Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

Uvaženo članstvo,

posle neke tri godine provedene na ovom forumu, čini mi se da nisam naišao na sličnu temu.

Rekao bih da je ono čime bismo se ovde bavili od suštinskog značaja. Naime, pre ili kasnije dolazimo na isto - kako postaviti koliko-toliko prikladnu deskripciju onoga što smo čuli na noge.

Verujem da dobroj većini nisu dovoljne konstatacije poput *dobar je zvuk* ili *zvuk je loš*. Šta mislimo kada to kažemo?

Od čega polazimo?

Uvek mi se činilo da se ovde ponajmanje govori upravo o tome - šta čujemo i kako (uz pomoć jezika) delimo utiske o onome što čujemo. Za slušanje su potrebne samo obične uši, koje svi imamo. Forum (u ovom slučaju) je tu da utiske artikulišemo i prenesemo ostalima.

Dobra polazna tačka bi bio članak J. Gordona Holta, osnivača Stereophila i jednog od likova koji su uradili zaista mnogo po pitanju formiranja jezičkog medija toliko korisnog u ovom hobiju. 

http://www.integracoustics.com/MUG/MUG/bbs/stereophile_audio-glossary.html

Pozivam sve da iznesu svoj pristup, uz to navedu i polazne tačke, reference, kojima se koriste pri opisivanju  slušnih utisaka. I nedoumice na koje nailaze.

 

Link to comment
Share on other sites

Kad neko kupi neku novu komponentu u sistemu, opis onoga što se dobije najčešće glasi ovako:

Fin i linearan zvuk, visoki svileni, vazdušasti, svira svetlije u gornjem opsegu.

Dobio sam bolju prostornost i izraženu dubinu pozornice, bolji 3D prikaz, zvuk melodičniji,  topliji, snažniji, kontrolisaniji, nekolorisan i izuzetno realističan, transparentni, cisti prirodni srednji, zvucna slika je dosta preciznija i detaljnija, pomalo klinički...

Bas je cistiji, dublji i ide malo nize, zvucna slika preciznija...

Nakon prodaje pomenute komponente, opis dobije drugačiju formu. :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

Dakle, polazna tačka je stvaran instrument u stvarnom prostoru.

Da li prihvatamo individualno tumačenje sličnih pojmova i u drugim sferama? Recimo - ako ja kažem da je svetlo u sobi prejako, da li moj sagovornik bez ikakvih nedoumica može da kaže da nije i da je osvetljenje taman?

Da li postoje ljudi čiji sud po pitanju osvetljenosti prostorije je, na neki način, merodavniji? Ko su oni?

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Nomimasen said:

Da li postoje ljudi čiji sud po pitanju osvetljenosti prostorije je, na neki način, merodavniji? Ko su oni?

Naravno, postoje specijalističke studije dizajna svetla i osvetljenja. Takođe, to su vrlo merljive stvari, i odavno su ustanovljeni nekakvi standardi koji se tiču jačine i boje svetla za različite namene i okruženja. Naravno, to ne mora svakome da prija ili odgovara, ali mislim da si izabrao pogrešnu analogiju...

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Nomimasen said:

Dobro. Da li merimo da bismo definisali i nekako standardizovali ono što nam prija (za dalju primenu), ili nam merenje saopštava da nam prija?

Batali tu priču, inače razvodni se i ova tema pre nego što je i započeta...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nema tu neke filozofije ...mozes imati 5 is srpskog (ili vec nekog maternjeg jezika nije bitno kog) i malo pesnickog talenta ali jedini ispravni put u ovom sportu je poredjenje zivog iskustva i onoga sto cujes u sobi na sopstvenom sistemu 

Jos kao mlad momak sa 18 godina sam vec imao nekoliko HIFI sistema i uocavao dramaticnu razliku izmedju onoga sto cujem kod kuce i onoga sto cujem u Sinagogi ili velikoj sali SNP-a ili u sali Studia M tadasnjeg radio NS-a , danasnje radio televizije Vojvodine 

Posle vojske sam zaredjao i odgledao/odslusao sve opere/koncerte koje je tada prikazivalo SNP , prosetao se po svim dostupnim muzickim dogadjanjima i lagano radio na svom slusnom obrazovanju , tj ucenju sta i kako zaista zvuci u prirodi ...razmenjivao sam iskustva sa profesorima i asistentima na univerzitetu (prof Pravica ) , sa sopstvenom rodbinom koja je muzicki talentovana i svirucka tu i tamo. 

Covek tako vremenom izgradi svoj referentni sistem ...

Danas mene cerka pita zasto je cale kod nas bas slab , a ja joj odgovoram , nije slab , nego je precizan ...sta ces , dete odraslo na sluskama i MP3 izvorima , ali ima vremena ...vazno je da poredi , a rezultat ce doci 

Moja mantra se sastoji u tome da se sto vise slusa ziva muzika i da se sto vcesce zapitate da li je to sto cujete u svojoj sobi priblizno iskustvu sa koncerta . Opis recima nije dovoljno standardizovana kategorija , jer svako bira neke reci i fraze naspram sopstvenog referentnog sistem ...otud toliko nerazumevanja medju nama audiofolima , hajfistima ili kako vec da se nazovemo 

U tome se sastoje svi odgovori na sva pitanja koja nas muce ovde ... slusajte i poredite .

Ja cu izneti svoja tri ultimativna iskustva ovde , vremenski razdesena ali dovoljno jaka da se urezu duboko u secanje :

1. kod @beatgoeson - utisak zivog live rock koncerta ...samo sam cekao d me neko ocepi ili gurne i polije pivom , sve ostalo je bilo tu ! 

2. jednom davne 2002 u Koratu sa njihovom amplifikacijom i Focal JM Lab Utopia Mezzo ili Grande kutijama , zaboravih tacno ... lagani zenski jazz vocal , mislio sam da ce da mi sedne u krilo i da cu da je ustinem za znate vec sta :-)

3. kod @Filip prosle godine , simfonijsko izvodjenje , timpani koji talasaju vazduh jos jedno  vreme posle udaraca .... ko je imao priliku da to cuje uzivo i da vidi kako baja posle udarca skace da zaustavi membranu zna o cemu govorim

 

Pozzzz

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, trotter said:

Koje pitanje? Ima ih više. Najjasnije bi svima bilo da postaviš konkretna pitanja. Pod 1., 2...

Ne razumem bas sta te interesuje, iskreno.

Sent through walls
 

Bilo koje.

Još bolje bi bilo da vi iznesete ovde pitanja koja postavljate sebi, kada razmatrate kako vam nešto zvuči.

Zapravo, to bi bilo sjajno.

Link to comment
Share on other sites

lalelala, to je više za temu Koncert vs kućna reprodukcija. Živi zvuk je osnova za razumevnja zvuka, ali nije referenca za kućno slušanje.

Citirani rečnik, danas daleko razrađeniji, je dobra baza za razumevanje audiofilski sročenih tekstova. Ostaje još pitanje da li autor uopšte zna o čemu govori, tako da je opaska 

1 sat ranije, bogdan63 said:

... za mene navedeni termini ne znače ništa osim u slučaju kada ih navodi osoba koju poznajem lično i čije stavove po tom pitanju poznajem. Čak i tada je to sa velikom rezervom.

sasvim na mestu. Istina, nemaju svi jednaku sreću s uzorkom poznatih.

Recenzijama po časopisima se uglavnom bavim samo kad nešto kupujem. Rezultate upoređivanja takvih tekstova sa onim što dobijam kod kuće bih nazvao vrlo dobrom korelacijom. 

Link to comment
Share on other sites

Bas, bas, bas... dubok, definisan, mekan, zaokrugljen...

I onda ja kažem sistem mi zvuči neutralno, pa me pitaju po kojoj referenci i da li sam mjerio neutralnost... svašta...

Ajde o basu...

Bas od bas bubnja, zavisi koliko je baja bubnjar turio krpa i peškira i ko zna čega, ili nije uopšte... od odsječnog do pomalo tupog i potmulog

Bas gitara... britko, brzo, precizno, sa reverbom ili bez...

Kontrabas... od mekanog zaokrugljenog do čupkavog i pomalo praskajućeg u zavisnosti od okidanja žica, u odnosu na bas gitaru možda bi se moglo reći sa blagim kašnjenjem ili bi se moglo reći opušteniji zvuk nego bas gitare

Timpani... potmulo sa jekom i reverbom

Itd...

E sad moglo bi se reći i ovako nekako mnogo kraće i sažetije, a uopšteno... definisan, precizan, sa jasnom separacijom različitih instrumenata.

Visoki...

Opet ta neutralnost. Činela praska i zvoni metalno, dal' zidijan ili paiste, da li ima neke nitne, da li je nekakav lančić vezan na nju pa pa ono pssss traje, kontračinela, i ona metalno isto pst, pst, zavisi koliko drži pedalu. Zvončići zvone, flašice zvonko i stakleno, one plastične drangulije resko i pomalo tupo, zavisi gdje je opauči, triangl....

Ništa tu nema svilenkasto.

Itd...

Link to comment
Share on other sites

Uf, a kako nekome opisati ambijent prostora u kome je snimano, kad se hvata za dubinu fronta. Nema veze što je slika 2d ( ima širinu i ima visinu). Pa eto ima i dubinu... 

Pa nije to 3D

Pozicioniranje muzičara tj. instrumenata u prostoru... neko će reći da zavisi od baje za miks pultom, pa naravno, ali je ipak klavir recimo lijevo i ispred linije zvučnika, saksofon desno i ispred, bubanj u pozadini i pored njega basista ali malo ispred bubnjara i iza saksofona i klavira, recimo...

A kako se to opisuje sažeto? 

Izražena ambijentalnost, ili sjajno iscrtavanje prostora, ili sa dosta vazduha između instrumenata, ili kada slušate klubski snimak, kao da ste bili tamo, ili ako zatvorite oči muzičari su tu pred vama, ili ...

Link to comment
Share on other sites

A tek kad se pomene transparentnost, lele...

Transparentno, providno...

Kako to prevesti u audiofilskom žargonu? Recimo ... timbar instrumenta?

Ja to kažem da sistem jasno iscrtava početak i kraj nota, sa naglaskom na kraj, i da svaki instrument ima specifičan odjek tijela, ili se čuje vazduh kako struji kroz duvačke instrumente, sa pozadinskom tišinom ili mrakom. Moglo bi se reći i rezolucija. Meni je to sve povezano i utiče jedno na drugo. Bez pozadinske tišine i rezolucije nema transparentnosti. A opet i ne mora da bude tako.

Link to comment
Share on other sites

Da li bi želeo započeti diskusiju, navodeći šta je tvoja polazna tačka, recimo?
Bilo bi super.

Ovo iz Stereophila sam čitao pre i nema tu nešto posebno da se doda. Bar što se tiče reči kojima opisujemo zvuk.
E sad, reference su nam drugačije i zavise od mnogih kriterijuma. Iskustvo, percepcija, razum...
Većina nas čuje slično. Znači ako je zvuk svetao, misli se na izraženije visokotonsko i višlje srednjetonsko područje, tj. manjak energije i punoće nižih frekvencija. Npr...

Mislim da se svi lepo možemo razumeti, samo ako hoćemo, jer zvuk klavira nije dobro da bude previše staklast (to znamo slušajući razne klavire u raznim prostorima) bez obzira "što je meni to tako lepo brate".

Kao što reče Zexx, dosta toga je merljivo, što se zvuka tiče. I ako shvatimo to na vreme, poštedećemo se mnogih muka. Za početak izbacimo SEBE iz te fraze, a stavimo činjenice ispred.
"Mene to extra" ostavimo za žanr muzike, određene pesme... a opis zvuka izrazimo pojmovima koji su razumljivi.

Od toga ja polazim. Znam šta više volim, ali se trudim da time ne oblikujem High Fidelity.





Link to comment
Share on other sites

A tek kad se pomene transparentnost, lele...
Transparentno, providno...
Kako to prevesti u audiofilskom žargonu?

Mislim da ćemo to razumeti, jer sve te reči i jesu "opisne", vizuelno povezane sa zvukom. Bar većina...
Retko mi se dešavalo da pročitam neku recenziju a da posle zvuk bude dijametralno suprotan tom opisu. Bar ne mogu sad da se setim.
Jedino obratim pažnju na eventualno prikrivanje u tim testovima, tipa: bas je FANTASTIČAN za toliko male kutije... ODLIČAN ZVUK gledajući cenovnu klasu... Itd...
Link to comment
Share on other sites

Ja sam vise za ocene pod navodnicima iz pocetnog komentara teme.

Dobro je. Nije dobro.

Secam se da sam kupio prvih nekoliko brojeva whathifi na srpskom. Tekstovi su pomogli da dobijem ozbiljnu averziju prema hifi hobiju. Recimo (karikiram, ali ne sasvim), "ovaj cd plejer se pokazao kao veoma talentovan", "zvucnici ovog proizvodjaca uvek mogu da ponude slusaocu neizmerno uzivanje u slusanju", "dac je priblizio suptilnost izvodjenja nadohvat slusaoca"...

Sta sve to znaci? Ne razumem.

Ja svoju sobnu muziku slusam kao celinu, ne razdvajam na cinioce. Nekad kratko jesam pokusao, smorilo, odustao.

Mislim da je vrlo zanimljiva stvar sta se na ovom audio forumu desava. Pokusava se vestacki stvoriti utisak i formirati pristup hobiju koji je potpuno "elitisticki". Nema sistema bez potpune posvecenosti svakom najsitnijem segmentu sistema, nema muzike bez svakodnevnog i neprekidnog i nikad dovrsenog preispitivanja i slaganja kockica do maglovitog i autosugestivno ucrtanog centra mete. Moje uverenje je da je to pogresan pristup hobiju. Moguce je da ce sledeci komentar biti od onih tipa "pa onda da svi slusamo muziku na tranzistorima?" ali to bi bilo, ukratko, ono sto nazivaju "lazy journalism" jer svi znamo da to nije tako medjutim uproscavanje je najlakse.
Insistiranje na toj "iskrivljenoj" hifi audio terminologiji po uzoru na srpski prevod whathifi se ovde primilo i cveta. Ja to ne kupujem vise. To je moje misljenje i nisam ga izgradio pre 15 minuta, ako se neko ne slaze, postujem.

Sent through walls

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, trotter said:

Nema sistema bez potpune posvecenosti svakom najsitnijem segmentu sistema, nema muzike bez svakodnevnog i neprekidnog i nikad dovrsenog preispitivanja i slaganja kockica do maglovitog i autosugestivno ucrtanog centra mete. Moje uverenje je da je to pogresan pristup hobiju.

nije pogrešan: takav pristup pogađa tačno u srce (i džep) posvećenoga hifilističara, koji je prvenstveno zainteresovan za uređaje i kvalitet zvuka koji oni proizvode, pa tek onda za muziku (a to i nije nužno).. vidi - to je sasvim legitimno, pomalo bolesno doduše, ali ima i gorih stvari koje ljudi rade, hifilističari su autodestruktivni: potraga za svetim gralom je svojevrsna igra bez granica u kojoj se dok traje menjaju pravila, tako da oni pre ili kasnije bivaju nezadovoljni dostignutim, pa namah nešto izmene, pa onda ponovo uđu u spiralu u kojoj su amlitude sve kraće :)

tvoj pristup (muzika pre svega) je za njih pogrešan (opet će mi se naspominjati mmce, znam - izmičem im bedem iza kog se kriju od sebe :) ), zato što muziku tretiraju skoro pa kao nužno zlo, kao sredstvo za ocenjivanje zvuka uređaja (il za obaranje komšijske tarabe).. 

naravno je da namerno karikiram i generalizujem, ali to je samo da bih naglasio poentu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...