Jump to content


Ei HSR 40 i 48


mutayu

Recommended Posts

Zdravo svima!

Ovo mi je prvi post i odmah imam pitanje. Zna li neko da mi kaze u kojoj klasi rade pojacala na risiverima HSR 40 i 48 i na koji nacin se podesava simetrija na trimer potenciometrima u levom i desnom delu. Postoji li nacin za podesacanje struje mirovanja na njima? Trim pot je oznacen sa P804 (1M). Unapred hvala!

Sema u prilogu!

image.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Код овог типа појачавача нема потребе за подешавањем ДЦ офсета јер се појачавач напаја једноструким напајањем те с тим има електролит на излазу.

Link to comment
Share on other sites

Sta, u tom slucaju, podesavam sa P804? Posto sam ih na HSR 48 zamenio novim sta i kako predlazete da izmerim i na koliko da ih podesim?

Kad vec spomenuste elektrolite na izlazu, ovi koji su postavljeni imaju kapacitet od 2500uF(mikro Farada). Moze li se dobiti nesto na kvalitetu postavljanjem elektrolita veceg kapaciteta i dokle treba ici sa time?

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, mutayu said:

Sta, u tom slucaju, podesavam sa P804? Posto sam ih na HSR 48 zamenio novim sta i kako predlazete da izmerim i na koliko da ih podesim?

Извадиш осигурач О601, на крајеве закачиш инструмент подешен да мери једносмерну струју значи ампери и то на подеок до 200мА. Мислим да би измерена вредност 20мА била сасвим ок. Пре него што почнеш нешто да подешаваш прво измери на оба канала и запиши/запамти.

13 minuta ranije, mutayu said:

Кad vec spomenuste elektrolite na izlazu, ovi koji su postavljeni imaju kapacitet od 2500uF(mikro Farada). Moze li se dobiti nesto na kvalitetu postavljanjem elektrolita veceg kapaciteta i dokle treba ici sa time?

Ма не дирај ништа а електролит 2500µF замени бар новим.

Link to comment
Share on other sites

Odlican savet! Kondenzatore necu da diram posto su na 48 stavljeni novi a 40 mi je u muzejskom stanju pa ga ne diram dok lepo radi.

Veceras cu izmeriti mirnu struju i zapisati. Nije mi jasno da li nju kasnije uopste mogu da podesavam. 

Takodje, ako sam dobro razumeo, DC offset je isto sto i simetrija? Nju merim na izlazima, bez ulaznog signala i idealno je da bude sto bliza nuli. Ako nije podesavam je na P804?

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, mutayu said:

Veceras cu izmeriti mirnu struju i zapisati. Nije mi jasno da li nju kasnije uopste mogu da podesavam. 

Ако је добра и излазни транзистори се не греју зашто би уопште подешавао?

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, mutayu said:

Kaze ovako:

-HSR 40 - 17,5V

-HSR 48 - 18V

Proverio sam i dokumentaciju za Dual CR40 ciji su HSRovi klonovi i na njemu je 16V. Doduse on i ima malo manju izlaznu znagu i napajanje daje nesto nizi napon.

Нормално, то је пола напона напајања.

Link to comment
Share on other sites

On April 25, 2017 at 0:39 AM, stoN_Cold said:

Измери ли?

Nisam jos, instrument je bio neispravan pa sam mu zamenio osigurac a u medjuvremenu su me u firmi napali da radim. Merim sutra ili prekosutra pa javljam rezultate.

On April 25, 2017 at 7:19 AM, ivanp said:

Auu imao sam HSR-48 negde 1973. Niko srećniji od mene.

I danas za malo para pruza mnogo radosti!

Link to comment
Share on other sites

Izmerio sam neke velicine na HSR-40!

Uredjaj je bio ukljucen 10 min, bez spojenih zvucnika na izlazima, odabran je prekidac ulaza za magnetofon, potenciometar za glasnocu postavljen na najmanju vrednost, balans, bas i "sopran" potenciometri u srednjem polozaju, na ulaz za magnetofon nije bilo ukljuceno nista.

Posle 10 min izvadio sam osigurace O801 i na njihovoj poziciji merio jacinu struje. Na levom delu pojacala dobio sam izmedju 12 i 15mA a na desnom izmedju 50 i 53mA.

Nakon toga sam vratio osigurace i merio napone na izlazima za zvucnike. Na levom sam dobio 17mV a na  desnom 12mV.

Na kraju sam merio napon u tacki broj 6 sa Dualove seme i na levom dobio 19.8V a na desnom 18.6V.

Knjiga "Stereofonski radio -prijemnici" B.Sesterikova navodi da "Mirna struja izlaznog stepena" posle 5 minuta zagrevanja treba da bude "ca 50 mA" a na semi je u tacki br.6 dat napon 17.5V.

Sta od ovih vrednosti mogu da podesim trimer potenciometrom P804 i kako to da uradim?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stoN_Cold said:

АБ класа, а зашто је то битно? Иначе крај звучника који иде на масу можеш да закачиш и на + напајања исто ће да ради.

Pitam onako, ne znam pa da naucim. Zvucnici su vezani fabricki kako su vezani, ne diram nista. Sinoc je HSR40 imao priliku da malo radi, ponasa se normalno, lepo zvuci necu nista da diram. HSR48 je dobio nove trim potenciometre od 1M i uskoro mu menjam tranzistore posto su prethodni vlasnici postavili razlicite parove. To je jos jedan razlog zasto bih trebao da podesavam uredjaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...