Jump to content


Serviser Gramofona


violent femmes

Recommended Posts

  Posle uspešnog čišćenja prašine na gramofonu uspeo sam da sj...m glavu (iglu) na gramofonu :order. Sad kada sam se smirio razmišljam da li da promenim iglu ili glavu. Da li je zamena igle komplikovana? Ukoliko menjam glavu  koliko je pametno da uložim u neku skuplju glavu? Trenutno mi nije u planu da kupim bolji gramofon. Da napomenem gramofon je Lenco l 75.

Link to comment
Share on other sites

Zamena igle nije komplikovana, povuces napred ili napred i nadole, zavisno od firme, kod tebe je AT koliko vidim sa prvih slika, dakle eventualno vidi Audio Technica sta kaze , stara AT glava je imala skidanje igle nadole ( kad je montirana glava u rucki ), stavljanje nagore ali to je bio stari model, treba da vidis za ovu tvoju, verovatno ima slika na netu ili vlasnici AT glava ovde znaju.

Ukoliko menjas glavu, prvo vidi koja je tvoja, gde se sada nalazis, da tao kazem, pa onda vidi dokle hoces/mozes ici,  cena same igle je obicno 85/90% cene glave i igle zajedno ( nove ), tamo negde u rangu oko 100 do 200eu pa i vise.

Link to comment
Share on other sites

Nije nauka ali covek nije nikad radio pa je u redu objasniti,  pogotovo ako ima malu tremu zbog loma igle, ja sam pred montiranje MC glave bio u strasnoj tremi da ne zeznem iglu, pa kad sam sve uradio, ispostavilo se da ni montaza MC glave nije nista strasno i da se bar taj deo moze podvesti pod banalno

Link to comment
Share on other sites

Nađena zamena u mom mestu. Veoma mi je pomoglo sa You tube-a. Muzika se ponovo čuje sa gramofona. 

P.S.  Onaj koji to prvi put radi i te kako treba pomoć. Kome je to smaranje jednostavno može preskočiti. Iako imam puno godina u hi fi-u do sada nisam imao potrebu da to radim.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Supraphon GE 080

Nije bas HiFi, cak daleko od toga, ali je ipak gramofon. 

Da li neko zna nekog majstora u Novom Sadu za ovaj gramofon iz sezdesetih godina.

Radi sve, idler okrece, brzina je konstantna ali...

Igle su naizgled OK, ali stare krckave ploce zvuce kao da krckaju petostruko vise i jace. Zvuk iz pojacala je slab, na udarac sa strane se cuje jak pucanj kao da lampa izgubi kontakt, greje se enormno   itd. Imam nove igle za svaki slucaj i suvise debele prste da bih ih sam namestao :D

Sve u svemu, potreban mi je iskusan staromodni majstor koji moze da se nosi sa ovakvim relikvijama.

Supraphon 2018.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu a da ne dam komentar na ovako lijepu uspomenu.Imao sam stereo verziju i to je bio moj prvi gramofon.Ovaj mono je imao moj rodjak koji je zivio na istom spratu pa sam i kod njega slusao muziku.Tada su se kupovale ei nis lampe ali se ne sjecam modela iste.Znam da sam sa tog stereo gramofona kacio zvucnike na garard onako radi eksperimentisanja.Tada 76 i 1977 taj stereo sam nosio kao klinac i pustao  muziku na zurkama u jednom adaptiranom podrumu.....Nadam se da ces ga osposobiti i uzivati u nekoj muzici iz tog vremena.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam moj prvi gramofon i čuvam ga na stelaži do jednog dana kada će ući u posebnu sobu za slušanje muzike. Veoma je dobro očuvan i ispravan . Iskrin je.Jedino me zezaju igle. To moram da rešim. Radiće zajedno da EI Melodija kao što su nekada pre 45 godina. 

Imam i Grundingov trakaš. Isto potpuno ispravan. Možda i on dobije svoje počasno mesto.

Sve u svemu,nije Hi Fi ali nas vežu lepe uspomene. Samo napred. Sredi tu mašinu i uživaj u njemu.

Link to comment
Share on other sites

Za igle nije problem, povremeno se pojave na oglasima.

Na ovom mom oldtajmeru nesto nije u redu na relaciji glava - pojacalo.  A ovi klinci koji se sada bave servisiranjem su tu sasvim bespomocni... :D

Inace, sredio sam zamenu za mat koji je bio sav truo i raspao se prilikom odlepljivanja sa tanjira. Gramofon sada izgleda jos vise retro :P

 

Dave Dee.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oldtajmer podmladjen, RADI!!!

Treba mu malo vremena da se zagreje, al onda je ko na vijagri... :D 

Stavljena nova igla, mehanika podmazana, elektronika zategnuta (lampa bila klimava).

Zvuk? Paaaaa, sad... Ma, ko jos i na to da obrati paznju kad je tako lep.

Fotograffffija-0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...