Jump to content


Prvi DAC


daim

Recommended Posts

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

9 sati ranije, ivanp said:

Stalno se vadim na godine, ko mantru da ponavljam.

Dakle Ringe. Da li od tih HiFiBerry DAC+ Pro lego kockica može da se napravi normalan USB DAC i da se poveže na normalan PC i Windows?

Ne može, zato što je Raspberry Pi računar, koji dodavanjem modula i pratećeg softvera postaje nekakva upotrebljiva sprava, u ovom konkretnom slučaju, instalacijom Logitech Media Server softvera, nešto što emulira Squeezebox mrežni plejer. Funkcionalnost mrežnog plejera moguće je postići i nekim drugim softverskim rešenjima, kao što je Volumio (https://volumio.org/), Moode Audio (http://moodeaudio.org), Rune Audio (http://www.runeaudio.com), itd. Sve u svemu, prilično interesantna, edukativna, upotrebljiva, a jeftina igračka.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Sve u svemu, prilično interesantna, edukativna, upotrebljiva, a jeftina igračka.

Da li je samo to ili se može ozbiljnije upotrebiti kao muzički server (sa nekim odgovarajućim DAC-om).

Koliko se sećam neko je ranije napisao da se može koristiti za neobavezno slušanje, što se meni učinilo da i nije baš nešto naročito.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, zek said:

Da li je samo to ili se može ozbiljnije upotrebiti kao muzički server (sa nekim odgovarajućim DAC-om).

Koliko se sećam neko je ranije napisao da se može koristiti za neobavezno slušanje, što se meni učinilo da i nije baš nešto naročito.

Može, naravno, "malina" ima CPU koji je uporediv sa većinom kućnih NAS uređaja, znači, sasvim dovoljan da potera neki Linux sa,recimo, Minim serverom, ukoliko je samo audio dovoljan, ili neki od univerzalnih servera:

http://www.makeuseof.com/tag/4-ways-set-up-raspberry-pi-media-server/

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, zek said:

Ok, mislio sam više na kvalitet DAC-ova koji se nude uz "malinu" jer su specifični rađeni samo sa nju, kao i na mogućnosti reprodukcije kvalitetnih fajlova (24/192 ili DSD).

Sposobnost reprodukcije formata u visokoj rezoluciji i DSD ne zavisi samo od DAC-a, nego i softvera za plejbek. Od prethodno pomenutih softvera, probao sam Volumio, jer jedini radi i na x86 platformi. Podržan je veliki broj uređaja, i to ne samo USB Class 2, nego i ovih koji zahtevaju poseban drajver, kao što je recimo moj DAC. Volumio "pušta" praktično sve poznate formate, uključujući i DSD, DoP (DSD over PCM), a omogućava i "on-the-fly" konverziju u PCM, za uređaje kao što je moj DAC koji nemaju native DSD podršku. Što se tiče kvaliteta DAC modula koji su raspoloživi za "malinu", čini mi se da je izlišno pitanje da li nešto što košta 100+ evra na gomili mož' da sa'rani skuplje sprave...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 12.3.2017. at 14:50, vrobec said:

2. Raspberry Pi Zero + PhatDAC + razni dodaci

Da li je obični Pi Zero ili W (sa Wi-Fi_jem)?

Koje su mogućnosti te kombinacije u smislu reprodukcije fajlova 24/192, ili DSD?

Koji plejer (ili šta već se tu koristi) je instaliran?

O Linuxu i sličnim derivatima baš ništa ne znam, pa mi je malo strano to što mora svašta nešto da se piskara kao u doba DOS-a da bi se instaliralo ili setovalo.

Link to comment
Share on other sites

Pi još uvek nije bio na klešu iz objektivnih razloga, ali što ga više slušam ubeđeniji sam da je ovo izuzetna spravica za onoliko koliko je koštala.

Pi2 B+ - 30 EUR (polovan)

HiFiberry DAC+ Pro + case - 70 EUR (nov)

USB Wi-Fi dongle - 500 RSD (nov)

microSD Card 32GB - free (već sam imao karticu)

 

Sve može da se setuje jako lako kad se instalira Max2Play, radi kao sat preko LAN-a ili Wi-Fi-ja, može da se sluša muzika sa internet radija ili sa fleške/HDD-a. Uređaj kontrolišem preko telefona (iOS, ali može i Android), samo ga utaknem u USB, sistem se podigne za nekih 30-ak sekundi, nađem ga na telefonu i uživancija.

Ne vidim ama baš nikakvu razliku u odnosu na original squeezebox, osim što je zvuk za tri koplja bolji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...