Jump to content


Ei HSR 40 i 48


mutayu

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ма нема проблема, Иначе плочице су извађене из 100% исправног уређаја јер се "Прелепа" кутија једноставно распала и није јој било помоћи.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, mutayu said:

Inace se vec neko vreme nosim mislju da jedan risiver pretvorim u pojacalo koristeci ove komponente po ugledu na pojacalo Ei HSP 40.

Nemoj! Šteta bi bilo! :)

Ja tražim da kupim odlično očuvan HSR 40, iz sentimentalnih razloga.

Nabavio sam njegove originalne zvučne kutije, one sa drvenim frontom sa vertikalnim prorezima.

Ako ćeš da ga kasapiš, bolje ga prodaj meni. :)

Link to comment
Share on other sites

Necu da diram HSR40 on mi je ispravan i lep, imam i te kutije ZK40 ( isto kopija Duala) u tehnicki besprekornom stanju. HSR48 mi je smrljav, za izlomljenim potenciometrima pa sluzi kao skolski uredjaj, on ce mozda da postane pojacalo. Trazim i HSR48V u dobrom stanju a voleo bih da nadjem i RIZ 7150 ali to je vec gotovo nemoguca misija. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zavrsio sam i teski remont na HSR 48 i uradio odgovarajuca merenja i podesavanja. Pojacalo na ovom uredjaju je integrisano, kvazi komplementarno pojacalo koje radi u AB klasi. Trimerom P804 se podesava simetricnost tj. polovina napona napajanja. Prema semama ta polovina treba da iznosi 17,5V. Meri se na + nozici kondenzatora C818. Nema mogucnosti za podesavanje mirne struje trimerima. 

Uredjaj je sada na intenzivnom sviranju ne bi li pokazao eventualne nedostatke.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Evo opet malo da odgovorim sam sebi ! :D

Doterao sam uredjaje u tehnicki ispravno stanje, intenzivno ih slusam a rad na njima mi predstavlja pravo zadovoljstvo. Sada bih voleo da mi preporucite neka proverena tehnicka unapredjenja koja bih mogao da izvedem na HSR48. Procitao sam negde preporuke pok.Bore Jagodica i dodao kondenzatore paralelno diodama u Grecu i velikom elektrolitu u napajanju. Interesuje me sta bi jos moglo da se odradi na napajanju i pojacalu i da se iz starog "kolosa socijalisticke misli" izvuce jos kvaliteta?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, mutayu said:

Interesuje me sta bi jos moglo da se odradi na napajanju i pojacalu i da se iz starog "kolosa socijalisticke misli" izvuce jos kvaliteta?

Замени само главни електролит који је у напајању новим и то би била једина промена која би требало да се уради.

Link to comment
Share on other sites

Evo umesto velikog debelog ugradjen je mali debeli i paralelno sa njime ( po Borinom receptu) mali cetvrtasti.

Efekti su neverovatni, basovi su masniji, visoki su otvoreni u struku, fagot je istaknut a pevacica u sredini. :D

Salim se, naravno! Radi normalno, nista se ne greje i ne dimi, peva kao slavuj.

Citao sam mnogo o ovom uredjaju i svi se hvale kako su svojevremeno radili svakakve zahvate na svojim HSR-ovima ali nijednog konkretnog predloga ni resenja. Voleo bih da mi preporucite sta moze jos da se odradi, ovaj uredjaj mi je rezervni, ne rizikujem nista a vreme provedeno u radu na njemu mi mnogo znaci.

Nasao sam na jednom drugom forumu komentar coveka koji je spomenuo da je na izlaznom tranzistoru, izmedju emitera i kolektora ugradjivao diodu. Ne razumem sta je hteo da kaze i sta je dobio time pa bi bilo lepo da neko prokomentarise ako razume o cemu se radi. Autor tog posta vec godinama nije online pa ne mogu da ga pitam a tako nesto nigde nisam video u literaturi.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se covek je napisao: " Prva ozbiljnija modifikacija - HSR48 sa diodom u PNP grani semi-komplemetarnog izlaza, pa poneki film kondenzator paralelno sa elektrolitima (IMHO) donosi preporod za ovaj cesto potcenjivan uredjaj "

Ali ja i dalje ne razumem sta je hteo da kaze!

Evo i slike ugradjenog elektrolita u napajanju i paralelno sa njime manjeg kondenzatora od 680nF.

21100127_10155673122287094_505046830_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

To bi donelo nesto bolju kontrolu basova? Koliki je je uopste damping faktor na HSR-u?

Kako ovo izvesti u praksi, kako dimenzionisati diodu? Jel postoji neki primer prakticnog resenja?

Nije mi tesko da probam, najgore sto moze da se desi je da spalim izlazne tranzistore a i to tesko da bi moglo da se desi.

Idem ja da upalim lemilicu a vi dajte neke prakticne predloge! :D

Link to comment
Share on other sites

Na mom HSR-u 48 De Luxe nije ništa menjano osim sijalica koliko ja znam. Može li neko da me uputi šta bi trebalo da se menja, ko bi to mogao da uradi i koliko bi otprilike koštalo. Risiver je ispravan, falinke su mu krčanje potenciometara i ponekad blago krčanje desnog zvučnika nakon nekih pola sata rada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...