Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

@garson

Lepo, jel spremno ono sto smo se dogovorili?

@Father

U komercijalnoj upotrebi kompjuterska napajanja su jednosmerne struje. (W) snaga je jednaka jačini struje (A) i odgovarajućih napona (V). Uglavnom, uobicajeno je da, je max.deklarisana snaga zapravo napon grana tj.max.jačina struje grana. Grane se dakle deklarisu kao grupisane (sabiraju se) na vrednost određene snage. Napajanja su sa zajednickog (jednog) izvora struje odakle se razdvajaju na grane razlicitih napona. Tvoje 600-650W napajanje predstavlja max.kombinovano opterećenje ili zbir opterećenja svih grana u jednom trenutku.

Kod linearnog napajanja deklarisana snaga je na raspolaganju za sve grane u svakom momentu nezavisno.

Link to comment
Share on other sites

Juče sam bio kod kolege Fathera, da poslušam njegov sistem. Kada sam ušao, sačekao me je Father i moj novi drugar, njegov sin Stefan:)Mlađani audiofil, pokazao mi je svoj sistem. Podsetio me na moj početak i ulazak u hifi vode. Ulazim u living room, gde se nalazi Fatherov sistem.Izuzetno ambijentalno prijatna prostorija.Krećemo sa slušanjem vinila, Rotel gramofon i Ortofon OM40. Zvuk sa gramofona poseduje magiju i čuje se jako dobro. U zavisnosti od produkcije na vinilu od vrlo dobrog do odličnog.Domaćin prijatan, nenametljiv, menja muzički materijal rutinski, brzo, vidi se dugogodišnje iskustvo u puštanju muzičkog materijala. Na redu su digitalni sadržaji... CD, i lossless formati. Za jedinice i nule zadužen Oppo 105, u ulozi kao cd player i DAC, kada je išao materijal sa laptop-a. Zvuk, otvoren dinamičan lepršav, uravnotežen u celom frekfetnom opsegu.Iznenađujuće, šta sve izlazi iz zv. kutija, kutije interesantnog izgleda koje su konstruisane u openbafl sistemu, teško im je bilo naći manu. Za to kako kutije dobro rade je bio zaslužan, pojačavač Hiraga. Poseban kuriozitet je i prisustvo konstruktora dotičnog pojačala, gospodina Dušana Stijepčića, koji je studiozno odgovarao na svako pitanje. Zaista veliki poznavalac Audia i veliki gospodin.Father je visoko podigao lestvicu zvučno u negovo sistemu, meni se zaista dopalo kako sistem svira:thumbsup2Father izuzetan domaćin, druženje sa nim i g.Dušanom je bilo izuzetno.Odavno nisam proveo tako lepo veče:)

P.S. Poseban pozdrav za audiofila Stefana:wave2

Link to comment
Share on other sites

Hvala najlepše na ovako lepim rečima. Zadovoljsto je bilo obostrano i zaista vanredno prijatno druženje. Tek kada su se vratili supruga i sin pitaju, kako se gostima svidela torta :rolleyes:? Eeee, ja se setio vina a torta... :huh:

Svakako moraće da padne popravni :D

Stefan van sebe od sreće ulaska u ekipu audiofila. Ljubi ga majka. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala veliko!

Kako sa decom tako i sa HiFi-jem. Strogo ali pravično. :D Loše ponašanje sankcionišem hitno i britko, bez reverberacija, uvek spreman da reagujem i magareći dosledno. U oba slučaja, važno je da mi veruju u sud i odmerenost vaspitnih mera i deca i HiFi, a boga mi i supreuga koja to sve podržava i nadahnjuje. :wub:

Lepo je čuti lepe reči, :oops: neću to da krijem i neizernerno mi je drago da se trud i uporan rad na zacrtanom putu na samom kraju isplatio. Sa najavljenim modifikacijama koje uvek zapnu oko kutije, definitivno završavam odiseju istraživanja u podešavanjanjima i izvlačenju maksimuma iz postojećeg setup-a. Novi dani predamnom donose i nove uređaje i nove ideje. Videćemo za dalje. Ova konfiguracija ispunjava moja poimanja verne reprodukcije, ambijentalnosti i prirodnih akustičkih ponašanja instrumenata, ljudskih glasova i prostora u kome je snimak zabeležen.

Uvek ću biti spreman da podelim svoja znanja i iskustva, kada se za to ukaže potreba, što na neki način i činim svakodnevno na Forumu.

Još jednom hvala za podršku i lepa druženja, koja će se svakako, što se mene tiče nastaviti i u buduće.

Pozdrav svima :) :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Završio sam akciju sa napajanjem za laptop. Rezultat u zvučnom smislu je bez preterivanja, kao da sam promenio pojačalo.
Pošto je teško opisati dobijeno, rećiću samo da ceo zvuk na prvi utisak deluje tiši. Naime, sve pesme sada slušam za 4db do 8db glasnije na vilume skali Oppo-a.
Nakon nekih 2 sata slušanja zapažam veliku razliku u količini pozadinskih šumova i ranije nepostojećih slojeva i šumova. Slojevitost i separacija tonova je zapanjujuće graduirana. Trajanje tonova je prosto beskonačno.
Ono što sam zapazio, a u direktnoj vezi sa osećajem glasnoće, je da su svi instrumenti dobili ekspresivniju prostornu notu i čini se da je daljina između instrumenata veća, što u ukupnom utisku daje dosta opušteniju i prirodniju zvučnu sliku poboljšane prisutnosti instrumenata i njihovog fokusa.
Takođe, svaki instrument u proizvedenom tonu prati, teško za objasniti, isijavanje rezonanci žice ili pregršt tonova koji definišu dodir tj okidaj. Noktima na klaviru može da se prepozna boja laka. :P
 
Možda neskromno, ali iskreno, očekivao sam dramatičan pomak iz ove modifikacije, te sam iz tog razloga vrlo motivisan ušao u celu stvar.
 
Ukratko:
1. Kupio sam doplo jače napajanje Delta Electonics, INC - 19V, 7.11A, 135W
2. Napravio kutiju iz jednog parčeta lima kao razvijenu formu koju sam presavijanjem doveo u oblik kutije.
3. Izvukao trafo iz originalnog kućišta i uklonio detelina konektor na 230V i uklonio kabl za 19V do laptopa.
4. Direktno zalemio napojni kabl 230V na mesto gde je bio detelina konektor, a sa druge strane novi kabl za 19V. Oba kabla su oklopljena i uzemljena preko drenažnih žica na postojeća nameski izvedena mesta na pločici napajanja.
5. Izvedeno je dampiranje donje ploče kutije živom gumom BlueTack na koju sam zalepio ceo sklop napajanja prethodno ubačen u donju plastičnu polovinu originalne kutije.
6. Izveo ožičenje van kutije i kabl 230V terminisao sa Wattgate 390i šuko konektorom, a 19V kabl terminisao za sada sa običnim 2.5mm DC konektorom za laptop. Naknadno će biti zamenje sa OYAIDE DC-2.5G Jack DC5.5/2.5mm kada stigne iz Francuske.
 
Obzirom da je originalna plastična kutija zalivena, napajanje sam otvarao uz pomoć bonseka. Sekao sam podužno bočno na polovini gde se vidi spoj gornje i donje kutije. Potrudio sam se da ne oštetim donju polovinu kutije.

5a9c2ce558c54_Asus01.thumb.jpg.8b6da5d5b19a114f7f71dfb3b817de80.jpg
 
Detelina konektor 230V
5a9c2d05164b9_Asus02.thumb.jpg.6b2b199a850a481e101f256371b67c43.jpg
Detalj konekcije 19V kabla. Beli je plus.
5a9c2d330d66b_Asus03.thumb.jpg.bc8bf87a4e6cc6af5d6a4e394cc07526.jpg
 
Oklop napajanja.
5a9c2d4c9cf8f_Asus04.thumb.jpg.e04d627f980faa1be5821369b4bc4ce9.jpg
 
Kutija iz jednog komada lima i napajanje.
5a9c2d6730f54_Asus05.thumb.jpg.33dd4dd6380d5bb3c76561d5958e536a.jpg
 
Konačno spakovano napajanje.
5a9c2d88d34b6_Asus06.thumb.jpg.016b4be5828f144e62cacff4e8037823.jpg
5a9c2da07067a_Asus07.thumb.jpg.c72224c159ee50c0192315203a48965e.jpg
 
Na kraju, iskreno preporučujem ovu modifikaciju, svima koji žele da unaprede zvuk, a da sa malim ulaganjem naprave krupan zvučni napredak.
Neka kalkulacija je sledeća:
1. Napajanje _ od 2500 do 4000 din
2. Kutija sa farbanjem _ 10e (ako je sami radite)
2. Kabl 3m _ 200din
3. Konektor Wattgate 390i _ 80e
4. Konektor OYAIDE DC-2.5G Jack DC5.5/2.5mm _ 16e
 
UKUPNO mene je izašla modifikacija _ 15.300 DIN
 
Napominjem da je ovo cena ako radite sami i koristite kvalitetne komponente, pogotovo konektore. Kupovinom jeftinijih konektora cenu bi oborili za sigurno nekih 7000 din.
Link to comment
Share on other sites

Ma gde tanka, tu žicu je sam Sv. Gavrilo doneo na ovu našu zemljicu.

Spadam u one koji daju veliki značaj ožičenju, ali ovaj naradžasti je "Tesla" u smislu konstrukcije i zvučnong doprinosa. Sad sa druge strane, ako se uzme u obzir cena tog kabla ipak ispada da nisam od onih koji daju značaj kablovima. Naprosto, obara sve predrasude, nadaleko preskače sva očekivanja i laća je za rad sa njim.

A što se tiče same žice koju ja koristim ima udvojena 16mm ili ti 1 kvadrat u zbiru za fazu i drugu paricu za neutral. Koristim je u napajanju samo kod manjih potrošača, ali ovde sam napravio mali "ko riskira taj dobija" korak, jer kapiram da je opterećenje od punih 135W samo u kratkim pikovima.

Link to comment
Share on other sites

Da, zahvaljujem na tome.

Tvoj predlog da idem na jače napajanje je zapravo okosnica ovolikog napretka. Kabliranje i konektori su jedna takođe značajna stavka, ali upotreba jačeg napajanja je zapravo podigla sve na najviši nivo postignutog za uloženi trud.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, fege said:

Koliko radnih sati si utrosio?  Za ukupnu cenu treba ukalkulisati i ulozeni rad.

Nisam merio ali svakako 4 dana koja nisam imao u kontinuitetu pa su se pretvorili u 3 nedelje. Dok se nađe kvalitetno napajanje. Dok se istestira i premeri oko dimenzija. Pa napravi kutija i ofarba i na kraju otvaranje originalnog kućišta, nije lep prizor. Skidanje postojećeg i lemljenje novih kablova. Kompletna montaža i terminacija .... Šta znam kada sebi radiš onda je besplatno i uživaš u tome.

Kada bi ti neko radio, onda je i više majstora i više satnica i više različitih cena ...??

14 minuta ranije, alI_Zée said:

Шта си овде рачунао и како?

0.8mm po žici. 2 za fazu i dve za neutral su po 1.6mm, pa mu to dođe 1 kvadrat. Valjda, neko mi je to već tako preveo u kvadrate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...