Jump to content


Percepcija visokih tonova (eksperiment)


rrapaic

Recommended Posts

Pozdrav svima!

 

Odavno me je mucilo jedno pitanje. Zato sam (konacno) nasao vremena, pripremio zvucni test za sebe, i posto sam pomalo iznenadjen rezultatom, resio da podelim i sa forumom.

 

Pitanje: svi znamo da sa godinama opada gornja frekv. granica detektovanja zvuka. Medjutim, pitao sam se vec duze vreme: da li ja na neki nacin mogu da detektujem neki ultrahigh ton u samoj muzici, iako ga (sam ton) ne cujem?

 

Iako sam slutio, rezultat me je ipak iznenadio: nisam ocekivao da je TOLIKO cujan.

Kako sam izveo experiment? Prosto, snimio sam ton B2 u trajanju od 5 sekundi, freq. 123.5 Hz. Zatim sam na taj osnovni ton dodao ultrahigh ton od 15808Hz, 128-i harmonik (123.5Hz x 128). Za sebe znam da taj ultrahigh ton ne cujem, ocekivano (i probano).

Medjutim, ako poslusate prvi ton, pa posle drugi (kompozitni) cucete kako necujna komponenta menja ukupan zvuk. Kako li to tek zvuci u realnoj muzici, mogu samo da nagadjam.

 

U prilogu su oba tona. Poslusajte, i recite mi sta vi mislite.

 

Pozz (i hvala na vremenu)

 

 

FirstTone.mp3

MixedTone.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 320
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hehe, evo pojasnjenja :)

 

Nego, mp3 sam izabrao zbog velicine fajlova, forum ima limit.

 

Sustina:

Verovali li ne, volume prilikom snimanja prvog i mix-ovanog tona je bio ISTI (uzgred, programce je NCH ToneGenerator). KLJUCNO je da je upis ultrahigh tona IZMENIO sinusoidu osnovnog tona, u toj meri da se efekat manifestuje kao manja jacina zvuka (osnovnog tona). Poslusajte iz WinAmp-a, podesite mali graphic bar na talasni oblik (ne freq. boxes), prosti klik na njega prebacuje modove. Posmatrajte prvo graphic osnovnog tona, a zatim graphic mixed tona.

 

Sto opet povlaci novi aspekt u prici o ultrahigh tonovima u muzici: ja ih ne cujem, ali ih DETEKTUJEM indirektno ;). Tacno..?

 

Pozz

 

P.S. Ne usudjujem se da se upustim u matematicka pojasnjenja, tipa - jacina osnovnog zvuka je analogna integralu (pokrivena povrsina) njegove sinusoide, pa posto je ultrahigh ton 'naruzio' istu, to se cuje kako se cuje. Medjutim...

Link to comment
Share on other sites

Pa to sam i mislio, meni necujna komponenta je izmenila percepciju cujne komponente.

Aha, mislis da je jedini pravi test snimanje dva zasebna izvora zvuka, po jedan za svaki ton (osnovni i ultrahigh)?

 

Ali sad mi pade na pamet: ovo vazi za slusalice - single driver.

Upravo sam probao kako to zvuci na sistemu (skretnica 2KHz rez, bassmid + high driver): potpuno isto, u mix verziji utisan osnovni ton.

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Hm, nisam najbolje razumeo sta predlazes; znam sta je normalizacija i gain, ali mi redosled navedenih radnji nije jasan.

 

Ali uradicu ovako, ponovicu test sa drasticno smanjenim intenzitetom (dBs) oba tona, tako da svakako izbegnem clipping (vidis, clipping - toga se nisam setio).

 

Javim se... ;)

Link to comment
Share on other sites

Eh... ipak sam se (izgleda) prevario.

Delija, u pravu si, bio je u pitanju energetski limit snimka (clipping NE prasta :) ).

 

U prilogu su novi osnovni i mix-ovani ton, sve spusteno za -20dB. Nema sumnje, cujni intenzitet osnovnog tona je u oba slucaja isti.

Tema moze pod lock :) (iscrpljen sadrzaj), zahvaljujem svima na ucescu.

 

Pozz

FirstTone2.mp3

MixedTone2.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pedesetih godina proslog veka, u Engleskoj je tada jedan od poznatijih konstruktora zvucnika izvrsio sledeci eksperiment:

 

Otisao je do obliznjeg starackog doma i doveo u svoj studio desetak dedica i baka, svih starijih od 70 godina. Zatim je izmerio prag cujnosti i on je u svim slucajevima bio negde oko 11, 12 KHz. Onda im je pustao muziku na sistemu koji je bio sakriven iza zavese. U sistem je izmedju preampa i ampa bio ugradjen filter. Kada je filter iskljucen sistem je svirao kao da filtera uopste i nema. Kada ga ukljuci, onda je filter rezao sve iznad 16 KHz. Pustao je penzosima muziku i nasumicno ukljucivao i iskljucivao filter.

 

Dedice i bakice su nepogresivo pogadjale kada je filter bio ukljucen a kada ne.

 

Moguci zakljucci su veoma interesantni. Ne sireci pricu dalje, to je zapravo dokaz da frekvencije jednog muzickog signala stoje u medjusobnoj vezi i da uklanjanje jedne frekvencije narusava i druge. Mozda u tome lezi odgovor zasto analogni sistemi reprodukcije zvuce bolje od digitalnih ? Zvuce li bolje ? ;-)

Link to comment
Share on other sites

Mozda u tome lezi odgovor zasto analogni sistemi reprodukcije zvuce bolje od digitalnih ? Zvuce li bolje ? ;-)

Већина Ñтвари које Ñу дигиталију довеле на лош Ð³Ð»Ð°Ñ ÑƒÐ¾Ð¿ÑˆÑ‚Ðµ ниÑу из домена дигиталије.. аналогни излаз одноÑно филтер поÑле конвертера је тај који даје звучни печат, а ту има Ñвега и Ñвачега.. добро, био је проблем и то што Ñу пуÑтили CD као формат, а тек пар година каÑније Ñкапирали да поÑтоји и колико је jitter у Ñтвари битан, тако да Ñе и Ð´Ð°Ð½Ð°Ñ Ñ˜Ð¾Ñˆ увек боре Ñа њим..

Ðовији конвертери имају могућноÑÑ‚ мењања дигиталних филтера, ÐК4490 Ñа којим Ñе тренутно играм чак пет различитих модова.. разлике Ñу на нивоу гатања, иако би теоретÑки slow требали звучати природније од sharp.. у одноÑу на минорне промене које доноÑи промена дигиталног филтера, Ñве што такнем у аналогном делу Ñе јаÑно чује.. промена опампа, примена другачијег аналогног филтера поÑле излаза из конвертера, Ñве доноÑи промену..

Такође, Ñамо променом фоно Ñекције могу поÑтићи да ми грамофон Ñвира иÑто добро као и конвертер, а могу га и деградирати две клаÑе иÑпод..

Закључак.. можда већина аналогних ÑиÑтема звуче боље од дигиталних, мада иÑкрено Ñумњам.. али и да јеÑте тако проблем није у дигиталном већ аналогном делу..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...