Jump to content


Prodat i SME


DejanM

Recommended Posts

Za sada sve ostaje u Engleskoj. Doveden je nov Manager i za sada nece biti nekih narocitih promena - bar je takva bila prva izjava. Inace, procurela je informacija da SME radi na novoj generaciji gramofona, koji treba da budu dosta drugaciji od dosadasnjih modela. Izgleda da je to i bio razlog prodaje, jer im je ponestalo sredstava za razvoj ...

Link to comment
Share on other sites

Ih.. kad se samo setim kako dobro svira ovaj CD plejer!
Izvini Sondek, ali ovo prelepo čudo pravi čuda od one male plastike što ne podnosiš :)

Šteta za Linn, čujem i za Dynaudio da su posle par godina od kupovine Kineza novi vlasnici skoro postavili "svog" čoveka na čelo kompanije, Danac valjda dao otkaz.. Ali dobro, kupili su i Volvo pa ne vidim da im ide nešto loše. To je opšti trend, globalizacija čini svoje.

P.S. Inače jedan Sondek CD12 u Beogradu skuplja prašinu vlasniku na polici jer ga je odavno zamenio MSB Analog DAC.

linn-cd-12-20110225-0014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Linn je koliko znam porodična firma.Sin Gilad nastavlja gde je otac Ivor stao,revolucionarski,modernizovao je firmu i uneo moderniji stav prema digitaliji tj vrhunskom streamingu.Streameri tek danas postaju preovlađujući izvor zvuka,dok je linn to uradio pre vise od 10g. kada je izbacio cd plejere iz proizvodnje.Kraj cd Ivor je vrlo precizno prorekao pre 25.g.To sto je nekad bio taj CD12 to je njihov Klimax ds danas,vrh digitalnih izvora zvuka.Ja sam ostao u šoku kako je praktično nemoguće utvrditi da ne slusate perfektan gramofon,a ne digitaliju.2006. je bila kriza firme i nekih "specijalnih" mera banke.Partnerski odnosi su sa firmom Aston Martin oko uređaja za njihove superautomobile.

Tiefenbruni su jevrejska porodica poreklom iz Poljske.U Škotsku su stigli kao izbeglice 1939.Ivor Tiefenbrun je rođen 1946.g u Glazgovu.Otac Jan je bio vlasnik firme Castle.

Link to comment
Share on other sites

imao sam dva Linn numerik dac-a istovremeno.Jedan od drugog su se razlikovala po tom napajanju koje je bio apgrejd u odnosu na poveći toroidalni trafo u staroj verziji.Razlika je bila evidentna u korist ovog sa switch mode brilijant power suply.Jednom prilikom mi je dosao baš kupac za dac i svideo mu se kako radi.Posto su oba bila u polici on me zamoli da čuje i drugi.Okrenuo se i otišao,odustao.Posle sam ga sklanjao kad treba da dođe kupac,da sebi ne kvarim posao.Linn je u starim uređajima koristio velike trafoe,600-700va na 70w snage.Nebi se to tek tako zamenilo.Kad uređaj kosta 5-10-15k zaista nije problem ubaciti jedan dobar trafo...Slusao sam te njihove miniblokove od 500w od 4-5kg.To zvuči...brutalno.Kolega Igor je imao priliku slusati takav linn sistem od 50k uporedo sa avangarde hornama u duplo skupljem sistemu i Linn mu je bio bolji.Mene digitalija previše ne zanima,ali obzirom koliko ljudi kod nas slusa muziku sa PC-a i koliko ima highenderskih sprava kod nas čudi me kako je Linn koji je toliko poznat po vrhunskom streamingu,naprednim tehnologijama tipa Exakt i Space optimisation,ugođenim softverima za streaming,Dac-ovima i aktivnim skretnicama u zvučnicima nije prošao kod nas.Ustvari znam,stari način razmišljanja audiofila " bez sto kila u polici nista" i nije pogodan za hvalisanje i patkometriju...pa i Devialet je sa toliko skepse primljen.Odem kod M Kabl dilera za MBL i čovek lepo napravi direktan test sa Lindeman koji je sličan tip maleckih kutijica Linn-u.Ma otkinuo Lindeman taj MBL samo tako.Al kome da se hvali čovek sa dva sat resivera,dok MBL ko nov merdža na parkingu,džaba dobar zvuk...

probajte,a ne odmah predrasuda,i sam sam ih imao dok nisam čuo.Napreduje tehnika,ni meni nije Devialet bio jasan...dok ga nisam čuo.Zameni Filip lako Plinus monstrume...

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

Sondek,

Ukusi nam se po ovom pitanju razlikuju: meni Devialet "ne svira" kao i vecina Linn sprava. Imao sam jednom priliku da slusam neki napucani Linn sistem: zvucnici cetvororosistemski, gde je svaki driver pokretao poseban mono blok, pa sve to sa LP12 kao izvorom, i jos gomila kutija ... I to meni jednostavno nije "radilo". Devialet sam slusao u bar 10 razlicitih kombinacija i sada kada vidim Devialet uopste i ne pokusavam da to vise slusam.

Ali ukusi, ocekivanja, godine, ... su razliciti. Ako je to ono sto se ljudima svidja, onda je to sasvim ok. To su kvalitetno uradjene sprave.

Link to comment
Share on other sites

Normalno, kolko ljudi toliko pari ušiju, taman posla da nam se svima iste stvari sviđaju.Bila bi jedna firma i jedan sistem.Mene je Klimax baš dojmio.Meni lično to sve svira dok se ne dođe do para.Pare nisu problem,nema ih. :lol:

Kad bi dosao do 15-20k za hifu, ali imao i sobu, kupio bi verovatno all quad ( kineski) sistem sa lampama i crkao od sreće.To me je uvek najviše pogađalo.Nemam uslove, tj.sobu sklepao bi ja dobar sistem i sa starim esl.U međuvremenu uzivam u čemu mogu,bez previse talasanja da ostane za ploče,a i volim vintage sound.Ipak nekoj novoj tehnologiji se mora priznati da dobro zvuči i da ima napredka,barem kad je digitalija u pitanju.

 

Link to comment
Share on other sites

Spontani off sa prodaje SME na QUAD ima smisla. I QUAD je pre nekoliko (hm... desetak već?) godina prodat Kinezima. Ispostavilo se ipak da ta prodaja nije upropastila firmu, naprotiv. Inženjerska rešenja ostala su matična, ali je proizvodnja prebačena u Kinu ali ne na uštrb kvaliteta. Ostaje diskutabilna agresivnost u poslovnoj politici kompanije, koja se ogleda u čestom izbacivanju "novih" modela koji su manje-više prepakovani prethodni. Takav je slučaj sa, recimo, 99 serijom, koja je prepakovana u ELITE seriju, koja je pak prepakovana u PLATINUM seriju. Slična stvar je sa ESL zvučnicima, nema suštinske razlike između prethodniog 2805 i narednog 2812. Taj zvučnik je, istina, već od ESL 988 postao referenca, u smislu da su prethodne slabosti ESL 57 i ESL 63 uglavnom rešene. Čemu novi modeli? Da bi se uhvatio korak sa konkurencijom. Pre prodaje, poslovna filozofija QUADa bila je krajnje konzervativna. Izbacivali su jedan model pojačala ili zvučnika na svakih petnaest godina.

Slična poslovna politika do sada bila je i u slučaju SME. Oni su još sredinom osamdesetih napravili referencnu ručku SME V. Posle trideset godina, to je i dalje referenca. Isto je i sa gramofonima.

Piter Voker i Alister Ajkman su predstavljali "staru gardu", novac im nije bio u prvom planu. Pravili su beskompromisne uređaje da traju. Čemu novi modeli?

Zanimljivo je da je Alister Ajkman terao svoj sistem na modovane ESL 63. Zamenio je drveni okvir aluminijumskim, što će QUAD primeniti kod modela ESL 2805.

Link to comment
Share on other sites

Za biznis su takve promene OK.Naim je za 10godina prodao kao za prvih 30.Isto su vrlo retko menjali modele,vlasnik potpuno suprotnu logiku i filozofiju imao.A sad ...navala sufiksa i prefiksa nait 5,5i,5í,xs,si ....smejurija.Između modela jednog njihovog uređaja je deo od pola evra,bez uticaja na zvuk.a cene x2 x3 zavisi odkada gledaš.Otimačina,al ima se od koga pa se dižu cene,istočna tržista sve bogatija.

Link to comment
Share on other sites

Svet se promenio: postao je brzi, manji, povrsniji ... Nekada su bile potrebne godine da se ljudi upoznaju sa novim modelom HiFi uredjaja i da se iskustva (samo putem novina i usmeno) prenesu do sireg kruga ljubitelja HiFi. Sada se to desava za nekoliko meseci jer postoji internet, znatno vise HiFi sajmova (koje je relativno lako posetiti zbog razvijenijeg saobracajnog sistema) a i direktna komunikacija, pre svega preko socijalnih mreza, cini da se vesti znatno brze prenose. Osim toga, konkurencija je mnogo veca pa je neophodno cesto izlaziti sa novinama da bi se animirali potencijalni kupci i da bi se stvorio image inovativne firme koja neprekidno radi na usavrsavanju svojih proizvoda.  Osim toga, jedna od karakteristika razvijenog potrosackog drustva jeste neprekidna glad za jos vise novih proizvoda i servisa, sto neke firme pokusavaju da zadovolje stalnim izbacivanjem novih modela uredjaja, re-brandiranjem postojecih ili jednostavno marketinskim trikovima, kako bi se toj gladi izaslo u susret.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Admiral said:

Spontani off sa prodaje SME na QUAD ima smisla. I QUAD je pre nekoliko (hm... desetak već?) godina prodat Kinezima. Ispostavilo se ipak da ta prodaja nije upropastila firmu, naprotiv. Inženjerska rešenja ostala su matična, ali je proizvodnja prebačena u Kinu ali ne na uštrb kvaliteta. Ostaje diskutabilna agresivnost u poslovnoj politici kompanije, koja se ogleda u čestom izbacivanju "novih" modela koji su manje-više prepakovani prethodni. Takav je slučaj sa, recimo, 99 serijom, koja je prepakovana u ELITE seriju, koja je pak prepakovana u PLATINUM seriju. Slična stvar je sa ESL zvučnicima, nema suštinske razlike između prethodniog 2805 i narednog 2812. Taj zvučnik je, istina, već od ESL 988 postao referenca, u smislu da su prethodne slabosti ESL 57 i ESL 63 uglavnom rešene. Čemu novi modeli? Da bi se uhvatio korak sa konkurencijom. Pre prodaje, poslovna filozofija QUADa bila je krajnje konzervativna. Izbacivali su jedan model pojačala ili zvučnika na svakih petnaest godina.

Slična poslovna politika do sada bila je i u slučaju SME. Oni su još sredinom osamdesetih napravili referencnu ručku SME V. Posle trideset godina, to je i dalje referenca. Isto je i sa gramofonima.

Piter Voker i Alister Ajkman su predstavljali "staru gardu", novac im nije bio u prvom planu. Pravili su beskompromisne uređaje da traju. Čemu novi modeli?

Zanimljivo je da je Alister Ajkman terao svoj sistem na modovane ESL 63. Zamenio je drveni okvir aluminijumskim, što će QUAD primeniti kod modela ESL 2805.

"ne na ustrb kvaliteta "? Pogledaj malo preko na forumima sta sve ljudi menjaju na "kineskim" 909 quad- ovima da bi prosvirali kao oni pre, ili kako treba...

Link to comment
Share on other sites

Da, poznata mi je problematika propusta u izradi, kao i kampanja ap-grejdovanja. Ovde se posebno ističe belgijski Dada, specijalizovan za QUAD elektroniku.

Štaviše, jedno vreme sam pomno pratio tu priču, dok se nisam uverio da je, osim pojedinačnih slučajeva defektne elektronike, u pitanju čitav novi pokret (manijakalnog) ap-grejdovanja.

Felerični elektroliti, loše zategnuti konektori, napajanja koja zuje itd. mogu se naći i, na koncu, zaista se i nalaze, kod svakog proizvođača, nezavisno od mesta proizvodnje. To još uvek ne znači da je sve što je proizvedeno u Kini loše.

Ne zastupam pritom ničiji interes ili ideologiju, već govorim iz iskustva. Vlasnik sam QUAD 99 serije proizvedene (otprilike) 2004. u Kini. Izlazno 909 pojačalo takođe je tamo sklopljeno. Kod mene, sve radi kao prvog dana, posle više od deset godina - besprekorno.

Prethodno sam slušao - sa velikim zadovoljstvom i uživanjem, QUAD 33/303, pa mogu da kažem da poznajem filozofiju i koncepciju "QUAD zvuka".

Što se tiče SME, imao sam (i još uvek imam, ali ne u primarnom sistemu) njihovu 3009 ručku. Sada slušam SME 10 bazu sa 309 ručkom, pa verujem da je i to dovoljno za neko bazično iskustvo u vezi sa ovom firmom. Nažalost, gramofoni iz serije 20 i 30 nisu mi dostupni, ne verujem da će mi ikada i biti. Malo je verovatno da ću biti uopšte u prilici da to negde čujem. Ipak, na osnovu svega što do sada u vezi sa SME koncepcijom znam, mislim da je priča o nekim drugim, boljim, gramofonima i ručkama čist marketinški trik - budalaština. Oni već više od trideset godina prave među najboljim ručkama i gramofonima na svetu. Jedino možda još da otvore prodaju na Mesecu.

Link to comment
Share on other sites

Quad 909 je odlicno pojacalo i s obzirom na njegovu cenu tada, mislim da je bila jedna od najboljih kupovina u toj klasi uredjaja. Quad ga je pravio kao pojacalo za svoje elektrostatike, sto znaci da je bilo izuzetno stabilno i na niskoomskim opterecenjima. Ali ono sto ga je zbilja krasilo je bila pre svega odlicna repordukcija.

Sto se SME gramofona tice - treba sacekati i videti kakvo nam iznenadjenje spremaju. Kada se pojavio Model 10 svi su ga hvalili. A onda se pojavio Model 15, koji je imao dosta tehnologije od vecih SME modela, primenjenih na malo pakovanje. Sada se svi kunu u Model 15. Mozda i SME implementira vazdusni jastuk ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...