Ili karakternost kao čvrstinu, jasnu definisanost?

 

ps. Kažu da jedna od 2.000 osoba ima sinesteziju…

 

Link to comment
Share on other sites

Kako moze da se koristi neka univerzalna terminologija kad svako drugacije cuje a i oseca zvuk?

Ja sam bas davno otvarao temu koja se bavila usima i bilo je simpaticno skroz, uticaj cerumena na zvuk, hi-fi ciscenje usiju itd.

U prvom postu stoji "svi imamo usi" i kao to je to. Pa svi imamo i zvucnike i pojacala pa se ovde ljudi maltene kolju sta je i kako bolje.

 

Dok se ne donesu rezultati tacno ko koje frekvencije cuje i koliko - apsurdno je pricati o uticaju medjuspratne gradnje i rezovanja sporeta iz susedne sobe.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi se kolju da dokazu da je ono sto koriste najbolje, prosto je, samo sto svi komplikuju da ne bi delovalo ocigledno.

Ja imam najbolji stap, koristim najbolju masinicu, dokazano najbolju strunu i najbolji vobler. Vi ostali takodje pecate ali to nije to.

Sent through walls


Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, trotter said:

Ljudi se kolju da dokazu da je ono sto koriste najbolje, prosto je, samo sto svi komplikuju da ne bi delovalo ocigledno.

Ja imam najbolji stap, koristim najbolju masinicu, dokazano najbolju strunu i najbolji vobler. Vi ostali takodje pecate ali to nije to.

Jeste.

A i ribe koje time ulovim su lepše, veće i ukusnije od onih što ih drugi ulove...

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, trotter said:

Cemu uzivanje u seksu sa komsijinom zenom ako to ne razglasim kolegama na poslu?

Još će ispasti da neko uživa u seksu.

To me sad podsetilo na onaj vic kada pita momak devojku:

"Hoćeš do mene da se kresnemo i da jedemo krofne?"

A ona kaže: "Neću."

A momak će na to: "Što? Ti ne voliš krofne?"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A može i ovako:

 

pticice.jpg

Link to comment
Share on other sites

@trotter "Možda ribolov?"

Off na off:

http://mediterran.rs/knjige/ajzak-volton-i-carls-koton-savrseni-ribolovac/

Nisam ribolovac, ali Savršeni ribolovac je dragulj. Preporučujem kao književno i stručno štivo. Knjiga može biti prilog za razumevanje veze između hedonističkog, egzistencijalnog i utilitarnog pristupa nečemu što se u modernom iskustvu zove hobi. U vreme Voltona, pa - u izmenjenom obliku i u vreme sadašnje - posvećeno bavljenje nečim što nije "glavno" ali je i dalje veoma važno odražava pojedinačnu filozofiju života kao način gledanja sveta oko sebe.

Ta su gledanja, razume se, ponekad srodna, ponekad različita, neretko i fundamentalno drugačija i nepomirljiva. Stoga je dospeće do opšte prihvaćene terminologije u opisu muzičkog doživljaja nemoguće. Ovde se ponovo otvara pitanje takozvanog subjektivističkog i objektivističkog pristupa u razumevanju suštine problema muzičke reprodukcije, kao i različitih opisa svega što je u vezi sa tim.

Već početni i naizgled neosporivi elementi hajfističkog rečnika su problematični: opis boje/tona, koloracije, prostornosti, počiva na pojedinačnom doživljaju i različitom razumevanju što je u vezi sa individualno različitim motivima i psihoemotivnim i intelektualnim konstruktima od kojih je svaki univerzum za sebe.

Mene je @Nomimasen-ov prilog ovoj neuhvatljivoj problematici vratio na klasični, klasično grandiozni pokušaj Remboov da se uhvati u koštac sa kolorizmom zvučnog, sa njegovom vizuelnošću (kao što se, iz suprotnog pravca, može razmatrati zvučnost vizuelnog).

Dakle, Artur Rembo (ili: Artir Rembo kako ga usamljenički transkribuje Sreten Marić), Samoglasnici, u prevodu Nikole Bertolina:

Samoglasnici

A crno, E belo, rujno, O plavo,
U zeleno: tajna rođena vam tu je:
A, crn kosmat pojas muhâ što blistavo
Nad svirepim smradom kupe se i zuje,

Zatoni sene; - E, koplja gordih santi,
Belina čadora, cveće zanjihano;
I, krv ispljunuta, smeh što gnevno plamti
Na usnama lepim, u kajanju pjanom;

U, drhtanje kružno božanstvenih mora,
Spokoj pašnjakâ i stadâ, spokoj bora
Koje alhemijom stiču učenjaci;

O, vrhovna Truba, puna cike lude,
Mir kojim Anđeli i svetovi blude,
- Omega, Očiju moćnih modri zraci!
 
(Postoje, razume se, i drugi prevodi - Bertolinov je iz nekog razloga najzastupljeniji na mrežama).
 
Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, trotter said:



Ja imam najbolji stap, koristim najbolju masinicu, dokazano najbolju strunu i najbolji vobler. Vi ostali takodje pecate ali to nije to.
 

 

Ja se danas provoz'o malo(50km moram malo da dodam,to mi je od pecanja,47 :-) ) .Ja Meridu,a sin Capriola,šta ćeš tako ga zapalo...jbg.on je srednjoškolac,izlazi, juri(e) ga ribe,ide na Exit... Al zato je voziti Meridin bajk dok guta kilometere ulazak u samu srž asfalta,šume,daj boze i nekog blata,zatim taj laki gotovo neprimetni osećaj sica na dupetu preko rupa na dolmi dok hajend subsasija od amortizera radi na gotovo potunoj eliminaciji stetnih vibracija čineći krizu srednjih godina jednim nezaboravnim osećajem na najudobniji način nezamisliv do sada nizom klasom biciklova.Sledeće godine daj boze kredit pa apgrejd.

Tolko za sad,odo da čitam na drugom forumu temu "Deda šumom baba drumom", ima neki sic sa gelom kažu čudo jedno,biće valjda neki rewiew,a sutra ću malo i do nekog fizijatra.

sorry pokretaču teme za off,nije tema bzvz.meni recimo pola izraza nisu jasni,a imam problem da rečima opišem zvuk,mozda nesto naucim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...