Jump to content


Pomoc oko pojacala.


Mirko1

Recommended Posts

Pozdrav, evo ovako, imam neki stari tip zvucnika u pitanju su SS-H3500 Sony zvucnici za koje bih zeleo da nadjem neko odgovarajuce pojacalo kako bih mogao da ih iskoristim kako valja.

Rated impedance 6 oma

Rated input power 45W

Maximum input power 90W 

Povezao sam ih obicnim kablom na moj subwoofer i zvuk im je ok, ali sa pojacalom mogao bih da ih iskoristim skroz i sto se tice bassa i ostalog. Pa me zanima da li je moguce poduzeti nesto po pitanju tog pojacala i da li bi mi on pomogao. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 4/22/2017 at 22:43, Mirko1 said:

Pozdrav, evo ovako, imam neki stari tip zvucnika u pitanju su SS-H3500 Sony zvucnici za koje bih zeleo da nadjem neko odgovarajuce pojacalo kako bih mogao da ih iskoristim kako valja.

Rated impedance 6 oma

Rated input power 45W

Maximum input power 90W 

Povezao sam ih obicnim kablom na moj subwoofer i zvuk im je ok, ali sa pojacalom mogao bih da ih iskoristim skroz i sto se tice bassa i ostalog. Pa me zanima da li je moguce poduzeti nesto po pitanju tog pojacala i da li bi mi on pomogao. 

zavisi sta trazis ako si povezao zvucnike tj. kompletnu kutiju u izlaz za subwoofer onda nema srednjih i visokih. neko dvokanalno pojacalo sa nekih 50 wati sinusa bi bilo idealno za te kutije po meni opet cena godiste pojacala nisi nista naveo.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

zdravo svima

kupio sam 4 kutije telefunkenTLX 22/4 Profesional po 4 oma su

imam pojacalo pioneer A-550R  A.B 4~16 oma   A+B 8~32 oma

pa interesuje me da li mogu sve cetiri kutije da rade ili koje bih trebao pojacalo da ganjam da bude kopetentno za zvucnike

koliko oma bi trebalo da bude???

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/28/2018 at 6:42 PM, munja said:

zdravo svima

kupio sam 4 kutije telefunkenTLX 22/4 Profesional po 4 oma su

imam pojacalo pioneer A-550R  A.B 4~16 oma   A+B 8~32 oma

pa interesuje me da li mogu sve cetiri kutije da rade ili koje bih trebao pojacalo da ganjam da bude kopetentno za zvucnike

koliko oma bi trebalo da bude???

 

KAko nece moci , vezes redno  i to ti je 8 oma ,   induktivnosti se koliko ja znam sabiraju, trebalo bi , pa saberes 2 dobije 8 oma, sve to na gomilu i u pojacalo , mozes i sve 4 na jednu vezu ako treba vise kutija , al to nece da promeni snagu i kvalitet pojacalo, to je sto je , mozda su i dve doboljne , a mozda su i malo  , kako kome 

Link to comment
Share on other sites

Doktore lepo ti rekose da se ne blamiras. Kod nas ima izreka: bolje da cutis i da svi misle da si pametan umesto da progovoris i odagnas svaku sumnju.

Impedansa je kompleksna vrednost u kojoj ucestvuje  i frekvencija. To sto je kod otpora impedansa jednaka otroru ne znaci da ce biti kod kalema i kondenzatora. I otpor zvucnika u DC rezimu nikad nije jednak impedansi. Obicno bude da je otpor u DC rezimu za oko petinu manji od impedanse pa 8 omski zvucnici imaju otpor oko 6,4 oma dok 4 omski oko 3,2. Ovo nije pravilo ali je najcesce dok zna da bude i manje ako jeskretnica slozena.

Ako ne verujes nikom sa ovog foruma idi na bilo koji sajt za zvucnike i skini datasheet pa pogledaj koliki je dc otpro za koji drajver i uverices se u istinitost pisanja umesto da lupas gluposti i zbunjujes one koji bi sa foruma nesto i da nauce. Vidim ja da je neko isao u skolu besplatno a neko za dzabe.

Sem toga otpor induktivnosti u DC modu je jako mali i ako bi je spojili na jednosmernu struju oprostili bi se od nje za koji sekund. probajte pa nam podelite iskustva. I kako onda neko da Vam ostavi uredjaj na popravak kad bi svojim neznanjem unistili. A kondenzator je prekid u jednosmernom modu a ne induktivnost

Link to comment
Share on other sites

Ma dobro je počeo tj da se u serijskom  spoju otpori nominalno zbrajaju . Ali to je samo nominalno, u "elaboriranju"  je vidljivo da ne pozna materiju. Znači kao što Impuls reče ako nemate što pametno napisati nemojte  to napisati. Netko će vas poslušati i eventualno imati štetu. Bolje je kao i kod doktora ( pravog)  potražiti ili kao u ovom slučaju sačekati drugo mišljenje . Men se čini da naš audio doktor  luta po bespućima interneta i kao dobar Samaritanac  pomaže  ljudima , a kao kolateralne žrtve su pojačala i visokotonci i  još ponešto ;):D.  Audio  Doktore  NHF ! .

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, black coffe said:

Ma dobro je počeo tj da se u serijskom  spoju otpori nominalno zbrajaju .

Jeste da je tako napisao, međutim on piše

15 sati ranije, Audio Doktor said:

induktivnosti se koliko ja znam sabiraju, trebalo bi , pa saberes 2 dobije 8 oma,

pa samo ljudima unosi zabunu - misliće da se induktivnost meri omima.;)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, impuls said:

Doktore lepo ti rekose da se ne blamiras. Kod nas ima izreka: bolje da cutis i da svi misle da si pametan umesto da progovoris i odagnas svaku sumnju.

uuu pametnjakovicu  lepo se vidi  da citas sa wikippedije a do malopre si cito sa kutija , i to celu recenicu bravo bravo.  jel lepo pise doktor , sto ulazis u frku kad si slabiji , sta cemo sa sinusima kosinusu moj , "mnja mnja meni wikipedija rekla da je to komplesna vrednost  da ima i frekvenciju " pa jel reko doktor da je to za AC , znas ti sta je AC ?
Sta kao u omima je impedansa, jedan kaze jeste drugi kaze nije ,  nemate pojma ni jedan , mora biti i predznak faze , impedansa manje otpor jeste faktor snage , ono sto na prekidackom napajanju pise PFC , power factor correction .
Da vas korektujem malo ,  ima i faza 
Sutra vas doktor uci kako se pravi Pojacavac Kapacitivnosti ,  trebace vam dugo to da razumete pa tek sledeci semestar idemo na Pojacavac Transkonduktanse .
Nemoj da vas pojedem za dorucak bre 

Link to comment
Share on other sites

Izvini doktore hteo sam biti fin pa sam u navedenoj recenici napisao pametan umesto glup kako ide u originalnoj verziji.

A sto se tice to sa wikipedije o kompleksnoj vrednosti, ipak ces morati odrzati predavanje mojim profesorima elektronike i elektromagnetike u Novom Sadu na FTN jer su mi tako rekli pre 30 godina na smeru za elektroniku i telekomunikacije. Sad ti njih nauci da su oni neznalice i odrzi im predavanje  i pokazi sta je pravi ego.

A ja se trajno iskljucijem sa tvojih diskusija jer ima izreka nemoj ulaziti u raspravu sa budalom, spusticete na svoj nivo i dobiti na iskustvo

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Audio Doktor said:

uuu pametnjakovicu  lepo se vidi  da citas sa wikippedije a do malopre si cito sa kutija , i to celu recenicu bravo bravo.  jel lepo pise doktor , sto ulazis u frku kad si slabiji , sta cemo sa sinusima kosinusu moj , "mnja mnja meni wikipedija rekla da je to komplesna vrednost  da ima i frekvenciju " pa jel reko doktor da je to za AC , znas ti sta je AC ?
Sta kao u omima je impedansa, jedan kaze jeste drugi kaze nije ,  nemate pojma ni jedan , mora biti i predznak faze , impedansa manje otpor jeste faktor snage , ono sto na prekidackom napajanju pise PFC , power factor correction .
Da vas korektujem malo ,  ima i faza 
Sutra vas doktor uci kako se pravi Pojacavac Kapacitivnosti ,  trebace vam dugo to da razumete pa tek sledeci semestar idemo na Pojacavac Transkonduktanse .
Nemoj da vas pojedem za dorucak bre 

Da malo spustiš loptu. Prvo jer si skoro došao pa tako nalaže bonton, makar dok ne upoznaš članove i ko je šta jer među njima ovde ima velikih znalaca (ja nisam jedan od njih) a i inženjera. Ovakvim nastupom ćeš pre izazvati animozitet (a možda i opomenu) nego što će članovi hteti da čitaju tvoje postove i pomognu ti iskustvom i savetima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Willi Studer said:

Da malo spustiš loptu. Prvo jer si skoro došao pa tako nalaže bonton, makar dok ne upoznaš članove i ko je šta jer među njima ovde ima velikih znalaca (ja nisam jedan od njih) a i inženjera. Ovakvim nastupom ćeš pre izazvati animozitet (a možda i opomenu) nego što će članovi hteti da čitaju tvoje postove i pomognu ti iskustvom i savetima.

Druze ja sam sputio loptu maksimalno,   kao sto kazem ko meni lepo ja njemu lepo ,  prozivaju me svaki dan tu ,  nisam mu odmah rekao , kad je preterao dobio je sta je trazio  to je skroz ok . 

Link to comment
Share on other sites

Audio doktore I prije nego što počneš pljuckati po nekome (  Ipuls )  imaš  na stranici njegove recimo kerakteristike . Da si pročitao njegove  Aporije  nebi polububetao po  forumu . Zbunjuješ ljude poluinformacijama koje si polu shvatio . Baviš se wilipedijom ? , kako znaš da baš on nije napisao tekst koji si Ti krivo protumačio ? Postoji i jednostavniji način "specijalizacije" . Pitaj bit če Ti rečeno ? , Ambiciozan si  ok , al aj nemoj se ponašat kao mladi junac i  reč  ....    kao dva bizona  koji gledaju  krdo bizonki sa vrha  brda . NHF .;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...